Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


SisView 0.90 - bomba z Čech!

  6:00aktualizováno  6:00
Také vás někdy štve poněkud záhadný obsah instalačních SIS archivů a před instalací byste chtěli vědět, co vlastně daný archiv obsahuje? S plug-inem SisView si můžete obsah SIS archivů prohlížet přímo z prostředí Windows Commanderu!Autorem plug-inu SisView pro Windows Commander je Dalibor Jelínek a určitě vás potěší, že plug-in je k dispozici zdarma. Jak už bylo řečeno v úvodní anotaci článku, slouží SisView k prohlížení a rozbalování instalačních SIS archivů používaných u programů psaných pro EPOC32.

Instalace plug-inu je velmi jednoduchá - v preferencích Windows Commanderu zvolíte sekci "Archivátory" (nebo analogickou sekci s anglickým pojmenováním), v ní vyberete položku "Konfigurace knihoven DLL", nadefinujete příponu "SIS" a k ní přiřadíte cestu k plug-inu SisView. Poté budou všechny SIS archivy ve Windows Commanderu zobrazovány se standardní ikonkou archivů a můžete je podobně jako ZIP archivy prohlížet a podle manuálu k plug-inu i rozbalovat například s pomocí klasické funkce Copy.
Obsah SIS archivů je strukturován následujícím způsobem:
Adresář "Information" obsahuje některé důležité informace, jako je UID a verzi aplikace, počet instalovaných souborů, kontrolní součty hlavičky a celého archivu, defaultní disk a další užitečné informace používané při instalaci souborů, v dalších adresářích určujících jazykové verze a cestu k disku pak najdete samotné soubory s jejich cestou, případně OPX komponenty.
Podle autora lze soubory i rozbalovat, ať jsem se ale snažil, jak jsem se snažil, na mojí konfiguraci s Windows Commanderem 4.51/4.53 a Windows 98SE skončil pokus o rozbalení jakéhokoliv souboru hlášením o nedostatku místa na disku. Protože by podle autora soubory jít rozbalovat měly a navíc se stále jedná o betaverzi, nezbývá než počkat na odladění plug-inu, snad bude vše fungovat k plné spokojenosti co nejdříve.

SisView je natolik lukrativní a mezi EPOC32 aplikacemi natolik ojedinělý program, že jsme jeho autora kontaktovali s žádostí o krátký rozhovor, který vám tímto přinášíme:

Kolik je vám let, studujete, či už někde pracujete?
Bude mi 27 let, to to letí a technicky vzato stále studuji matfyz, protože termín ke složení státnice vyprší až za několik dní. A mám již přislíbeno opětovné přijmutí do prváku a dostanu tak snad šanci studium na druhý pokus úspěšně dokončit. Jinak jsem zaměstnán v soukromé firmě, která se specializuje na pre-press a digitální tisk. Záliby: sci-fi, muzika (koncert ACDC byl opravdu skvělej) a začínám s potápěním (hlavně proto, že pod vodou nefunguje mobilní telefon).

Jaké počítače Psion, PC, Mac atp. (programování apod.) běžně používáte a jaký je váš názor na kvality a možnosti Psionů?
Na programování používám PCčko a Cčko. Zkoušel jsem programovat přímo na Psionu 5mx, ale toho jsem brzo nechal, protože je to dost nepohodlné a jazyk OPL je příšerný bastard. Psiona mám rád, ale nejsem fanatik. Přecházel jsem na něj po dlouhých úvahách z HP 200LX a musím říci, že se mi po spoustě věcí z 200LX stýská. Je sice zřejmě pravda, ze EPOC je velmi dobrý OS, ale na druhou stranu to vypadá, že programátorům došly síly (nebo peníze) při tvorbě základních aplikací. Aplikace Contacts, kalkulačku a samotný shell považuju za hoooodně odfláklé. Momentálně čekám, kdy konečně přijde nástupce 5mx s lepším barevným displejem, možností přehrávat MP3, vestavěným telefonem a modrozubým handsfree.

Jak jste se dostal k tvorbě programů pro Psion a jak vznikl nápad (ve vaně, v baru atd. :-))))) stvořit něco tak užitečného, jako je SISView?
K napsání SisView jsem byl donucen poté, co mě začalo děsně otravovat, že člověk musí celý instalační balík nainstalovat, aby se dozvěděl, co v něm vlastně je. Setkal jsem se již s několika SISy pochybného původu, které o sobě tvrdily, že jsou něčím jiným, než skutečně byly. A když jsem naletěl poněkolikáté a na internetu jsem nenašel žádný software, tak jsem si ho prostě napsal. Mám v hlavě ještě pár dalších drobných utilitek, ale bohužel nejvíc ze všeho mi chybí čas.

Jaké programy na Psionu nejčastěji používáte a jaké aplikace jsou vaše nejoblíbenější?
Jaké aplikace mám nejradši? Ty, které jsem si koupil, i když cenu aplikací na Psiona povazuji v 90 % za nehoráznou. Moji favorité:
- Street a Route Planner ve spojeni s GPS Garmin III+ (nebaví mě bloudit v noci po městech v cizině)
- Slovník S5dict a Collins Cobuild Dictionary (člověk se pořád učí nová slova) - SafePlace (kdo si má všechna ta hesla pamatovat?)
- ConvertPro (ošklivá, ale chytrá aplikace na převod jednotek)
- Q-Calc (konečně pořádná kalkulačka)
- PsiNMEA (pro komunikaci s GPS a práci s vlastními mapami)

Díky za rozhovor a nezbývá než doufat, že si najdete ještě více času na tvorbu tak zajímavých a užitečných aplikací pro EPOC32, jakou SisView bezesporu je, a že o vás jako o programátorovi ještě uslyšíme ...

Autor:Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

Vodafone (ilustrační fotografie)

Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...

Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Další z rubriky

Šetří místo i data. Dietní Messenger od Facebooku je i v Česku

Aplikace Facebook Messenger Lite je dostupná i v Česku

Facebook Messenger je jedním z nejpoužívanějších kecálků, ale ne všechny telefony si s ním poradí. Loni se tak zrodila...

Na dovolené se můžete seznámit i nespálit

Ilustrační snímek

Na dovolenou si bereme kde co, ovšem počítač/notebook často zůstává doma. Ten je na jedné straně prostředkem k...

Záchranku volejte přes aplikaci. Pomoc je rychlejší než při volání na 155

Simulovaná dopravní nehoda jako praktická ukázka fungování mobilní aplikace...

„Záchranná služba, tísňová linka, dobrý den,“ ohlašuje se operátorka volajícímu, který se stal svědkem dopravní nehody....

Najdete na iDNES.cz