Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Smartřády: chytré jízdní řády pro Windows Mobile

aktualizováno 
Kompletní jízdní řády v Pocket PC nejsou žádnou novinkou, vždyť IDOS ve verzi pro kapesní počítače tady je již několik let. Teď se mu snaží konkurovat aplikace Smartřády a jde jí to velice dobře.
Vyzkoušejte Smartřády ve svém Windows Mobile telefonu

Vyzkoušejte Smartřády ve svém Windows Mobile telefonu | foto: upload.wikimedia.org

I přes neustálý rozvoj automobilové dopravy jsou stále statisíce obyvatel Česka odkázáni na dopravu po železnici. Vlaky stejně jako vozidla městské hromadné dopravy jezdí, i když to tak leckdy nevypadá, dle jízdních řádů, a tak je nadmíru praktické mít kompletní databázi spojů přímo v mobilním zařízení. Donedávna byla jedinou možností Pocket PC verze IDOS, dnes se jí může hrdě postavit zajímavý počin s názvem Smartřády.

Instalace a pořízení datových souborů

Software samotný nabízejí autoři na svých stránkách ke stažení zdarma, aby ale bylo v čem vyhledávat, je nutné si pořídit i ony databáze spojů. Ty zakoupíte u společnosti Chaps s.r.o. za cenu 350 Kč. V rámci demoverze lze jízdních řádů využívat sedm dnů, nastaven je také pevný počet povolených hledání.

Smartřády v praxi

Po spuštění aplikace jednoduše zvolíte příslušný jízdní řád a vyhledávání spoje může začít. Filozofie hledání je samozřejmě stejná jako v případě IDOS, ostatně nic moc nového se asi vymyslet nedá. Zvolíte tedy start a cíl vaší cesty, čas odjezdu (příjezdu), datum a počet přestupů. Ikonka s písmenkem „A“ slouží k aktualizaci času, což je praktické.

Smartřády Smartřády Smartřády

Jste-li se zadáním vstupních informací spokojeni, tapnutím na „Najdi“ program v databázi aplikace kýžený spoj vyhledá. Nenabídne pochopitelně spoj jeden jediný, nýbrž hned několik chronologicky řazených možností, jak cíle dosáhnout. 

Na rozdíl od IDOS je spoj s přestupy zobrazen detailně hned v základním náhledu, a tak není třeba pro přestupní stanice dalších kliknutí. Stejně tak jsou Smartřády lépe optimalizované pro ovládání formou čtyřsměrné klávesy, IDOS je uzpůsoben spíše práci přes kontextové nabídky. Mezi nalezenými spoji lze snadno rolovat prsty.

Smartřády Smartřády Smartřády

Přes nabídku lze vyhledaná spojení zaslat formou SMS na libovolný telefon, případně si vyžádat textovou zprávu s informací o aktuální poloze vlaku. Užitečné jsou detaily spoje, kde najdete vyčerpávající informace o daném vlaku. Vybraný spoj lze dále vložit jako událost do kalendáře. Zbývající možnosti představuje hledání dalšího, resp. předchozího spoje.

Smartřády Smartřády Smartřády

Často hledané stanice můžete snadno přidat mezi oblíbené a urychlit tak budoucí hledání spoje. V podrobném nastavení se nabízí zobrazení záložek s více jízdními řády, změna velikost fontu a podrobná nastavení nalezených spojů.

Smartřády Smartřády Smartřády

O programu Smartřády

Za projektem stojí Jan Blažek a Zbyněk Říha, toho času studenti ČVUT, kteří na programu pracují téměř tři roky. První verze byla k dispozici zhruba před dvěma lety jako freeware, program ale autoři museli ze svých stránek stáhnout kvůli nedojednaným licencím. 

Po zhruba ročním vyjednávání se společností Chaps s.r.o. se letos v květnu aplikace objevila v podobě, jenž je velmi blízká té dnešní, byť byly od té doby vydány některé drobné úpravy.

Zatím je aplikace dostupná výhradně pro telefony s Windows Mobile, chystá se však i verze pro symbianové přístroje. Rovněž je v plánu Touch modifikace pro WM komunikátory, jejíž prostředí bude optimalizováno pro snadné ovládání prsty. Rozhodně tedy je nač se těšit.


Smartřády v kostce:

  • Snadné a rychlé vyhledávání vlakových spojů nebo MHD
  • Jde o databázi spojů, takže pro hledání není nutné aktivní připojení k internetu (= za hledání neplatíte)
  • Databázi lze kdykoli aktualizovat přes GRPS/EDGE/3G nebo wi-fi
  • Podpora dotykových gest pro rolování v seznamu nalezených spojů
  • Možnost zobrazit detaily spoje; zaslat zvolený spoj formou SMS; zjistit polohy vlaku

Závěr
Smartřády jsou velmi povedenou aplikací, jenž by neměla chybět v žádném WM telefonu, jehož majitel nezřídka využívá služeb MHD a vlakových spojů. Oproti IDOS potěší několik drobností a také fakt, že je program určený i pro smartphony.

Kompatibilita Smartřádů je vůbec obdivuhodná, neboť je spustíte i na kapesních počítačích s OS Pocket PC  2000 a 2002. Samozřejmostí je podpora Windows Mobile 2003/5.0 i 6/6.1 ve všech edicích (Standard, Classic, Professional). Kompletní je i podpora všemožných rozlišení od QVGA, VGA přes jejich širokoúhlé varianty až po čtvercová rozlišení.

Zkušební verzi stahujte zde
Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

Vodafone (ilustrační fotografie)

Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Krásné mechanické chytré hodinky jsou i v menší variantě. Ale ta cena

Značka TAG Heuer představila zmenšenou variantu svých chytrých modulárních...

Švýcarská hodinářská značka TAG Heuer představila zmenšenou variantu chytrých hodinek Connected. Zatímco jejich první...

Další z rubriky

Bez reklamy ani ránu. Bude už i na Facebook Messengeru v mobilu

Mobilní Messenger projde změnou, k nelibosti uživatelů v něm budou cílené...

Oblíbený mobilní kecálek se brzy promění. Facebook totiž do Messengeru po úspěšném testování implementuje cílené...

Šetří místo i data. Dietní Messenger od Facebooku je i v Česku

Aplikace Facebook Messenger Lite je dostupná i v Česku

Facebook Messenger je jedním z nejpoužívanějších kecálků, ale ne všechny telefony si s ním poradí. Loni se tak zrodila...

Sem chodí smartphony umřít. Aplikaci lze použít jen s vybitou baterií

Die With Me

Aplikace s názvem Umři se mnou má velmi neobvyklé omezení. Nemůžete ji zapnout, pokud máte telefon nabitý víc než na...

Najdete na iDNES.cz