Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Samsung X120 – low-end se špičkovým displejem (preview)

aktualizováno 
Nový low-end od Samsungu může být prvním telefonem u nás s plnohodnotným OLED displejem. Ten je největším tahákem tohoto telefonu, s novým menu, u kterého již lze potvrzovat položky klávesou uprostřed ovládacího kříže.

Tak asi budou vypadat displeje budoucnosti. Žádné TFT, STN a jejich deriváty. Budoucnost je v OLED displejích. Prvním mobilem v Evropě, který bude mít celý displej typu OLED, bude pravděpodobně Samsung X120. V Asii, tedy v Japonsku a Jižní Koreji se již telefony s plnohodnotným OLED displejem prodávají, v Evropě jsou OLED displeje využívány jen pro displeje vnější a žádný zatím neumí zobrazit víc, než 256 barev. Samsung X120 umí na svém displeji zobrazit barev 65 000.

 

 

 

Samsung SGH-X120 Samsung SGH-X120 Samsung SGH-X120 Samsung SGH-X120

Samsung X120 je low-endový telefon, nástupce populárního modelu X100, který se delší dobu prodává i u nás. O novém Samsungu se ví již dlouho, výrobce jej ale zatím oficiálně na trh neuvedl. Nejdříve by se měl začít prodávat ve Velké Británii, posléze i na dalších evropských trzích. Přesný termín ale neznáme a to samé platí i o ceně telefonu. Podle našeho odhadu by neměla překročit 6 000 Kč, spíš by měla být nižší.

Samsung SGH-X120 Samsung SGH-X120 Samsung SGH-X120

Jak již bylo uvedeno, hlavním tahákem nového Samsungu je jeho displej. Je to displej typu OLED, má rozlišení 128 x 160 obrazových bodů a umí zobrazit 65 000 barev. Displej je rozdělený na dvě části. Horní menší, zabírající zhruba třetinu celkové plochy, svítí pořád a zobrazuje aktuální čas a na druhém řádku všechny stavové informace. Tato část displeje je monochromatická, zobrazované údaje jsou modré, vyjma ikony pro došlou SMS, která je červená a ikon pro označení dopoledne a odpoledne, které jsou zelené.

Samsung SGH-X120 Samsung SGH-X120

Druhá část displeje má rozlišení 128 x 128 obrazových bodů a ta již umí zobrazit plných 65 000 barev. Zobrazení je stejné, jako u jiných barevných displejů výrobce, nepočítaje pozměněnou grafiku, která souvisí s přepracovaným menu telefonu. Obraz je velmi kontrastní, je i dostatečně jasný, ale trochu zabarvený do žluta. Nastavit nelze nic, ani jas, ani kontrast. Vybrat lze jen délku svícení – do půl minuty a samozřejmě tapetu.

Samsung SGH-X120 Samsung SGH-X120

Barvy na displeji jsou syté, někdy možná až moc. Telefon nemá fotoaparát, takže můžeme jen těžko posoudit, jak by na tomto displeji vypadal obraz z fotoaparátu. Všude tam, kde se zadává text, je zobrazení inverzní, tedy světlý text na černém pozadí, což je velmi kontrastní. Pro běžné použití je tento displej přímo ideální.

Samsung SGH-X120 Samsung SGH-X120

Samsung X120 má nový typ menu. Do něj se sice vstupuje stále stejně pomocí levé kontextové klávesy, ale dále je vše jinak. Potvrzování funkcí zajišťuje klávesa uprostřed ovládacího kříže a levá kontextová klávesa přebírá úplně jinou funkci. U každé položky z hlavního menu je k ní přiřazena nejčastěji žádaná položka, výběr ale provedl výrobce, bez možnosti jejího nastavení. Ve většině případů se ale trefil naprosto přesně u jednotlivých položek hlavního menu jsou to následující funkce: psaní SMS, zmeškané hovory, tón vyzvánění, tapeta, budík, výběr sítě a hry.

 Samsung SGH-X120 Samsung SGH-X120 

Tento postup platí jen u hlavních položek menu, dále levá kontextová klávesa slouží svému běžnému určení, tedy potvrzování zvolené funkce. Pohodlnější je ale použití prostředního tlačítka uprostřed ovládacího kříže. Pozor, v pohotovostním režimu tato klávesa dále slouží pro přístup na Wap. Bohužel u nového menu nelze použít pro potvrzení položky pravý směr kontextové klávesy a pro její opuštění směr doleva.

Samsung SGH-X120

Úplně nová je i grafická úprava hlavního menu. Místo dvou možností zobrazení jsou nyní na výběr možnosti tři. Dvě zhruba odpovídají předchozím možnostem, stylu pruhu a stránky, jen jsou v jiné grafické úpravě a to dost radikálně změněné. Třetí varianta představuje karuselové menu, které se efektně otáčí. Nejsou v něm vidět všechny položky. Předchozí a následující u aktivní odpovídají posloupnosti, další položky zobrazené na pozadí již posloupnosti neodpovídají. Zhruba každá druhá položka zobrazena není.

Samsung SGH-X120

V tomto třetím druhu hlavního menu lze listovat pomocí ovládacího kříže horizontálně i vertikálně, u zbývajících dvou možností jen vertikálně. Hlouběji zanořená menu jsou tradičně již jen textová a opět vertikálně řazená. Stejný zůstává i vstup do menu telefonního seznamu, které se skrývá pod pravou kontextovou klávesou.

Samsung SGH-X120

Porovnání se Samsungem SGH-X100 a SGH-X610.

Barevně výraznému displeji sekunduje i jasně modře podsvícená klávesnice. Navíc pod ovládacím křížem se skrývá servisní světlo, které může svítit jednou ze sedmi barev. Případně ale nemusí svítit vůbec, servisní světlo lze i vypnout. V kombinaci s displejem svítí telefon jako vánoční stromeček.

Samsung SGH-X120 Samsung SGH-X120 

Paměť telefonu je rozdělena mezi jednotlivé položky. Vejde se do ní 2000 kontaktů (co jedno číslo, to jedna pozice v paměti a 10 skupin volajících), 200 SMS, pro MMS je vyčleněno 1,3 MB, pro hry 512 KB, pro hlasové poznámky 100 KB a pro obrázky zhruba 700 KB. Výbava telefonu je standardní, nikterak nevybočuje ze standardu výrobce pro nižší třídu svých telefonů. Telefon má Wap (2.0), GPRS třídy 10, Javu, kalendář, tři budíky, hlasový zápisník, kalkulačku, převodník měn, světový čas a šedesátičtyřhlasé melodie. Telefon má i infraport.

Samsung SGH-X120 Samsung SGH-X120

Porovnání se Samsungem SGH-X600 (snímek vlevo) a se Samsungem SGH-X610.

Samsung X120 je atraktivní low-endový telefon (alespoň co se výrobního programu Samsungu týče), který oslní svým displejem, malými rozměry (108 x 44 x 16 mm), hmotností (74 gramů) a decentním designem. Pochválit můžeme inovovanou strukturu menu a změnu v ovládání, která je praktická. Výbava telefonu již tak oslňující není, ale v dané kategorii je dostačující.

Samsung SGH-X120

Porovnání s modely SGH-X610 a SGH-X600.

Jak již bylo na začátku článku uvedeno, neznáme ani cenu telefonu, ani přesný termín uvedení na trh. Podle všeho to u nás letos určitě nebude, snad začátkem příštího roku. V zahraničí by se ale telefon mohl začít prodávat již před Vánoci. Testovaný vzorek ale již měl kompletní českou lokalizaci, včetně slovníku T9. Ten mimochodem píše i bez diakritiky.          

Autor:


Nejčtenější

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...

Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...Feministky kritizují nové iPhony. Jsou moc velké na ženskou ruku

iPhone XS/XS Max

Od doby, kdy Apple upustil od malých smartphonů, úhlopříčka nových modelů prudce narůstá. Nejnovější model ve verzi Max...

Nejnovější hodinky Apple Watch se povedly. Změří i elektrokardiogram

Apple představil Watch Series 4 s většími displeji a senzorem pro měření EKG

Přestože byly hlavními hvězdami tiskové konference Applu nové iPhony, zájem vzbudila i další generace chytrých hodinek....

Prohlédněte si nejlepší a nejdražší iPhone. Máme ho jako první

iPhone XS Max

Stejně jako v předchozích letech jsme se i letos vypravili do Německa, abychom mohli vyzkoušet nejnovější smartphone od...

Další z rubriky

Utrhne každou kapsu. Speciální Note 9 váží jako pecen chleba

Caviar Samsung Galaxy Note 9 Fine Gold_1

Note 9 s 512GB paměťovou náloží sice atakuje hranici 33 tisíc korun, ovšem oproti kilogramem ryzího zlata vylepšené...

Nejlépe se prodával Note 3 z roku 2013 a jeden se pak neprodával vůbec

Samsung Galaxy Note 3

Nejprodávanějším modelem z řady Galaxy Note byl model 3. Už před fiaskem s modelem Note 7 však mají prodeje...

Samsung chystá překvapení. V říjnu představí čtyřnásobnou zábavu

Samsung 4x fun - představení nového smartphonu.

Samsung oficiálně oznámil, že 11. října představí nový smartphone. Slibuje čtyřnásobnou zábavu, což nejpravděpodobněji...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz