Logo aplikace Sarahah

Logo aplikace Sarahah | foto: Sarahah

Už přes ni vyhrožovali smrtí. Přesto je aplikace extrémně populární

  • 1
Vysoký nárůst popularity zaznamenala aplikace Sarahah, určená k posílání anonymních zpráv. Ačkoliv se v posledních týdnech těší velké oblibě, zahaluje ji také celá řada obav a varování.

Jak aplikace funguje? Do služby se zaregistrujete a poté máte možnost poslat komukoliv odkaz vedoucí na váš profil, kam může dotyčný přidávat anonymní komentáře. Není tak možné jakkoliv vypátrat, kdo vám na onom profilu zanechal jakou zprávu.

Sarahah (arabský výraz pro upřímnost) vyvinul saúdský programátor Zain al-Abidin Tawfiq a původně měla sloužit jako šikovný nástroj pro zaměstnance, s jehož pomocí by posílali návrhy, stížnosti a komentáře svým zaměstnavatelům - bez obavy, že je zaměstnavatel může za jejich názor stíhat. Později si však Tawfiq uvědomil, že se tento koncept dá použít i v osobní komunikaci.

Aplikaci pro operační systémy Android a iOS vydal v polovině června a zaznamenala strmý nárůst počtu uživatelů. V několika zemích byla dokonce aplikace během července tou nejstahovanější pro systém iOS. Hodně jí totiž pomohl fakt, že aplikace Snapchat povolila sdílení odkazů a spousta uživatelů (zejména z řad teenagerů) si tak svůj Snapchat účet propojila s možností se nechat na Sarahah anonymně komentovat.

V současnosti používá Sarahah okolo 300 milionů uživatelů a popularita aplikace stále roste. Zároveň však čelí problému starému jako internet samotný, a sice faktu, že anonymních zpráv se dá lehce zneužít k různé internetové šikaně, obtěžování či vydírání. A to je zejména ve spojení s komunitou se značným podílem teenagerů poměrně zásadní hrozba.

Uživatelé v aplikačním obchodě Google Play dokonce v hodnoceních zmiňují i případy, ve kterých obdrželi výhrůžky smrti a podobně. Spousta názorů se shoduje v tom, že aplikace jen podporuje internetovou šikanu. Velkým neduhem je také fakt, že se obtěžující zprávy nedají zablokovat či nahlásit správci. Tyto funkce by se ovšem měly brzy objevit.

Anonymní komentáře však existovaly dávno před Sarahah a pravděpodobně budou existovat i dlouho po něm. Zain al-Abidin Tawfiq v rozhovoru pro server BBC tvrdí, že pracuje na celé řadě opatření, jak zneužívání anonymity potlačit, ovšem neuvedl nic konkrétního.