Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Smartřády: chytré jízdní řády pro Windows Mobile

aktualizováno 
Kompletní jízdní řády v Pocket PC nejsou žádnou novinkou, vždyť IDOS ve verzi pro kapesní počítače tady je již několik let. Teď se mu snaží konkurovat aplikace Smartřády a jde jí to velice dobře.
Vyzkoušejte Smartřády ve svém Windows Mobile telefonu

Vyzkoušejte Smartřády ve svém Windows Mobile telefonu | foto: upload.wikimedia.org

I přes neustálý rozvoj automobilové dopravy jsou stále statisíce obyvatel Česka odkázáni na dopravu po železnici. Vlaky stejně jako vozidla městské hromadné dopravy jezdí, i když to tak leckdy nevypadá, dle jízdních řádů, a tak je nadmíru praktické mít kompletní databázi spojů přímo v mobilním zařízení. Donedávna byla jedinou možností Pocket PC verze IDOS, dnes se jí může hrdě postavit zajímavý počin s názvem Smartřády.

Instalace a pořízení datových souborů

Software samotný nabízejí autoři na svých stránkách ke stažení zdarma, aby ale bylo v čem vyhledávat, je nutné si pořídit i ony databáze spojů. Ty zakoupíte u společnosti Chaps s.r.o. za cenu 350 Kč. V rámci demoverze lze jízdních řádů využívat sedm dnů, nastaven je také pevný počet povolených hledání.

Smartřády v praxi

Po spuštění aplikace jednoduše zvolíte příslušný jízdní řád a vyhledávání spoje může začít. Filozofie hledání je samozřejmě stejná jako v případě IDOS, ostatně nic moc nového se asi vymyslet nedá. Zvolíte tedy start a cíl vaší cesty, čas odjezdu (příjezdu), datum a počet přestupů. Ikonka s písmenkem „A“ slouží k aktualizaci času, což je praktické.

Smartřády Smartřády Smartřády

Jste-li se zadáním vstupních informací spokojeni, tapnutím na „Najdi“ program v databázi aplikace kýžený spoj vyhledá. Nenabídne pochopitelně spoj jeden jediný, nýbrž hned několik chronologicky řazených možností, jak cíle dosáhnout. 

Na rozdíl od IDOS je spoj s přestupy zobrazen detailně hned v základním náhledu, a tak není třeba pro přestupní stanice dalších kliknutí. Stejně tak jsou Smartřády lépe optimalizované pro ovládání formou čtyřsměrné klávesy, IDOS je uzpůsoben spíše práci přes kontextové nabídky. Mezi nalezenými spoji lze snadno rolovat prsty.

Smartřády Smartřády Smartřády

Přes nabídku lze vyhledaná spojení zaslat formou SMS na libovolný telefon, případně si vyžádat textovou zprávu s informací o aktuální poloze vlaku. Užitečné jsou detaily spoje, kde najdete vyčerpávající informace o daném vlaku. Vybraný spoj lze dále vložit jako událost do kalendáře. Zbývající možnosti představuje hledání dalšího, resp. předchozího spoje.

Smartřády Smartřády Smartřády

Často hledané stanice můžete snadno přidat mezi oblíbené a urychlit tak budoucí hledání spoje. V podrobném nastavení se nabízí zobrazení záložek s více jízdními řády, změna velikost fontu a podrobná nastavení nalezených spojů.

Smartřády Smartřády Smartřády

O programu Smartřády

Za projektem stojí Jan Blažek a Zbyněk Říha, toho času studenti ČVUT, kteří na programu pracují téměř tři roky. První verze byla k dispozici zhruba před dvěma lety jako freeware, program ale autoři museli ze svých stránek stáhnout kvůli nedojednaným licencím. 

Po zhruba ročním vyjednávání se společností Chaps s.r.o. se letos v květnu aplikace objevila v podobě, jenž je velmi blízká té dnešní, byť byly od té doby vydány některé drobné úpravy.

Zatím je aplikace dostupná výhradně pro telefony s Windows Mobile, chystá se však i verze pro symbianové přístroje. Rovněž je v plánu Touch modifikace pro WM komunikátory, jejíž prostředí bude optimalizováno pro snadné ovládání prsty. Rozhodně tedy je nač se těšit.


Smartřády v kostce:

  • Snadné a rychlé vyhledávání vlakových spojů nebo MHD
  • Jde o databázi spojů, takže pro hledání není nutné aktivní připojení k internetu (= za hledání neplatíte)
  • Databázi lze kdykoli aktualizovat přes GRPS/EDGE/3G nebo wi-fi
  • Podpora dotykových gest pro rolování v seznamu nalezených spojů
  • Možnost zobrazit detaily spoje; zaslat zvolený spoj formou SMS; zjistit polohy vlaku

Závěr
Smartřády jsou velmi povedenou aplikací, jenž by neměla chybět v žádném WM telefonu, jehož majitel nezřídka využívá služeb MHD a vlakových spojů. Oproti IDOS potěší několik drobností a také fakt, že je program určený i pro smartphony.

Kompatibilita Smartřádů je vůbec obdivuhodná, neboť je spustíte i na kapesních počítačích s OS Pocket PC  2000 a 2002. Samozřejmostí je podpora Windows Mobile 2003/5.0 i 6/6.1 ve všech edicích (Standard, Classic, Professional). Kompletní je i podpora všemožných rozlišení od QVGA, VGA přes jejich širokoúhlé varianty až po čtvercová rozlišení.

Zkušební verzi stahujte zdeNejčtenější

Tak bude vypadat letošní nejlevnější iPhone, zepředu připomíná desítku

Render chystaného LCD iPhonu s 6,1palcovým panelem ve společnosti menšího...

Uvedení nových iPhonů se blíží, jejich oficiální odhalení proběhne už za dva měsíce. Víme, že budou tři a alespoň z...

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Další z rubriky

Online randění pozastaveno. Facebook nechtěně odstřihl uživatele od Tinderu

Aplikace Tinder

Změna bezpečnostních nastavení Facebooku v reakci na nedávné skandály s úniky dat má celkem závažný důsledek pro ty,...

Záchranku volejte přes aplikaci. Pomoc je rychlejší než při volání na 155

Simulovaná dopravní nehoda jako praktická ukázka fungování mobilní aplikace...

„Záchranná služba, tísňová linka, dobrý den,“ ohlašuje se operátorka volajícímu, který se stal svědkem dopravní nehody....

Už přes ni vyhrožovali smrtí. Přesto je aplikace extrémně populární

Logo aplikace Sarahah

Vysoký nárůst popularity zaznamenala aplikace Sarahah, určená k posílání anonymních zpráv. Ačkoliv se v posledních...

Najdete na iDNES.cz