Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Slováci už mají televizi v mobilu, brzy se dočkáme i my

aktualizováno 
Slovenský operátor EuroTel Bratislava a televizní stanice TA3 včera představili evropský unikát – přenos televizního vysílání na mobilní telefony. A to nikoliv jako ukázku toho, co je možné, ale jako praktickou službu pro všechny, kteří si ji aktivují a mají jednu z Nokií, která ji podporuje.

Maximum možností, které nabízí sítě 2,5. generace (GSM/GPRS), bylo včera dosaženo – slovenský operátor EuroTel Bratislava totiž svým zákazníkům nabídnul možnost sledovat televizní vysílání na mobilním telefonu. EuroTel spolupracuje se zpravodajskou televizní stanicí TA3, kterou tak bude možné v průběhu celého vysílání kdykoliv živě sledovat na displeji mobilu. Tato služba se jmenuje Mobilvízia.

Vedle sledování TA3 můžete na mobilu ještě on-line poslouchat tři rozhlasové stanice (Fun Radio, Rock FM Radio a Rádio B1) a off-line se podívat na pořady Láskanie a Je to možné? z nabídky televize Markíza. Abyste si mohli vychutnávat televizi v mobilu, potřebujete splňovat jenom tři podmínky – být zákazníkem EuroTelu Bratislava, a to s takovým paušálním programem, abyste si mohli aktivovat rychlé datové přenosy HSCSD nebo GPRS. Potom musíte mít Nokii 7650 nebo 9210i. Nyní už stačí si jenom službu aktivovat a správně si nastavit mobil. Až do konce roku je příjem vysílání zdarma, platí se jenom za přenesená data nebo dobu připojení (podle způsobu připojení – HSCSD či GPRS).

Přestože technické řešení je zatím obestřeno tajemstvím, podařilo se nám zjistit některé detaily. TA3 dodává EuroTelu své zpravodajství v digitálním formátu. Ten je optimalizuje pro zobrazení na displeji mobilního telefonu a vysílá (streamuje) na mobilní telefony, které se k odběru přihlásí. Na mobilním telefonu je aplikace (jde o upravený RealOne Player), která video přehrává. Ta se prostřednictvím datového (v případě uzavřeného vysílání) nebo internetového (tak je možné zpřístupnit vysílání komukoliv) spojení připojí k serveru a stahuje živé vysílání.

Technické řešení je velmi prosté a v podstatě ani nevyžaduje účast mobilního operátora. Pokud by TA3 vysílala zpravodajství z veřejného internetového serveru, mohl by její zpravodajství sledovat kdokoliv. EuroTel informoval, že Mobilvízia je zákazníkům dostupná i v roamingu – pokud se přihlásí do sítě, která HSCSD nebo GPRS podporuje.

V současnosti má HSCSD u EuroTelu Bratislava aktivované několik stovek až tisíc zákazníků. GPRS komerčně odstartovalo teprve včera. EuroTel prý bude spokojen, pokud aspoň část zákazníků bude sledovat TA3 půl hodiny denně (jeden zpravodajský blok). V současnosti ale prezentuje službu spíše jako záležitost image operátora.

Podle našich informací pracuje na vývoji podobné služby i český RadioMobil, který je stejně jako EuroTel Bratislava součástí skupiny T-Mobile International. Informace o tom, kdy a se kterými televizními či hudebními stanicemi bude RadioMobil podobnou službu nabízet, v tuto chvíli nejsou dostupné. Mělo by ale jít o stanice zaměřené především na zábavu (filmy, hudba – s největší pravděpodobností půjde o některou ze stanic vysílaných v tuto chvíli po kabelu); v případě zpravodajství se zřejmě bude kvůli náskoku v digitálním vysílání jednat o Českou televizi. Jasná v tuto chvíli ale není ani cenová politika RadioMobilu. Pokud se dozvíme něco bližšího, budeme vás informovat.

Videoreportáž TA3 o službě Mobilvízia (formát ASF).Nejčtenější

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...

Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...Feministky kritizují nové iPhony. Jsou moc velké na ženskou ruku

iPhone XS/XS Max

Od doby, kdy Apple upustil od malých smartphonů, úhlopříčka nových modelů prudce narůstá. Nejnovější model ve verzi Max...

Nejnovější hodinky Apple Watch se povedly. Změří i elektrokardiogram

Apple představil Watch Series 4 s většími displeji a senzorem pro měření EKG

Přestože byly hlavními hvězdami tiskové konference Applu nové iPhony, zájem vzbudila i další generace chytrých hodinek....

Prohlédněte si nejlepší a nejdražší iPhone. Máme ho jako první

iPhone XS Max

Stejně jako v předchozích letech jsme se i letos vypravili do Německa, abychom mohli vyzkoušet nejnovější smartphone od...

Další z rubriky

Studentský tarif T-Mobilu dotahuje konkurenci. Nejen daty, ale i cenou

Ilustrační snímek

T-Mobile 1. září rozšíří tarifní portfolio o nový studentský tarif. Student Data nabídne uživatelům do 26 let oproti...

Zázračný tarif od nich nedostanete. Vyzkoušeli jsme srovnávače tarifů

Tarifomat láká na nabídku na míru

Tarifní kalkulačky slouží především ke srovnání mobilních tarifů, lákají ovšem i na neveřejné tarify. V současnosti...

Češi nejsou spokojení s cenami tarifů, ale do změny operátora se nehrnou

Ilustrační snímek

Považují Češi cenovou politiku tuzemských operátorů za přijatelnou? Co je případně vede ke změně poskytovatele?...

Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy
Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy

Soutěžíme o poukázky na nákup Tesco Online nákupy v hodnotě 1500 Kč, 1000 Kč a 500 Kč. Objednaný nákup vám kurýr přiveze až ke dveřím, což si pochvaluje i naše redakce eMimino.cz - otestovali jsme dovoz do práce a uspořádali místo oběda společný piknik.

Najdete na iDNES.cz