Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Servery Applu nestíhají: problémy se stažením a instalací iOS 5

  16:37aktualizováno  22:14
Od středečního večera Apple uvolnil nový firmware iOS 5 pro iPhony 3GS a 4, iPody a poslední dvě generace iPodu Touch. Stažení nového operačního systému ale trvá dlouho a problémy jsou i s instalací softwaru.

| foto: Jan Matura, Mobil

Nový operační systém iOS 5 je k dispozici zhruba od středeční sedmé hodiny večerní. Servery Applu jsou ale hodně vytížené a i na rychlém připojení se firmware stahuje velmi pomalu. Dialogové okno hlásí, že stahování bude trvat tři i více hodin.

Pokud se již stažení softwaru podaří, ještě není vyhráno. Při procesu nahrávání nového firmwaru se mnoha uživatelům zobrazí chybová hláška. Problém je při ověřování obnovy se servery Applu, či v další části procesu. Pak je nutné celý proces zopakovat a to bez ohledu na číslo chyby. V mnoha případech se podaří instalaci úspěšně dokončit až třeba na desátý pokus. U redakčního telefonu jsme byli úspěšní až po čtrnáctém pokusu.

K dispozici je i aktualizace softwaru iTunes ve verzi 10.5, který je v současné době nezbytný pro přehrání firmwaru ve všech přístrojích a pro jejich synchronizaci. Právě až iOS 5 umožní synchronizaci a aktualizace přímo z přístrojů. 

Software iTunes zároveň funguje jako hudební přehrávač. Při instalaci sám nabídne, jestli má být hlavním multimediálním přehrávačem v počítači, či nikoliv.

Aktualizace iOS 5 pro iPhone

iTunes nabídnou aktualizaci operační systému iOS automaticky. Dialogové okno vás vyzve ke stažení nového firmwaru a případně k přímé aktualizaci.

Pro tuzemské zákazníky je jednou z nejdůležitějších inovací iTunes 10.5 kompletní lokalizace do češtiny. Další podstatnou novinkou je ukládání  zakoupených multimédií do iCloudu, tedy na virtuální úložiště na serverech Applu. Díky tomu bude obsah přístupný kdekoliv.

Doposud se nakoupený obsah ukládal výhradně do počítače a z něj do přístrojů. V bezplatné variantě ale bude virtuální úložiště omezeno kapacitou 5 GB, za další prostor už bude nutné platit. S novou verzí operačního systému iOS 5 bude možné přístroje synchronizovat i přes wi-fi.

Aktualizace iTunes je snadná. Pokud ji počítač nenabídne sám (v případě používání starší verze programu), lze ji vyvolat buď přes program Apple Software Update (najdete jej v přehledu nainstalovaných programů) nebo lze aktualizaci vyvolat přímo z programu iTunes.

Při nové instalaci (z této adresy) se nainstaluje automaticky nová verze softwaru. Samotná aktualizace má necelých 80 MB, nedoporučujeme proto její stažení na mobilním připojení k internetu.

Obrazový návod na aktualizaci programu iTunes:

iTunes 10.5

Program Apple Software Update nabídne aktualizaci iTunes automaticky. Stačí ze seznamu vybrat potřebné komponenty a potvrdit výběr. V rámečku se navíc u každého programu či aktualizace zobrazuje přehled nejdůležitějších inovací. Nyní jsou tyto popisky v českém jazyce. Pokud software aktualizaci sám nenabídne, je třeba ji vyvolat ručně.

iTunes 10.5

Aktuální verzi programu iTunes lze snadno zjistit v položce Kontrola aktualizací (Check for Updates). Ta je v záložce Pomoc (Help) v horní liště programu. Pokud se iTunes zobrazí v češtině, již máte nejnovější verzi 10.5. V jiném případě stačí zvolit položku a postupovat podle nápovědy.

iTunes 10.5

Po aktualizaci je ještě potřeba přepnout jazyk programu na češtinu. Položka Preferences se nachází v záložce Edit v horní liště programu.

iTunes 10.5

Po potvrzení položky Preferences se otevře nové okno, kde hned první záložka General nabídne výběr jazyka. V nové verzi iTunes 10.5 najdete i češtinu.

iTunes 10.5

Změna jazyka se projeví až po restartování programu. Na to ale iTunes neupozorní. Stačí program vypnout a znovu spustit.
Nejčtenější

Operátoři řeší problém. Neomezené datové balíčky žerou omezená data

Neomezený balíček StreamOn T-Mobilu spotřebovává data ze základního tarifu

Pár dnů po spuštění neomezených balíčků T-Mobilu a Vodafonu zákazníci zjistili, že balíčky nefungují tak, jak by měly....

Zničte chytré hodinky pro děti, nabádají v Německu úřady

Abardeen KT01S

Německý telekomunikační úřad vyzval veřejnost, aby byly všechny chytré hodinky určené pro děti zničeny a jejich další...Skvělé ceny smartphonů na černý pátek. Ve slevě jsou i iPhony

Černý pátek prodejní akce

Celý příští týden lze koupit mnohé smartphony za velmi zajímavé ceny. Slevy nejsou jenom kosmetické, ušetřit lze i...

Vypaluje se mu displej. Apple proto vydal manuál pro používání iPhone X

iPhone X

iPhone X je dnes jasně nejdražším smartphonem. Má pohádkovou výbavu, ale ani jemu se nevyhýbají problémy. Uživatelé si...

Test: Nokia 8 je výtečný návrat značky mezi špičkové smartphony

Nokia 8

Značka Nokia se do světa chytrých telefonů vracela postupně, nejprve s cenově dostupnými modely. Až později přišla řada...Další z rubriky

Za dva roky budou mít iPhony 3D kameru i na zádech

iPhone X

True Depth kamera ve vykrojení vrchní části displeje je jednou z největších inovací nového iPhonu X. Za dva roky...

Je to největší iphonová revoluce. Recenze Apple iPhonu X

iPhone X

Po několika stále stejných iPhonech s jen dílčími vylepšeními je tu zcela nový iPhone X. Má displej přes celé čelo a...

iPhone vás může špehovat, varuje inženýr Googlu

iPhony vás mohou špehovat skrze fotoaparáty

Softwarový inženýr Felix Krause objevil bezpečnostní díru v systému iOS. Skrze ni mohou aplikace zcela bez vědomí...

Nadívaný krocan a dýňový koláč
Nadívaný krocan a dýňový koláč

Recepty ke Dni díkuvzdání zpestří podzimní jídelníčekNajdete na iDNES.cz