Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Samsung má velký problém. Sám se usvědčil z kopírování iPhonu

  7:50aktualizováno  7:50
Samsung a Apple jsou na ostří nože a právníci obou firem se u soudu potkávají poměrně často. Teď však zástupci Applu vytasili pomyslné eso z rukávu. Interní dokument Samsungu dokazuje, že se Korejci u svého Galaxy S inspirovali u iPhonu.

Prostředí Samsungu Galaxy S se nápadně podobá rozhraní iPhonu.

Dokument byl vytvořen inženýry a vývojáři Samsungu začátkem roku 2010, tedy v době, kdy Korejci pečlivě připravovali svůj později úspěšný smartphone Galaxy S (oficiálně představen byl v březnu). Jeho třetí generace je v prodeji od června tohoto roku. Dokument byl přeložen z korejštiny do angličtiny a ze soudní síně unikl na internet. Volně ke stažení je na portálu AllThingsD.

Fotogalerie

Právníci Applu tento dokument předložili v úterý odpoledne. Jasně podle nich dokazuje, že Samsung bezostyšně okopíroval rozhraní svého telefonu od Applu. Se vší pravděpodobností s tímto důkazem mohou u soudu uspět, protože pro Samsung jde o usvědčující dokument.

Na 132 stránkách je velmi detailně rozebráno uživatelské prostředí prvního iPhonu. Na každé straně je vlevo rozhraní iPhonu, vpravo pak odpovídající obrazovka systému Google Android z Galaxy S, který byl vylepšen o nadstavbu TouchWiz.

Obrázky jsou vždy okomentovány. Vyzdvihováno je prostředí a chování iPhonu v daných aplikacích, u Galaxy S jsou pak vypíchnuty nedostatky, ať už funkční nebo vizuální. Každou stránku pak zakončuje výrazný červený text, který doporučuje, co vše by se mělo u Galaxy S změnit, respektive okopírovat od iPhonu.

Dokument srovnávající rozhraní iPhonu a Galaxy S
Dokument srovnávající rozhraní iPhonu a Galaxy S

Rozsah dokumentu napovídá, že byste jen těžko hledali aplikaci nebo zákoutí systému, které by v něm nebylo podrobně rozebráno. Pozornost je věnována třeba obrazovkám a možnostem během telefonování, psaní SMS nebo e-mailu. Podrobně je také popsán webový prohlížeč Safari.

Korejcům ale neunikla ani aplikace kalkulačky, kde chybí oddělovače tisíců. U poznámek je rozhraní Samsungu zase vyčítáno, že se při otočení telefonu displej nepřekreslí do horizontální polohy.

Dokument srovnávající rozhraní iPhonu a Galaxy S
Dokument srovnávající rozhraní iPhonu a Galaxy S

U celkové nabídky aplikací, který je opravdovou kopií rozhraní iPhonu, pak dokument radí změnit zbytečně velké číslování stránek nebo zamezit, aby bylo možné na plochu přetahovat více zástupců stejné aplikace. Vzhled ikon by měl být upraven, neměl by se ale vzorovým až příliš podobat.

Stranou nezůstala ani odezva systému na dotykové příkazy. Zmíněn je onen efekt setrvačnosti, kdy se po dosažení konce seznamu nebo webové stránky prostřední zhoupne za okraj a pak se vrátí zpět. Samsungu se na iPhonu líbilo i roztřesení ikon v okamžiku, kdy je uživatel přeskupoval.

Dokument srovnávající rozhraní iPhonu a Galaxy S
Dokument srovnávající rozhraní iPhonu a Galaxy S

Jsou zde i kapitoly věnované možnostem synchronizačních aplikací pro PC/Mac (iTunes a Kies), kde jsou rovněž přiznány nedokonalosti Kies spolu s radami, které z nich a jak eliminovat.

Zjednodušeně lze prohlásit, že doporučení v dokumentu říkají, že by bylo dobré, kdyby se prostředí Galaxy S ještě více podobalo iPhonu. A to nejen základní kostra uživatelského rozhraní, ale mnohdy i titěrné detaily u jednotlivých nabídek. Mluvčí Samsungu dokument komentoval slovy, že podobné konkurenční analýzy jsou v oboru zcela běžnou praxí.
Nejčtenější

Toto bude pecka mezi smartphony do 10 tisíc. Konkurence se zapotí

Huawei P20 Lite

Huawei představil nový model P20 lite, který nejenom předznamenává příchod nových top modelů, ale také ukazuje, že...

Právo opravit si mobil řeší Applu a Googlu pod okny. Firmám se to nelíbí

(Ilustrační snímek)

Opravit si doma rozbitý telefon není nic snadného. Potřebujete k tomu speciální nástroje, součástky se montují natolik...KOMENTÁŘ: Nokia 8110 je výborný krok, obyčejným telefonům dává naději

Nokia 8110 4G na premiéře v Barceloně

Retro Nokia 3310 se stala prodejním hitem, a i proto se nejspíš značka rozhodla to s reinkarnací zkusit znovu....

Levné androidy mají problém. Enormně roste zájem o použité iPhony

Apple iPhone 6 a iPhone 6 Plus

Nejrychleji rostoucím segmentem na trhu smartphonů nejsou cenově dostupné mobily s Androidem, ale repasované drahé...

Nokia připravuje svůj nejlepší mobil, bude to přímý soupeř iPhonů

Nokia 8 Sirocco

Novodobá Nokia sice už má špičkový model 8 Sirocco, ale chystá se ještě lepší smartphone. Ten ponese označení číslovkou...

Další z rubriky

Batole „uspalo“ matčin iPhone na více než 47 let

Ilustrační snímek

Opakované zadání nesprávného přístupového kódu bylo patrně příčinou více než 20 milionů minut dlouhého uzamčení iPhonu...

Podvrh, nebo skutečnost? V Číně natočili nový malý iPhone

Takto by mohl vypadat nový iPhone SE (koncept)

Na internetu se objevilo video smartphonu, který má být údajně novým modelem od Applu - SE2. Nikdo však zatím nedovede...

Levné androidy mají problém. Enormně roste zájem o použité iPhony

Apple iPhone 6 a iPhone 6 Plus

Nejrychleji rostoucím segmentem na trhu smartphonů nejsou cenově dostupné mobily s Androidem, ale repasované drahé...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz