Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Připravte se na krizi a smartphony nahraďte levnými telefony

  12:06aktualizováno  12:06
Hurikán Sandy, který počátkem tohoto týdne udeřil na východě Spojených států, poukázal na obrovskou nevýhodu smartphonů. Na jedno nabití vydrží maximálně dva dny, často však sotva den. Plné nabití baterie či vypnutí datových přenosů pomůže jen částečně. Levné telefony jsou v tu chvíli k nezaplacení.

Stržená elektrická vedení přerušila dodávky energie. Problém je tak i s nabíjením mobilních telefonů. | foto: Reuters

Nejen Newyorčané nyní musí kvůli dlouhodobému výpadku dodávky elektrické energie řešit otázku, kde nabít svůj mobilní telefon. Ten je přitom pro mnohé jediným prostředkem, jak být v takovou chvíli ve spojení s přáteli a rodinou nebo jak získávat informace. Sandy (více o hurikánu čtěte zde) tak odhalila nepřipravenost uživatelů na krizové situace, kdy se musí i na několik dní obejít bez možnosti dobít svá mobilní zařízení.

Smartphony tak kvůli jejich energetické náročnosti nejsou při živelních pohromách úplně vhodným společníkem.

Výpadku elektrické energie na Manhattanu využila dvojice mužů. Ti na 13. ulici začali nabízet pro New York dosud netypickou službu, která je však v rozvojových zemích zcela běžným způsobem obživy. Za pár dolarů si u nich mohou zájemci z generátoru nabít telefon. Zájem je velký i přesto, že ve velké části Manhattanu mobilní sítě stále nefungují.

Touhu po možnosti nabití mobilního telefonu lze v New Yorku sledovat také přímo v autobusech veřejné hromadné dopravy, kdy cestující pečlivě sledují semafory. Ty funkční z nich pak v dané lokalitě prozradí dodávky elektrické energie. Lidé si pak telefony nabíjí v okolních obchodech či restauracích.

Levné telefony jsou pro krizové situace vhodnější

Situaci, v níž se nyní nachází řada Američanů z východního pobřeží, lze přitom poměrně snadno předejít a na podobné nástrahy přírody se dopředu připravit. A nejde přitom o nikterak vysokou investici.

Nejlevnější možností je pořízení některého z dostupných externích zdrojů energie. V nabídce je mají také někteří výrobci mobilních telefonů jako například Nokia. Ta nabízí tři typy, a to v cenách od 650 do 1 100 korun, a lze je díky micro USB použít také v kombinaci s telefony dalších výrobců. O nabíječce DC-11 podrobněji informujeme zde. Na trhu jsou k dostání také solární nabíječky, které však ke své činnosti potřebují jasné slunce. Počasí pod mrakem nedělá solárním článkům příliš dobře. Ty nejlevnější solární nabíječky lze pořídit již za zhruba 400 korun.

Nokia DC-11

Nokia DC-11

Druhou variantou je pořízení záložního přístroje. Zde by se však měl uživatel vyvarovat zakoupení dotykového telefonu. Jejich dotykové displeje, ale i aktivní datové přenosy či neukončené aplikace představují pro baterie vysoké zatížení. Ve chvíli, kdy má uživatel zcela jiné starosti, nebude zrovna řešit, zda vypnul tu či onu aplikaci nebo jestli zablokoval datové přenosy. Vzhledem k tomu, že mají být co nejdéle k dispozici, se tak tyto telefony vybíjejí stále dost rychle.

Nokia 100

Nokia 100

Vhodnými záložními telefony jsou tedy levné "obyčejné" přístroje, jejichž výhodou je podstatně delší výdrž baterie na jedno nabití. Nevýhodou je pak nutnost ukládání kontaktů na SIM, alespoň těch nejdůležitějších, anebo vedení papírového seznamu telefonních čísel. Uživatelé totiž často ukládají kontakty pouze do paměti telefonu, která nabízí oproti SIM podstatně více prostoru.

Při případné kombinaci s externím zdrojem energie pak lze u takových telefonů dosáhnout výrazně delší výdrže oproti smartphonům. A jejich cena vás nezruinuje: třeba nejlevnější Nokia 100 stojí jen 600 korun.

Mobilní telefon SpareOne na tužkovou baterii

Mobilní telefon SpareOne na tužkovou baterii

Na trhu je k dostání také mobilní telefon, k jehož provozu postačí pouze jedna tužková baterie. S telefonem SpareOne ze dá sice pouze volat, ale při použití doporučené baterie vydrží být v šuplíku připraven k použití až po dobu patnácti let. A když už se baterie vybije, lze ji snadno nahradit novou. Tento telefon stojí kolem 1 400 korun.

Autoři: ,


Nejčtenější

Pozor na neférovou nabídku tarifu, varoval ČTÚ. Může jít o podvod

Tarif 375

Neomezené volání i SMS a 2,5 GB dat až pro čtyři uživatele od 375 korun měsíčně. Na takovou nabídku lákal web...

Nový tablet Xiaomi má výkonný procesor a obří baterii, potěší cenou

Xiaomi Mi Pad 4 a jeho desetipalcová varianta Plus

Trh s tablety je sice na ústupu, přesto na tato zařízení někteří výrobci dosud nezanevřeli. Jedním z nich je čínské...Siemens se vrací mezi mobily. Pomocí „neobyčejného“ mobilu Xiaomi

Xiami Qin

Dostáváme se do paradoxní situace. Růst prodejů smartphonů se zastavil a naopak renesanci zažívají obyčejné mobily. Což...

Hodně muziky za málo peněz. Test Xiaomi Redmi S2

Xiaomi Redmi S2

Veliký displej, překvapivě výkonný procesor a k tomu cena pod úrovní čtyř a půl tisíce korun. Xiaomi Redmi S2 je...

Vyměňte své iPhony za samsungy, vyzval prezident Erdogan Turky

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa o zvýšení cla na dovoz oceli a hliníku z Turecka nezůstalo bez odezvy....

Další z rubriky

Nový tablet Xiaomi má výkonný procesor a obří baterii, potěší cenou

Xiaomi Mi Pad 4 a jeho desetipalcová varianta Plus

Trh s tablety je sice na ústupu, přesto na tato zařízení někteří výrobci dosud nezanevřeli. Jedním z nich je čínské...

Vyměňte své iPhony za samsungy, vyzval prezident Erdogan Turky

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa o zvýšení cla na dovoz oceli a hliníku z Turecka nezůstalo bez odezvy....

Google chrlí verze Androidu, ale trvá mu, než je nahraje do vašich mobilů

Android 9 Pie

Google představil a zároveň i vydal novou verzi mobilního systému Android 9.0 Pie. Každým rokem je nová verze...

Najdete na iDNES.cz