Legendární smartphone Palm Treo 650.

Legendární smartphone Palm Treo 650. | foto: Luděk Vokáč, iDNES.cz

Tomu už nikdo nevěřil, přesto se Palm vrací. Má to však několik ale

  • 5
Značce Palm patří v historii chytrých telefonů legendární pozice. Jenže je to už dávná historie, po nástupu iPhonů se Palmu přestalo dařit a z trhu zmizel. Nyní značku vlastní Číňané a oživují ji. Nové modely ale nebudou mít s těmi původními mnoho společného.

Čínský výrobce TCL podle serveru AndroidPlanet.nl příští rok uvede přístroje s kdysi slavnou značkou Palm. Logicky především smartphony. Znovuoživená značka nemá ambice hledat nové zákazníky, spíš se zaměří na bývalé majitele těchto přístrojů.

Palm je legendou mezi smartphony a takzvanými PDA, tedy osobními digitálními asistenty (což je dnes již zapomenutá kategorie spotřební elektroniky). Ovšem po nástupu moderních celodotykových chytrých telefonů se značce nepodařilo využít svého jména. Nakonec Palm odkoupilo HP, které snahu slavné jméno oživit po krátké době vzdalo.

V roce 2014 tak Palm získalo čínské TCL. To je známý „sběratel“ dříve slavných značek. Vyrábí smartphony se značkou Alcatel, i když v tomto případě licencuje dříve známou francouzskou značku od Nokie. Vlastní také v segmentu smartphonů práva na jméno BlackBerry.

Dobový článek o posledním smartphonu se značkou Palm

TCL se snaží BlackBerry resuscitovat, ovšem s původními kanadskými smartphony toho již nové modely nemají mnoho společného. Jde většinou o převlečené alcately. Jedinou novinkou, která ctí tradice, je nový model KEYone s mechanickou qwerty klávesnicí.

U všech značek v portfoliu sází čínský výrobce na operační systém Android. Vlastně ani nemá jinou možnost. Strategie Microsoftu na poli smartphonů je mírně řečeno nevyzpytatelná a Apple svůj systém iOS nikomu nelicencuje.

Novodobé smartphony Palm od TCL, který by se měly objevit začátkem příštího roku, tak s určitostí budou používat právě Android. Systém webOS vyvíjený ještě původní společností Palm nyní vlastní LG a používá ho ve svých chytrých televizích. Vyvíjet vlastní nový systém se v současnosti nevyplatí.