Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vyzkoušeli jsme Skype pro Windows Phone 8. Je to malá revoluce

aktualizováno 
Microsoft vcelku krátce po uvedení nového operačního systému Windows Phone 8 vypustil očekávanou Skype aplikaci. Krátce jsme ji otestovali a musíme konstatovat, že takto snadné telefonování zdarma jsme zatím v žádném mobilním telefonu neviděli.

Skype pro Windows Phone 8 | foto: Mobil iDNES.czMobil.iDNES.cz

U Skype pro Windows Phone 8 sliboval Microsoft jednu velmi důležitou věc: důkladnou integraci aplikace do samotného systému. A až na drobné nedostatky aktuální betaverze se to programátorům z Redmondu skutečně podařilo a výsledek je až překvapivě použitelný.

Důležité je, že Skype teď umí běžet na pozadí, což znamená, že na svém účtu můžete být z Windows Phone 8 telefonu neustále on-line, tedy podobně jako třeba u vestavěného Facebook chatu nebo Messengeru. Skype se tak skutečně dá používat jako náhrada za běžné volání, byť tato použitelnost samozřejmě záleží především na aktuálním datovém připojení telefonu. Kvalitu samotného hovoru (přes wi-fi i 3G byla obstojná, ale se slyšitelným šumem) tedy ponecháme stranou a podíváme se především na to, jak Skype na Windows Phone 8 funguje.

Fotogalerie

Prvním krokem ke zprovoznění Skypu je instalace aplikace z Windows Phone Store. Je to úkon daleko jednodušší než instalace Skypu na PC a ani v samotném telefonu není aplikace tak náročná a otravná, jako dovede být ta desktopová.

Je nutné se přihlásit svým Skype jménem. Na webu skype.com je však možné provést propojení účtu služby s klasickým účtem Microsoft, což je příjemná novinka.

Stačí při přihlášení zvolit, že se chcete přihlásit se svým Microsoft účtem a v druhém kroku přihlášení zadat jméno a heslo vašeho Skype účtu. Pak bude možné se do Skypu hlásit stejně jako do ostatních služeb Microsoftu. Propojení lze kdykoli zrušit, na jeden Microsoft účet však nelze navázat více Skype účtů.

Po přihlášení do aplikace se objeví typické "microsoftí" uživatelské prostředí. Uživatel standardně vidí seznam posledních hovorů. Tahem zprava doleva se objeví seznam oblíbených kontaktů (lze je sem přidávat), tahem opačným směrem se objeví kompletní seznam kontaktů. Aplikace si sem natáhne seznam kontaktů z klasického People hubu. Má to však dvě nevýhody: kontakty jsou seřazeny podle jména a ne podle příjmení a nelze v nich vyhledávat.

Skype kontakty jsou poznat podle toho, že u nich není zobrazeno telefonní číslo. Pokud chce uživatel vidět jen kontakty Skype a nikoliv celý adresář, je nutné kliknout na ikonku chatu na dolním okraji obrazovky nebo v horní části zvolit záložku Available namísto standardní All. Teprve po stisknutí tlačítka menu se objeví i možnost přidat nový kontakt nebo telefonní číslo. Tyto možnosti jsou dostupné z kterékoli ze tří hlavních obrazovek.

Volat lze samozřejmě jak na Skype kontakty, tak na klasická telefonní čísla z adresáře. Za tím účelem je však pochopitelně zapotřebí mít zakoupený Skype kredit. Pak lze volat za velmi zajímavé částky prakticky do celého světa. Pokud však není uživatel připojen do wi-fi sítě, je nutné ještě počítat s opravdu neomezeným datovým tarifem. Drobnou nevýhodou je, že kredit se nedá koupit přímo z aplikace. Je nutné k tomu použít prohlížeč, což může trochu zkomplikovat používání na cestách.

Skype pro Windows Phone 8

Skype pro Windows Phone 8

Samotné telefonování je hračka. Po otevření patřičného kontaktu už stačí zvolit typ hovoru: videohovor nebo klasický hovor, pokud jde o Skype kontakt nebo pouze hovor u běžného telefonního čísla. Spojení probíhá zcela stejným způsobem jako u aplikace na počítači, prodlevy ve vytáčení kontaktů jsou tedy vcelku krátké.

Během hovoru lze tahem do stran přepínat na klasický chat s protistranou nebo na její profil. Aplikace má tlačítka na zapnutí nebo vypnutí čelní kamery, takže videohovor lze zapnout nebo vypnout kdykoli v průběhu konverzace. Dále je tu tlačítko pro hlasitý odposlech a pro aktivaci velké numerické klávesnice na displeji.

Vše funguje velmi snadno a rychle, rozdíl mezi reakcemi aplikace na počítači a na mobilním telefonu tu prakticky není.

Při videohovoru jsme si všimli jedné zajímavosti. Aplikaci jsme zkoušeli na Windows Phone 8X by HTC, které se chlubí čelním fotoaparátem s hodně širokoúhlým záběrem. Jenže aplikace pro VoIP telefonování si zřejmě z fotoaparátu bere jenom jakýsi výřez, a záběr tak není tak širokoúhlý jako u běžného videohovoru. To však v zásadě nemusí vadit.

Kvalita obrazu samozřejmě závisí na okolních světelných podmínkách a celkových kvalitách kamery protistrany. Výsledky však dovedou být velmi dobré a prodleva se opět pohybovala na zcela běžné úrovni.

Na hlavní stránce aplikace lze pomocí malé ikony s vaším portrétem vstoupit do vašeho stručného profilu. Tady lze nastavit stav, tedy zda jste na Skypu on-line nebo ne. Podrobnější informace (třeba to, že máte aplikaci spuštěnou na mobilním telefonu) se dají nastavit v klasickém okně s aktuální náladou.

Aplikace standardně protistraně nezobrazuje, že jste na telefonu, zato ukazuje vaši aktuální pozici (město). Právě odtud se dá také vstoupit na webové stránky a koupit si Skype kredit. Nákup v aplikaci by ovšem byl příjemnější.

Skype pro Windows Phone 8

Skype pro Windows Phone 8

Pokud má uživatel v aplikaci zvoleno, že je právě on-line, znamená to, že Skype běží na pozadí a kdokoli je schopen se mu dovolat, i když není právě u počítače. Ale stávalo se nám, že ačkoli nás protistrana viděla on-line, dovolat se nemohla. Bylo nutné poslat chatovou zprávu a její upozornění nás pak donutilo pustit Skype a pak už hovory opět fungovaly. Pravděpodobně to bude způsobeno betaverzí programu.

S betaverzí souvisí i malá nepříjemnost s upozorňováním na hovory. Ale nejprve ta dobrá zpráva. Příchozí chat se ohlásí klasickým upozorněním jako jiné zprávy a dlaždice aplikace také na chat upozorní. Příchozí hovory se ohlásí podobně jako běžné hovory, jenom v jiném grafickém provedení, takže je hned jasné, odkud hovor přichází.

Pokud však hovor nepřijímáte a protistrana zavěsí, stane se, že telefon vyzvání nadále. Při pokusu o přijetí pak aplikace spadne nebo jí delší dobu trvá, než si uvědomí, že už spojení nenaváže. Snad tohle programátoři napraví.

S tím, že Skype (většinou) dovede běžet i na pozadí, souvisí i další příjemný fakt. Pokud chce uživatel zavolat některému ze Skype kontaktů, nemusí proto spouštět nejprve aplikaci a pak jej hledat. Stačí patřičný kontakt najít klasicky v People hubu. Skype kontakty se objeví i zde a lze je spárovat s klasickými kontakty. Pokud tedy u kontaktu máte i položku Skype, lze rovnou odtud vyvolat aplikaci pro VoIP volání, kde rovnou naskočí patřičný kontakt.

Skype pro Windows Phone je opravdu velmi užitečná a funkční aplikace. V betaverzi sice občas skřípe spojení a chybí rozumné vyhledávání v kontaktech, ale to jsou nedostatky, které by měli programátoři rychle doladit. Podobně integrovaný a funkční program pro VoIP na trhu prakticky neexistuje.

Je však pravda, že Microsoft dovolí podobnou integraci do systému i vývojářům dalších aplikací, takže je možné, že se brzy dočkáme podobně snadných a přímočarých řešení z jiných zdrojů. Každopádně komunikační možnosti Windows Phone 8 začínají vypadat opravdu atraktivně.Nejčtenější

Pozor na neférovou nabídku tarifu, varoval ČTÚ. Může jít o podvod

Tarif 375

Neomezené volání i SMS a 2,5 GB dat až pro čtyři uživatele od 375 korun měsíčně. Na takovou nabídku lákal web...

Nový tablet Xiaomi má výkonný procesor a obří baterii, potěší cenou

Xiaomi Mi Pad 4 a jeho desetipalcová varianta Plus

Trh s tablety je sice na ústupu, přesto na tato zařízení někteří výrobci dosud nezanevřeli. Jedním z nich je čínské...Turci ničí svoje iPhony. Kvůli sankcím od Trumpa

Turci ničí svoje iPhony kladivem

V reakci na zvýšení cla na dovoz oceli a hliníku z Turecka, které nařídil americký prezident Trump, se začala na...

Siemens se vrací mezi mobily. Pomocí „neobyčejného“ mobilu Xiaomi

Xiami Qin

Dostáváme se do paradoxní situace. Růst prodejů smartphonů se zastavil a naopak renesanci zažívají obyčejné mobily. Což...

Hodně muziky za málo peněz. Test Xiaomi Redmi S2

Xiaomi Redmi S2

Veliký displej, překvapivě výkonný procesor a k tomu cena pod úrovní čtyř a půl tisíce korun. Xiaomi Redmi S2 je...

Další z rubriky

K používání aplikace WhatsApp vám nově musí být minimálně 16 let

Whatsapp bude umět zpětně vymazat odeslané zprávy

Chatovací služba WhatsApp mění podmínky používání v Evropské unii. Nově začíná platit, že pro používání služby vám musí...

Záchranku volejte přes aplikaci. Pomoc je rychlejší než při volání na 155

Simulovaná dopravní nehoda jako praktická ukázka fungování mobilní aplikace...

„Záchranná služba, tísňová linka, dobrý den,“ ohlašuje se operátorka volajícímu, který se stal svědkem dopravní nehody....

Google loni zlikvidoval 700 tisíc aplikací

Mobilní aplikace

Z aplikačního obchodu Google Play bylo loni odstraněno 700 tisíc aplikací, většina zmizela prakticky ihned po umístění...

Najdete na iDNES.cz