Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Servis se jen podívá, vy stejně zaplatíte

aktualizováno 
Myslíte si, že v servisu se platí jen za opravy? Jste na omylu, v servisu totiž můžete nechat i pět set korun, a přitom vám telefon ani neopraví. I když se telefon porouchá v záruční době, nemusí vůbec jít o záruční opravu. I v případě, že si takový telefon opravit nenecháte, čeká vás manipulační poplatek za zjištění závady. Servis má právo vám ho účtovat, ale vy máte právo vědět, kolik to bude. Nestyďte se tedy zeptat. (V článku najdete i seznamy autorizovaných servisů.)
Nejeden majitel mobilního telefonu se již setkal s nějakým problémem v servisu. Jednou z nepříjemností je také tzv. manipulační poplatek. Ten platíte v případě, že je v servisu na vašem telefonu zjištěna nezáruční závada, kterou si následně nenecháte opravit. A to i v době, kdy je váš telefon v záruce. Možná vás to překvapí, ale za prohlídku telefonu zaplatíte až 550 korun.

Jestliže jdete do servisu s telefonem, který již není v záruční lhůtě, a vy počítáte s tím, že jeho oprava vás bude něco stát, nebudete případným poplatkem tolik překvapeni. Ostatně, platit ho budete jen v případě, že si opravu nenecháte provést (například bude-li nevýhodně drahá). V opačném případě zaplatíte za opravu a manipulační poplatek se vás netýká.

Méně příjemný je však případ s telefonem v záruční době. Pokud zjistíte u takového přístroje nějaký zádrhel, celkem klidně zamíříte do servisu, případně se obrátíte na dealera či operátora, od kterého jste telefon koupili. I když mobilu ještě běží garanční doba, nemusí to nutně znamenat, že máte nárok na záruční opravu. Jak jsme již psali v tomto článku, pokud vnitřek telefonu zkorodoval v důsledku vniknutí tekutiny, záruka se na závady nevztahuje. Podobné je to i s jinými chybami způsobenými špatným zacházením, ovšem oxidace je přeci jen tím nejčastějším případem.

Odevzdáte tedy telefon do záruční opravy, později vám však v servisu oznámí, že jste o záruku přišli a oprava vás bude stát X korun. Pokud pro vás bude X nepřijatelně vysoké, opravu si neobjednáte a budete si chtít telefon vzít zpět. Jaké je ale často překvapení zákazníka, který se ocitne v této situaci, když mu pracovník servisu oznámí, že od něj musí vybrat manipulační poplatek za zjištění závady. Ten se servis od servisu liší, pohybuje se však v rozmezí od 200 do 550 Kč. Chcete-li telefon zpět, nezbude vám než zaplatit.

Vyplatí se zeptat včas

Abyste zabránili smutku nebo vzteku (podle povahy) z této situace, je třeba dát si pozor a informovat se předem. Servis totiž má právo si tento poplatek za zjištění závady účtovat, nicméně je také povinen vám ho oznámit. Jestliže ho nenajdete v běžně přístupném ceníku, neváhejte a ptejte se. Jestliže dokonce vlastníte některý z telefonů značek Motorola nebo Nokia, které mají více autorizovaných servisů, můžete si zjistit ceny i předem, dříve než do servisu vyrazíte. Ačkoliv má totiž například Nokia v České republice více autorizovaných servisů, cena za zjištění závady se liší. Rozdíly ovšem nejsou příliš veliké, většinou nejde o více než 300 korun.

Z tohoto standardu vystupuje servisní středisko Siemens, které se nachází v centrále firmy na ulici Evropská v Praze 6. Manipulační poplatek zde činní 403 korun, což je jedenapůlnásobek běžně účtované sazby.

Nezapomeňte také, že v případě posílání mobilu poštou vám opravna přístroj pošle zpět na dobírku a k manipulačnímu poplatku bude připočteno navíc ještě poštovné a balné. To může klidně být dalších 100 až 150 korun. Celý poplatek se pak snadno vyšplhá i na 550 korun.

V případě, že jste telefon koupili u dealera nebo v prodejně operátora, můžete se obrátit přímo na něj. V takovém případě však neovlivníte výběr servisu. Proto je rozumné obrátit se na servis přímo, pokud je tedy váš telefon oficiálně dovezený a má platný český záruční list. Jestli tomu tak je, můžete zjistit podle pravidel v tomto článku. Pro snadnější hledání se podívejte na seznamy autorizovaných servisních center jednotlivých výrobců:

 • Nokia - www.nokia.cz/phones/autorizovana_strediska.html
 • Motorola - www.gsm.motorola.cz/gsm/contact/
 • Panasonic - www.panasonic.cz/panasonic/web.nsf/Partneri?OpenAgent=true&Typ=Servis&Kategorie=KancelarskaTechnika&Nazev=&Mesto=
 • Siemens - stest.etnetera.cz/siemens/site/INFORMACE/icp/Servis_telefona/kontakty2.html
 • Philips - www.philips.cz/gsm/servis.htm
 • Sagem - www.sagem.cz/kontakt.html
 • Ericsson - www.gsmobil.com/gsmobil/servis.jsp?s=9
 • Sony - pouze Servisní Sony Centrum na adrese Vinohradská 174, Praha 3. Tel. 02/228 641 99
 • Samsung - www.gsmobil.com/gsmobil/servis.jsp?s=9
  Další podrobnosti zde.

  Příště už vás tedy nepřekvapí, když po vás servis bude chtít nějaké peníze za pouhé zjištění závady. Rozhodně je však nejlepší vůbec se do podobné situace nedostat. Proto se snažte hlavně o svůj telefon dobře starat a nezapomínejte na nejdůležitější heslo - jakákoliv tekutina v jakékoliv formě je pro telefon tím nejhorším (nezapomeňte na páru). Chcete-li se pojistit proti nečekaným výdajům, nebojte se v servisu zeptat. Rozhodně vám budou schopni říct výši manipulačního poplatku a poštovného. Vše ostatní už je jen otázka toho, jak špatně na tom vám mobil je.
 • Nejčtenější

  Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

  Trojice iPhonů pro rok 2018

  Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

  Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

  Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

  Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...  Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

  Vodafone (ilustrační fotografie)

  Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...

  Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

  Xiaomi Mi 6

  Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

  Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

  (Ilustrační snímek)

  Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

  Další z rubriky

  Tváří se jako nejlepší top modely, ale stojí i méně než polovinu

  Špičkové smartphony tradičních značek dnes často stojí i více než dvacet tisíc...

  Špičkové smartphony tradičních značek dnes často stojí i více než dvacet tisíc korun. Teď, než přijdou na trh nové...

  Vše, co od smartphonu očekáváte, jen za 6 000. Test Honor 9 Lite

  Honor 9 Lite

  Honor 9 Lite je žhavou novinkou na českém trhu a také je potenciálním prodejním hitem. Smartphone s moderními funkcemi...

  Honor odlehčil svůj špičkový model. Bude téměř o polovinu levnější

  Honor 9 Lite

  Na český trh zavítá novinka v podobě modelu Honor 9 Lite, který bude, jak už název napovídá, odlehčenou variantou...  Najdete na iDNES.cz