Sharp Aquos R Compact má prvotřídní displej | foto: sharp.co.jp

Sharp má povedený kompakt. Aquos R láká hlavně výjimečným displejem

  • 9
Malé a výkonné smartphony téměř vymřely. Nad vodou tuto kategorii drží jen starší iPhone SE a nedávno uvedená Xperia XZ1 Compact. Do stejné kategorie můžeme zařadit i nový Aquos R Compact z dílen japonského Sharpu, který boduje displejem s vysokou obnovovací frekvencí.

Nebýt velkého nápisu přes displej, mohli byste si Sharp Aquos R Compact z úvodní fotografie poměrně snadno splést se smartphonem Essential z dílen stejnojmenné společnosti Andyho Rubina (více v článku Vytvořil Android a teď i jeden z nejlepších smartphonů za dobrou cenu). Důvodem je vykousnutí ve středu horní části displeje kvůli usazení čelního fotoaparátu. Tímto nevzhledným prvkem, který ovšem šetří plochu displeje, se „proslavil“ právě přístroj duchovního otce systému Android.

Nicméně při pohledu na spodní polovinu telefonu se míra podobnosti vytrácí. Sharp má totiž ve spodní části značný pruh, ve kterém je umístěno tlačítko se snímačem otisků prstů. Naproti tomu Essential Phone je typickým příkladem smartphonu s displejem přes takřka celou čelní plochu.

Aquos R Compact je osazen 4,9" displejem typu IGZO LCD s rozlišením 1 080 x 2 032 pixelů. Potud tedy nic neobvyklého. Zarazí až obnovovací frekvence panelu, která činí 120 Hz.

Zatímco u televizorů jsou běžné 200Hz obrazovky a kvalitní herní monitory mají 120 až 144 Hz, drtivé procento smartphonů má 60Hz displeje. Nutno ovšem uznat, že v případě Sharpu jde spíše o marketing - při běžném používání modelu Aquos R Compact nebude totiž rozdíl oproti běžnému displeji příliš znát.

Přesto v tomto ohledu patří nový sharp mezi nejlepší, výše je leda Aquos R. Použitá čipová sada Snapdragon 660 od Qualcommu spolu se 3 GB operační paměti naproti tomu odpovídá střední třídě.

Menší displej spolu s tenčími okraji signalizuje kompaktní rozměry, které jsou 66 × 132 × 9,6 mm. Hmotnost je rovných 140 gramů. Pravda, iPhone SE je sice ve všech dimenzích ještě menší (58,6 × 123,8 × 7,6 mm), má ovšem bezmála o palec menší displej.

Vůči Xperii XZ1 Compact je pak sharp větší jen nepatrně. V každém případě je zajištěno komfortní ovládání jednou rukou, což u smartphonů s displeji nad 5,5 palce bývá problém.

Kromě kompaktnosti oba japonské přístroje spojuje i částečná odolnost vůči vniknutí prachových částic a vody. Android 8.0 Oreo s uživatelskou nástavbou EMOPA 7.0 ukrojí okolo 10 GB z 32GB úložiště, jež půjde rozšířit paměťovou kartou.

Hodně místa si totiž vyžádají 16MPix fotoaparátem zachycené snímky a videa. Nechybí duální LED blesk a ostření fázovou detekcí. Čelní fotomodul má snímač s osmi miliony buněk.

Sharp umí vyrobit zajímavé smartphony, výše zmíněný Aquos R s 5,5palcovým QHD displejem (1 440 x 2 560 pixelů) a Snapdragonem 835 byl uveden letos na jaře. Tento po všech stránkách výborně vybavený model se mohl měřit s těmi nejlepšími.

Smartphony Sharp se u nás bohužel oficiálně neprodávají. A nepodívá se k nám ani Aquos R Compact, který má namířeno do nabídky japonského operátora Softbank. V prodeji by měl být od prosince za dosud neznámou cenu.