Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sháníte levné PDA (2)?

aktualizováno 
Minulý týden jsme nakousli téma bazarů a nákupů starších a používaných PDA počítačů. Dnes toto téma rozvedeme rozhovorem s odborníkem z praxe - s Jindrou Kláskem z pražské firmy PDAPlanet.

Pane Klásku, jste znám jako dlouholetý odborník na PDA počítače, propagátor Palm Pilotů v České republice, autor úspěšné knihy o Palmech a nyní jako zavedený byznysmen s mobilní technikou.

Vím, že PDA Planet provozuje také bazar starších modelů. Mohl byste poradit našim čtenářům - na co si při nákupu PDA v bazaru mají dát pozor?

V první řadě doporučuji nakupovat u odborníků, kteří PDA dostatečně otestují, při prodej jsou schopni k němu říci maximální množství informací a zařízení jsou schopni předvést. Už jsme se setkali s tím, že úplně nový Palm fungoval skvěle, ale při testech infračerveného portu vykazoval problémy. V běžném bazaru mezi koberci, audio přehrávači nebo koly asi těžko prakticky otestujete Infračervený port Palmu.

U PDA je nedůležitější displej, pokud tedy uživatel používal od začátku na Palmu fólii, je to jenom dobře a dává to alespoň částečnou záruku nepoškození displeje. U PDA s klávesnicí je pak také kritickou součástkou klávesnička a je dobré ji otestovat, zda pracuje tak, jak má. Podle opotřebování popisků kláves je pak možné alespoň částečně odhadnout využití tohoto zařízení.

Také musíte mít možnost si Palm nebo PDA důkladně prohlédnout. Při nákupu na inzerát to není vždy možné a mnohdy se tomu musí věnovat čas a jet i mimo místo trvalého bydliště. Pokud se kupuje z bazaru renomované firmy například formou dobírky, je přeci jenom větší jistota.

Uživatel, který má zájem koupit starší PDA, by měl věnovat pozornost případnému poškození, porušení záručních pečetí, případně ohnutým kontaktům. Malé vrypy na krajích nebo stržené šroubky napovídají o neodborném zacházení. U Palmu V je dobré se podívat na lepené spoje. Už jsme měli spekulanty, kteří nabízeli PDA do bazaru s tím, že je pouze nefunkční IrDA, ale při bližším zkoumání jsme zjistili, že Palm už byl otevřen násilím a ne příliš šetrně slepen zpět. Takovýto Palm samozřejmě do bazaru vůbec nevezmeme.

Co nákup příslušenství?

Uživatelé by si měli uvědomit, že ačkoliv mají možnost koupit laciný Palm bez ničeho, musí počítat s nákupem dalšího příslušenství, takže je lepší to koupit v bazaru, kde lze koupit i to příslušenství, ušetří se tím návštěva dalšího obchodu. Párkrát se nám nabízel do bazaru samotný Palm bez ničeho. Na jedné straně to může být zajímavá koupě pro toho, komu Palm ukradli nebo ho ztratil, na straně druhé je však velká pravděpodobnost, že nebyl legálně nabyt. Samotné PDA bez ničeho dalšího samozřejmě do bazaru nebereme. Každý takový Palm ještě protáhneme naší databází, a tak máme někdy možnost zjistit původního vlastníka, který ho do bazaru třeba sám dal nebo komu byl odcizen.

Jak je to s nabízeným softwarem ve starším Palmu?

Co se týče softwaru, tak pokud ho v bazaru nabídneme, pak jako krabicové verze a to převážně k Psionům, protože pro Palmy se standardně krabicový software neprodává. My software pro Palm v bazaru neprodáváme. Je totiž licencován na konkrétní jméno klienta (ať už s vazbou na HotSync name nebo bez ní), což se příčí Agreementu dodavatele o prodeji další osobě.

Jak je to se záručními podmínkami?

Vždy je dobré, pokud se ke zboží vztahuje ještě nějaká záruka. Záleží však na tom, zda ten, kdo zboží do bazaru dá, záruku nabídne. Záruka je většinou ve formě dokladu s vyznačením délky záruky. Jinak je zboží bez záruky a tomu také odpovídá i cena. Musím s potěšením říci, se nám ani jedno zboží prodané z bazaru nevrátilo (nebo si majitel nestěžoval).

U některých modelů PDA jako například Psion Revo je záruka na vlastní PDA 1 rok, ale od určité doby na baterii 1/2 roku. Revo, které je starší než 1/2 roku, pak stojí případná oprava baterií cca 600 Kč bez DPH.

Jaké postavení má bazar v PDA Planet?

Bazar je spíše jen doplňkem, který umožňuje našim klientům prodat své starší kousky a pořídit si nové. Pokud se v bazaru objeví některé zajímavé kousky, bereme PDA do bazaru také od lidí, kteří nejsou našimi klienty. Zboží bereme výhradně na komisní prodej, výkupy ani protiúčty neprovádíme, protože výkupní cena je pak výrazně nižší a ve většině případů je tato transakce pro uživatele nevýhodná.

Díky za rozhovor


Náš ostře sledovaný seriál o nákupu levných modelů se v dalším pokračování zaměří na nové modely a výprodeje v low-endové kategorii.

Autor:


Nejčtenější

Nové iPhony XS budou stát až 43 500 korun. Do Česka dorazí 29. září

Matura Jan: Online #7043

Apple na akci Apple Keynote 2018 představil tři nové iPhony. Nástupce modelu X se jmenuje XS, zvětšená varianta pak XS...

To si ještě nikdo nedovolil, nejlepší iPhone je za neuvěřitelnou sumu

iPhone XS/XS Max

S nadsázkou, na nejlepší provedení nových iPhonů X bude potřeba hypotéka. Apple nový top model XS Max s 512 GB paměti ...Apple má tři nové iPhony. Podporují dvě SIM, ale v Česku to nefunguje

iPhone XS/XS Max

Apple letos představil tři nové iPhony, které navazují na loňský model X. Úplně nových smartphonů od Applu se ovšem...

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...

T-Mobile přidává k tarifům data navíc. Na prodejně ovšem nepochodíte

T- Mobile.

Není pochyb, že se boj o zákazníky z hlasových služeb přesunul do oblasti mobilních dat. Potvrzuje to i aktuální akční...

Další z rubriky

Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...

Vytvořili přelomový čip, který výrazně zvýší výdrž chytrých hodinek

Qualcomm představil Snapdragon Wear 3100 pro chytré hodinky

Qualcomm kromě čipsetů pro smartphony a tablety vyrábí také mozky pro chytré hodinky. Novinkou je v tomto směru...

Úředníci budou mít v Rusku svou mobilní síť včetně rychlých dat

Moskevský Kreml

Do roku 2024 by mělo Rusko mít speciální mobilní síť určenou výhradně pro potřeby státních úřadů. V pondělí se na tom...

Najdete na iDNES.cz