Šetřete své prsty, hledejte v mobilu efektivně

  • 10
Vytáčení čísel, spouštění aplikací či pátrání po té správné fotografii. To vše zabere nejen v chytrých telefonech zbytečně mnoho času. Naštěstí ale nejsme jediní, kdo si to myslí. S programem mobifindit! naleznete vše během chvíle.

Pojďme si udělat malý test. V ruce držíme Nokii N70 a počítáme počet stisknutí kláves například k vytočení kontaktu. Prvním stiskem se ocitáme v seznamu, dva stisky žádá zadání písmena H, tři R a tři O.

Ve výpisu je požadovaný kontakt až třetí od shora, přičtěme tedy ještě dva stisky kurzorové klávesy dolů. Pro vytočení hovoru použijeme klávesu se zeleným telefonem, mobilní číslo je na prvním místě v nabízeném výběru. Poslední stisk již znamená vytočení vybraného čísla.

Pokud správně počítáme, k vyhledání a vytočení požadovaného kontaktu jsme absolvovali celých třináct stisků. V praxi nám celý úkon trval přibližně pět vteřin. S dnes recenzovanou aplikací může být ale vše jinak.

Instalovat, spustit, hledat...

Francouzská vývojářská společnost Mobease se na svých stránkách chlubí mottem "making mobile life easier". Jeden z jejích prvních počínů mu i dokonale odpovídá. Aplikace Mobifindit vám mobilní život skutečně ulehčí.

  
Celých třináct kroků je potřeba k vytočení čísla

Software je nabízen ke stažení zdarma, přičemž jde pouze o beta verzi. Již nyní je ale plně funkční, majitelé nejnovějšího Symbianu si ale budou muset ještě nějaký čas počkat. Instalace aplikace je velmi jednoduchá.

Google v mobilu

Po spuštění aplikace stačí z pohotovostního režimu ihned zadávat hledaný řetězec, přičemž nemusíte vyťukávat jednotlivé znaky. Shoda se hledá na základě prediktivního výběru znaků podobně, jako u chytrých telefonů s operačním systémem Windows Mobile.

  
Prediktivní hledání je komfortní

Účinný pomocník se ale neomezil pouze na hledání kontaktů. Na jednom místě se prohledává celá paměť telefonu včetně vložené paměťové karty. Vyhledané soubory mohou být zobrazeny naráz, pohybovat se lze ale i v záložkách, které je třídí dle typu.

  
Oproti běžnému způsobu ušetří aplikace celých šest kroků

Nehledejte, nejděte!

Program si poradí s hledáním kontaktů, aplikací, zpráv, záložek a multimediálních souborů. Výběrem nalezené položky ji přímo z pohotovostního režimu spustíte, u kontaktů lze horizontálními směry měnit požadovanou operaci. Můžete tak rychle vybrat typ čísla či v pár okamžicích začít psát SMS zprávu.

  
Vyhledává se v celé paměti telefonu, spouštět lze i apliakce

Po zadání řetězce znaků hledá aplikace nejen ve jménech, ale i telefonních číslech. Pokud však máte v kontaktech například jméno začínající na Š, klávesou 7 (S) jej nevyhledáte. S diakritikou si totiž program ještě neporadí.

  
Jednotlivé typy nalezených souborů jsou rozděleny do záložek

Nastavení? Bez šance

Položka Settings v kontextové nabídce programu vyhlásila stávku. Ani přes naši snahu znamenající instalaci na další dva přístroje jsme se k volbám nastavení nedostali. Volba nás vždy vrátila pouze do hlavního pohledu aplikace.

  
Nastavení nefunguje - zatím

Omlouváme to beta verzí produktu, možná by se zde dala ale ošetřit velká nevýhoda programu. Ta spočívá v chybějící podpoře automatického spouštění po restartu telefonu. Lidé zvyklí na noc vypínat svůj přístroj tak obohatí svou ranní rutinu.

  
Většina voleb odkazuje na stránky výrobce

Nejde o čas, ale o komfort

Aplikace Mobifindit je silný nástroj pro rychlé hledání dokumentů v mobilním telefonu. Během pár stisků je možné nalézt jakýkoli soubor či aplikaci, kterou právě potřebujete. Za nějaký čas jistě vývojáři odstraní i zmiňované chyby.

A jak dopadla aplikace z pohledu časové úspory? Kvůli jejím pomalým reakcím se čas zkrátil pouze o jednu vteřinu, svým komfortem se ale běžnému způsobu hledání kontaktů či obrázků vzdaluje mílovými kroky. Mrzí nás tak jen fakt, že ji použijí pouze majitelé chytrých telefonů S60.