Karel Schwarzenberg

Karel Schwarzenberg | foto: David Neff, MAFRA

Schwarzenberg a celebrity telefonují voličům. Zeman to odmítá

  • 159
"Dobrý den, tady volební tým Karla Schwarzenberga." Tak tuhle větu možná brzy uslyšíte ve svém telefonním sluchátku. Z předvolebního centra vám může vedle studentů zavolat i některá ze známých osobností.

Asi dvacítka dobrovolníků telefonuje na čísla, která volební tým získal při první fázi kampaně, kdy se ještě rozdávaly letáky. Volají také svým přátelům a známým. Mezi telefonujícími by se měly objevit zároveň známé osobnosti, například hudebník David Koller. Zázemí mají "operátoři" v pražském Michnově paláci.

Volební tým protikandidáta Miloše Zemana telefonickou kampaň neplánuje. Naopak ji důrazně odmítá: "My toto určitě neplánujeme, protože pro nás jakákoli callcentra a obvolávání jednotlivých lidí připadají jako neskutečný zásah do soukromí každého občana," sdělila Českému rozhlasu mluvčí Zemanovy kampaně Hana Burianová.

V USA je telefonování voličům zcela samozřejmou součástí předvolební kampaně. Občanům v posledních prezidentských volbách volali dobrovolníci jak z řad týmu neúspěšného republikánského kandidáta Mitta Romneyho, tak vítěze Baracka Obamy.

Kampaň po telefonu zkusila ODS i ČSSD

Stejným způsobem vábila ČSSD voliče před parlamentními volbami v roce 2010. Sociální demokraté vybudovali callcentrum se dvěma sty operátorů a garantovali, že budou obvolávat jen vybrané pevné linky na území hlavního města Prahy. Plánovali zavolat na čtvrt milionu čísel. Redakci iDNES.cz se ovšem později ozvali čtenáři, kteří si stěžovali, že jim operátoři volali i na jejich mobilní telefony. Pochybení tehdy strana přiznala.

Poprvé v České republice využila telefonickou kampaň ODS v roce 1998. Tehdy voliče obvolával automat a po přijetí hovoru se přehrál nahraný vzkaz od předsedy Václava Klause.