Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Siemens: internet mobilně, doma a snadno

aktualizováno 
Siemens toho na Cebitu představil víc než dost, jen se podívejte!

Cebit již sice dávno skončil a mnozí z nás již zapomněli. Jen vzpomínky a prospekty zbyly. Někomu možná přišlo trochu divné, že o Siemensu bylo řečeno až tak málo. Zde platí - příjemná překvapení na konec. A Siemens svojí nabídkou a představenými exponáty překvapil opravdu velmi, ale velmi příjemně. Snad jen škoda, že velká část byly záležitosti, které na trh přijdou za delší dobu. Takže co Siemens představil kromě mobilních telefonů C25 a S25, s nimiž jsme se již seznámili?

Zdá se, že firma Siemens začíná více zabývat DECT systémy a integrací DECT modulů do užitečných zařízení, jako je například "bezdrátový sériový kabel" M101, který máme právě na testování. Po úspěšné řadě Gigaset nyní přichází celá řada doplňků vystavěných kolem DECTu.

První novinkou, o které již psal Patrick Zandl, je představení ověřovacího systému, pracujícího s otisky prstů. Firma představila prototyp mobilního telefonu, který místo hesla požaduje správný otisk prstu. Je použit stejný design jako u SL10. Nový křemíkový senzor s nízkou spotřebou energie lze použít nejen v mobilních telefonech, ale i kdekoliv jinde a bude používán například na ověřovacích platebních terminálech či u startéru u auta. Opět záleží na představivosti výrobců. Telefon měl pouze demonstrovat široké možnosti použití technologie.

siemens sl10 finger tip

Dalším produktem v oblasti komunikací je Siemens e-mail phone. Toto zařízení umožňuje posílat e-mail bez nutnosti používat počítač. Jednoduše napíšete mail na klávesnici a přístroj po připojení na internet okamžitě odešle. Pokud adresát nemá možnost přístupu k e-mailu nebo nemá schránku vůbec, odešle se e-mail na faxové zařízení. Kromě těchto nadstandardních funkcí má zařízení i klasické telefonní funkce, jako je například hlasitý odposlech, předávání hovorů, čekání hovorů, konference a jiné - celý přístroj vypadá jako klasický telefon z řady Siemens, takže i nový uživatel se nevyleká potenciálně složitých funkcí.

siemens e-mail phone

Modular Smartphone je název kapesní komunikační centrály. Jinak ani tento organizér snad nazvat. Na rozdíl od některých jiných kapesních počítačů má klávesnici namísto rozpoznávání písma. Tento přístroj slouží k posílání a přijímání dat a faxů přes mobilní telefon a pomocí docking station dokonce i přes analogovou linku. Je v něm vestavěn webový prohlížeč. Lze s ním odesílat e-mailové zprávy i SMS. K tomu se ovšem potřebuje přes infraport nebo kabel napojit na mobilní telefon. Zprávy jsou autorizovány elektronickým podpisem, takže se Smartphone můžete bez problémů i nakupovat přes internet.
Můžete jej rozšiřovat o Smart, Java a multimediální karty. Na těch se dodávají do organizéru například databáze s telefonními seznami, či jinými informacemi.

siemens smartphone

Podobným zařízením je i Personal Intelligent Communicator (PIC). PIC pracuje s Windows CE a integruje v sobě mobilní kancelář (Word, Excel, Powerpoint - vše Pocket verze), GSM telefon, e-mail, data a fax. Jako u většiny nových přístrojů i zde je možnost rychlé a snadné synchronizace dat s počítačem. S tímto drobkem nepotřebujete již dále nosit notebook, PC karty pro připojení na internet pomocí mobilu nebo analogové linky, mobilní telefon, či diář. Malá krabička obsahuje všechny tyto funkce a přidává příjemnou vlastnost, jíž je snadná dostupnost všeho potřebného. Chcete se podívat na internet? Potřebujete poslat e-mail, či fax? Potřebujete telefonovat, či rychle vytvořit prezentaci? Nyní vám stačí pouze Personal Intelligent Communicator. Neříkám, že můžete prodat svůj počítač doma, který má jistě pořád své kouzlo komfortu, ale na druhou stranu je tento kapesní počítač/telefon krokem k budoucím komunikačním přístrojům a operačním systémem WinCE je blíže reálnému použití, než Nokia 9110. Na druhou stranu rozměry PIC jsou podstatně větší, než u Nokia 9110...

ANICA je pěkné jméno, nemyslíte? Ještě lepší je ovšem skutečnost, že Anica je interaktivní internetová audio služba. Můžete jí používat jak z mobilního telefonu, tak z normálního telefonu. Slouží k audio předávání informací z internetu nebo i firemního intranetu. Hlasy předávající informace si můžete vybrat podle vašeho vkusu. Systém se ovládá hlasovým ovládáním.

MPC je zkratka pro Mobile Picture Communication. Toto téma se týká spíše oblasti vizuální a multimediální, ale provázanost s komunikačními technologiemi se projevuje všude. MPC nabízí způsob, jak odeslat fotografie nebo dokonce i zvuky přes internet bez použití počítače. Mobile Picture Communication poskytuje mnoho praktických výhod. Jednou z nich je například snadná přenositelnost dat přes internet bez závislosti na platformě.

Jedete na dovolenou a na letišti zjistíte, že jste zapomněli vypnut doma elektrický vařič, či jiný spotřebič? Řešení by mohlo přinést Siemens Residential Gateway společně s Home Telematics. Umožní vám využívat standardně vybavený telefon se specielním rozšířením pro dálkové řízení domácích spotřebičů. Nápad, o kterém nedávno psali spisovatele sci-fi se pomalu uskutečňuje. S pomocí nového systému můžete dávat příkazy pomocí klávesnice telefonu nebo použít předem naprogramovaných instrukcí, které se spouští jedním příkazem - rovněž prostřednictvím telefonu.

Siemens DECT Engine je dalším pomocníkem například v domácnosti - ideově navazuje na Siemens Residential Gateway. Zařízení ve vaší domácnosti se na tento systém jednoduše napojí a vy je budete schopni pomocí telefonu ovláda. Veškeré pokyny, které dostane Gateway přes telefon, jdou DECT sítí až do patřičného spotřebiče, kde se vykonají.

Ještě větší lahůdkou je ovšem DECT Engine dock pro Palm III, který se po zapojení rázem stává terminálem, s nímž lze dále komfortně ovládat domácí zařízení. Toto je prakticky komfortnější a lacinější (celý systém je totiž lokální) verze předchozího systému. (lacinější ve smyslu provozu - ne vybavení), ovšem je omezen pouze dosahem DECT základny. Díky speciální aplikaci v Pilotovi byste si mohli naprogramovat video, případně nechat uvařit kávu.

Vadí vám telefonní poplatky za připojení k internetu a za hovorné vůbec? Pravděpodobně to ještě nějaký ten rok vadit bude, ale je docela dobře možné že k nám tato technologie zavítá brzy alespoň ve zkušebním provozu. Již mnoho firem přišlo s rozvody internetu v elektrorozvodné síti, ale Siemens prezentuje svůj způsob komplexního využití rozvodné elektrické sítě pro přenos dat i hlasu. Mimochodem jistě má v pojetí komunikace pomocí elektrických zásuvek započítaný i prvek, že se k DECT Engine, Residential Gateway a Home Telematics přiřadí i Powerline Communication.

Z komunikačních novinek představila firma Siemens také novou technologii HQI, která má být řešením pro komunikaci, konkrétně telefonii a videokonference, v lokálních sítích. Technologie HQI má být údajně tak dokonalá, že se vám bude zdát, že dotyčný(á) je s vámi v místnosti. Je velká škoda, že takových kvalit zvuku se dosahuje většinou pouze v digitálním světě počítačů, jelikož všichni jistě známe přeslechy na telefonních linkách a na nějaké to šumění jsme již zvyklí.

Pathfinder představila již NASA, ale nyní ho představila také společnost Siemens, která ho více přibližuje široké veřejnosti, než armádním kruhům. Systém je ovšem trošku pozměněn a přizpůsoben prostředí internetu. Jedná se o dálkově řízeného robota, který má v sobě zabudovanou kameru a přenáší k vám data. Firma Siemens by ho podle prospektů používala k hlídání dětí. V jejich příkladu jste na den, či dva pryč a jelikož máte přístup k internetu, podíváte se, co se děje doma. Přisednete k počítači a aktivujete doma robotka s kamerou. Postupně s ním projíždíte byt a pátráte po ratolestech. Druhý příklad se týká monitorování nebezpečných oblastí, kde by byl člověk jakkoliv ohrožen, což docela dobře splývá s předchozím příkladem, v němž jste potenciálně ohroženi dětmi. Systém je propracován a datový tok přenášeného obrazu je přizpůsoben přenosovým možnostem internetu, takže je v praxi docela dobře použitelný. Toliko slibují prospekty a předvaděči na CeBITu. Jak se všechny tyto technologie prosadí mimo laboratoře, to se ukáže. Ale je na co se těšit, Siemens velmi výrazně posunul sci-fi žánr na prahy našich domovů.

Nejčtenější

Vedoucímu hotelové služby explodoval v kapse košile Samsung Galaxy Grand Duos.
V kapse košile ucítil teplo, krátce poté jeho samsung explodoval

Nepříjemné chvilky zažil o poslední zářijové sobotě 47letý hotelový provozní Yulianto, v náprsní kapse jeho košile mu totiž explodoval telefon Samsung Galaxy...  celý článek

Nové ovládací centrum umožňuje přidávat další funkce.
Nový Android má extrémně málo smartphonů. U Applu je to úplně jinak

Díky tomu, že Apple si sám vyvíjí software i hardware, je aktualizace iPhonů a iPadů velmi snadná. Naopak Android má roztříštěnou základnu přístrojů od tisíců...  celý článek

Navigace testuje majáky v pražskému tunelu
Mobil se neztratí ani v tunelu Blanka. Zkusili jsme testovací majáky Waze

Populární navigační aplikace Waze se v Praze možná dočká příjemného vylepšení. V tunelu, kde není dostupný signál z navigačních satelitů GPS, se bude...  celý článek

Smartphony s obřími displeji jsou čím dál oblíbenější a to i proto, že výrobci...
Králové mezi přerostlými smartphony. Z kapes vytáhnou hodně peněz

Smartphony s obřími displeji jsou čím dál oblíbenější a to i proto, že výrobci minimalizují jejich rámečky. Velké phablety jsou tak kompaktnější než kdy...  celý článek

Microsoft Lumia 950 XL
Microsoft připravil dárek pro nejvěrnější fanoušky mobilních Windows

Mobilní Windows už nejsou pro Microsoft prioritou, jejich vývoj ukončil. Přesto americký gigant vydal stejně jako pro počítače aktualizaci Fall Creators Update.  celý článek

Další z rubriky

Americký ministr vnitřní bezpečnosti John Kelly s prezidentem Donaldem Trumpem...
Hackeři mohli odposlouchávat iPhone amerického ministra vnitra

Současný vedoucí prezidentské kanceláře John Kelly má na svědomí poměrně hrubý bezpečnostní přešlap. Jeho iPhone v době, kdy sloužil jako ministr vnitra USA,...  celý článek

KRACK: Key Reinstallation Attacks
Nepříjemné překvapení: I vaše wi-fi je zranitelná, odhalili experti

Bezpečnostní odborníci varují: zabezpečení bezdrátového připojení wi-fi pomocí WPA2 nelze považovat za bezpečné. Výzkumníci upozorňují, že zranitelností...  celý článek

Asus Zenfone 4 Selfie Pro
U volební urny neroztahujte selfie tyčku. Fotit však zakázáno není

Mobily budou hrát u právě probíhajících parlamentních voleb specifickou roli - spousta lidí si jimi bude dokumentovat svoji aktivitu při volbách. Co je ve...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.