Simenes Gigaset 2010 - DECT pod stromeček

Siemens Gigase 2010 se vyznačuje něčím, co nemá většina jeho konkurentů, něčím, na co jsme od mobilních telefonů bytostně zvyklí. Volitelným příslušenstvím. Zatímco u ostatních výrobců můžeme koupit maximálně další sluchátko nebo další základnovou stanici, u Gigasetu 2010 si můžete koupit i luxusnější a menší verze přenosných sluchátek, stolní nabíječky, náhlavní soupravy, klipy na opasek a další zajímavé příslušenství. Prostě si Gigaset můžete přizpůsobit svým požadavkům a to poměrně levně, oproti velkým klientským řešením.

Nedávno jsme slíbili, že se podrobněji podíváme na bezdrátové telefony, které by se mohli někomu z nás líbit pod stromečkem. Začneme se Siemen Gigaset 2010. Proč?

Siemens Gigase 2010 se totiž vyznačuje něčím, co nemá většina jeho konkurentů, něčím, na co jsme od mobilních telefonů bytostně zvyklí. Volitelným příslušenstvím. Zatímco u ostatních výrobců můžeme koupit maximálně další sluchátko nebo další základnovou stanici, u Gigasetu 2010 si můžete koupit i luxusnější a menší verze přenosných sluchátek, stolní nabíječky, náhlavní soupravy, klipy na opasek a další zajímavé příslušenství. Prostě si Gigaset můžete přizpůsobit svým požadavkům a to poměrně levně, oproti velkým klientským řešením.

Ale nyní k telefonu samotnému, tedy k základní variantě Siemens Gigaset 2010 (základnová stanice + sluchátko Gigaset 2000S). Tento bezdrátový telefon pracuje v normě DECT/GAP. Je tedy možné telefon i základnovou stanici používat současně s zařízeními ostatních výrobců dodržujících specifikaci GAP pro DECT.

Siemens Gigaset 2010Vzhled

Základnová stanice má rozměry 146 x 117 x 70 mm (délka x šířka x výška) a váhu 210 gramů, přenosné sluchátko má rozměry 160x 55 x 25 - je tedy jen o něco vyšší, než běžný mobilní telefon. Váha sluchátka záleží na použitých akumulátorech, se standardně dodávanými NiCd akumulátory je okolo 165 gramů. Akumulátory si můžete pořídit i jiné, jde o běžné rozměry tužkových akumulátorů. Celá sestava se Siemensu povedla, jedinou nepříjemností šikmo ležícího telefonu je, že neumožňuje pověšení na zeď, k čemuž bezdrátová technologie v domácnostech i firmách přímo vybízí.

Akumulátory je třeba před prvním použitím dobít - počítejte tak s 16 hodinami napoprvé, další nabíjení řídí procesor, průměrná doba úplného dobytí již používaných akumulátorů je mezi 4-9 hodinami (méně NiCd a více NiMH). Na dodávané akumulátory NiCd 600 mAh telefon vydrží 70 hodin pohotovosti a až 7 hodin hovoru, což považuji za dostatečné.

Jak se s telefonem pracuje?

Telefon má v dolním rohu tlačítko pro zapnutí a vypnutí telefonu. Když toto tlačítko přidržíte krátce, zablokuje se klávesnice telefonu. Zajímavé je, že telefon se zřejmě nedá vypnout v základnové stanici. Pokud si telefon chcete dobít a přitom zůstat nerušeni, je potřeba vypnout vyzvánění nebo vyndat telefonní kabel.

Nezvykle se uživatelům mobilních telefonů bude pracovat s menu. Většina bezdrátových telefonů totiž nemá plně grafický displej, vystačí si jen s číslicovými segmenty a to ještě v jednom řádku. V dalším řádku jsou u standardního sluchátka Gigaset 2000S jen grafické symboly dobíjení a zapnutí telefonu. Z toho jasně plyne nutnost poněkud spartánštějšího ovládání, než jsme zvyklí z mobilů - žádný hezký pohyb v menu, natož pak kontextová nápověda. Pokud potřebujete cokoliv změnit, je třeba pamatovat si sekvenci kláves, kterou je nutnou navolit po zmáčknutí programovacího tlačítka (zelená šipka v kosočtverečku). Pokud si ji nepamatujete, pomůže jedině manál - o nějaké intuitivnosti se nedá vůbec mluvit. Tato potíž trápí téměř všechny DECT telefony a myslím si, že je jednou z hlavních příčin jejich ne tak rychlého nástupu.

Gigaset 2000C - komfortní verze, možno přikoupit i náhlavní soupravuPravdou je, že pro Gigaset 2010 si můžete dokoupit komfortní sluchátko 2000C, které má již menu strukturou i vzhledem podobné telefonům Siemens S6. U standardní verze 2000S ovšem nic takového není, pouze funkce hlasitosti sluchátka a zvonění je zobrazena na klávesnici tak, že ji lze snadno změnit. Pro zbytek funkcí je třeba namáhat paměť či pravděpodobněji manuál.

Další nezvyklost je při příchozím hovoru. Když vám totiž někdo volá, nemůžete jej, jako u GSM telefonu, odmítnout tlačítkem červeného telefonního sluchátka, což je škoda.

Samotné volání je jednoduché - zeleným tlačítkem zdvihnete linku a vyvolíte číslo, případně nejdříve číslo vyvolíte a pak zeleným sluchátkem necháte vytáčet. Volat nelze ze základnové stanice. Telefon zvládá tónovou i pulsní volbu. Pokud máte více přenosných sluchátek podporujících GAP, můžete je přihlásit k vaší základnové stanici. To se děje aktivně ze strany základnové stanice i sluchátka, nikdo se tedy nemůže jen tak náhodou píchnout na vaši základnovou stanici. Je podporováno až 6 přenosných částí, ty mezi sebou mohou vést interní hovory, předávat externí hovory, případně udělat telekonferenci externího a dvou interních hovorů.

Telefon má možnost nastavit si 10 čísel do paměti rychlé volby, pak je lze vyvolat stiskem dvou tlačítek - čísla mohou mít až 22 míst. Tato čísla lze ukládat i během hovoru a lze je také všechny najednou smazat. Dalších pět míst v paměti je vyhrazeno pro funkci redial. Více paměti tu není...

Telefon nemá funkci interkomu - ze základny lze jen spustit pípání na sluchátku (paging), což je dobré zejména pro jeho hledání. Promluvit si ze základny se sluchátkem nemůžete.

Při telefonování se zobrazuje (pokud nechcete, nezobrazuje) trvání hovoru - pokud ústředna podporuje tarifikaci (zeptej se svého Telecomu), pak si můžete nechat zobrazovat i přibližnou provolanou částku. Lze definovat kapesné - tedy finance, které může někdo provolat, než jej napadne odpojit Gigaset ze zdi a připojit tam něco neomezeného.

Lze blokovat určité sekvence čísel, jako předvolby 0609, nebo mezinárodní volání - to vše na každém registrovaném sluchátku až v počtu tří sekvencí. Lze nadefinovat číslo pro baby-call, tedy natvrdo zadrátovat telefonní číslo například k matce do práce, které dítě vytočí stiskem libovolného tlačítka.

A co výkon telefonu?

DECT telefony mají obecně dosah 300 metrů ve volném prostoru a 50 metrů v zástavbě - je to dáno 10 mW průměrného výkonu. Můj elektronikou přerušený byt Gigaset narozdíl od obstarožní CT0 pokrývá bez problémů i přes kvalitní železobeton. Velkou výhodou Gigasetu je také jeho snášenlivost v zarušeném prostředí - Siemens se pozná. Pokud totiž telefonujete najednou z Gigasetu a z GSM telefonu, neslyšíte v sluchátku žádné inteference, což se ani u normálních telefonů nestává. Také práci v naší kanceláři Gigaset snesl velmi dobře a nenechal se přehlušit kupou interferujících zařízení. V oblasti radiové odolnosti dostal Gigaset 2010 to nejlepší vysvědčení. Telefon stačí umístit cca. 30 cm od lepších monitorů, aby ani hovor nevzbuzoval vlnky na skráních vašeho monitoru.

Result?

Koncová cena cca 7200 Kč s DPH (12/1998) je jen o pár stovek (200-400 Kč) vyšší, než u konkurenčních značek v normě DECT, z nichž některé nemají ani GAP. V našem přehledu může být konkurencí Gigasetu 2010 snad jen Interbell DCT-1100R, jenž ovšem nemá tolik příslušenství k dokoupení.

Gigaset 2010 je výborná volba do kanceláří, kde se více telefonuje a kde nezávislost na drátech je zajímavá. K telefonu se prodává i náhlavní souprava (jen k Komfort sluchátku) a součástí sady je klips na sluchátko - v takovém případě ani nemusíte nic dělat, telefon hovor přijme sám. Velmi dobrá stabilita v neklidném radiovém prostředí a množství doplňků, jakož i rozumná cena, dělá z Simens Gigaset 2010 velmi zajímavou alternativu na vánoční nákupy do firmy.

Do domácnosti možná bude vadit nemožnost zavěšení na stěnu (existuje i závěsná verze, ale u nás jsem i neviděl), zato se vám bude líbit baby-call a pokud nepotřebujete ušetřit cca. 400 Kč oproti levnějším značkám, tak je to dobrá volba.

Apropos - pokud nakupujete, volte normu DECT - je to transparentní standard, který má budoucnost.

Za zapůjčení děkujeme firmě Siemens.

Autor:
  • Nejčtenější

V květnu se zřejmě vrátí ikonická Nokia 3210, kdysi to byl přelomový model

24. března 2024  8:01

Současný vlastník značky Nokia na poli mobilních telefonů, firma HMD (Human Mobile Devices –...

Banka spustila mobilní datové balíčky. Funguje to i zákazníkům z Česka

26. března 2024  12:06

Virtuální banka Revolut spouští virtuálního celosvětového operátora. Zákazníci si mohou kupovat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z bídného začátku roku se radují. Vypadá to na velký návrat

21. března 2024  7:02

Zřejmě to vypadá na velký návrat. Huawei začíná drtit své domácí konkurenty, přitom jeho produkty...

Trvalo to. Nový nejlepší fotomobil světa konečně koupíte i v Česku

26. března 2024  7:02

Konečně nastává situace, že nejlepší fotomobil v žebříčku DxO Mark je dostupný i na našem trhu....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pochlubili se, že se pochlubí. Značky ze sebe dělají slibotechny

25. března 2024  7:02

Jedním z trochu nečekaných trendů veletrhu MWC v Barceloně se stala oznámení o tom, že firmy nějaké...

Toho telefonu je pouze pro Čínu škoda. Udělal by parádu i u nás

28. března 2024  12:06

Xiaomi má nový trhák. Model Civi 4 Pro trhá předprodejní rekordy, ale jen na domácím čínském trhu....

U foťáků se blýská na lepší časy, naznačuje výsledek testu nového xiaomi

28. března 2024  7:02

Čínská značka Xiaomi trochu na poli fotomobilů v uplynulých letech tápala. Ukazuje to mimo jiné...

Kartónek Steva Jobse se vydražil za neuvěřitelnou sumu

28. března 2024

Vizitku slavného ředitele společnosti Apple si někdo pořídil za pořádný balík peněz. Přidanou...

Smartphonům od Googlu raketově rostou prodeje tam, kde kraluje Apple

27. března 2024  7:02

Prodeje smartphonů Pixel od Googlu se mohou pochlubit neskutečným nárůstem prodejů. Tedy prozatím...

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...