Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Širokoúhlá navigace s Bluetooth handsfree - Asus R600

aktualizováno 
Navigace Asus R600 se může pochlubit MP3 a video přehrávačem, bezdrátovým handsfree, širokoúhlým displejem a navíc zajímavou cenou. Nechybí ani mapové podklady Česka, Slovenska a dalších 40 zemí. Otestovali jsme první model navigace tohoto výrobce.

Navigace pomocí GPS se stává čím dál tím dostupnější. Využívat ji můžete na svém mobilním telefonu, PDA nebo na zařízení přímo k tomu určeném. Poslední dobou se těší velké popularitě především řešení typu All-in-one.

Že to myslí Asus s výrobou navigací opravdu vážně, dokazují již tři představené modely v tomto odvětví. Po dnes testovaném modelu R600 a nedávno představené top navigaci R700 představil výrobce také třetí novinku - stylový tenký Asus R300 - více zde


Kapitoly recenze
Konstrukce a design
Ovládání
Mapové podklady
Vyhledávání cíle cesty
Použití ve vozidle
Bluetooth handsfree
Další funkce
Shrnutí

Stručná charakteristika:

Navigační zařízení větších rozměrů s velkým displejem a podporou Bluetooth a dynamické navigace.


Vedle samotné navigace získáte navíc plnohodnotné handsfree, Asus R600 totiž komunikuje s mobilním telefonem pomocí Bluetooth. Přístroj podporuje také dynamickou navigaci, je však nutné dokoupit TMC modul.


Konstrukce a design - žádný drobeček

Navigace Asus R600 má rozměry 142 x 83 x 18 mm. Nejde tak o žádného kolibříka a v kapse ji schováte jen těžko. K miniaturním navigacím neřadí tuto novinku ani velmi vysoká hmotnost 260 g. Výhodou větších rozměrů je však větší a přehlednější displej a v neposlední řadě také snadnější ovládání. Tělo navigace je poměrně tenké, ve spodní části na levé straně se však výrazně rozšiřuje.

Asus R600

Asus R600 Asus R600 Asus R600

Asus R600 Asus R600 Asus R600

Design přístroje je velmi jednoduchý, možná až strohý. Přední strana obsahuje velký rozměrný displej který je vsazen do šedého těla přístroje. Nejvýraznějším designovým prvkem tak zůstává velký displej v kombinaci s dvoubarevným provedením krytu. Celkově nás vzhled příliš nezaujal, pro někoho však může být nevýrazný design lákadlem.

Ovládání -  nejen dotykový displej

Ovládání navigace je velmi snadné, a to především díky použití širokoúhlého dotykového displeje s úhlopříčkou 4,3 palce, který využívá poměrně vysoké rozlišení WQVGA, tedy 480 x 272 pixelu. Je aktivní, typu TFT, a tak ani za přímého slunce nebudete o údaje na něm ochuzeni. Nabídne antireflexní úpravu, zobrazí 65 000 barev a svými rozměry 97 x 57 mm zabírá většinu přední strany přístroje.

Tlačítka najdeme na modelu dvě, pokud tedy pomineme to, které slouží k uvedení do provozu. Tlačítko se symbolem domečku umístěno na levém boku a má souvislost s menu. Při stisku tohoto tlačítka se totiž vždy vrátíte do hlavního menu. Druhý ovládací prvek je vícesměrný yoistick, který usnadňuje ovládání a slouží také k rychlému nastavení podsvětlení.

Asus R600

Asus R600 Asus R600 Asus R600

Asus R600 Asus R600 Asus R600

Na levém rozšířeném boku najdeme mřížku poměrně kvalitního reproduktoru, na protější straně potom mini USB konektor pro připojení kabelu do počítače a nabíječky a také slot pro SD kartu. Nechybí zde ani klasický 3,5 mm jack na sluchátka. Jednou z mnoha funkcí tohoto zařízení je totiž již zmíněný MP3 a video přehrávač. Na zadní straně se pak usídlil konektor pro připojení externí GPS antény.

Asus R600

Asus R600 Asus R600 Asus R600

Asus R600 Asus R600 Asus R600

Energie, kterou dodává Li-Ion akumulátor o kapacitě 2200 mAh, vystačí na jedno nabití dle výrobce až na šest hodin provozu. My jsme se během testů této teoretické hodnotě zdaleka nepřiblížili, dostali jsme se na přibližně poloviční hodnotu. I to je ovšem dostačující, v základním balení najdeme samozřejmě CL nabíječku, a tak s dobíjením ve voze není žádný problém. Dobíjení je možné také přes počítač, se kterým se Asus spojí pomocí dodávaného USB kabelu. V krabici najdeme také klasickou síťovou nabíječku s mini USB konektorem, energie tedy bude vždy dostatek.

Navigace a mapové podklady - nic nechybí

O to hlavní, tedy navigaci, se u Asusu stará známý navigační program iGo 2006 Plus určený pro kapesní počítače Windows Mobile. Také Asus R600 je postaven na operačním systému Windows, konkrétně verzi Microsoft Windows CE .Net 5.0. Jako kapesní počítač však použít nelze. Aplikace se spouští samy po spuštění zařízení.

Displej Asus R600

Displej Asus R600

Displej Asus R600

Displej Asus R600

Pokrytí není vůbec špatné, Asus R600 nabízí na 1 GB SD kartě kompletní mapovou výbavu po cestování po Evropě. Konkrétně jsou pokryty tyto státy:  Česká Republika, Albánie, Andora, Belgie, Bělorusko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Chorvatsko, Černá Hora, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Gibraltar, Maďarsko, Makedonie, Moldávie, Monako, Německo, Nizozemí, Norsko, Irsko, Itálie, Liechtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, San Marino, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Srbsko, Švédsko, Švýcarsko, Turecko, Ukrajina, Vatikán, Velká Británie.

Připevnit a najít cíl

Držák do automobilu najdeme v základním balení. Na předním skle drží pomocí přísavky s aretací, která nabídne velmi pevné uchycení, a tak se zařízení ani při větších nerovnostech nepohne. Výborná je možnost seřízení ve všech třech směrech, naopak nás trochu zklamala nutnost použítí plastového protikusu. Ten obepne navigaci samotnou a poté se spojí s držákem. Toto řešení nám přijde nejen nevzhledné, ale také nepraktické.

Asus R600

Asus R600 Asus R600 Asus R600

Asus R600 Asus R600 Asus R600

Tím nejdůležitějším pro správnou navigaci je výběr cíle cesty. Zde nabídne Asus několik možností. Samozřejmostí je zadání přesné adresy v pořadí stát, město, ulice a číslo popisné. Pokud nenajdete ulici na první pokus, nenechte se odradit. Záměna názvů, jako například "K Výtopně" za "Výtopně" je zcela běžná. Do paměti přístroje můžete uložit také dvě své oblíbené pozice. Původně jsou označeny jako domů a práce, jejich název však můžete libovolně měnit. Pro zadání oblíbených pozic můžete využít zadání adresy, použít historii, přesně zadat souřadnice a nebo využít jeden ze zájmových bodů.

Displej Asus R600

Displej Asus R600

Displej Asus R600

Displej Asus R600

Často využívanou a jednoduchou možností je databáze zájmových bodů. Díky ní naleznete nejbližší nebo požadované služby, přepravu, nákupy, zábavu, kulturu, sport a rekreaci, stravování a také nocleh. Postup je podobný jako u oblíbených pozic. Klepnutím na tlačítko "Čerpací stanice" se otevře přehled nejbližších čerpacích stanic. Pokud hledáte nějaké konkrétní místo, je možné zadat část názvu. V dnešní době velmi praktickou pomůckou je možnost zadání přesné zeměpisné souřadnice, kterou Asus také nabízí. Nezřídka totiž narazíte u hledání nějaké adresy na přesnou GPS polohu daného místa.


Vyjíždíme a Asus naviguje

Po nalezení cíle stačí klepnout na tlačítko, zařízení vypočte trasu a začne vás navigovat do cíle. Tlačítko pro zahájení navigace je však označeno trochu nejasně jako "Trasa do", což může při prvním používání zmást. Výpočet je poměrně rychlý, jen občas jsme měli problémy s nalezením satelitů. Vždy ale stačilo zadat cíl cesty znovu a proces opakovat.

Displej Asus R600

Displej Asus R600

Displej Asus R600

Displej Asus R600

V nastavení je možné si vybrat ze dvou různých pohledů na mapu. Nejpřirozenější je určitě 3D pohled, další možností je půdorysný pohled označovaný jako mapa. V obou zobrazeních můžete také rychle přepínat mezi natočením mapy ve směru jízdy, severem nahoru a také leteckým pohledem, který ukáže mapu v půdorysu z dostatečně velké vzdálenosti, abyste viděli například celé město. Tlačítky na displeji je možné libovolně nastavovat přiblížení, u 3D zobrazení pak nechybí nastavení sklonu.

Asus R600

Asus R600 Asus R600 Asus R600

Asus R600 Asus R600 Asus R600

Mapa je přehledná, barevně jsou odlišeny silnice, vodní plochy, lesy, parky a také dálnice. Měřítko mapy lze libovolně měnit dvojicí tlačítek plus a minus.  Během navigace se měřítko mění automaticky v závislosti na potřebném detailním zobrazení konkrétní situace. Naplánovaná trasa se zobrazí zelenou barvou, Asus však umožňuje také jednoduchou změnu barev pomocí předdefinovaných schémat. V levé části displeje je možné zobrazit tmavě šedý proužek, ve kterém je trojice informačních okének. Ta jsou libovolně nastavitelná a mohou zobrazovat vzdálenost a čas k nejbližšímu průjezdu, vzdálenost a čas do příští změny směru, rychlost, omezení rychlosti a samozřejmě vzdálenost a čas do cíle.

Displej Asus R600

Displej Asus R600

Displej Asus R600

Displej Asus R600

Hlasová navigace je možná v mnoha jazycích. Česká navigace je dobrá, mužská verze s označením Jan s hlubším hlasem působí přirozeně, ženský hlas Zuzana je však na poslech příjemnější. Navigace nahlásí změnu směru, typ změny a poté řekne, po jaké vzdálenosti situace nastane. Povely ke změně směru jízdy se ozvou dvakrát až třikrát před každou operací, před samotnou křižovatkou již přístroj mlčí. Hlasová navigace patří spíše k průměru.

Podpora Bluetooth - handsfree už nepotřebujete

Velmi praktickou funkcí navigace Asus je podpora bezdrátového přenosu Bluetooth. Po spárování s mobilním telefonem tak získáte plnohodnotné bezdrátové handsfree, které by vás samo o sobě přišlo na nemalé peníze. Vše je navíc integrováno v těle jednoho přístroje.

Displej Asus R600

Displej Asus R600

Displej Asus R600

Displej Asus R600

Aplikace pro ovládání telefonních funkcí je na dobré úrovni, výhodou je také jednoduché ovládání. Příjem hovoru je možný i během navigace, kdy dojde ke ztlumení hlasových povelů po dobu hovoru. S reprodukcí zvuku a zpracováním hlasu jsme neměli žádný problém. Na displeji navigace můžete zadat přímo telefonní číslo, nebo vybrat jedno ze seznamu volání.

Další funkce - MP3 a video potěší

Asus R600 není jen navigace a handsfree, spojuje v sobě i další více či méně praktická zařízení. Potěšil nás MP3 a video přehrávač, který nabídne jednoduché ovládání. Hudební soubory je možné umístit na paměťovou kartu formátu MMC/SD. Zvuk z reproduktoru je v této třídě na velmi vysoké úrovni, pro ještě kvalitnější poslech je možné připojit sluchátka.

Displej Asus R600

Displej Asus R600

Displej Asus R600

Displej Asus R600

Prohlížeč obrázků již takové využití nemá, digitální fotografie z vašeho fotoaparátu si ale můžete prohlédnout na výrazně větším displeji. Další funkce již navigace nenabízí. Po pravdě řečeno, různé cestovní průvodce a další aplikace, se kterými se setkáváme u různých navigačních přístrojů, stejně nemají takové využití.

Co říci závěrem

Asus R600 je poměrně velká, designově nevýrazná, ale na ovládání velmi jednoduchá navigace. Potěší velký přehledný displej s poměrem stran 16:9, který je také hlavním ovládacím prvkem. Grafická navigace je na vysoké úrovni, hlasová pak patří spíše k průměru. Mapové podklady jsou dostačující nejen Českou republiku, ale také pro cestování za našimi hranicemi.

Dobře fungující navigace ve spojení s dalšími funkcemi, jako je Bluetooth handsfree, MP3 a video přehrávač, dělají z Asusu R600 dobrou koupi. Přispívá k tomu také cena, která se pohybuje pod hranicí devíti tisíc korun.

Proč koupit?

  • Nízká cena
  • Jednoduché ovládání
  • MP3 a videopřehrávač
  • Bluetooth handsfree
  • Mapové pokrytí

Proč nekoupit?

  • Velké rozměry
  • Strohý design 

Kdy?

V prodeji

Za kolik?

8 990 Kč
Autor:
Nejčtenější

Nokia 7
Nokia má novou sedmičku. Výbavou zaujme, cenou spíše ne

Další přírůstek do rodiny obnovené značky Nokia nese pořadovou číslovku sedm a vyplňuje prostor mezi střední třídou v podobě Nokie 6 a špičkovou Nokií 8. Její...  celý článek

Příchod sítí 5G je plánován na rok 2020
Nástup sítí 5G je zase o něco blíže. První vysílače jsou už postavené

Berlín Příchod sítí 5G je plánován až na rok 2020, ale k důležitým milníkům dochází už teď. Společnost Deutsche Telekom spustila první evropské vysílače umožňující...  celý článek

iPhone X
Je to konec mýtické čtečky v displeji? Výrobci sázejí na obličej

Čtečka otisků integrovaná do displeje měla být jednou z hlavních letošních inovací na poli smartphonů. Technologie je ovšem natolik složitá, že výrobci od...  celý článek

Funkční 18palcový OLED displej lze nyní srolovat do 3cm ruličky.
Za tři roky budou mít iPhony ohebný displej. Samsung ostrouhá

iPhone se podle zákulisních informací dohodl s LG na vývoji ohebného displeje pro budoucí iPhony. Samsung tak přijde o lukrativní byznys.  celý článek

Portfolio smartphonů Samsung
Devět letošních Samsungů, který je nejzajímavější?

Samsung letos na našem trhu uvedl celkem 9 různých modelů napříč řadami J, A, S a Xcover. Měli jsme v redakci unikátní příležitost nafotit je všechny pohromadě...  celý článek

Další z rubriky

Aplikace PhoneMaps na iPhonu
PhoneMaps je solidní aplikace s turistickou off-line mapou

Mapových aplikací pro mobily jsou desítky. Ale pokud hledáte skutečně kvalitního společníka na turistiku a kolo, je situace mnohem horší. Aplikace PhoneMaps...  celý článek

Motorkářská navigace TomTom Rider 40
Lahůdku pro motorkáře vyzkoušela vespařka

Dát otestovat navigaci pro drsné motorkáře holce s vespou chtělo zřejmě nemálo kuráže a trochu toho redakčního smyslu pro humor. Vyzkoušet si „opravdickou“...  celý článek

Logo bezplatné navigace Waze
Google koupil navigační firmu Waze. Vyfoukl ji Applu i Facebooku

Ve světě mobilních aplikací není v poslední době nouze o skutečně velké akvizice. Další z těch opravdu velkých je prodej společnosti Waze. Tu koupil Google,...  celý článek

Kia cee´d AKČNÍ CENA NA...
Kia cee´d AKČNÍ CENA NA...

r.v. 2014, naj. 54 000 km, diesel
264 900 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.