Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

SD, nebo MMC?

aktualizováno  1. ledna 0001 
Standard Multimedia Card/Secure Digital se úspěšně šíří všemi kategoriemi mobilní digitální techniky. Také většina PDA uváděných na trh bývá vybavena slotem pro SD/MMC karty. Podrobili jsme proto obě karty dalšímu měření.

Čerství majitelé PDA pak stojí před rozhodnutím, jakou paměťovou kartu si zvolí. SD jsou dražší a měly by tudíž poskytovat svému majiteli nějakou výhodu. Kromě toho, že umožňují mechanickým přepínačem zakázat zápis, tvrdí se o nich, že jsou rychlejší. Teoretická maximální přenosová rychlost SD sběrnice je opravdu 10x vyšší než u "obyčejné" MMC. Skutečnou rychlost přenosu ale ovlivňují i další faktory, jako je rychlost použitých FLASH pamětí, i/o obvody slotu a samozřejmě výkon zařízení, které s kartou spolupracuje. Jak moc se projeví vyšší rychlost SD karty při použití konkrétně v Palmu? Na tuto otázku jsem zatím nenašel nikde odpověď.

Nedalo mi to a zkusil jsem napsat jednoduchý program pro Palm m505, který několikrát za sebou zapíše a zase přečte dlouhý soubor. Program měřil dobu potřebnou pro zápis a přečtení 1MB dat. K dispozici jsem měl 3 karty různých kapacit od různých výrobců.

Výsledek (viz tabulka) byl natolik překvapivý, že jsem se rozhodl změřit rychlost karet ještě jiným způsobem.

V tabulce se zjištěnými výsledky vidíte, že v Linuxu výsledek přibližně odpovídal očekávání. SD karta byla opravdu nejrychlejší.

Jako poslední jsem vyzkoušel zápis velkého souboru na kartu v digitálním fotoaparátu. K měření času byly použity obyčejné stopky, ale vzhledem k velikosti ukládaného souboru je přesnost měření dostatečná. Opět zde byla SD karta o trochu rychlejší než obě MMC.

Závěr z mých experimentů je překvapivě jednoznačný: SD karta Pretec byla výrazně pomalejší než obě MMC a její použití ve spojení s Palmem je trochu drahým luxusem. Výsledek je o to překvapivější, že obě dvě doplňková měření ukázala, že všechny karty jsou přibližně stejně rychlé.

Po kontrole výsledků jsem začal podezřívat své programátorské schopnosti. Ale vzhledem k tomu, že se jednalo o stejný program pro oba typy karet, zdá se, že je přeci jen problém spíše na straně Palmu.

Během mých experimentů se na stránkách Palm Inc. objevil program FATFS, který měl mimo jiné zrychlovat práci s velkými soubory. Změřil jsem tedy ještě jednou parametry karet po instalaci FATFS a výsledek byl opravdu zajímavý. Čtení se zrychlilo více než dvojnásobně. Doufám, že u Palmu už propustili toho, kdo napsal původní verzi :-).

čtení/zápis kB/sPalmPalm + FATFSLinuxDigitální
Fotoaparát
(pouze zápis)
Hitashi MMC 16 MB96.6/25.7249.75/25.7552.8/203114.6
Hitashi(Delkin) MMC 64 MB 74.9/21.3 243.8/22.5543.2/214.4116.3
Toshiba(Pretec) SD 128 MB11.2/9.827.7/9,8622.8/273.8130.8


Témata: práce, trh, Linux, s-karta, Toshiba

Nejčtenější

Nové iPhony Xs budou stát až 43 500 korun. Do Česka dorazí 29. září

Matura Jan: Online #7043

Apple na akci Apple Keynote 2018 představil tři nové iPhony. Nástupce modelu X se jmenuje Xs, zvětšená varianta pak Xs...

To si ještě nikdo nedovolil, nejlepší iPhone je za neuvěřitelnou sumu

iPhone Xs/Xs Max

S nadsázkou, na nejlepší provedení nových iPhonů X bude potřeba hypotéka. Apple nový top model Xs Max s 512 GB paměti ...Apple má tři nové iPhony. Podporují dvě SIM, ale v Česku to nefunguje

iPhone Xs/Xs Max

Apple letos představil tři nové iPhony, které navazují na loňský model X. Úplně nových smartphonů od Applu se ovšem...

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...

T-Mobile přidává k tarifům data navíc. Na prodejně ovšem nepochodíte

T- Mobile.

Není pochyb, že se boj o zákazníky z hlasových služeb přesunul do oblasti mobilních dat. Potvrzuje to i aktuální akční...

Další z rubriky

Na dovolené se můžete seznámit i nespálit

Ilustrační snímek

Na dovolenou si bereme kde co, ovšem počítač/notebook často zůstává doma. Ten je na jedné straně prostředkem k...

Aplikace ukazovala otravující čísla. Data kradl antivir přímo z mobilů

Škodlivý kód Cooligan napadá zařízení s Androidem 4 a 5

Zajímavý model vymyslelo studio DU. Jedna jejich android aplikace ukazovala, kdo volá, včetně obtěžujících čísel...

Tyto aplikace vám řeknou vše o počasí. Vyberte si pro vás tu pravou

Ilustrační snímek

Nástroje, které vám pomohou zjistit, jaké bude počasí, jsou v mobilu mnohdy neocenitelným pomocníkem. Vybrali jsme ty...

Najdete na iDNES.cz