Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sedm důvodů, proč s nákupem iPhonu 3G v Česku nemusíte pospíchat

aktualizováno 
Pokud toužíte po novém iPhonu 3G, ale nemusíte jej mít jako jedni z prvních, rozhodně se vám vyplatí počkat s jeho koupí. Prozatím má totiž iPhone a s ním spojené služby několik nevýhod, které mohou běžného uživatele dost štvát.

Koupit iPhone hned, nebo počkat? | foto: Mobil.iDNES.cz

Nový iPhone sice přitahuje především technické nadšence a hračičky, ale cílí také na skupinu běžných uživatelů, kterým se líbí jeho jednoduché ovládání. A díky poměrně výrazným dotacím u českých operátorů se koupě iPhonu opravdu může vyplatit, proto o něm uvažují i lidé, kteří by si jinak kupovali obyčejné mobily.

Pokud tedy vyloženě nepatříte mezi fanoušky značky Apple a iPhonu 3G obzvláště, ale přesto uvažujete o koupi, máme pro vás jednu radu. Ještě chvíli počkejte. Teď má totiž iPhone 3G, který je v prodeji u českýh operátorů, několik nedostatků, jež mohou běžnému uživateli vadit.

1. Chybějící čeština

Ačkoli je uživatelské prostředí Apple iPhone 3G velmi jednoduché, chybějící čeština může být pro řadu uživatelů velkou překážkou. V samotném telefonu se například nemusí vyznat v nastavení a v některých případech jim nebude jasné, co po nich vlastně telefon chce.

Nejhorší je ale problém s prediktivním slovníkem. Jelikož v iPhonu chybí naše mateřština, musí zdejší majitelé použít jiný jazyk – nejčastěji právě angličtinu, která je v telefonu přednastavená jako základní jazyk. 

Každý jazyk v iPhonu přitom obsahuje svůj prediktivní slovník pro psaní SMS zpráv. A ten nejde v menu telefonu vypnout. Proto vám budou při psaní do zprávy neustále naskakovat anglické výrazy. Slovník je sice přizpůsobivý a má se učit, ale ve skutečnosti takové učení zabere hodně dlouhou dobu.

Navíc podle ohlasů uživatelů se některá slova nebo výrazy slovník prostě odmítá naučit. Proto pokud se nechcete s psaním SMS na iPhonu trápit, počkejte s jeho koupí do doby, než se objeví softwarový update, který bude obsahovat mezi jazyky i naší mateřštinu. Podle všeho by se tak mělo stát zhruba do měsíce.

2. České iTunes také chybí

Obdobný problém provází i obslužnou aplikaci iTunes. Ta zatím také není v české verzi dostupná, ale rovněž by se měla objevit. Pak pro vás bude obsluha telefonu daleko snazší. A co si budeme povídat, iTunes jsou opravdu výkonným nástrojem pro správu iPhonu, takže na míře jejich porozumění záleží vlastně to, jak moc budete schopni přístroj využít.

3. Omezení v iTunes Storu

Rovněž iTunes Store neumí v současnosti česky a mělo by se to změnit. Navíc lze v české verzi iTunes Storu nakupovat pouze aplikace, zatímco v zahraničí mají uživatelé daleko bohatší možnosti – za všechny vzpomeňme třeba nákup vyzváněcích melodií, které do iPhonu jinak než přes iTunes Store nedostanete.

4. Problémy s registrací VISA karet

Pokud vlastníte platební kartu VISA a chcete se s ní v současnosti zaregistrovat do iTunes Storu, máte nejspíš smůlu. Můžete se totiž zaregistrovat pouze s kreditní kartou VISA, nikoli s kartou debetní, kterou máte vydanou ke svému běžnému účtu. Zajímavé je, že karty typu EC/MC tento problém nemají. Je otázkou, zda Apple bude vůbec chtít problém řešit, nebo zda jej čeští majitelé VISA karet budou muset vyřešit po svém – požádat banku o zařazení karty do databáze kreditních karet (což by prý mělo jít) nebo použít k registraci jinou kartu.

5. Nemá Visual Voicemail

V USA na iPhonu velmi oblíbená služba Visual Voicemail – tedy hlasová schránka s obrazovým výstupem - zatím není v Evropě v provozu. Čeští operátoři ji také nespustili, ale přinejmenším T-Mobile o této variantě uvažuje. Kdy a zda vůbec ale bude dostupná, to nevíme.

6. Chybějící roamingové balíčky

Apple iPhone 3G je telefon, který je bez připojení na internet doslova poloviční. A tak při cestování do zahraničí, kde jsou data dost drahá, jej nevyužijete naplno. Pokud ano, většinou za to zaplatíte horentní sumy. Proto při pobytu v zahraničí nebo v pohraničí raději přepněte přepínač povolení datových přenosů v roamingu do polohy vypnuto.

Nemusí tak činit zákazníci operátora O2, který začal před nedávnem nabízet roamingové datové balíčky. Obdobnou nabídku připravuje i T-Mobile a to i přesto, že operátor nedávno výrazně snížil cenu dat v roamingu – kilobajt stojí stejně, jako doma. S balíčkem ale bude surfování v zahraničí ještě levnější.

7. iPhonů je dostatek

Od začátku prodeje k dnešnímu dni si v Česku pořídilo Apple iPhone 3G několik tisíc zájemců. Pokud však s koupí stále váháte, vězte, že telefonů by na rozdíl od zahraničních zemí měl být dostatek. Proto klidně počkejte, až se vyřeší některé potíže iPhonu – především ty s naší mateřštinou – a teprve potom nakráčejte do obchodu vybraného operátora a telefon si kupte.

Některé problémy by měly být vyřešeny již začátkem září. Nutno ovšem také dodat, že všechny nedostatky půjde vyřešit i u stávajících přístrojů. Update firmware je automatický a bezplatný.Nejčtenější

Tak bude vypadat letošní nejlevnější iPhone, zepředu připomíná desítku

Render chystaného LCD iPhonu s 6,1palcovým panelem ve společnosti menšího...

Uvedení nových iPhonů se blíží, jejich oficiální odhalení proběhne už za dva měsíce. Víme, že budou tři a alespoň z...

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Další z rubriky

Nejporuchovější iPhone je šestka, překvapivě dobře si vede starší model

iPhone 6 má další problém.

Výsledky studie poruchovosti iPhonů odhalily jasného přeborníka. Více než každý pátý iPhone 6 potřebuje alespoň jednou...

Revoluce u Applu? iPhony přijdou o své konektory a přejdou na USB-C

Vernee Mars a iPhone 7 Plus

Chystané iPhony pro rok 2019 by měly opustit Lightning konektory a dostat všeobecně rozšířené konektory typu USB-C....

iPhony by mohly být levnější. Apple má díky dohodě s LG páku na Samsung

Detail výřezu v displeji u iPhonu X

Dosud jediným dodavatelem OLED displejů pro iPhony je Samsung. To se ovšem změní, Apple se totiž dohodl na dodávkách...

RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!

Z reklamního letáku cestovní společnosti se směje manželský pár sedící na úhledném plážovém lehátku. Před ním si společně hrají děti. A teď zpátky do reality, takhle rodinná dovolená většinou nevypadá.

Najdete na iDNES.cz