Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Satelitní navigace v automobilu - druhý díl

aktualizováno 
V prvním díle jsme se zabývali hardwarovými nároky, co budeme k satelitní navigaci potřebovat, vlastnímu zapojení a variantám, které se nabízejí v propojení. V dnešním pokračování se podíváme na uchycení v automobilu a kabeláž.

 

Jak jednotku GPS v autě uchytit?

Každý automobil má jinou dispozici a řešení interiéru. Musíte se tedy zamyslet nad několik aspekty:

  • Aby instalace neovlivnila výhled z automobilu.

  • Abyste si tím nezakryli funkční prvky (reproduktory, ovladače výdechů vzduchu, vlastní knoflíky ovládání, kontrolky atp.).
  • Dbejte bezpečnosti (namontujte zařízení tak, aby při případné nehodě jste nebyli zranění částmi zařízení, nebo bylo znemožněno vyproštěni, nebo jiné komplikace).
  • Zařízení by vám nemělo bránit ve výhledu a přitahovat vaší pozornost béhem jízdy, nebo odvádét pozornost od řízení motorového vozidla!
  • Dejte si také pozor na zorné úhly.
  • A nezapomeňte na čitelnost displeje Palmu, abyste se při jeho sledování nemuseli všelijak kroutit.

Mne se osvědčil systém dvou přísavek a bločku na psaní poznámek. Ten jsem vyhodil a do klipsu uchytil Palm. Následně je možné připojit sériový kabel.

Druhá varianta mít na panelu přišroubovánu, nebo přichycenu kolébku a do ní Palm vždy před jízdou zasadit.

 

Co s kabely?

Zapojení jsme si již popsali v předchozím dílu. Nyní je jen na nás, jakou z uvedených možností využijete. Je více než vhodné umístit anténu GPS přijímače tak, aby měla volný výhled na oblohu a mohla přijímat signály ze satelitů. Jako velice vhodné umístění se jeví prostředek palubní desky, nebo okraj směrem ke kapotě. Dalším místem může být přilepení pod středové zpětné zrcátko a kabeláž ukrýt pod střešním “tapecírungem”. Je výhodnější umístit anténu buď doprostřed, tj. v ose automobilu, nebo v levé části (kvůli jízdě vpravo na našem kontinentě). V levé části automobilu nebude tolik stínit případné budovy v městské zástavbě, nebo při jízdě alejí stromů. Budete se divit, ale rozdíl mezi umístěním antény vpravo a vlevo od osy automobilu se projevuje nejenom lepší čitelnosti a menšímu riziku přeslechů a odrazů, ale také o pár decibelů silnějším signálem.

Kam ukrýt kabely? Je to jednoduché, za palubní desku, pod plastové záslepky, pod koberec, pod “tapecírung” textilie atp. Není důležité jen, aby kabely nebyly vidět a vše vypadalo profesionálně, ale aby byla celá instalace bezpečná: abyste o ně nezakopávali, neutrhli si konektor, nezničili Palm, GPS atp.

Při zapojení stabilizátoru uvnitř sériové kolébky a jeho napájení jak Palmu, tak GPS, protéká obvodem proud, který se ve stabilizátoru mění ve ztrátové teplo. Tudíž kolébka je v místech umístění stabilizátoru horká, což na funkci zařízení to nemá žádný vliv. Se zvětšujícím se odběrem roste teplota, takže pokud zapnete podsvícení, bude teplota o pár stupňů vyšší. Na stabilizátor se doporučuje použít střední chladič pro rozměr TO220 černé barvy pro lepší odvod tepla. Určité nepoužívejte zapojení bez chladiče! Můžete tak poškodit čip ve stabilizátoru přehřátím a tím způsobit jeho proražení a následně dostání napětí 12V na piny Palma, který na to není konstruován a můžete ho nevratné zničit. Na to se záruka pochopitelně nevztahuje a v servisu to poznají.

 

V dalším díle si povíme, jak se tento systém vyplatí, pro koho je určen a srovnáme jej s ostatními systémy.Témata: Palm, GPS

Nejčtenější

Google posílá vzkaz Evropské komisi. Takhle se bude bránit

Protikartelová komisařka Margrethe Vestagerová.

Google se s obří pokutou od Evropské komise nehodlá smířit. Firma se proti ní odvolá a chce Komisi dokázat, že systém...

Rekordní pokuta pro Google, za dominanci Androidu zaplatí 112 miliard

Ilustrační snímek

Evropská komise uložila internetovému gigantu Google další pokutu. Firma by měla platit za to, že zneužívá dominantního...Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....

Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Jeden z nejočekávanějších mobilů roku. Nokia 8110 je chytrá jen trochu

Nokia 8110 4G

Retro model Nokia 8110 4G je možná jedním z nejočekávanějších mobilů letošního roku. V Česku se začal prodávat počátkem...

Další z rubriky

Ani levné, ani drahé. Za sedm tisíc pořídíte povedené smartphony

Střední třída je doslova nabitá lákavými smartphony. V cenovém rozpětí od...

Střední třída je doslova nabitá lákavými smartphony. V cenovém rozpětí od zhruba pěti do deseti tisíc korun najdeme...

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Xiaomi chystá smartphone s periskopem. Budeme si na to muset zvykat

Xiaomi Mi Mix 2S

Čas pro představení nové generace bezrámečkového xiaomi se pomalu naplňuje, model Mi Mix 2 totiž firma představila již...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz