Semacode: Webové a wapové odkazy na jakémkoli předmětu

  • 5
Zapomeňte na nepohodlné vyťukávání odkazů na numerické klávesnici telefonu. Nyní postačí čárový kód, který vyfotografujete svým mobilem.
Před mnoha lety koloval po internetu text, který žertovně popisoval možné následky nemírného používání internetových služeb. Pokud někdo podle tohoto textu příliš surfoval, mohl mít pak nutkání klikat i na nadpisy v papírových novinách. Myšlenkou hypertextových odkazů (hyperlinků) na fyzických předmětech se seriózně zabývalo několik firem, většinou však neuspěly, jejich řešení vyžadovalo zpravidla speciální čtečku čárového kódu a prioprietární způsob zápisu informací. Situaci možná změní iniciativa Semacode, která navrhla používání otevřeného standardu po zápis hyperlinků a jako čtečku využívá fotoaparát integrovaný do telefonů na platformě Symbian.

Hustota informace

Čárové kódy, se kterými se setkáváme v samoobsluze, se skládají skutečně ze série různě tlustých čar a mezer mezi nimi. V angličtině pro ně však používají flexibilnější výraz barcode, obdélníkový kód. Co kdyby se tvůrci kódu pokusili lépe využít prostor a zozdělili jej nejen horizontálně, ale i vertikálně na pole černých a bílých čtverečků? V praxi se skutečně setkáváme zejména v posledních letech s novými standardy, které označujeme jako dvojrozměrné čárové kódy, i když místo čar nastoupily čtverečky.

Zatímco nejběžnější čárové kódy vyjadřují sled číslic, dvojrozměrné kódy již mohou obsahovat i písmena a díky kompresi dat je do malého dvojrozměrného kódu možno uložit i poměrně dlouhý text. Co kdyby tímto textem byl hyperlink?

Semacode

  Zdroj: Semicode.org

Čtečka v každé kapse

Jednu polovinu problému bychom již měli vyřešenou. Dříve, než začneme tisknout hyperlinky jako dvojrozměrný čárový kód na plakáty, na samolepky a na obaly, se však budeme muset poohlédnout po čtečce, která by nebyla drahá a kterou by mohl mít každý člověk vždy u sebe.

Touto čtečkou je mobilní telefon vybavený digitálním fotoaparátem, webovým či wapovým prohlížečem a softwarem pro převod snímaného kódu na hyperlink. Projekt Semacode nabízí systém po vytváření kódů z hyperlinků i software pro čtení vytištěných kódů. Obdélníkový kód je tvořen jedním nebo více čtvercovými fragmenty, k jejich vyztváření se používá volně dostupný kód Data Matrix. Software pro čtení kódu je k dispozici zdarma pro většinu evropskýchmobilů na platformě Symbian v odrůdě Nokia Series 60. Následovat by měla odrůda UIQ a výhledově i na platformě Java 2 Micro Edition (J2ME).

Software pro čtení kódu nejprve eliminuje perspektivní zkreslení a poté obdélníkový kód analyzuje. Přečtený hyperlink nabídne ke kontrole a poté již můžeme navštívit inzeroanou stránku.

Vytištěné hyperlinky lze využít jako zdroj informací, ale také pro komerci. Objednávání vstupenek z plakátu je jen začátek. Jaké využití by se nejvíce zamlouvalo vám? Svoje nápady můžete psá do sdiskuse pod článkem.