Služba Pravý obsah: šetření za GPRS v každém prohlížeči

  • 24
Chcete ušetřit za procházení webových stránek přes GPRS a nechcete instalovat žádný další software? Chcete surfovat levně i z mobilního telefonu? Pak vyzkoušejte Pravý obsah.
Výhodou paketové technologie GPRS oproti ostatním způsobům přenosu dat mobilními sítěmi není ani tak její rychlost, jako možnost účtování pouze za přenesená data a nikoli za čas strávený připojením k internetu. Z toho vyplývá, že prohlížení webových stránek prostřednictvím GPRS připojení by mělo být levnější než klasická vytáčená data. Ne vždy je to ale pravdou.
 
Současné webové stránky jsou totiž příliš nabobtnalé všemožnými skripty, grafikou či flashovými animacemi. Ty neúměrně zvyšují množství přenesených dat a ve skutečnosti nejsou pro pohlížení či čtení textu vůbec důležité. Otázka tedy zní: jak ušetřit každý kilobajt přenášených dat a při tom neztratit všechny důležité informace?

Tři kohouti na jednom smetišti

V podstatě existují tři možnosti, jak této úspory dosáhnout. První z nich je použití on-line komprese přenášených dat. Ta funguje tak, že mezi vaším počítačem (i kapesním nebo chytrým mobilem) je prostředník, který vámi požadovaná data stahuje z internetu místo vás, provede jeho komprimaci (zmenšení rozměrů) a do vašeho zařízení již pošle data zmenšená. Kompresi dat nabízí běžně svým zákazníkům operátor T-Mobile nebo mohou použít řešení třetích společností – o jednom z nich, systému Cproxy, jsme nedávno psali v tomto článku.
 
Druhým způsobem úspory dat je možnost nainstalovat na vlastní počítač některý z filterů. Tyto filtrovací programy procházejí vámi stahované stránky a upravují jejich kód tak, aby webový prohlížeč nestahoval ty části webových stránek, které nepotřebujete. Typicky se toto týká především nabubřelých reklamních bannerů, flashových animací ve stránkách či rozsáhlé grafiky a fotografií. Základní filtraci těchto elementů nabízí snad každý současný webový prohlížeč; externích filtračních aplikace jmenujme kupříkladu známý AdMuncher.
 
Třetí, nepříliš známou možností uspoření dat je použít některou z on-line služeb nabízející úpravu celých webových stránek. Tento způsob určitě znají uživatelé kapesních počítačů, jejichž prohlížeče – především na platformě PalmOS – používají speciální server, který webové stránky upravuje přímo na úrovni jejich kódu. Nevýhodou tohoto řešení je však nutnost použití určitého webového prohlížeče.

Co je to Pravý obsah?

Existuje však i možnost, která tuto nevýhodu neutralizuje. Jednou z nejlepších je česká služba Pravý obsah. Na adrese www.nora42.cz/po najdete po otevření v libovolném webovém prohlížeči jednoduchý formulář. Textové okénko formuláře slouží pro zadání kompletní webové adresy serveru, který chcete navštívit. Před odesláním adresy tlačítkem Propoj můžete ještě nastavit, zda i na výsledné stránce chcete znovu zobrazit okénko formuláře a zda se mají přeložit i odkazy (o této volbě více později).
 
Pravý obsah 
 
Po stisknutí tlačítka Propoj se vám – možná až překvapivě rychle – zobrazí skutečně textová verze zadané webové stránky. V záhlaví této stránky máte uvedeno, kolik kilobajtů dat oproti originální verzi webové stránky jste ušetřili. K dispozici máte také odkaz na originální verze otevřené stránky.
 
Možnost, zda na stránce použít odkazy má jednu velkou výhodu – pokud si chcete určitou stránku pouze přečíst a již předem víte, že nebudete ze stránky pokračovat dále, doporučujeme vám odkazy nepoužívat – ušetříte tak dvacet až čtyřicet procent přenášených dat v závislosti na složitosti stránky. Naopak například webový katalog by byl bez zobrazení odkazů nepoužitelný. Pro snadnější orientaci je na místě každého odkazu zobrazen křížek. Obrázky aplikace Pravý obsah ignoruje úplně.
 
 
 
Způsob reorganizace stránky funguje až překvapivě dobře, dokonce i velmi složité webové stránky si zachovávají svou čitelnost. Problémy jsou pouze se stránkami, jejichž tvůrci použili grafické prvky na místech, kde by byl výhodnější text – typicky místo položek menu.

Rozhodně vyzkoušejte

Použití aplikace Pravý obsah je rychlé a funguje skutečně v jakémkoli webovém prohlížeči na jakémkoli mobilním zařízení. Hodí se i pro chytré telefony s Javou, které mají nainstalován některý z wapových prohlížečů – při použití APN pro připojení k Internetu je toto řešení o poznání levnější než použití wapového prohlížeče.