Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

SD, nebo MMC?

aktualizováno  1. ledna 0001 
Standard Multimedia Card/Secure Digital se úspěšně šíří všemi kategoriemi mobilní digitální techniky. Také většina PDA uváděných na trh bývá vybavena slotem pro SD/MMC karty. Podrobili jsme proto obě karty dalšímu měření.

Čerství majitelé PDA pak stojí před rozhodnutím, jakou paměťovou kartu si zvolí. SD jsou dražší a měly by tudíž poskytovat svému majiteli nějakou výhodu. Kromě toho, že umožňují mechanickým přepínačem zakázat zápis, tvrdí se o nich, že jsou rychlejší. Teoretická maximální přenosová rychlost SD sběrnice je opravdu 10x vyšší než u "obyčejné" MMC. Skutečnou rychlost přenosu ale ovlivňují i další faktory, jako je rychlost použitých FLASH pamětí, i/o obvody slotu a samozřejmě výkon zařízení, které s kartou spolupracuje. Jak moc se projeví vyšší rychlost SD karty při použití konkrétně v Palmu? Na tuto otázku jsem zatím nenašel nikde odpověď.

Nedalo mi to a zkusil jsem napsat jednoduchý program pro Palm m505, který několikrát za sebou zapíše a zase přečte dlouhý soubor. Program měřil dobu potřebnou pro zápis a přečtení 1MB dat. K dispozici jsem měl 3 karty různých kapacit od různých výrobců.

Výsledek (viz tabulka) byl natolik překvapivý, že jsem se rozhodl změřit rychlost karet ještě jiným způsobem.

V tabulce se zjištěnými výsledky vidíte, že v Linuxu výsledek přibližně odpovídal očekávání. SD karta byla opravdu nejrychlejší.

Jako poslední jsem vyzkoušel zápis velkého souboru na kartu v digitálním fotoaparátu. K měření času byly použity obyčejné stopky, ale vzhledem k velikosti ukládaného souboru je přesnost měření dostatečná. Opět zde byla SD karta o trochu rychlejší než obě MMC.

Závěr z mých experimentů je překvapivě jednoznačný: SD karta Pretec byla výrazně pomalejší než obě MMC a její použití ve spojení s Palmem je trochu drahým luxusem. Výsledek je o to překvapivější, že obě dvě doplňková měření ukázala, že všechny karty jsou přibližně stejně rychlé.

Po kontrole výsledků jsem začal podezřívat své programátorské schopnosti. Ale vzhledem k tomu, že se jednalo o stejný program pro oba typy karet, zdá se, že je přeci jen problém spíše na straně Palmu.

Během mých experimentů se na stránkách Palm Inc. objevil program FATFS, který měl mimo jiné zrychlovat práci s velkými soubory. Změřil jsem tedy ještě jednou parametry karet po instalaci FATFS a výsledek byl opravdu zajímavý. Čtení se zrychlilo více než dvojnásobně. Doufám, že u Palmu už propustili toho, kdo napsal původní verzi :-).

čtení/zápis kB/sPalmPalm + FATFSLinuxDigitální
Fotoaparát
(pouze zápis)
Hitashi MMC 16 MB96.6/25.7249.75/25.7552.8/203114.6
Hitashi(Delkin) MMC 64 MB 74.9/21.3 243.8/22.5543.2/214.4116.3
Toshiba(Pretec) SD 128 MB11.2/9.827.7/9,8622.8/273.8130.8


Témata: práce, trh, Linux, s-karta, Toshiba

Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Konkurenci poprvé ukazuje záda, Huawei P20 Pro je nejlepší smartphone

Huawei P20 Pro

Čínský Huawei si dal letos na nových modelech řady P20 opravdu záležet. Model P20 Pro chce být tím nejlepším...Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Berte telefon jako kreditní kartu, radil odborník v Rozstřelu o podvodném volání

Redaktor Mobil.iDNES.cz Jan Matura (vlevo) a mluvčí Českého telekomunikačního...

V posledních dnech se opět ozvali podvodníci, kteří se snaží vydělat na snadné záměně telefonních čísel. Prozvoní vás z...

Revoluce v mobilním focení? Umí nasadit profi objektiv na smartphony

S adaptérem můžete na mobil nasadit i profesionální objektivy

Na výstavě americké Národní asociace provozovatelů vysílání v Las Vegas byl ukázán zajímavý doplněk k mobilům pro...

Další z rubriky

Na dovolené se můžete seznámit i nespálit

Ilustrační snímek

Na dovolenou si bereme kde co, ovšem počítač/notebook často zůstává doma. Ten je na jedné straně prostředkem k...

Ušetříte za mobilní data. Facebook vám ukáže bezplatnou wi-fi

Find Wifi funkce na Facebooku

V aplikaci sociální sítě Facebook se objevila nová užitečná funkce - dovede vás nasměrovat k nejbližší veřejné wi-fi...

Záchranku volejte přes aplikaci. Pomoc je rychlejší než při volání na 155

Simulovaná dopravní nehoda jako praktická ukázka fungování mobilní aplikace...

„Záchranná služba, tísňová linka, dobrý den,“ ohlašuje se operátorka volajícímu, který se stal svědkem dopravní nehody....Najdete na iDNES.cz