Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Smartphone jako pomocník na cestách. Vyzkoušejte užitečné aplikace

aktualizováno 
V dnešní době si už málokdo dokáže představit svoji dovolenou bez toho, že by zůstal v kontaktu s děním doma prostřednictvím mobilního telefonu. Telefon ale může být dobrým pomocníkem i přímo na cestě. Přinášíme přehled aplikací, které se vám můžou na cestách hodit.

Smartphone může být na dovolené i skvělým pomocníkem. | foto: static.intomobile.com

Pomocí několika aplikací si lze naplánovat téměř celou dovolenou. Šikovné nástroje vám pomohou s dopravou na letiště či vyhledáním vhodného letu a v cílové destinaci si můžete také najít a rezervovat hotel. Telefon v terénu nahradí konvertor měn a pomůže také najít zaparkované auto ztracené ve změti uliček velkoměsta.

FlightBoard

Aplikace po dotazu obratem nabídne seznam všech příletů a odletů na daném letišti. Prostředí aplikace připomíná elektronické tabule v letištních halách. Aktuálně databáze dle tvůrců pracuje s daty 1 400 aerolinek, jejichž stroje pendlují mezi čtyřmi tisícovkami letišť.
V základním náhledu je číslo letu, zkratka cílové (a v případě odletů startovní) destinace a čas příletu (odletu). Klepnutí na vybraný let zobrazí podrobnější informace (název letiště, terminál). Je zde i možnost informace o daném letu sdílet (SMS, email, sociální sítě). Seznam nalezených letů lze dále filtrovat vypsáním cíle cesty. Data jsou obnovována každých 5 minut.

Hodnocení:Užitečná aplikace, která by neměla ve smartphonu chybět žádnému světoběžníkovi. Rychle vyhledá odlety a přílety na vybraném letišti.

Operační systém Android mobilní, iPhone, Android tablet, Apple tablet
Čeština: NE
Cena: 68 Kč
PLUSY: jednoduché uživatelské prostředí, široká databáze aerolinek a světových letišť
MÍNUSY: placená aplikace

Hotels Near Me

Příletem do cílové destinace dovolená teprve začíná. Dalším krokem je najít vhodné ubytování. S aplikací Hotels Near Me ve vašem smartphonu to bude jednoduché. Jde o ucelenou celosvětovou databázi hotelů, která aktuálně čítá 101 tisíc hotelů ve 135 zemích světa. Vyhledávat je možné buď dle aktuální polohy, nebo přímým zadáním destinace. U velkých měst lze výsledky filtrovat podle městských čtvrtí. Přiložen je detailní popis hotelu, včetně nabízených služeb a fotografií pokojů. Co je nejdůležitější, rychle lze zjistit dostupnost a dále provést i rezervaci. Možnost zvolit českou lokalizaci z ní děla nepostradatelného pomocníka na cestách.

Hodnocení:Pomocník při hledání ubytování poskytuje ucelené informace o daném hotelu a lze pomocí něj provést jak ověření dostupnosti, tak i případnou rezervaci.

Operační systém Android mobilní, iPhone, BlackBerry, Android tablet, Apple tablet
Čeština: ANO
Cena: ZDARMA
PLUSY: celosvětová databáze hotelů, možnost zkontrolovat dostupnost a provést rezervaci, česká lokalizace
MÍNUSY: některá menu uživatelského prostředí příliš drobná

World Atlas National Geographics

Majitelům iPhonů doporučujeme se na cesty vybavit tímto atlasem světa. Na rozdíl od Google map totiž není třeba při prohlížení připojení k internetu. Aplikace zabere v paměti telefonu/tabletu okolo 50 MB, následně si můžete stáhnout podrobné mapy jednotlivých světadílů, celý balík má okolo 150 MB. Kromě běžné geografické mapy lze nahlédnout i na mapu politickou s barevně odlišenými zeměmi a jejich hlavními městy. Aplikace tak snadno nahradí kapesní atlas v momentech, kdy chcete jen tak prozkoumávat mapu světa.
V menu najdete podrobné informace o všech státech, vedle klíčových informací (poloha, rozloha, počet obyvatel, metropole, měna, vlajka) je u každého také krátký pohled do historie.
V dosahu internetu lze prohlížet detailní Bing mapy, a přes menu aplikace na povel zobrazí vaši polohu.

Hodnocení:Podrobný atlas světa kdykoli na displeji vašeho iPhonu nabídne také přehled všech zemí a nově také 3D model Země.

Operační systém iPhone, Apple tablet
Čeština: NE
Cena: 45 Kč
PLUSY: kapesní atlas i bez připojení k internetu, detailní informace k jednotlivým zemím, politická i geografická mapa

ConvertPad

Při návštěvě zahraničních zemí se kromě cizího jazyka můžete potýkat také s rozličnými jednotkami. Ať už mluvíme o délkových nebo dutých mírách, jednotkách plochy, teploty nebo tlaku, ConvertPad vás nenechá na holičkách. Seznam podporovaných fyzikálních veličin je široký. S cestováním souvisí hlavně převody světových měn, i zde však ConvertPad boduje.
Směnné kurzy se, na rozdíl od vazeb mezi různými jednotkami, mění a proto je zde možnost před přepočtem stáhnout aktuální kurz. Pak už jen do připraveného pole zadáte množství dané měny a zvolíte, na kterou se má provést přepočet.
Bohaté je nastavení, kde lze měnit velikost písma, odstup řádků, rozložení tlačítek nebo interval automatické aktualizace měny.

Hodnocení:Ucelený pomocník při převodu mnoha jednotek snad všech fyzikálních veličin poslouží i jako konvertor měn.

Operační systém Android mobilní, Android tablet
Čeština: ANO
Cena: ZDARMA
PLUSY: česká lokalizace, jednoduché prostředí, kompletní nabídka veličin a světových měn
MÍNUSY: jen pro Google Android

Pubtran

Výbornou aplikaci od českého tvůrce oceníte zejména při toulkách českou kotlinou. Pubtran slouží jako jízdní řád nejen vlakových a autobusových linek po ČR, jsou zde i MHD spoje ve vybraných městech.
Ačkoli byl prvotní záměr autora Františka Hejla vytvořit jen pražský jízdní řád, aplikace najde i spojení po Evropě, a to jak vlakových či autobusových, tak i leteckých. Není tak problém například zjistit, kdy jede vlak z Prahy třeba do Berlína. U každého spoje je zobrazena délka jízdy, název vlaku i kolik času zbývá do odjezdu z dané stanice. Aplikace sleduje i zpoždění spoje, dozvíte se také, kolik za cestu zaplatíte.

Hodnocení:Pubtran je povedená česká aplikace, která slouží jako elektronický jízdní řád. V Česku vás pomůže dopravit prakticky odkudkoli kamkoli, neztratíte se s ní však ani za hranicemi.

Operační systém Android mobilní, Android tablet
Čeština: ANO
Cena: ZDARMA
PLUSY: vlakové a autobusové spoje včetně MHD, podrobné informace o každém spoji, možnost vyhledávat i mezinárodní linky
MÍNUSY: jen pro Google Android

MetrO!

Jde o unikátní vyhledávač v síti linek městské hromadné dopravy ve více než 400 velkých městech světa. MetrO! vyhledá autobusové, vlakové a tramvajové spoje ve všech světových metropolích, ačkoli původně aplikace měla sloužit pouze jako jízdní řád metra.
Ze seznamu jednoduše stáhnete jízdní řády daného města a v nich pak již snadno vyhledáváte bez nutnosti datového připojení.
Stanice se při postupném zadávání znaků filtrují a zvolit je můžete i rychle z připravené soupisky. U každého spoje je zobrazena délka cesty, trasu jednotlivých linek lze zobrazit proklikem. V menu se nabízí možnost filtrace spojů (vlaky, trolejbusy, autobusy, vlaky).

Hodnocení:MetrO! hraje prim v jízdních řádech MHD již několik let. Kromě široké databáze několika stovek světových měst vyzdvihujeme možnost po stažení spoje v daném městě hledat i v offline režimu.

Operační systém Symbian, iPhone, BlackBerry, Win starší, Apple tablet
Čeština: NE
Cena: ZDARMA
PLUSY: jízdní řády MHD ve 400 městech světa, po stažení dat konkrétního města možnost offline použití, k dispozici pro téměř všechny platformy (Android a Bada verze ve vývoji)

Take Me To My Car

Pokud na dovolenou vyjedete autem, nezapomeňte do svého iPhonu nainstalovat jednoduchou aplikaci Take me to my car. Její název zcela jasně definuje také její funkci. Po zaparkování auta v centu a následné procházce spletitými uličkami neznámého velkoměsta totiž můžete velmi snadno zapomenout, kde přesně jste auto zanechali. A právě takovému scénáři aplikace zabrání. Jakmile zaparkujete, jednoduše v aplikaci zvolíte možnost park here, a tím zapíchnete do Google map, se kterými aplikace spolupracuje, špendlík. Při návratu směrem k autu se pak jednoduše necháte navigovat povelem get directions.

Hodnocení:Skvělý pomocník, který vás dovede zpět k autu třeba skrze spletité uličky neznámého velkoměsta.

Operační systém iPhone, Apple tablet
Čeština: NE
Cena: ZDARMA
PLUSY: pomůže najít zaparkované auto na neznámých místech, rychlý start aplikace
MÍNUSY: jen pro iOS

Google Goggles

Aplikace provede analýzu zachyceného objektu. Ať už jde o předměty, budovy nebo umělecká díla, brýle od Google poměrně dobře zafungují. Dá se říci, že jde o zábavnější variantu vestavěného Google search.
Objekt stačí telefonem vyfotit a počkat, zda aplikace analýzou najde shodu. Pokud ano, nabídne například fotografie podobné zachycenému objektu, případně pokud jde o unikát (zmíněné význačné stavby) přidá i detailní informace. K tomu aplikaci pomůže i vaše poloha, kterou zjistí za pomocí GPS. Goggles slouží i jako čtečka čárových kódů, na základě kterého identifikuje daný výrobek a nabídne jeho cenové srovnání.

Hodnocení:Pomocník při identifikaci libovolných předmětů pomocí vestavěného fotoaparátu je nejúspěšnější při zachycení například známých architektonických děl, slouží i jako identifikátor výrobků pomocí čárových kódů.

Operační systém Android mobilní, Android tablet
Čeština: NE
Cena: ZDARMA
PLUSY: multimediální vyhledávání skrze fotoaparát telefonu, nově také čtečka vizitek, čtečka čárových kódů
MÍNUSY: zatím jen pro Google Android

Google překladač

Překladač je mobilní podoba oblíbeného internetového nástroje s českým uživatelským prostředím. Filozofie ovládání je tedy shodná: do připraveného pole napíšete kýžené slovo, větu nebo frázi a vyberete jazyk do kterého se mají slova přeložit (výchozí překladač obvykle rozpozná). Po odklepnutí se zobrazí překlad, u světových jazyků dokonce i mluvený (lze vypnout). V nastavení můžete aktivovat podrobnější výklad, kdy překladač ke slovu přidá i obvyklá slovní spojení a podobně. Google translator tak může nahradit i obousměrný mnohojazyčný slovník, platí ale, že bez aktivních datových přenosů neposlouží. To ale téměř žádná aplikace z dnešního přehledu.

Hodnocení:Mnohojazyčný obousměrný slovník si poradí kromě slov i s celými větami. Potřebuje ale připojení k internetu.

Operační systém Android mobilní, iPhone, Win 7, Android tablet, Apple tablet
Čeština: ANO
Cena: ZDARMA
PLUSY: rychlý překlad slov i celých vět z (do) všech světových jazyků, jednoduché uživatelské prostředí, u nejpoužívanějších jazyků i mluvený překlad

Google Maps

Mapy lze nově (počínaje verzí 5.70) používat i bez aktivního připojení k internetu. Předtím si ale musíte manuálně stáhnout oblast, ve které se budete pohybovat. To je zatím řešeno trochu nešikovně, není totiž možné stáhnout například celé mapy jednotlivých států, ale pouze čtverec se stranou délky asi 32 km se středem ve zvoleném místě (po podržením se zobrazí bublina a zvolí se stažení mapy). Následně je možno v této oblasti využít i hlasovou navigaci bez nutnosti stahovat data.
Lepší je samozřejmě se na cestu vybavit plnohodnotnou offline navigací, kterých je dnes pro všechny hlavní OS (vyjma WP7) dostatek. Jejich ceny se pohybují v řádu desítek eur. Majitele telefonů se Symbianem mají výhodu v podobě bezplatných Ovi maps.

Hodnocení:Oblíbené on-line mapy, které nabízejí i hlasovou navigaci a nově i možnost stáhnout si mapové podklady do telefonu k offline použití.

Operační systém Android mobilní, Symbian, iPhone, BlackBerry, Android tablet, Apple tablet
Čeština: ANO
Cena: ZDARMA
PLUSY: mapy celého světa vždy po ruce, hlasové povely při navigaci, možnost stáhnout oblasti do telefonu
MÍNUSY: mimo stažených oblastí nelze používat offline

Skype

Jelikož nám trojice zdejších operátorů servíruje snad nejdražší roamingové volání na světě, vyplatí se na cesty vybavit nejznámější aplikací Skype, která dovoluje volání přes internet a tím také zdarma. Pro bezproblémový hovor se doporučuje minimálně 3G konektivita, ideálně pak wi-fi. Při mobilních datech v zahraničí pozor na datový limit, hovory jsou poměrně velkými konzumenty dat.
Před nedávnem Skype přidal do výčtu funkcí programu možnost videohovorů, a to jak mezi smartphony, tak mezi telefonem a počítačem (nebo počítači). Potěší podpora všech hlavních mobilních OS, do Windows Phone 7 si cestu najde spolu s jeho novou verzí Mango.

Hodnocení:Nejrozšířenější aplikace pro telefonování přes internet je dnes dostupná snad pro všechny operační systémy. Nově nabízí i videotelefonování.

Operační systém Android mobilní, Symbian, iPhone, BlackBerry, Win starší, Android tablet, Apple tablet
Čeština: NE
Cena: ZDARMA
PLUSY: telefonování přes internet kdekoli na světě, dostupné pro všechny platformy
MÍNUSY: pro kvalitní hovor potřeba 3G nebo wi-fi

 

Nejčtenější

Za nový iPhone 8 si nechal na ruku vytetovat logo T-Mobilu
Chtěl iPhone zdarma a tak si nechal vytetoval logo T-Mobilu

Neobvyklý způsob, jak si pořídit nový mobil, zvolil muž z USA. Domluvil se s ředitelem T-Mobilu, že si nechá vytetovat logo tohoto operátora na ruku výměnou za...  celý článek

Ilustrační snímek
Pražské metro pokryla wi-fi síť. Zatím pouze v šesti stanicích

V šesti stanicích metra spustil Pražský dopravní podnik (DPP) připojení k internetu prostřednictvím wi-fi. Cestující tak získají nejen přístup k dopravním...  celý článek

Fidget spinner mobil pořídíte za asi 350 korun.
Hit letošního roku už můžete mít i jako mobil. Stojí několik stovek

Hračka původně určená k relaxaci, fidget spinner, je hitem letošního roku. Její slávy využil výrobce z Hongkongu, který do ní vtěsnal celý funkční mobil....  celý článek

KRACK: Key Reinstallation Attacks
Nepříjemné překvapení: I vaše wi-fi je zranitelná, odhalili experti

Bezpečnostní odborníci varují: zabezpečení bezdrátového připojení wi-fi pomocí WPA2 nelze považovat za bezpečné. Výzkumníci upozorňují, že zranitelností...  celý článek

TrueDepth fotoaparát u iPhonu X
Čelní foťák iPhonu X doženou ostatní nejdřív za dva roky, tvrdí analytik

Příchod iPhonu X očekávají nejspíše desítky milionů applistů z celého světa. Po třech letech okoukaného designu totiž přijde zcela nový přístroj s obřím...  celý článek

Další z rubriky

Mobilní Messenger projde změnou, k nelibosti uživatelů v něm budou cílené...
Bez reklamy ani ránu. Bude už i na Facebook Messengeru v mobilu

Oblíbený mobilní kecálek se brzy promění. Facebook totiž do Messengeru po úspěšném testování implementuje cílené reklamy. Zobrazovat se budou na domovské...  celý článek

Virus pro Android
Na aplikace alternativních taxi útočí virus. Pase po údajích ke kartám

Uživatelé mobilních aplikací alternativních taxi včetně aplikace Uber by měli být obezřetní. Ohrožuje je totiž nový trojský kůň, který od uživatelů láká údaje...  celý článek

Aplikace Facebook Messenger Lite je dostupná i v Česku
Šetří místo i data. Dietní Messenger od Facebooku je i v Česku

Facebook Messenger je jedním z nejpoužívanějších kecálků, ale ne všechny telefony si s ním poradí. Loni se tak zrodila myšlenka na odlehčenou verzi určenou pro...  celý článek

Grafton Recruitment Praha
OPERÁTOR VSTŘIKOVÁNÍ PLASTŮ - MOŠNOV

Grafton Recruitment Praha
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 18 000 - 22 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.