Stržená elektrická vedení přerušila dodávky energie. Problém je tak i s nabíjením mobilních telefonů.

Stržená elektrická vedení přerušila dodávky energie. Problém je tak i s nabíjením mobilních telefonů. | foto: Reuters

Připravte se na krizi a smartphony nahraďte levnými telefony

  • 27
Hurikán Sandy, který počátkem tohoto týdne udeřil na východě Spojených států, poukázal na obrovskou nevýhodu smartphonů. Na jedno nabití vydrží maximálně dva dny, často však sotva den. Plné nabití baterie či vypnutí datových přenosů pomůže jen částečně. Levné telefony jsou v tu chvíli k nezaplacení.

Nejen Newyorčané nyní musí kvůli dlouhodobému výpadku dodávky elektrické energie řešit otázku, kde nabít svůj mobilní telefon. Ten je přitom pro mnohé jediným prostředkem, jak být v takovou chvíli ve spojení s přáteli a rodinou nebo jak získávat informace. Sandy (více o hurikánu čtěte zde) tak odhalila nepřipravenost uživatelů na krizové situace, kdy se musí i na několik dní obejít bez možnosti dobít svá mobilní zařízení.

Smartphony tak kvůli jejich energetické náročnosti nejsou při živelních pohromách úplně vhodným společníkem.

Výpadku elektrické energie na Manhattanu využila dvojice mužů. Ti na 13. ulici začali nabízet pro New York dosud netypickou službu, která je však v rozvojových zemích zcela běžným způsobem obživy. Za pár dolarů si u nich mohou zájemci z generátoru nabít telefon. Zájem je velký i přesto, že ve velké části Manhattanu mobilní sítě stále nefungují.

Touhu po možnosti nabití mobilního telefonu lze v New Yorku sledovat také přímo v autobusech veřejné hromadné dopravy, kdy cestující pečlivě sledují semafory. Ty funkční z nich pak v dané lokalitě prozradí dodávky elektrické energie. Lidé si pak telefony nabíjí v okolních obchodech či restauracích.

Levné telefony jsou pro krizové situace vhodnější

Situaci, v níž se nyní nachází řada Američanů z východního pobřeží, lze přitom poměrně snadno předejít a na podobné nástrahy přírody se dopředu připravit. A nejde přitom o nikterak vysokou investici.

Nejlevnější možností je pořízení některého z dostupných externích zdrojů energie. V nabídce je mají také někteří výrobci mobilních telefonů jako například Nokia. Ta nabízí tři typy, a to v cenách od 650 do 1 100 korun, a lze je díky micro USB použít také v kombinaci s telefony dalších výrobců. O nabíječce DC-11 podrobněji informujeme zde. Na trhu jsou k dostání také solární nabíječky, které však ke své činnosti potřebují jasné slunce. Počasí pod mrakem nedělá solárním článkům příliš dobře. Ty nejlevnější solární nabíječky lze pořídit již za zhruba 400 korun.

Nokia DC-11

Druhou variantou je pořízení záložního přístroje. Zde by se však měl uživatel vyvarovat zakoupení dotykového telefonu. Jejich dotykové displeje, ale i aktivní datové přenosy či neukončené aplikace představují pro baterie vysoké zatížení. Ve chvíli, kdy má uživatel zcela jiné starosti, nebude zrovna řešit, zda vypnul tu či onu aplikaci nebo jestli zablokoval datové přenosy. Vzhledem k tomu, že mají být co nejdéle k dispozici, se tak tyto telefony vybíjejí stále dost rychle.

Nokia 100

Vhodnými záložními telefony jsou tedy levné "obyčejné" přístroje, jejichž výhodou je podstatně delší výdrž baterie na jedno nabití. Nevýhodou je pak nutnost ukládání kontaktů na SIM, alespoň těch nejdůležitějších, anebo vedení papírového seznamu telefonních čísel. Uživatelé totiž často ukládají kontakty pouze do paměti telefonu, která nabízí oproti SIM podstatně více prostoru.

Při případné kombinaci s externím zdrojem energie pak lze u takových telefonů dosáhnout výrazně delší výdrže oproti smartphonům. A jejich cena vás nezruinuje: třeba nejlevnější Nokia 100 stojí jen 600 korun.

Mobilní telefon SpareOne na tužkovou baterii

Na trhu je k dostání také mobilní telefon, k jehož provozu postačí pouze jedna tužková baterie. S telefonem SpareOne ze dá sice pouze volat, ale při použití doporučené baterie vydrží být v šuplíku připraven k použití až po dobu patnácti let. A když už se baterie vybije, lze ji snadno nahradit novou. Tento telefon stojí kolem 1 400 korun.

,