Demonstrace v Thaisku

Demonstrace v Thaisku - Počty demonstrantů se v odhadech rozcházejí. | foto: Reuters

Skype cenzuruje v Číně textové zprávy

  • 18
Svoboda internetu ustupuje penězům. Šéf Skype Niklas Zennström přiznal, že jeho čínský partner Tom Online cenzuruje textové zprávy uživatelům Skype. Nutí je k tomu čínská legislativa.

Pošlete někomu zprávu a ta k adresátovi nedorazí. Zatímco u nás se budete automaticky domnívat, že je příčinou závada, kterou snad operátor brzy odstraní, jinde to může způsobit zakázané slovo v textu.

Čínská vláda se snaží, aby tamní obyvatelé zapomněli na výrazy jako Tibet, lidská práva a nebo nezávislost Tchaj-wanu. Ve svém snažení jde tak daleko, že zahraničním firmám dovolí vstoupit na svůj perspektivní trh jen v případě, že vybrané výrazy budou uživatelům blokovat. 

Skype přistoupil na pravidla čínské vlády

Šéf Skypu, nejslavnějšího programu pro komunikaci přes internet, Niklas Zennström se deníku Financial Times přiznal, že cenzurování některých slov bylo podmínkou vstupu na čínský trh a jeho firma na to přistoupila.

Filtr Tom Online dnes zachytává i další výrazy obsahující slova jako Dalai Lama nebo název zakázaného politického hnutí Falun Gong.

Podobné problémy musel řešit i Google, Yahoo nebo E-bay. Sto milionů potenciálních čínských uživatelů internetu ovšem tyto dravé internetové firmy nehodlají jen tak přehlížet. Pokud s tím nebudou souhlasit oni, přijdou stejně jiní.

„Na vyhledávači Google.cn jsme odstranili část výsledků vyhledávání v souladu s čínskými zákony a regulační politikou, abychom tam mohli vůbec podnikat,“ citovala agentura Reuters Andrewa McLaughlina, poradce firmy Google.

Kongres USA: Je to ostuda

Filtrovat výrazy jako demokracie a svoboda vyznání je podle návrhu Kongresu porušením americké legislativy. Návrh se vztahuje na 14 autoritativních režimů včetně Číny, napsala agentura Reuters.

"V nedokonalém světě musíme dělat nedokonalá rozhodnutí," hájí se viceprezident Googlu Elliot Schrage. Čínské peníze jsou však lákavější než standardní pravidla trhu. Yahoo například poskytla čínským úřadům elektronické záznamy, které v roce 2003 vedly k uvěznění spisovatele na osm let. - více zde

Loni v září byl Yahoo obviněn z toho, že pomohl identifikovat jiného člověka, který byl za únik státního tajemství do zahraničí odsouzen loni v dubnu na deset let.

,