Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sendo Z100 - nezvykle malý génius (preview)

aktualizováno 
Britům se podařilo něco, co zatím nezvládl ani jeden z velkých výrobců telefonů - Nokia, Siemens, Motorola, ani Ericsson. Sendo Z100 je totiž velikostí a tvarem klasický mobil, na který jsme všichni zvyklí. Přitom ale umí i věci jinak spojované s PDA, má velký barevný displej a podporuje GPRS v takové konfiguraci, že prohlížení internetu nebude utrpením. Z100 zkrátka strčí do kapsy všechny ostatní chytré telefony.
Mobilní telefony jsou stále menší, mnohdy také velmi chytré, a to tak, že se nám o tom dříve ani nesnilo. Málokdy však jde nízká váha ruku v ruce s barevným velkým funkčním pokrokem. Přesto se najde několik výjimek, mezi nimiž vystupuje Sendo Z100 se svým barevným displejem, novým operačním systémem od Microsoftu Stinger a podporou technologie GPRS. Při tom všem, co umí, však neváží ani 100 gramů. No věřili byste tomu?

sendo_Z100_prehledny Velikostí a hlavně tvarem se vlastně chytrý telefon od Senda neliší od klasického mobilu, ovšem přesto na první pohled zaznamenáte dostatek rozdílů. Tím asi nejmarkantnějším je velký barevný TFT displej. Jeho rozlišení je 176 x 220 bodů, úhlopříčka 5,58 cm a dokáže zobrazit 65 536 různých barev. To vše se bude nadmíru hodit při využívání nejrůznějších funkcí, které Z100 nabízí.

Nejdřív ale něco o vlastnostech telefonní části celého přístroje. Sendo Z100 nejen že rozšiřuje řady smartphonů, ale je také jedním z nemnoha mobilů podporujících tři pásma GSM, tedy evropské 900 a 1800 MHz a americké 1900 MHz. Dokáže však nejen přenášet hlas a data klasickou technologií CSD (Circuit Switchet Data), může nabídnout i paketový přenos dat pomocí GPRS (General Packet Radio Service), přičemž podporuje konfiguraci 4 timeslotů pro downlink a jednoho pro uplink.

Schopnost přenosu dat se hodí k nejrůznějším účelům, například k prohlížení WAPu. To však umožňuje mnoho telefonů, výhoda Z100 tkví jinde. Podporuje totiž i přístup na web, umí zobrazit stránky v jazyce HTML. Ani elektronická pošta mu není cizí, takže při psaní zpráv se nemusíte omezovat jen na krátké SMS. Pokud byste však přeci jen chtěli vidět internet v plné jeho kráse, neomezený menším displejem, můžete Z100 připojit k počítači. K dispozici máte bezdrátové spojení přes infračervený port nebo pomocí kabelu na USB port. K přístroji půjde dokoupit i příslušenství, které mu dodá schopnost komunikovat také přes rádiové rozhraní bluetooth.

sendo_Z100_vruce_maly Mezi funkcemi telefonu najdeme běžné funkce moderního manažerského telefonu, jako je hlasové vytáčení, hlasový záznam, polyfonické vyzváněcí melodie nebo kalkulátor. Již některé z těchto funkcí však jaksi spojují schopnosti telefonu a kapesního počítače, kterým Z100 je také.

Velké množství schopností chytrého telefonu od Senda je spjato s využíváním operačního systému od Microsoftu, se kterým se vážou i další programy, především Outlook. Ten umožní spravovat seznam kontaktů, plánovat si dny pomocí kalendáře a úkolovníku. Zároveň v něm najdete všechnu svou poštu, nejen elektronickou, ale i SMS. Tyto dva textové komunikační kanály spojuje ještě jedna drobnost - možnost využít pro rychlejší psaní prediktivní software T9. Další programy od Microsoftu umožní prohlížení WAPu a internetu (Mobile Explorer), přehrávání audio a video záznamů (Media Player) nebo synchronizaci s počítačem (Activesync). Pokud však dáváte přednost uznávanějšímu standardu pro synchronizaci, můžete se spolehnout i na SyncML. Schopnosti „zetstovky“ lze rozšířit také pomocí dalších aplikací v jazyce JAVA.

sendo_Z100_spasem_maly Pochopitelně, má-li se v tomto přístroji přechovávat dostatek dat pro běh všech těchto aplikací, rozhodně vám nemůže stačit jen integrovaná paměť 16 MB. Můžete si však pomoci paměťovými kartami, Sendo Z100 podporuje tyto dva formáty - MMC (Multimedia Card) a SD karty (Secure Digital). Kromě paměti však můžete tento přístroj rozšířit i o další drobnosti. Kromě bluetooth modulu tak bude k dispozici i videokamera nebo rozkládací připojitelná klávesnice.

Sendo Z100 je bezpochyby velmi nadějným projektem. První zmínka o něm je již téměř rok stará, od té doby se však hodně změnilo, upřesnilo a vylepšilo. Je vidět, že vývojáři Senda se snaží, rozhodně nejde o slepou uličku. Přestože přesné datum uvedení tohoto modelu ještě není známé, na řadě jsou teď poslední dodělávky. Na stránkách Senda je již možné najít informace pro vývojáře, kteří by po vypuštění Z100 měli spolupracovat na tvorbě nových aplikací. Pokud se podaří slušně vyladit výdrž telefonu (ta je při nízké váze a tedy malé baterii problémem), může být Sendo solidním soupeřem takovým machrům, jako jsou Siemens (SX45), Motorola (Accompli 009) nebo Ericsson (R380e).

Vlastnosti:
sendo_Z100_vsechny_male

 • tři pásma GSM 900/1800/1900
 • GPRS Class B/Multislot Class 8 (4+1 timeslot)
 • váha 99 gramů
 • displej s úhlopříčkou 5,58 cm, rozlišení 176x220 bodů, TFT, 65 536 barev
 • operační systém Microsoft Stinger
 • integrovaná anténa
 • hlasité hands-free
 • hlasové vytáčení
 • polyfonní vyzváněcí melodie
 • vibrační zvonění
 • podpora datových Multimedia Card & Secure Digital karet
 • IrDA, kabel USB a RS-232
 • tři barevné varianty - černá, fialová a modrošedá
 • Li-Ion baterie
 • Outlook - Kontakty, Kalendář, Úkolovník, Hlasové poznámky
 • pošta - SMS a e-mail (servery SMTP, POP3 a IMAP4)
 • Windows Media Player - přehrávání MP3, WAW a Windows Media Video
 • Mobile Internet Explorer - zobrazí WAP 1.2.1, HTML 3.2 (JScript a SSL; cHTML)
 • hra - Solitaire + další lze nahrát později
 • kalkulačka, prediktivní software T9
 • Microsoft Activesync synchronizace a SyncML
 • podpora jazyka JAVA
 • možnost použít přehrávač videa MPEG4
 • Příslušenství: stereo sluchátka, synchronizační a dobíjecí kolébka na USB, RS-232 synchronizační kabel, bluetooth modul, videokamera, rozkládací klávesnice


 • Nejčtenější

  Tak bude vypadat letošní nejlevnější iPhone, zepředu připomíná desítku

  Render chystaného LCD iPhonu s 6,1palcovým panelem ve společnosti menšího...

  Uvedení nových iPhonů se blíží, jejich oficiální odhalení proběhne už za dva měsíce. Víme, že budou tři a alespoň z...

  Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

  Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

  Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....  Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

  Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

  Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

  Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

  JioPhone 2

  Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

  Jeden z nejočekávanějších mobilů roku. Nokia 8110 je chytrá jen trochu

  Nokia 8110 4G

  Retro model Nokia 8110 4G je možná jedním z nejočekávanějších mobilů letošního roku. V Česku se začal prodávat počátkem...

  Další z rubriky

  Chtějí víc prodávat, tak se zamaskují značkou Pocophone

  Xiaomi Mi 8

  Čínský výrobce Xiaomi se snaží proniknout na nové trhy, spadeno má zejména na ten v Severní Americe. Pomoci by mu měla...

  Majitelé iPhonů mají vysoký příjem, patří mezi nejmajetnější

  Vlastnictví íPhonu v 69,1 procentech případů znamená, že má vlastník „vysoký...

  Studie univerzity v Chicagu potvrdila, že vlastníci iPhonu či iPadu patří k bohatší vrstvě společnosti. To však...

  Chceme mobil od Microsoftu. Příznivci podepisují petici

  Údajný chystaný Surface phone od Microsoftu

  Ačkoliv to vypadá, že dlouho očekávaný návrat Microsoftu na trh s mobily ve formě modelu Surface Phone je už spíše jen...

  RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!
  RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!

  Z reklamního letáku cestovní společnosti se směje manželský pár sedící na úhledném plážovém lehátku. Před ním si společně hrají děti. A teď zpátky do reality, takhle rodinná dovolená většinou nevypadá.

  Najdete na iDNES.cz