První část trasy, kde budou mobily fungovat i mezi stanicemi, je na novém úseku...

První část trasy, kde budou mobily fungovat i mezi stanicemi, je na novém úseku linky A z Dejvic do Nemocnice Motol. | foto: Michal Hron, iDNES.cz

Operátoři chtějí pokrýt metro včetně tunelů. Dají za to půl miliardy

  • 52
Trojice mobilních operátorů společně s Dopravním podnikem plánují kompletně pokrýt pražské metro, a to včetně tunelů. První takový projekt představili na nové trase A, kde již pokryli stanice a smlouva na pokrytí mezistaničních úseků je před podpisem. Investici do kompletního zasíťování pražské podzemky odhaduje Sdružení operátorů na půl miliardy korun.

První část trasy, kde budou mobily fungovat i mezi stanicemi, je na novém úseku linky A z Dejvic do Nemocnice Motol.

„Po mnoha složitých a těžkých jednáních jsme ve stavu, kdy funguje mobilní signál ve stanicích a nyní finalizujeme smlouvu na pokrytí tunelů,“ uvedl na úterní tiskové konferenci, originálně situované do vestibulu nové stanice trasy A Bořislavka, generální ředitel Dopravního podniku (DPP) Jaroslav Ďuriš.

Poodhalil i finanční stánku čtyřstranné dohody, v níž jsou zastoupeni operátoři T-Mobile, O2 a Vodafone a samozřejmě Dopravní podnik hl. m. Prahy. „Dohodli jsme se na tom, že veškeré náklady půjdou za Sdružením operátorů. Dopravní podnik bude mít pronájem dle platné smlouvy za stanici čtyřicet a za mezistaniční úseky osmdesát tisíc ročně,“ uvedl šéf DPP.

Pro pokrytí nového úseku trasy A pražského metra, označovaného jako V.A, sdružení zvolilo centralizované řešení, kdy jsou všechny základnové stanice umístěny v centrální místnosti v pražské ulici Na Bojišti. Odtud je pak signál do stanic veden pomocí optiky a ve stanicích opět rozveden anténním systémem.

Tunely pokryjí do čtyř měsíců od podpisu

Nyní je dokončeno pokrytí všech čtyř nových stanic, tedy Bořislavky, Nádraží Veleslavín, Petřiny a Nemocnice Motol. „Jak řekl pan Ďuriš, po uzavření smlouvy jsme připraveni zavést signál i v mezistaničních úsecích pomocí vyzařovacích kabelů,“ doplnil Jiří Švarc, ředitel vývoje sítě Vodafone.

Historicky poprvé se také v metru objevují pospolu technologie sítí GSM, 3G a nejnovějšího LTE. Problémem však mohou být omezená pásma technologií, o čemž jsme se sami při prezentaci přesvědčili. U GSM je to jen 900 MHz, 3G 2 100 MHz a LTE běží v podzemce jen v pásmu 800 MHz.

Vzhledem k tomu, že do tunelů mohou operátoři jen v krátkých časových úsecích v noci, odhaduje Švarc dobu potřebnou pro dokončení pokrytí tunelů v nové části metra na zhruba čtyři měsíce od podpisu smlouvy. Ta je podle Ďuriše plánovaná na šest let a jejím předmětem je umístění vyzařovacích kabelů pro pokrytí tunelů metra včetně práva přístupu za účelem oprav a údržby.

Podle současné dohody bude Sdružení operátorů platit DPP za zřízení věcného břemene pro umístění technologie v tunelech zhruba 500 tisíc korun ročně, a to jen na zmiňované nové trase V.A z Dejvic do Motola. Celý systém Sdružení operátorů nazvalo jako TSM - Telekomunikační systém metra a bude v majetku operátorů, kteří zároveň zajišťují jeho provoz.

Investice operátorů do nové trasy V.A dosáhnou podle Milana Háby, ředitele technologických a obchodních inovací operátora T-Mobile, 35 milionů korun. Z toho 12 milionů stálo pokrytí stanic, které je již dokončeno, 18 milionů bude stát pokrytí tunelů vyzařovacími kabely a pět milionů stojí BTS v centrální místnosti Na Bojišti. Další peníze bude stát údržba, elektřina a pronájem.

Chceme kompletně pokrýt metro, záleží na jednáních

Do budoucna pak operátoři chtějí zahájit jednání o kompletním pokrytí pražské podzemky. V tomto případě je však už neudržitelné centralizované řešení a bude potřeba zvolit jiné, což ovšem znamená i složitější vyjednávání. Ty prodlužuje zejména odlišný pohled DPP a operátorů na podmínky smlouvy.

Cenu za kompletní pokrytí pražského metra operátoři v úterý vyčíslili na částku převyšující půl miliardy korun. Vše bude samozřejmě záležet na čtyřstranné dohodě. „U zastaralé technologie však bude potřeba zmodernizovat i stávající rozvody ve stanicích a kompletně vyměnit všechny prvky, tedy antény, rozvody, opakovače a další technologie,“ doplnil Hába.

V případě rozhodnutí o pokrývání celého stávajícího metra bude stavba trvat podle odhadů Sdružení operátorů několik let. I zde totiž mohou práce probíhat jen v několika málo nočních hodinách.

Nyní je v Praze pokryto mobilním signálem 56 stanic metra z celkových 57. DPP do seznamu totiž nepočítá Depo Hostivař, které je pokrýváno z venkovních vysílačů. První pilotní projekt s vyzařovacím kabelem proběhl v roce 1999, a to mezi stanicemi I. P. Pavlova a Muzeum. Z finančních důvodů se však nepokračovalo dál.

Aktualizováno o fotografie použité infrastruktury


Témata: pokrytí