Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Sedm důvodů, proč s nákupem iPhonu 3G v Česku nemusíte pospíchat

aktualizováno 
Pokud toužíte po novém iPhonu 3G, ale nemusíte jej mít jako jedni z prvních, rozhodně se vám vyplatí počkat s jeho koupí. Prozatím má totiž iPhone a s ním spojené služby několik nevýhod, které mohou běžného uživatele dost štvát.

Koupit iPhone hned, nebo počkat? | foto: Mobil

Nový iPhone sice přitahuje především technické nadšence a hračičky, ale cílí také na skupinu běžných uživatelů, kterým se líbí jeho jednoduché ovládání. A díky poměrně výrazným dotacím u českých operátorů se koupě iPhonu opravdu může vyplatit, proto o něm uvažují i lidé, kteří by si jinak kupovali obyčejné mobily.

Pokud tedy vyloženě nepatříte mezi fanoušky značky Apple a iPhonu 3G obzvláště, ale přesto uvažujete o koupi, máme pro vás jednu radu. Ještě chvíli počkejte. Teď má totiž iPhone 3G, který je v prodeji u českýh operátorů, několik nedostatků, jež mohou běžnému uživateli vadit.

1. Chybějící čeština

Ačkoli je uživatelské prostředí Apple iPhone 3G velmi jednoduché, chybějící čeština může být pro řadu uživatelů velkou překážkou. V samotném telefonu se například nemusí vyznat v nastavení a v některých případech jim nebude jasné, co po nich vlastně telefon chce.

Nejhorší je ale problém s prediktivním slovníkem. Jelikož v iPhonu chybí naše mateřština, musí zdejší majitelé použít jiný jazyk – nejčastěji právě angličtinu, která je v telefonu přednastavená jako základní jazyk. 

Každý jazyk v iPhonu přitom obsahuje svůj prediktivní slovník pro psaní SMS zpráv. A ten nejde v menu telefonu vypnout. Proto vám budou při psaní do zprávy neustále naskakovat anglické výrazy. Slovník je sice přizpůsobivý a má se učit, ale ve skutečnosti takové učení zabere hodně dlouhou dobu.

Navíc podle ohlasů uživatelů se některá slova nebo výrazy slovník prostě odmítá naučit. Proto pokud se nechcete s psaním SMS na iPhonu trápit, počkejte s jeho koupí do doby, než se objeví softwarový update, který bude obsahovat mezi jazyky i naší mateřštinu. Podle všeho by se tak mělo stát zhruba do měsíce.

2. České iTunes také chybí

Obdobný problém provází i obslužnou aplikaci iTunes. Ta zatím také není v české verzi dostupná, ale rovněž by se měla objevit. Pak pro vás bude obsluha telefonu daleko snazší. A co si budeme povídat, iTunes jsou opravdu výkonným nástrojem pro správu iPhonu, takže na míře jejich porozumění záleží vlastně to, jak moc budete schopni přístroj využít.

3. Omezení v iTunes Storu

Rovněž iTunes Store neumí v současnosti česky a mělo by se to změnit. Navíc lze v české verzi iTunes Storu nakupovat pouze aplikace, zatímco v zahraničí mají uživatelé daleko bohatší možnosti – za všechny vzpomeňme třeba nákup vyzváněcích melodií, které do iPhonu jinak než přes iTunes Store nedostanete.

4. Problémy s registrací VISA karet

Pokud vlastníte platební kartu VISA a chcete se s ní v současnosti zaregistrovat do iTunes Storu, máte nejspíš smůlu. Můžete se totiž zaregistrovat pouze s kreditní kartou VISA, nikoli s kartou debetní, kterou máte vydanou ke svému běžnému účtu. Zajímavé je, že karty typu EC/MC tento problém nemají. Je otázkou, zda Apple bude vůbec chtít problém řešit, nebo zda jej čeští majitelé VISA karet budou muset vyřešit po svém – požádat banku o zařazení karty do databáze kreditních karet (což by prý mělo jít) nebo použít k registraci jinou kartu.

5. Nemá Visual Voicemail

V USA na iPhonu velmi oblíbená služba Visual Voicemail – tedy hlasová schránka s obrazovým výstupem - zatím není v Evropě v provozu. Čeští operátoři ji také nespustili, ale přinejmenším T-Mobile o této variantě uvažuje. Kdy a zda vůbec ale bude dostupná, to nevíme.

6. Chybějící roamingové balíčky

Apple iPhone 3G je telefon, který je bez připojení na internet doslova poloviční. A tak při cestování do zahraničí, kde jsou data dost drahá, jej nevyužijete naplno. Pokud ano, většinou za to zaplatíte horentní sumy. Proto při pobytu v zahraničí nebo v pohraničí raději přepněte přepínač povolení datových přenosů v roamingu do polohy vypnuto.

Nemusí tak činit zákazníci operátora O2, který začal před nedávnem nabízet roamingové datové balíčky. Obdobnou nabídku připravuje i T-Mobile a to i přesto, že operátor nedávno výrazně snížil cenu dat v roamingu – kilobajt stojí stejně, jako doma. S balíčkem ale bude surfování v zahraničí ještě levnější.

7. iPhonů je dostatek

Od začátku prodeje k dnešnímu dni si v Česku pořídilo Apple iPhone 3G několik tisíc zájemců. Pokud však s koupí stále váháte, vězte, že telefonů by na rozdíl od zahraničních zemí měl být dostatek. Proto klidně počkejte, až se vyřeší některé potíže iPhonu – především ty s naší mateřštinou – a teprve potom nakráčejte do obchodu vybraného operátora a telefon si kupte.

Některé problémy by měly být vyřešeny již začátkem září. Nutno ovšem také dodat, že všechny nedostatky půjde vyřešit i u stávajících přístrojů. Update firmware je automatický a bezplatný.
Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

Vodafone (ilustrační fotografie)

Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Krásné mechanické chytré hodinky jsou i v menší variantě. Ale ta cena

Značka TAG Heuer představila zmenšenou variantu svých chytrých modulárních...

Švýcarská hodinářská značka TAG Heuer představila zmenšenou variantu chytrých hodinek Connected. Zatímco jejich první...

Další z rubriky

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Systém pro iPhony se dočká změn později. Prioritou je jeho vyladění

Nové ovládací centrum umožňuje přidávat další funkce.

Letos nelze v systému iOS očekávat žádné výrazné inovace, Apple se má zaměřit na jeho stabilitu a vyladění. Přesto se...

Nový levný iPhone SE jen tak nebude. Apple má jiné priority

iPhone SE

Malý iPhone SE byl představen už zkraje roku 2016, takže je nejvyšší čas na nástupce. Také se o něm dlouho mluví. Jenže...

Najdete na iDNES.cz