Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Siemens Gigaset M101 data

aktualizováno 
Siemens M101 Data je zařízení, které vám umožní přenášet data a komunikovat na kratší (či relativně dlouhé vzdálenosti - záleží na pohledu) bez nutnosti propojovat zařízení kabelem. M101 Data pracuje na bezdrátovém DECT systému. Více informací naleznete v článku.

Dne 13.4. jsme vám v reportáži o nových produktech na CeBit99 přinesli informace o zařízení firmy Siemens pro bezdrátovou DECT komunikaci přes sériové rozhraní. Měli jsme tento produkt zapůjčen na testování a dnes vám přinášíme praktické informace o tomto zařízení. Pro podrobnější informace o systému, na kterém pracuje a podpoře protokolů se podívejte zde.

Pro lehčí zopakování uvedu to, že se jedná o zařízení, které je velmi jednoduše řečeno jakousi prodlužovačkou sériového portu, či sériového kabelu na delší vzdálenosti v řádu až stovek metrů. Jedná se totiž o datové moduly, které mají sériové rozhraní a lze je použít například k propojení PC s jiným PC nebo s modemem. Ovšem lze jej použít jakkoliv jinak a s jinými zařízeními - v každém případě ale pro připojení zařízení vybavených RS-232.

siemens gigaset m101 data

Již předem musím upozornit, že toto řešení nepatří pro běžné uživatele mezi nejlevnější. Pokud se totiž rozhodnete zakoupit tento balík, který obsahuje dvě stanice M101 data, zaplatíte za něj přibližně 9500 Kč. V mnoha případech je to ale jediné možné řešení. Touto dobou by se měl Gigaset již objevit na trhu i s homologačním certifikátem pro provoz v České republice.

Zařízení jsme dostali ve dvou krabicích, ale v době uvedení na náš trh se bude z důvodu dodávky dvou kusů zřejmě balit jako jeden celek. Důležitý je však obsah a ne forma dodávky. Po rozbalení bychom měli najít v balení CD s ovladači. Ty by se měly dodávat ve více jazycích - minimálně v němčině a angličtině, tyto dva jsme totiž měli k testovacím účelům. Jejich instalace je velmi snadná a popíšeme ji dále.

Homologační certifikát by tento produkt nemohl získat bez českého návodu, takže kromě původního originálního návodu v němčině zde máme i velmi slušně napsaný návod v naší rodné řeči. Je psán tak, aby s jeho pomocí nainstaloval zařízení i začátečník. Jen jednu chybu jsem našel, se kterou výrobci nepočítali. Jednoduše řečeno, pokud máte vadný port na vašem počítači (jako jsem to měl já) a nevíte o této chybce, tak vám neporadí příručka a ani reinstalace driverů. Na chybu v notebooku, kde jsem testoval jednu polovinu gigasetu jsem přišel posléze, ale do té doby jsem zkoušel programátorské pravidlo, které se nechá vyložit také takto: pokud to nejde, vypni to a zkus to po druhé. V mém případě nastalo ještě po třetí, po čtvrté a po páté jsem to již vzdal a zkusil jsem si připojit externí modem. Po dlouhém bádání jsem zjistil, že gigaset je vskutku inteligentní zařízení, které odmítá pracovat s portem, jenž nepřijímá data a jen je posílá.

Po změně počítače bylo již vše v pořádku. Instalační soubory pro Gigaset se vejdou na jednu 3.5" disketu a celý proces instalace proběhne během několika vteřin. V nabídce programy se vám objeví nová skupina programů pro konfiguraci stanice.

siemens gigaset m101 data

Nejprve jsem testoval připojení počítače k modemu, který byl asi o 10 metrů jinde a mezi stanicemi byla zeď. Propojení stanic je velmi jednoduché. Na straně, kam se připojujete stisknete a podržíte po dobu jediné tlačítko, které naleznete na přístroji, dokud dvě diody vedle něj nezačnou střídavě blikat. Poté u počítače, odkud chcete zařízení ovládat spustíte ovládací program a zaregistrujete si vzdálený adaptér. Po té se na obou zařízeních rozsvítí levá dioda stálým světlem, což indikuje, že jsou spojené.

Konfigurační software obsahuje v prvním okně i indikaci síly signálu a jeho kvalitu. Také si zde můžete nastavit, který COM port má na sobě připojený komunikační zařízení, ale to si program umí detekovat sám. V dalším poli si v první kolonce nastavíte operační mód, který se liší podle druhu připojeného zařízení. (PC, modem, atd…) V dalším nastavení si zvolíte komunikační podmínky, jako jsou rychlost spojení, datové bity, parita, stop bits a dataflow control. V dalším menu si zvolíme jméno lokální stanice (pro identifikaci) a také si můžeme zvolit PIN, který by měl zabránit nalogování cizích účastníků do naší soukromé sítě. Poslední položka menu obsahuje konfiguraci pro vzdálenou stanici, kde můžeme také změnit PIN kód.

Jak M101 data funguje v praxi?
M101 se v reálném provozu osvědčil velice dobře. Nejen, že v rámci prostor v panelovém domě dokázal komunikovat počítač s modemem, který byl na druhé straně bytu, ale také jsem se s tímto zařízením spojil s jiným počítačem, vzdáleným kolem 200 metrů vzdušnou čarou. Signál i s kvalitou vyhovovaly bezporuchovému přenosu dat i přes to, že mezi oběma zařízeními byly 2 zdi a 200 metrů vzdálenost.

siemens gigaset m101 data

Na obrázku vidíme dva konektory pro sériový kabel - vstup a výstup. Ta telefonní zástrčka je konektor pro napájení.

V případě modemu je komunikace bezchybná a dokonce se ani nestane, že pokud se odpojíte od internetu, tak nezůstane spojení aktivní, díky špatné zpětné vazbě bezdrátových bodů, jak varují v manuálu. Propojení s modemem pomocí M101 bych viděl jako velmi příhodné ve větších prostorách, kde je téměř nemožné prodlužovat telefonní linku k počítači a tak se musí modem umístit k telefonu. A s tím je spojený i přesun celého počítače. Toho jsme nyní ušetřeni.

Pokud se jedná o komunikaci s jiným počítačem, vyplatí se zařízení opravdu na propojení mimo dům, jelikož po domě lze rozvést síťové kabely, které pořád vyjdou levněji, než toto zařízení. Pokud se ovšem dohodnou fandové počítačových her, kteří bydlí přes ulici od sebe, je toto řešení vcelku vyhovující, co se rychlosti a kompatibility týká. Jediný problém pro "domácí hráče" bych viděl v ceně.

Naopak pro firmu, která potřebuje takovéto spojení do vzdálenosti 50 metrů v zástavbě (300 metrů na volném prostranství) a stačí jim přenosová rychlost 115kbps, je toto ideálním řešením, jak po stránce dostupnosti, tak z cenového hlediska.

Nejčtenější

Smartphony OnePlus sbírají a odesílají některá uživatelská data na servery v USA
Populární smartphony šmírují uživatele. Denně odešlou desítky MB dat

Matematik a softwarový inženýr Chris D. Moore si všiml podivného chování svého smartphonu OnePlus 2. Zjistil, že telefon sbírá až podezřele podrobné informace...  celý článek

Nokia 7
Nokia má novou sedmičku. Výbavou zaujme, cenou spíše ne

Další přírůstek do rodiny obnovené značky Nokia nese pořadovou číslovku sedm a vyplňuje prostor mezi střední třídou v podobě Nokie 6 a špičkovou Nokií 8. Její...  celý článek

Ilustrační snímek
Geniální iPhonová finta. Odvezl si telefony za milion a čtvrt

Neobvyklou krádež řeší od 14. září newyorská policie. Pátrá po identitě muže, který si ze značkové prodejny Applu odvezl tři krabice plné iPhonů. Vydal mu je...  celý článek

iPhone 8 Plus
iPhony 8 nejdou na odbyt. Lépe se prodávají i loňské modely

O nové iPhony 8 není ve Spojených státech velký zájem. Dokonce se lépe prodává rok starý iPhone, který výrobce s nástupem modelu 8 zlevnil.  celý článek

Portfolio smartphonů Samsung
Devět letošních Samsungů, který je nejzajímavější?

Samsung letos na našem trhu uvedl celkem 9 různých modelů napříč řadami J, A, S a Xcover. Měli jsme v redakci unikátní příležitost nafotit je všechny pohromadě...  celý článek

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Dovolená v Egyptě je vyšla draho. Operátor chtěl téměř 80 tisíc

Deset srpnových dní strávených v Egyptě se britskému páru výrazně prodražilo. Důvodem nebyly ovšem neplánované výdaje v místě pobytu, překvapení přišlo až po...  celý článek

Ilustrační snímek
Pražské metro pokryla wi-fi síť. Zatím pouze v šesti stanicích

V šesti stanicích metra spustil Pražský dopravní podnik (DPP) připojení k internetu prostřednictvím wi-fi. Cestující tak získají nejen přístup k dopravním...  celý článek

Ilustrační snímek
Myšlenka supertarifu žije. Nově ho chce vyloudit město na Vysočině

Tarif pro běžné občany, jehož ceny by odpovídaly ministerským tarifům, se poprvé snažila vysoutěžit koncem roku 2016 radnice městské části Brno-střed. Bez...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.