Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sazka spustí virtuála v síti Vodafonu. Sama chce zároveň vyhrát v aukci

  13:00aktualizováno  13:00
Loterijní společnost Sazka chce příští rok spustit virtuálního operátora v síti Vodafonu. Pokud navíc vlastník Sazky, společnost KKCG, uspěje v aukci kmitočtů, může se virtuál transformovat do plnohodnotného čtvrtého operátora v ČR. Plány firmy v rozhovoru pro Hospodářské noviny odhalil šéf Sazky Robert Chvátal.

Sazka by se mohla stát čtvrtým mobilním operátorem. | foto: Sazka

Robert Chvátal

Velkou část kariéry spojil se skupinou T-Mobile. Začínal jako marketingový ředitel českého Radiomobilu, posléze přejmenovaného na T-Mobile. Následně postoupil na pozici generálního ředitele slovenského T-Mobilu a následně i na stejnou pozici u rakouské pobočky operátora. Nyní je šéfem celé společnosti Sazka.  

Virtuální operátor Sazky bude fungovat v síti Vodafone již od první poloviny příštího roku. Od konkurence se chce odlišit především propojením telekomunikačních služeb se sázkovými hrami. "Spekuluje se, že by se losovala přímo telefonní čísla v její síti," píší středeční Hospodářské noviny. "Primární cílová skupina budou pravidelní nebo příležitostní hráči Sazky," upřesňuje v rozhovoru pro HN současný šéf Sazky Robert Chvátal.

V rozhovoru jsou nastíněny i dlouhodobější plány Sazky v oblasti telekomunikací. Vlastník Sazky, skupina KKCG miliardáře Karla Komárka, je totiž prostřednictvím dceřiné společnosti Sazka Telecommunications přihlášen do aukce frekvencí pro čtvrtého mobilního operátora.

Kolik stojí nový operátor?

Investice skupiny KKCG do spuštění virtuálního operátora se pohybuje stejně jako v případě konkurenčních virtuálů v řádech desítek milionů, nejvýše pak stovek milionů korun.

Pokud by společnost uspěla v aukci frekvencí pro vznik plnohodnotného operátora, investice do infrastruktury by se pohybovala až kolem deseti miliard korun.

Pokud by uspěl, měl by nově vzniklý operátor jednodušší startovní pozici. Už by totiž "disponoval" zákazníky od svého předchůdce - virtuálního operátora. Tedy pokud by se obě firmy spojily, což je podle informací HN velmi pravděpodobné.

Zajímavostí je také volba Vodafonu coby partnera pro vytvoření virtuálního operátora. Do budoucna je totiž právě Vodafone tím, kdo by mohl mít největší motivaci sdílet své mobilní sítě se čtvrtým mobilním operátorem. Jednak proto, že jeho konkurenti T-Mobile a O2 se na sdílení sítí dohodli bez něj, a dále také proto, že nový hráč na telekomunikačním trhu získá díky výhodě Českého telekomunikačního úřadu pravděpodobně více frekvencí za nižší částku.

A jednodušší bude samozřejmě i technická stránka věci, protože Sazka již díky virtuálnímu operátorovi bude předem napojena do vnitřních systémů Vodafonu.

Firmy však případnou spolupráci před koncem aukce kmitočtů nesmějí komentovat. "Jednání se Sazkou zatím nejsou u konce, více situaci nemůžeme komentovat," sdělila redakci Mobil.iDNES.cz Adéla Konopková z tiskového oddělení Vodafonu. Nezbývá tedy, než o celé záležitosti pouze spekulovat.Nejčtenější

Google posílá vzkaz Evropské komisi. Takhle se bude bránit

Protikartelová komisařka Margrethe Vestagerová.

Google se s obří pokutou od Evropské komise nehodlá smířit. Firma se proti ní odvolá a chce Komisi dokázat, že systém...

Rekordní pokuta pro Google, za dominanci Androidu zaplatí 112 miliard

Ilustrační snímek

Evropská komise uložila internetovému gigantu Google další pokutu. Firma by měla platit za to, že zneužívá dominantního...Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Španěl prodává sbírku nerozbalených iPhonů. Za cenu ojetého ferrari

Španěl prodává unikátní sbírku iPhonů za téměř 100 tisíc eur.

Aukční portál eBay je nepřebernou studnicí zajímavých, ale mnohdy i šokujících inzerátů. Nabídku prodejce ze španělské...

Jeden z nejočekávanějších mobilů roku. Nokia 8110 je chytrá jen trochu

Nokia 8110 4G

Retro model Nokia 8110 4G je možná jedním z nejočekávanějších mobilů letošního roku. V Česku se začal prodávat počátkem...

Další z rubriky

Za 99 korun si můžete vzít na chatu domácí LTE internet od T-Mobilu

Ilustrační snímek

T-Mobile letos v dubnu zjednodušil instalaci základního tarifu pevného internetu přes LTE. Nová služba vyžaduje pouze...

Trump zásadně odmítá vstup největšího světového operátora do USA

Ilustrační snímek

Zvýšené riziko pro zájmy národní bezpečnosti. To je podle administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa důvod,...

O2 půjčí 50 korun na měsíc, vezme si za to pětikorunu

O2 vrací službu Rezerva

Operátor vrací službu Rezerva, se kterou přišel poprvé na konci roku 2010. Potěší všechny zákazníky předplacených...

Najdete na iDNES.cz