Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sendo Z100 - nezvykle malý génius (preview)

aktualizováno 
Britům se podařilo něco, co zatím nezvládl ani jeden z velkých výrobců telefonů - Nokia, Siemens, Motorola, ani Ericsson. Sendo Z100 je totiž velikostí a tvarem klasický mobil, na který jsme všichni zvyklí. Přitom ale umí i věci jinak spojované s PDA, má velký barevný displej a podporuje GPRS v takové konfiguraci, že prohlížení internetu nebude utrpením. Z100 zkrátka strčí do kapsy všechny ostatní chytré telefony.
Mobilní telefony jsou stále menší, mnohdy také velmi chytré, a to tak, že se nám o tom dříve ani nesnilo. Málokdy však jde nízká váha ruku v ruce s barevným velkým funkčním pokrokem. Přesto se najde několik výjimek, mezi nimiž vystupuje Sendo Z100 se svým barevným displejem, novým operačním systémem od Microsoftu Stinger a podporou technologie GPRS. Při tom všem, co umí, však neváží ani 100 gramů. No věřili byste tomu?

sendo_Z100_prehledny Velikostí a hlavně tvarem se vlastně chytrý telefon od Senda neliší od klasického mobilu, ovšem přesto na první pohled zaznamenáte dostatek rozdílů. Tím asi nejmarkantnějším je velký barevný TFT displej. Jeho rozlišení je 176 x 220 bodů, úhlopříčka 5,58 cm a dokáže zobrazit 65 536 různých barev. To vše se bude nadmíru hodit při využívání nejrůznějších funkcí, které Z100 nabízí.

Nejdřív ale něco o vlastnostech telefonní části celého přístroje. Sendo Z100 nejen že rozšiřuje řady smartphonů, ale je také jedním z nemnoha mobilů podporujících tři pásma GSM, tedy evropské 900 a 1800 MHz a americké 1900 MHz. Dokáže však nejen přenášet hlas a data klasickou technologií CSD (Circuit Switchet Data), může nabídnout i paketový přenos dat pomocí GPRS (General Packet Radio Service), přičemž podporuje konfiguraci 4 timeslotů pro downlink a jednoho pro uplink.

Schopnost přenosu dat se hodí k nejrůznějším účelům, například k prohlížení WAPu. To však umožňuje mnoho telefonů, výhoda Z100 tkví jinde. Podporuje totiž i přístup na web, umí zobrazit stránky v jazyce HTML. Ani elektronická pošta mu není cizí, takže při psaní zpráv se nemusíte omezovat jen na krátké SMS. Pokud byste však přeci jen chtěli vidět internet v plné jeho kráse, neomezený menším displejem, můžete Z100 připojit k počítači. K dispozici máte bezdrátové spojení přes infračervený port nebo pomocí kabelu na USB port. K přístroji půjde dokoupit i příslušenství, které mu dodá schopnost komunikovat také přes rádiové rozhraní bluetooth.

sendo_Z100_vruce_maly Mezi funkcemi telefonu najdeme běžné funkce moderního manažerského telefonu, jako je hlasové vytáčení, hlasový záznam, polyfonické vyzváněcí melodie nebo kalkulátor. Již některé z těchto funkcí však jaksi spojují schopnosti telefonu a kapesního počítače, kterým Z100 je také.

Velké množství schopností chytrého telefonu od Senda je spjato s využíváním operačního systému od Microsoftu, se kterým se vážou i další programy, především Outlook. Ten umožní spravovat seznam kontaktů, plánovat si dny pomocí kalendáře a úkolovníku. Zároveň v něm najdete všechnu svou poštu, nejen elektronickou, ale i SMS. Tyto dva textové komunikační kanály spojuje ještě jedna drobnost - možnost využít pro rychlejší psaní prediktivní software T9. Další programy od Microsoftu umožní prohlížení WAPu a internetu (Mobile Explorer), přehrávání audio a video záznamů (Media Player) nebo synchronizaci s počítačem (Activesync). Pokud však dáváte přednost uznávanějšímu standardu pro synchronizaci, můžete se spolehnout i na SyncML. Schopnosti „zetstovky“ lze rozšířit také pomocí dalších aplikací v jazyce JAVA.

sendo_Z100_spasem_maly Pochopitelně, má-li se v tomto přístroji přechovávat dostatek dat pro běh všech těchto aplikací, rozhodně vám nemůže stačit jen integrovaná paměť 16 MB. Můžete si však pomoci paměťovými kartami, Sendo Z100 podporuje tyto dva formáty - MMC (Multimedia Card) a SD karty (Secure Digital). Kromě paměti však můžete tento přístroj rozšířit i o další drobnosti. Kromě bluetooth modulu tak bude k dispozici i videokamera nebo rozkládací připojitelná klávesnice.

Sendo Z100 je bezpochyby velmi nadějným projektem. První zmínka o něm je již téměř rok stará, od té doby se však hodně změnilo, upřesnilo a vylepšilo. Je vidět, že vývojáři Senda se snaží, rozhodně nejde o slepou uličku. Přestože přesné datum uvedení tohoto modelu ještě není známé, na řadě jsou teď poslední dodělávky. Na stránkách Senda je již možné najít informace pro vývojáře, kteří by po vypuštění Z100 měli spolupracovat na tvorbě nových aplikací. Pokud se podaří slušně vyladit výdrž telefonu (ta je při nízké váze a tedy malé baterii problémem), může být Sendo solidním soupeřem takovým machrům, jako jsou Siemens (SX45), Motorola (Accompli 009) nebo Ericsson (R380e).

Vlastnosti:
sendo_Z100_vsechny_male

 • tři pásma GSM 900/1800/1900
 • GPRS Class B/Multislot Class 8 (4+1 timeslot)
 • váha 99 gramů
 • displej s úhlopříčkou 5,58 cm, rozlišení 176x220 bodů, TFT, 65 536 barev
 • operační systém Microsoft Stinger
 • integrovaná anténa
 • hlasité hands-free
 • hlasové vytáčení
 • polyfonní vyzváněcí melodie
 • vibrační zvonění
 • podpora datových Multimedia Card & Secure Digital karet
 • IrDA, kabel USB a RS-232
 • tři barevné varianty - černá, fialová a modrošedá
 • Li-Ion baterie
 • Outlook - Kontakty, Kalendář, Úkolovník, Hlasové poznámky
 • pošta - SMS a e-mail (servery SMTP, POP3 a IMAP4)
 • Windows Media Player - přehrávání MP3, WAW a Windows Media Video
 • Mobile Internet Explorer - zobrazí WAP 1.2.1, HTML 3.2 (JScript a SSL; cHTML)
 • hra - Solitaire + další lze nahrát později
 • kalkulačka, prediktivní software T9
 • Microsoft Activesync synchronizace a SyncML
 • podpora jazyka JAVA
 • možnost použít přehrávač videa MPEG4
 • Příslušenství: stereo sluchátka, synchronizační a dobíjecí kolébka na USB, RS-232 synchronizační kabel, bluetooth modul, videokamera, rozkládací klávesnice • Nejčtenější

  Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

  Trojice iPhonů pro rok 2018

  Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

  Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

  Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

  Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...  Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

  Vodafone (ilustrační fotografie)

  Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...

  Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

  Xiaomi Mi 6

  Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

  Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

  (Ilustrační snímek)

  Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

  Další z rubriky

  Výrobce mobilů potupně smazal vlastní anketu, nelíbily se mu výsledky

  Ilustrační snímek

  Toto se Xiaomi moc nepovedlo. Výrobce se na sociální síti Twitter zeptal svých fanoušků, zda se jim líbí grafická...

  Ruským vojákům zakážou smartphony, povolí jen obyčejné tlačítkové mobily

  Ilustrační snímek

  V rukách ruských vojáků by se měly již brzy objevit jen nejjednodušší mobily bez fotoaparátu. Ruské ministerstvo obrany...

  Možná i váš smartphone těžil kryptoměnu. A vůbec o tom nemusíte vědět

  Smartphony jsou zneužívány k těžbě kryptoměny Monero.

  K těžbě kryptoměny útočníci nezneužívají jen počítače, v ohrožení jsou díky narůstajícímu výkonu i chytré telefony. Tým...

  Akční letáky
  Akční letáky

  Všechny akční letáky na jednom místě!

  Najdete na iDNES.cz