Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

SmartMovie - udělejte si kino ze svého mobilu nebo PDA

aktualizováno  1. ledna 0001 
Pokud vlastníte Symbian zařízení či PDA, můžete z něj jednoduchým způsobem udělat video přehrávač. Soubory si na počítači upraví i naprostý laik a filmy se následně dají pohodlně přehrávat přímo v mobilním zařízení.

Symbian zařízení můžete kromě jiného využít také jako multimediální přehrávač. Velikost displeje je sice řádově menší než na počítači či PDA, výhodou mobilu však je, že jej máte většinou u sebe a video tak lze sledovat, kdykoliv se vám zamane.

Stejně jako v případě kapesních počítačů, také pro mobily je záhodno video optimalizovat. Tuto činnost jsme rozepsali ve článku o programu PocketDivXEncoder, tudíž se jí nyní nebudeme věnovat a přejdeme na popis jednoho z nejlepších konvertorů a zároveň přehrávačů multimediálních souborů na Symbian zařízeních - aplikace SmartMovie.

Program, který je určen pro širokou škálu Symbian zařízení, ale i PDA, se skládá ze dvou částí - desktopové aplikace, pomocí níž si můžete přizpůsobit video pro přehrávání na malém displeji a samotného přehrávače pro mobilní zařízení.

SmartMovie Converter

Při instalaci desktopové verze programu (v našem případě pro Symbian telefony) je nutné vybrat jedno ze čtyř typů zařízení podle toho, které používáte. Volit lze ze Series60 telefonů, UIQ, S80 modelů a z Nokie 7710.

SmartMovie

Přehrávač je ve druhém adresáři instalačního balíčku, přičemž vybírat potřebný soubor můžete opět podle typu zařízení. K programu je také další soubor s kodeky pro přehrávání.

Konvertor je vzhledově i funkčně podobný programu PocketDivXEncoder, jehož recenzi jsme nedávno přinesli.

Hlavní okno je rozděleno na několik částí. Horní oblast slouží k nahrání AVI video souboru, kde můžete pomocí tlačítek Set start a Set end film oříznout. Nastavit lze také hlasitost, stejně jako nahrát titulky, které budou zobrazovány s přehrávaným filmem.

Z dalších nastavení jmenujme volbu landscape nebo portrait zobrazení, bitrate (videa i zvuku) nebo typ kodeku. Crop mode zase nastaví velikost roztažení obrazu na displeji. Informace o souboru vidíte nalevo, aktuální velikost překonvertovaného souboru, který lze přehrávat v náhledovém okně pak vpravo dole.

SmartMovie Player

Samotný přehrávač je, stejně jako konvertor, poměrně jednoduchý, avšak především rychlý. Jeho spuštění je dílem okamžiku a také pohyb v menu i samotné načtení filmu, tak jako přetáčení vpřed či vzad je bleskové.

Soubory si v přehrávači vybíráte přes funkci Browse Files, která zobrazí všechna dostupná videa i s informací o velikosti, kterou zabírají.

V Options je možno nastavit například to, jestli se má vždy zobrazovat přehraný čas, zda se mají ukazovat titulky či definovat preferovaný mód (portrait/landscape). Tuzemské uživatele jistě potěší podpora evropského kódování textu, tudíž se české znaky zobrazují korektně. Nastavit lze také světlost, fullscreen zoom a ještě několik dalších funkcí, čímž jsou možnosti přizpůsobení vyčerpány.

Při samotném přehrávání lze převíjet obraz či jej zastavit, stejně jako upravovat hlasitost přehrávání. Obrazově i zvukově je na tom video velmi dobře - kvalita ovšem závisí na konkrétním nastavení konverze i přehrávání. Zkoušeli jsme různou kvalitu a film byl koukatelný i poslouchatelný kolem bitrate 96kbps v případě videa a 24kbps u audia - 700MB soubor měl po zkonvertování, které trvalo jen pár desítek minut cca 100MB.

Závěr

Program SmartMovie, který pochází z české dílny Lonely Cat Games, můžeme doporučit všem, kdo vlastní Symbian zařízení a občas by si na něm rádi pustili také videoklip či film. Mobil se svými parametry na dlouhodobé sledování příliš nehodí, ale občas může tato možnost prezentace přijít vhod. Program je vhodný i pro začátečníky, protože pro nastavení konverze i přehrávání není třeba žádných velkých znalostí. Program lze navíc lokalizovat do zhruba dvou desítek jazyků, mezi nimiž nechybí ani čeština.

Aplikace je placená a stojí $26.99. Vyzkoušet si můžete i její testovací verzi, která je omezena 30 dny v případě konvertoru a hodinou přehrávání. Existuje i verze pro PocketPC a PalmOS kapesní počítače, jejíž cena je dokonce o 2 USD nižší než v případě programu pro Symbian zařízení.Témata: film, kino, aplikace, AVI, Nokia, Symbian

Nejčtenější

Vybitý telefon připojila kvůli hovoru k nabíječce. Stálo ji to život

Vybuchlá Nokia 5233

Osmnáctiletá indická dívka zemřela poté, co svůj telefon kvůli vybité baterii připojila k nabíječce, aby mohla zavolat...

Je čas smazat Facebook, vyzývá zakladatel WhatsAppu

Whatsapp bude umět zpětně vymazat odeslané zprávy

Ve světle poslední kontroverze Facebooku se zneužitím dat více než 50 milionů účtů se do této sociální sítě opřel i...Na český trh dorazil supersmartphone Honor View 10. Za bezkonkurenční cenu

Honor View10 na premiéře v Londýně

Příznivci značky Honor měli až doposud výběr ze spousty zajímavých modelů, ale pro ten nejzajímavější, Honor View 10,...

Kupujete zbytečně drahé smartphony, tvrdí čínský výrobce čipů

Čipová sada MediaTek

Generální obchodní ředitel MediaTeku tvrdí, že za prémiové telefony uživatelé přeplácejí. Spoustu funkcí ani nikdy...

Levné androidy mají problém. Enormně roste zájem o použité iPhony

Apple iPhone 6 a iPhone 6 Plus

Nejrychleji rostoucím segmentem na trhu smartphonů nejsou cenově dostupné mobily s Androidem, ale repasované drahé...

Další z rubriky

Na dovolené se můžete seznámit i nespálit

Ilustrační snímek

Na dovolenou si bereme kde co, ovšem počítač/notebook často zůstává doma. Ten je na jedné straně prostředkem k...

Záchranku volejte přes aplikaci. Pomoc je rychlejší než při volání na 155

Simulovaná dopravní nehoda jako praktická ukázka fungování mobilní aplikace...

„Záchranná služba, tísňová linka, dobrý den,“ ohlašuje se operátorka volajícímu, který se stal svědkem dopravní nehody....

Google loni zlikvidoval 700 tisíc aplikací

Mobilní aplikace

Z aplikačního obchodu Google Play bylo loni odstraněno 700 tisíc aplikací, většina zmizela prakticky ihned po umístění...Najdete na iDNES.cz