Simenes Gigaset 2010 - DECT pod stromeček

Siemens Gigase 2010 se vyznačuje něčím, co nemá většina jeho konkurentů, něčím, na co jsme od mobilních telefonů bytostně zvyklí. Volitelným příslušenstvím. Zatímco u ostatních výrobců můžeme koupit maximálně další sluchátko nebo další základnovou stanici, u Gigasetu 2010 si můžete koupit i luxusnější a menší verze přenosných sluchátek, stolní nabíječky, náhlavní soupravy, klipy na opasek a další zajímavé příslušenství. Prostě si Gigaset můžete přizpůsobit svým požadavkům a to poměrně levně, oproti velkým klientským řešením.

Nedávno jsme slíbili, že se podrobněji podíváme na bezdrátové telefony, které by se mohli někomu z nás líbit pod stromečkem. Začneme se Siemen Gigaset 2010. Proč?

Siemens Gigase 2010 se totiž vyznačuje něčím, co nemá většina jeho konkurentů, něčím, na co jsme od mobilních telefonů bytostně zvyklí. Volitelným příslušenstvím. Zatímco u ostatních výrobců můžeme koupit maximálně další sluchátko nebo další základnovou stanici, u Gigasetu 2010 si můžete koupit i luxusnější a menší verze přenosných sluchátek, stolní nabíječky, náhlavní soupravy, klipy na opasek a další zajímavé příslušenství. Prostě si Gigaset můžete přizpůsobit svým požadavkům a to poměrně levně, oproti velkým klientským řešením.

Ale nyní k telefonu samotnému, tedy k základní variantě Siemens Gigaset 2010 (základnová stanice + sluchátko Gigaset 2000S). Tento bezdrátový telefon pracuje v normě DECT/GAP. Je tedy možné telefon i základnovou stanici používat současně s zařízeními ostatních výrobců dodržujících specifikaci GAP pro DECT.

Siemens Gigaset 2010Vzhled

Základnová stanice má rozměry 146 x 117 x 70 mm (délka x šířka x výška) a váhu 210 gramů, přenosné sluchátko má rozměry 160x 55 x 25 - je tedy jen o něco vyšší, než běžný mobilní telefon. Váha sluchátka záleží na použitých akumulátorech, se standardně dodávanými NiCd akumulátory je okolo 165 gramů. Akumulátory si můžete pořídit i jiné, jde o běžné rozměry tužkových akumulátorů. Celá sestava se Siemensu povedla, jedinou nepříjemností šikmo ležícího telefonu je, že neumožňuje pověšení na zeď, k čemuž bezdrátová technologie v domácnostech i firmách přímo vybízí.

Akumulátory je třeba před prvním použitím dobít - počítejte tak s 16 hodinami napoprvé, další nabíjení řídí procesor, průměrná doba úplného dobytí již používaných akumulátorů je mezi 4-9 hodinami (méně NiCd a více NiMH). Na dodávané akumulátory NiCd 600 mAh telefon vydrží 70 hodin pohotovosti a až 7 hodin hovoru, což považuji za dostatečné.

Jak se s telefonem pracuje?

Telefon má v dolním rohu tlačítko pro zapnutí a vypnutí telefonu. Když toto tlačítko přidržíte krátce, zablokuje se klávesnice telefonu. Zajímavé je, že telefon se zřejmě nedá vypnout v základnové stanici. Pokud si telefon chcete dobít a přitom zůstat nerušeni, je potřeba vypnout vyzvánění nebo vyndat telefonní kabel.

Nezvykle se uživatelům mobilních telefonů bude pracovat s menu. Většina bezdrátových telefonů totiž nemá plně grafický displej, vystačí si jen s číslicovými segmenty a to ještě v jednom řádku. V dalším řádku jsou u standardního sluchátka Gigaset 2000S jen grafické symboly dobíjení a zapnutí telefonu. Z toho jasně plyne nutnost poněkud spartánštějšího ovládání, než jsme zvyklí z mobilů - žádný hezký pohyb v menu, natož pak kontextová nápověda. Pokud potřebujete cokoliv změnit, je třeba pamatovat si sekvenci kláves, kterou je nutnou navolit po zmáčknutí programovacího tlačítka (zelená šipka v kosočtverečku). Pokud si ji nepamatujete, pomůže jedině manál - o nějaké intuitivnosti se nedá vůbec mluvit. Tato potíž trápí téměř všechny DECT telefony a myslím si, že je jednou z hlavních příčin jejich ne tak rychlého nástupu.

Gigaset 2000C - komfortní verze, možno přikoupit i náhlavní soupravuPravdou je, že pro Gigaset 2010 si můžete dokoupit komfortní sluchátko 2000C, které má již menu strukturou i vzhledem podobné telefonům Siemens S6. U standardní verze 2000S ovšem nic takového není, pouze funkce hlasitosti sluchátka a zvonění je zobrazena na klávesnici tak, že ji lze snadno změnit. Pro zbytek funkcí je třeba namáhat paměť či pravděpodobněji manuál.

Další nezvyklost je při příchozím hovoru. Když vám totiž někdo volá, nemůžete jej, jako u GSM telefonu, odmítnout tlačítkem červeného telefonního sluchátka, což je škoda.

Samotné volání je jednoduché - zeleným tlačítkem zdvihnete linku a vyvolíte číslo, případně nejdříve číslo vyvolíte a pak zeleným sluchátkem necháte vytáčet. Volat nelze ze základnové stanice. Telefon zvládá tónovou i pulsní volbu. Pokud máte více přenosných sluchátek podporujících GAP, můžete je přihlásit k vaší základnové stanici. To se děje aktivně ze strany základnové stanice i sluchátka, nikdo se tedy nemůže jen tak náhodou píchnout na vaši základnovou stanici. Je podporováno až 6 přenosných částí, ty mezi sebou mohou vést interní hovory, předávat externí hovory, případně udělat telekonferenci externího a dvou interních hovorů.

Telefon má možnost nastavit si 10 čísel do paměti rychlé volby, pak je lze vyvolat stiskem dvou tlačítek - čísla mohou mít až 22 míst. Tato čísla lze ukládat i během hovoru a lze je také všechny najednou smazat. Dalších pět míst v paměti je vyhrazeno pro funkci redial. Více paměti tu není...

Telefon nemá funkci interkomu - ze základny lze jen spustit pípání na sluchátku (paging), což je dobré zejména pro jeho hledání. Promluvit si ze základny se sluchátkem nemůžete.

Při telefonování se zobrazuje (pokud nechcete, nezobrazuje) trvání hovoru - pokud ústředna podporuje tarifikaci (zeptej se svého Telecomu), pak si můžete nechat zobrazovat i přibližnou provolanou částku. Lze definovat kapesné - tedy finance, které může někdo provolat, než jej napadne odpojit Gigaset ze zdi a připojit tam něco neomezeného.

Lze blokovat určité sekvence čísel, jako předvolby 0609, nebo mezinárodní volání - to vše na každém registrovaném sluchátku až v počtu tří sekvencí. Lze nadefinovat číslo pro baby-call, tedy natvrdo zadrátovat telefonní číslo například k matce do práce, které dítě vytočí stiskem libovolného tlačítka.

A co výkon telefonu?

DECT telefony mají obecně dosah 300 metrů ve volném prostoru a 50 metrů v zástavbě - je to dáno 10 mW průměrného výkonu. Můj elektronikou přerušený byt Gigaset narozdíl od obstarožní CT0 pokrývá bez problémů i přes kvalitní železobeton. Velkou výhodou Gigasetu je také jeho snášenlivost v zarušeném prostředí - Siemens se pozná. Pokud totiž telefonujete najednou z Gigasetu a z GSM telefonu, neslyšíte v sluchátku žádné inteference, což se ani u normálních telefonů nestává. Také práci v naší kanceláři Gigaset snesl velmi dobře a nenechal se přehlušit kupou interferujících zařízení. V oblasti radiové odolnosti dostal Gigaset 2010 to nejlepší vysvědčení. Telefon stačí umístit cca. 30 cm od lepších monitorů, aby ani hovor nevzbuzoval vlnky na skráních vašeho monitoru.

Result?

Koncová cena cca 7200 Kč s DPH (12/1998) je jen o pár stovek (200-400 Kč) vyšší, než u konkurenčních značek v normě DECT, z nichž některé nemají ani GAP. V našem přehledu může být konkurencí Gigasetu 2010 snad jen Interbell DCT-1100R, jenž ovšem nemá tolik příslušenství k dokoupení.

Gigaset 2010 je výborná volba do kanceláří, kde se více telefonuje a kde nezávislost na drátech je zajímavá. K telefonu se prodává i náhlavní souprava (jen k Komfort sluchátku) a součástí sady je klips na sluchátko - v takovém případě ani nemusíte nic dělat, telefon hovor přijme sám. Velmi dobrá stabilita v neklidném radiovém prostředí a množství doplňků, jakož i rozumná cena, dělá z Simens Gigaset 2010 velmi zajímavou alternativu na vánoční nákupy do firmy.

Do domácnosti možná bude vadit nemožnost zavěšení na stěnu (existuje i závěsná verze, ale u nás jsem i neviděl), zato se vám bude líbit baby-call a pokud nepotřebujete ušetřit cca. 400 Kč oproti levnějším značkám, tak je to dobrá volba.

Apropos - pokud nakupujete, volte normu DECT - je to transparentní standard, který má budoucnost.

Za zapůjčení děkujeme firmě Siemens.