Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sen každého manažera - recenze mobilu Nokia E51

aktualizováno 
Tenké tělo dalšího zástupce byznysové řady Nokií v sobě ukrývá velmi bohatou výbavu. Vedle povedeného designu je tak nová Nokia E51 připravena na náročné pracovní nasazení. Nechybí wi-fi, podpora sítí třetí generace, ale ani dvoumegapixelový fotoaparát.

Nokia E51 byla představena koncem září v Londýně a nyní přichází i na náš trh. Stejně jako všechny přístroje řady Eseries je zaměřena především na firemní klientelu, u tohoto modelu je to však znát nejméně z celé řady. Samozřejmě nabídne bohatou manažerskou výbavu, poradí si však také s multimedii a svým designem zostudí i nejeden stylový mobil.


Katalog mobilů:

Nokia E51 Nokia E50 Nokia E61

Nokia E61i Nokia E65 Nokia E90

Katalog mobilů: Nokia E51, její předchůdce E50 a další pracovní modely Nokie, E61, E61i, E65 a E90.

Kapitoly recenze:

Vzhled a konstrukce
Displej a klávesnice
Ovládání
Baterie
Telefonování a zprávy
Data a organizace
Zábava

Shrnutí

Stručná charakteristika:

Tenký smartphone s operačním systémem Symbian S60 3rd Edition, velmi povedeným designem a bohatou manažerskou a multimediální výbavou.


Jak již označení napovídá, jde o nástupce populárního modelu E50. Ten je v současné době nejlevnějším smartphonem v nabídce Nokie. Novinka si vzala to nejlepší od svého předchůdce, zabalila se do velmi povedeného kabátku a navrch přidala mnoho nových funkcí.

Vzhled - luxus na druhou

Celkově působí novinka o mnoho elegantnějším a uhlazenějším dojmem než její předchůdce. Nokia E51 si udržela příjemné kompaktní rozměry 111 × 46 × 12 mm a jak je z posledního údaje patrné, ubrala hodně ze své tloušťky. Před sebou tak máme po vnější stránce velmi povedený telefon s atraktivním tenkým tělem, který v nás na první pohled evokuje pocit luxusního telefonu vyšší třídy.

Po dílenské stránce je novinka zpracována také velmi dobře. Nepodařilo se nám najít žádnou část, která by na první pohled naznačovala možné problémy. Plasty jsou kombinovány s kovovými částmi což je na první pohled nejen velmi elegantní, ale navíc se zdá, že by díky tomu mohl telefon lecos vydržet. Design je prostý designových výstřelků, což je pro manažerský telefon ideální volba.

Nokia E51

Nokia E51 Nokia E51 Nokia E51

Nokia E51 Nokia E51 Nokia E51Kovové části krytu přidávají tomuto modelu hodně po stránce vzhledu. Na přední části je výrazný rámeček z leštěné oceli, který obepíná telefon ze všech stran, ze stejného materiálu je vyroben také kryt baterie. Ten překrývá nejen baterii, ale také slot pro paměťovou kartu typu Micro SD. Novinka váží rovných 100 g, což je na telefon z kovovými částmi a takto bohatou výbavou přijatelná hodnota.

Nokia E51

Nokia E51 Nokia E51 Nokia E51

Nokia E51 Nokia E51 Nokia E51


Trochu netradičně pro manažerský telefon je model E51 nabízen i v několika barevných variantách. K nám do redakce dorazila černo - stříbrná verze, která působí na první pohled nejelegantnějším dojmem. Z fotografií vypadá velmi zajímavě také kombinace černé a bronzové barvy, třetí, nejméně nápadná, je černá varianta.

Displej a klávesnice - na výbornou

Stejně jako u předchůdce má displej rozměry 31 × 41 mm a pracuje v rozlišení QVGA, tedy 240 x 320 bodů. Je samozřejmě aktivní typu TFT, novinkou je pak podpora více než 16 milionů barev. Zobrazení je velmi jemné a intenzita podsvícení se reguluje nejen uživatelsky v menu, ale také automaticky díky světelnému čidlu, které reguluje i podsvícení alfanumerické klávesnice. Zachována zůstala také oblíbená indikační dioda zmeškaných událostí umístěná nad displejem. V menu je pak možné nastavit, které události bude dioda připomínat a také jak dlouho.

Nokia E51

Nokia E51 Nokia E51 Nokia E51

Nokia E51 Nokia E51 Nokia E51


Novinkou, se kterou jsme se poprvé setkali u vysouvacího modelu E65, jsou čtyři klávesy ve funkčním bloku. Ty slouží u tohoto modelu pro okamžitý vstup do menu, adresáře, kalendáře a také pro rychlý přístup k emailu. Navíc každá klávesa přistupuje ke dvěma různým funkcím podle délky stisknutí. Při krátkém stisku například zobrazíte adresář, při delším přidáte nový kontakt. Uvnitř těchto kláves se usídlil čtyřsměrný kurzorový kříž s velkým potvrzovacím středem. Celý tento shluk je pak ohraničen tradičními funkčními klávesami. Jejich velikost se nezdá na první pohled ideální, používání však zjednodušší výrazná profilace.

Klávesy na alfanumerické klávesnici jsou sice jednom bloku, ale dostatečně velké a hrany mezi nimi dobře hmatatelné. S pohodlným stiskem nebudou mít problém ani lidé s většími prsty. Klávesy jsou dostatečně citlivé ale přeci jen o něco tužší.

Ovládání - malá změna

Jako u všech Symbian telefonů, i v případě Nokie E51, můžeme nechat na základní obrazovce zobrazit lištu se šesti aplikacemi, které používáme nejčastěji. K tomu jsou k dispozici dvě aplikace přiřazené softwarovým klávesám a samozřejmě aktivní pohotovostní režim. Ten lze přizpůsobit formou zásuvných modulů, jako je například dynamicky se měnící přehled nadcházejících událostí v kalendáři, nebo ovládání WLAN sítí jediným potvrzením speciálního řádku.

Nokia E51

Displeje Nokia E51 Displeje Nokia E51 Displeje Nokia E51

Displeje Nokia E51 Displeje Nokia E51 Displeje Nokia E51


Hlavní menu si můžeme libovolně přeskládat, pro přizpůsobení můžeme využít připravená témata nebo jen zvolit tapetu. Klasické je také uspořádání do matice čtyřikrát tři, možné je také zvolit tradiční seznam. V menu fungují číselné zkratky a některé funkce lze vyvolat hlasovým ovládáním. Telefon poslouží i zrakově postiženým uživatelům, pro které je připravena aplikace s hlasovou pomocí pro nejpoužívanější aplikace.

Baterie - příjemné překvapení

Pod zadním ocelovým krytem se ukrývá Li-Ion baterie s kapacitou 1050 mAh. Ta by měla podle výrobce vydržet až 12 dní v režimu stand-by nebo 4,5 hodiny hovoru. Těchto ideálů samozřejmě v praxi dosáhneme těžko, i tak nám ale telefon vydržel při střídmějším používání necelý týden, při trochu intenzivnějším 2 až 3 dny. I při neustále zapnutém vyhledávání Wi-Fi sítí se výdrž nikterak zásadně nesnižuje. Na Symbian telefon s aktivním displejem to není úplně špatné.

Telefonování a zprávy - vše podstatné pro firmy

Nokia E51 nabídne čtyři pásma GSM a telefon nabízí také podporu sítí třetí generace. Kvůli chybějícímu fotoaparátu na čele přístroje je však UMTS přítomno zejména kvůli datové komunikaci. Nechybí výborný adresář, který není nijak omezen a používá dynamicky přidělovanou paměť. Do přístroje lze uložit bezpočet jmen, k nimž lze přidat mnoho detailů jako různá telefonní čísla, emailové adresy, nebo poštovní adresy, celkem 46 položek. Kontakty lze třídit do skupin a těm lze nastavit speciální vyzvánění.

Nokia E51

Nokia E51 Nokia E51 Nokia E51

Nokia E51 Nokia E51 Nokia E51


Samozřejmostí je také hlasové vytáčení či možnost rychlé volby přiřazením kontaktů k některé z numerických kláves. O to, aby se telefon choval vždy jak má, se postarají vyzváněcí profily. Vyzvánět umí Nokia E51 snad všemi myslitelnými formáty. Pro lepší organizaci v pracovní skupině můžeme využít aplikaci Týmy, která umožní vytvářet skupiny z jednotlivých kontaktů. Jednotlivým týmům pak můžeme během chvíle volat, napsat zprávu, nebo email.

Nokia E51

Displeje Nokia E51 Displeje Nokia E51 Displeje Nokia E51

Displeje Nokia E51 Displeje Nokia E51 Displeje Nokia E51


Nokia E51 umí pracovat s SMS a MMS zprávami, to ale asi nikoho nepřekvapí. Při psaní můžeme použít český slovník T9, ten ale píše s diakritikou a zkrátí tak zprávu. Ani e-mailový klient s podporou POP3 a IMAP4 není už dnes ničím výjimečným. Nicméně u manažerského telefonu vyžadujeme něco navíc. Nokia E51 tak nabídne poměrně širokou škálu nástrojů pro vzdálenou synchronizaci s firemním serverem.

Telefon podporuje standardy Nokia Intellisync Call Connect for Cisco a Nokia Intellisync Call Connect for Alcatel. V práci i doma pak je možné využít integrované wi-fi pro internetovou telefonii. Ostatně i toto může být jeden z důležitých faktorů pro rozhodnutí o tom, jaké telefony firmy nakoupí.

Organizace a data – HSDPA a wi-fi

Kalendář je jako již tradičně na výborné úrovni, lze jej také jednoduše synchronizovat. A to nejen lokálně, ale také bezdrátově na dálku pomocí nejrůznějších bussines aplikací. Do telefonu se tak přenesou všechny důležité detaily, schůzky, nebo úkoly. Události lze třídit dle typů, k dispozici jsou i jednoduché poznámky. Ve výbavě pochopitelně nechybí ani budík fungující také při vypnutém telefonu. Ten může být i opakovaný a to nejen každý den, ale také jednou týdně, nebo jen v pracovních dnech, které lze také nastavit. Využili jsme také diktafon omezený na 60 minut záznamu.

Nokia E51

Displeje Nokia E51 Displeje Nokia E51 Displeje Nokia E51

Displeje Nokia E51 Displeje Nokia E51 Displeje Nokia E51 


Využít můžeme také vyhledávací aplikaci, která během chvíle prohledá celý obsah přístroje a usnadní tak práci s dokumenty, zprávami či kontakty. Nokia E51 nepostrádá prohlížeč souborů Adobe PDF, aplikace QuickOffice ale neumožní vytváření, zvládne pouze prohlížení souborů Microsoft Word, Excel a PowerPoint. Nokia nepostrádá ale možnost bezdrátového tisku na kompatibilních tiskárnách a poradí si i s archivy ZIP.

Nokia E51

Displeje Nokia E51 Displeje Nokia E51 Displeje Nokia E51

Displeje Nokia E51 Displeje Nokia E51 Displeje Nokia E51


K počítači připojíme telefon pomocí běžného USB kabelu s mini USB konektorem, který jej ale bohužel nenabíjí, a také bezdrátově díky infraportu a technologii Bluetooth. Technologii Mass Storage však využijeme jen v případě vložené paměťové karty, jinak se musíme spolehnout na software Nokia PC Suite, který najdeme v základním balení na CD nebo přímo na stránkách výrobce. Telefon používá propracovaný internetový prohlížeč, jehož schopností můžeme využít díky celé škále datových technologií. K dispozici je několik úrovní zoomu, lze měnit velikost písma i obrázků a to každého zvlášť.

Nokia E51

Displeje Nokia E51 Displeje Nokia E51 Displeje Nokia E51

Displeje Nokia E51 Displeje Nokia E51 Displeje Nokia E51


Samozřejmé GPRS a EDGE, obojí v Class 11, doplňuje podpora HSDPA až rychlostí 3,6 mbps. Pro někoho bude ale větším lákadlem integrované wi-fi standardu IEEE W802.11g. Navíc telefon podporuje i VoIP telefonii, která je však závislá na poskytovateli takové služby.

Zábava - multimédia po práci

Nokia E51 je především manažerský telefon a pracovní nasazení je zde na prvním místě. Ani za multimediální výbavu se však tento mobil nemusí příliš stydět a mnoha uživatelům bohatě postačí. Hudební přehrávač třídí skladby dle interpretů, žánrů či alb a využít můžeme i jednoduchého ekvalizéru se šesti volbami. Nechybí ani FM rádio.

Nokia E51

Displeje Nokia E51 Displeje Nokia E51 Displeje Nokia E51
Displeje Nokia E51 Displeje Nokia E51 Displeje Nokia E51


MicroSD karta však není součástí balení a ze začátku si tak musíme vystačit se 130 MB vnitřní paměti. V krabici s telefonem mimo hadříku nalezneme ještě mini USB kabel a také základní stereofonní headset Nokia HS-47. Díky podpoře Bluetooth stero profilu můžeme zvuk odeslat také do stereofonních bezdrátových sluchátek.

Nokia E51

Displeje Nokia E51 Displeje Nokia E51 Displeje Nokia E51

Displeje Nokia E51 Displeje Nokia E51 Displeje Nokia E51 


Při dlouhé chvíli se můžeme spolehnout na videopřehrávač s možností přehrávání filmů přes celý displej či aplikaci pro práci s flash animacemi. Hru nenajdeme v přístroji ani jednu. Díky možnosti online rozšíření přístroje si je však můžeme dohrát. V telefonu jsou připraveny i  nástroje pro GPS navigaci. Ve spojení s Bluetooth GPS přijímačem dokáže telefon určit polohu, rychlost a ukázat směr na jinou vámi zadanou polohu. Dokáže také informovat o rychlosti a vzdálenosti k určitému bodu. Můžete využít také mapy, ne však navigaci křižovatku po křižovatce. Za tu si budete muset připlatit.

Nokia E51

Fotografie z Nokie E51 Fotografie z Nokie E51 Fotografie z Nokie E51

Fotografie z Nokie E51 Fotografie z Nokie E51 Fotografie z Nokie E51


Oproti modelu E50 má novinka dvoumegapixelový fotoaparát a verze bez fotoaparátu (jako v případě modelu E50) u Nokie E51 není. Fotografie tedy můžeme pořídit v maximálním rozlišením 1600 x 1200 bodů. Využít můžeme režim šero, sekvence či funkci samospouště. Přizpůsobit lze vyvážení bílé a barevný tón. Výsledné fotografie nepatří rozhodně ke špičče současné produkce a rovnat se nemohou ani s fotografiemi z dvoumegapixelových telefonů s automatickým ostřením. Pro běžné momentky však postačí a při optimálních světelných podmínkách nás mile překvapily. Horší situace ale nastane za šera. Telefon také postrádá jakoukoliv přisvětlovací diodu nebo blesk. 

Co říci závěrem

Nokia E51 je podle nás velmi povedený manažerský telefon, který v současné nabídce těžko hledá přímého konkurenta. Oproti svému předchůdci nabídne povedenější design a především bohatší výbavu, novinka bude zřejmě také často srovnávána se stájovou kolegyní 6120 Classic. Ta však postrádá eleganci tohoto modelu a nepodporuje ani wi-fi. Na otázku, zda přejít z Nokie E50 na nový model, je pak jasná odpověď. Ano, novinka má opravdu co nabídnout.

Nejvíce nás potěšila přítomnost wi-fi a rychlých dat HSDPA, firemní zákazníci pak určitě ocení možnosti dálkové správy a snadnou synchronizaci s firemním serverem a podporu VoIP. Silné stránky Nokie hledejme také ve skvělém internetovém prohlížeči, výborné práci s emaily a samozřejmě povedeném designu. Příjemným překvapením je pro nás také cena, která se pohybuje pod hranicí osmi tisíc korun.

Proč koupit?

  • Výborný design
  • Tenká konstrukce 
  • Wi-fi
  • Také multimediální funkce
  • Zajímavá cena

Proč nekoupit?

  • USB konektor nedobíjí
  • Chybí druhá kamera pro videohovory
  • Kvalita fotografií za šera 

Kdy?

V prodeji

Za kolik?

7 990 Kč
Autor:
Nejčtenější

Nové ovládací centrum umožňuje přidávat další funkce.
Nový Android má extrémně málo smartphonů. U Applu je to úplně jinak

Díky tomu, že Apple si sám vyvíjí software i hardware, je aktualizace iPhonů a iPadů velmi snadná. Naopak Android má roztříštěnou základnu přístrojů od tisíců...  celý článek

Vedoucímu hotelové služby explodoval v kapse košile Samsung Galaxy Grand Duos.
V kapse košile ucítil teplo, krátce poté jeho samsung explodoval

Nepříjemné chvilky zažil o poslední zářijové sobotě 47letý hotelový provozní Yulianto, v náprsní kapse jeho košile mu totiž explodoval telefon Samsung Galaxy...  celý článek

Honor 6A
Nenápadný premiant nižší třídy. Vyzkoušeli jsme Honor 6A

Nejlevnější model v nabídce značky Honor je dobrým příkladem toho, jak se mají dělat levné smartphony. Soustředí se na baterii, kvalitu displeje a na systém,...  celý článek

Navigace testuje majáky v pražskému tunelu
Mobil se neztratí ani v tunelu Blanka. Zkusili jsme testovací majáky Waze

Populární navigační aplikace Waze se v Praze možná dočká příjemného vylepšení. V tunelu, kde není dostupný signál z navigačních satelitů GPS, se bude...  celý článek

Microsoft Lumia 950 XL
Microsoft připravil dárek pro nejvěrnější fanoušky mobilních Windows

Mobilní Windows už nejsou pro Microsoft prioritou, jejich vývoj ukončil. Přesto americký gigant vydal stejně jako pro počítače aktualizaci Fall Creators Update.  celý článek

Další z rubriky

Nokia 9
Špičková Nokia 9 by mohla vypadat jako loňské nejlepší samsungy

Nokia prakticky ještě nezačala prodávat model 8 a už se spekuluje o ještě lepším smartphonu. Měl by se jmenovat Nokia 9 a snad by ho výrobce měl ukázat ještě...  celý článek

Nokia 8
Nokia slibuje: všechny aktuální modely dostanou i budoucí Android P

Chytré telefony Nokia, které se na trh vrátily díky společnosti HMD Global, používají čistý operační systém Android. Mají původně verzi Android Nougat, ale...  celý článek

Android 8.0 Oreo je mocný a rychlý
Všechny nokie dostanou nejnovější Android 8 Oreo

Smartphony Nokia mají přislíbenou aktualizaci na nedávno uvedený Android 8 Oreo. Žádný konkrétní termín updatu ale prozatím oznámen nebyl.  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.