Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Smart GSM 2.1 - nová verze špičkového phone manageru pro PPC (1)

aktualizováno 
Střídmé, efektní a graficky dokonalé uživatelské rozhraní a především spousta užitečných funkcí charakterizují novou verzi phone manageru Smart GSM. Ještě tento zajímavý a velmi užitečný program neznáte? Přečtete si naši podrobnou recenzi.

Phone manager Smart GSM společnosti Smart Softworks je nástupce projektu Smart Nokia a svůj "chytrý" název si určitě zaslouží. V současné verzi tento GSM manager prodávaný za 23 USD podporuje několik desítek typů mobilních telefonů různých značek, největší spektrum funkcí ale stále nabízí pro mobily Nokia. Druhou stěžejní verzi Smart GSM dokončenou v únoru tohoto roku promptně následovala aktuální verze 2.1, kterou patrně ocení hlavně majitelé mobilních telefonů Sony Ericsson. Mezi novinky Smart GSM 2.1 totiž patří podpora bezdrátové Bluetooth komunikace právě pro vybrané mobily Sony Ericsson, dále opravené chyby v infračervené komunikaci u některých Pocket PC, podpora UNICODE znaků pro některé telefony a řada dalších drobných změn.

Zkušební verze programu funguje 15 dní, poté je nutné Smart GSM zaregistrovat. Trial verze má některá omezení, nejedná se však o nijak zásadní věci - pouze 50 jmen v telefonním seznamu, 5 prvních SMS zpráv v každém adresáři, upload vyzváněcích tónů pouze pro prvních 10 tónů a zobrazování informačního nápisu v grafickém logu. Kompletní seznam aktuálně podporovaných mobilních telefonů najdete v této tabulce na stránkách autorů Smart GSM. V tabulce jsou podrobně rozepsány i jednotlivé funkce, které program u daného typu a značky mobilního telefonu podporuje. V současné verzi 2.1 je podporována naprostá většina mobilních telefonů Nokia, některé novější mobily Ericsson / Sony Ericsson (od T39 výš) a také některé novější mobilní telefony značky Siemens (od S45i výš). U mobilních telefonů těchto tří značek Smart GSM 2.1 plně podporuje práci s telefonním seznamem a SMS zprávami. Další funkce, jako je stahování a posílání klasických SMS zpráv, obrázkových zpráv, log operátorů, startovacích log, tzv. skupinových log a vyzváněcích tónů, fungují přímo v závislosti na daném typu mobilu. U mobilních telefonů jiných značek než Nokia, Ericsson / Sony Ericsson a Siemens lze obecně pracovat pouze se SMS zprávami.

Výhodou Smart GSM je jeho relativní univerzálnost a velmi rychlé propojení s více než s jedním mobilním telefonem, což například nabízí celkem pohodlnou výměnu kontaktů a dalších údajů v phonebooku. Neznamená to sice, že by program šel současně propojit s více mobily, ale připojení daného typu mobilního telefonu je natolik rychlé a pohodlné, že lze bez problémů postupně pracovat třeba se dvěma mobily a až na některé nezbytné detaily v komunikaci není třeba nikde nic složitě nastavovat. Připojení i odpojení telefonu se totiž provádí přes intuitivně dostupné ikonky přímo v nástrojové liště Smart GSM, indikován je i stav propojení, aktuální intenzita signálu a zbývající kapacita baterie mobilního telefonu.

Připojení mobilního telefonu k Pocket PC lze provést několika způsoby. Mezi nejčastější a nejběžnější způsoby určitě patří spojení přes infračervený port a rozhraní Bluetooth, o něco méně využíváno bude patrně propojení přes klasický sériový kabel. I když Smart GSM 2.1 přímo podporuje protokoly IrLMP, IrLAP, IrTTP, IrMC a OBEX, nepracuje zatím korektně se všemi komunikačními porty Pocket PC. Například na Fujitsu Siemens Pocket LOOXu nebylo možné propojit Smart GSM s mobilním telefonem T68i přes interní Bluetooth modul kapesního počítače, naopak propojení přes infraport fungovalo zcela bez problémů. Propojení si samozřejmě můžete vyzkoušet na trial verzi Smart GSM, takže ověření funkčnosti pro daný typ rozhraní lze provést přímo v praxi. U mobilních telefonů značky Nokia ještě není úplně dořešena komunikace Smart GSM s rozhraním Bluetooth, které Nokia stále u svých mobilů většinou ignoruje (ale některé modely ho přesto mají), plné funkčnosti bychom se dle autorů programů měli dočkat v některé z příštích verzí Smart GSM.

Po nastavení příslušného typu komunikace je obvykle nutné provést synchronizaci telefonního seznamu alias phonebooku. Smart GSM nabízí uživateli plně automatickou a tudíž i pohodlnou synchronizaci (podporována je pochopitelně plná synchronizace) VŠECH kontaktů a dalších položek v klasickém i rozšířeném telefonním seznamu na SIM kartě i v paměti mobilního telefonu (pouze u podporovaných typů mobilů). Před synchronizací pochopitelně můžete upřesnit několik nezbytných nastavení, jako jsou například dotazy pro přepsání existujících záznamů, podpora UNICODE znaků apod. Při synchronizaci phonebooku můžete poměrně jednoduše pracovat i s více SIM kartami v mobilním telefonu, přepnutí na vybranou kartu ale pochopitelně musíte provést ručně přímo v daném typu mobilu. Synchronizaci kontaktů lze provést i s databází Pocket Outlooku, i v tomto případě máte k dispozici několik upřesňujících voleb ovlivňujících jednotlivé položky v kontaktech a telefonních číslech. Jednotlivé záznamy můžete nejen vyhledávat a vytvářet, ale také mazat, přesouvat a kopírovat mezi pamětí telefonu a SIM kartou. Samotná editace záznamů je též velmi pohodlná a díky tučnému defaultnímu fontu s šikovně nastavenou velikostí je vše velmi přehledné.

Nejčtenější

Toto bude pecka mezi smartphony do 10 tisíc. Konkurence se zapotí

Huawei P20 Lite

Huawei představil nový model P20 lite, který nejenom předznamenává příchod nových top modelů, ale také ukazuje, že...

KOMENTÁŘ: Nokia 8110 je výborný krok, obyčejným telefonům dává naději

Nokia 8110 4G na premiéře v Barceloně

Retro Nokia 3310 se stala prodejním hitem, a i proto se nejspíš značka rozhodla to s reinkarnací zkusit znovu....Levné androidy mají problém. Enormně roste zájem o použité iPhony

Apple iPhone 6 a iPhone 6 Plus

Nejrychleji rostoucím segmentem na trhu smartphonů nejsou cenově dostupné mobily s Androidem, ale repasované drahé...

Kupujete zbytečně drahé smartphony, tvrdí čínský výrobce čipů

Čipová sada MediaTek

Generální obchodní ředitel MediaTeku tvrdí, že za prémiové telefony uživatelé přeplácejí. Spoustu funkcí ani nikdy...

Na 24 hodin vypnou v sobotu mobilní internet. Potřebují se zbavit démonů

Svátek Nyepi na Bali

Na indonéském ostrově Bali slaví v sobotu nový rok. Místo bujarých oslav se však celý ostrov ponoří do ticha. Svátek s...

Další z rubriky

Už přes ni vyhrožovali smrtí. Přesto je aplikace extrémně populární

Logo aplikace Sarahah

Vysoký nárůst popularity zaznamenala aplikace Sarahah, určená k posílání anonymních zpráv. Ačkoliv se v posledních...

Sem chodí smartphony umřít. Aplikaci lze použít jen s vybitou baterií

Die With Me

Aplikace s názvem Umři se mnou má velmi neobvyklé omezení. Nemůžete ji zapnout, pokud máte telefon nabitý víc než na...

Na dovolené se můžete seznámit i nespálit

Ilustrační snímek

Na dovolenou si bereme kde co, ovšem počítač/notebook často zůstává doma. Ten je na jedné straně prostředkem k...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz