Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Samsung má velký problém. Sám se usvědčil z kopírování iPhonu

  7:50aktualizováno  7:50
Samsung a Apple jsou na ostří nože a právníci obou firem se u soudu potkávají poměrně často. Teď však zástupci Applu vytasili pomyslné eso z rukávu. Interní dokument Samsungu dokazuje, že se Korejci u svého Galaxy S inspirovali u iPhonu.

Prostředí Samsungu Galaxy S se nápadně podobá rozhraní iPhonu.

Dokument byl vytvořen inženýry a vývojáři Samsungu začátkem roku 2010, tedy v době, kdy Korejci pečlivě připravovali svůj později úspěšný smartphone Galaxy S (oficiálně představen byl v březnu). Jeho třetí generace je v prodeji od června tohoto roku. Dokument byl přeložen z korejštiny do angličtiny a ze soudní síně unikl na internet. Volně ke stažení je na portálu AllThingsD.

Fotogalerie

Právníci Applu tento dokument předložili v úterý odpoledne. Jasně podle nich dokazuje, že Samsung bezostyšně okopíroval rozhraní svého telefonu od Applu. Se vší pravděpodobností s tímto důkazem mohou u soudu uspět, protože pro Samsung jde o usvědčující dokument.

Na 132 stránkách je velmi detailně rozebráno uživatelské prostředí prvního iPhonu. Na každé straně je vlevo rozhraní iPhonu, vpravo pak odpovídající obrazovka systému Google Android z Galaxy S, který byl vylepšen o nadstavbu TouchWiz.

Obrázky jsou vždy okomentovány. Vyzdvihováno je prostředí a chování iPhonu v daných aplikacích, u Galaxy S jsou pak vypíchnuty nedostatky, ať už funkční nebo vizuální. Každou stránku pak zakončuje výrazný červený text, který doporučuje, co vše by se mělo u Galaxy S změnit, respektive okopírovat od iPhonu.

Dokument srovnávající rozhraní iPhonu a Galaxy S
Dokument srovnávající rozhraní iPhonu a Galaxy S

Rozsah dokumentu napovídá, že byste jen těžko hledali aplikaci nebo zákoutí systému, které by v něm nebylo podrobně rozebráno. Pozornost je věnována třeba obrazovkám a možnostem během telefonování, psaní SMS nebo e-mailu. Podrobně je také popsán webový prohlížeč Safari.

Korejcům ale neunikla ani aplikace kalkulačky, kde chybí oddělovače tisíců. U poznámek je rozhraní Samsungu zase vyčítáno, že se při otočení telefonu displej nepřekreslí do horizontální polohy.

Dokument srovnávající rozhraní iPhonu a Galaxy S
Dokument srovnávající rozhraní iPhonu a Galaxy S

U celkové nabídky aplikací, který je opravdovou kopií rozhraní iPhonu, pak dokument radí změnit zbytečně velké číslování stránek nebo zamezit, aby bylo možné na plochu přetahovat více zástupců stejné aplikace. Vzhled ikon by měl být upraven, neměl by se ale vzorovým až příliš podobat.

Stranou nezůstala ani odezva systému na dotykové příkazy. Zmíněn je onen efekt setrvačnosti, kdy se po dosažení konce seznamu nebo webové stránky prostřední zhoupne za okraj a pak se vrátí zpět. Samsungu se na iPhonu líbilo i roztřesení ikon v okamžiku, kdy je uživatel přeskupoval.

Dokument srovnávající rozhraní iPhonu a Galaxy S
Dokument srovnávající rozhraní iPhonu a Galaxy S

Jsou zde i kapitoly věnované možnostem synchronizačních aplikací pro PC/Mac (iTunes a Kies), kde jsou rovněž přiznány nedokonalosti Kies spolu s radami, které z nich a jak eliminovat.

Zjednodušeně lze prohlásit, že doporučení v dokumentu říkají, že by bylo dobré, kdyby se prostředí Galaxy S ještě více podobalo iPhonu. A to nejen základní kostra uživatelského rozhraní, ale mnohdy i titěrné detaily u jednotlivých nabídek. Mluvčí Samsungu dokument komentoval slovy, že podobné konkurenční analýzy jsou v oboru zcela běžnou praxí.Nejčtenější

Pozor na neférovou nabídku tarifu, varoval ČTÚ. Může jít o podvod

Tarif 375

Neomezené volání i SMS a 2,5 GB dat až pro čtyři uživatele od 375 korun měsíčně. Na takovou nabídku lákal web...

Nový tablet Xiaomi má výkonný procesor a obří baterii, potěší cenou

Xiaomi Mi Pad 4 a jeho desetipalcová varianta Plus

Trh s tablety je sice na ústupu, přesto na tato zařízení někteří výrobci dosud nezanevřeli. Jedním z nich je čínské...Turci ničí svoje iPhony. Kvůli sankcím od Trumpa

Turci ničí svoje iPhony kladivem

V reakci na zvýšení cla na dovoz oceli a hliníku z Turecka, které nařídil americký prezident Trump, se začala na...

Siemens se vrací mezi mobily. Pomocí „neobyčejného“ mobilu Xiaomi

Xiami Qin

Dostáváme se do paradoxní situace. Růst prodejů smartphonů se zastavil a naopak renesanci zažívají obyčejné mobily. Což...

Hodně muziky za málo peněz. Test Xiaomi Redmi S2

Xiaomi Redmi S2

Veliký displej, překvapivě výkonný procesor a k tomu cena pod úrovní čtyř a půl tisíce korun. Xiaomi Redmi S2 je...

Další z rubriky

Nevídané. Nejlevnější letošní iPhone bude dvousimkový, ale má to háček

iPhone 8 Plus dodnes patří k nejvýkonnějším smartphonům. Dvě SIM najednou ale...

O příchodu iPhonu se sekundárním slotem pro SIM se spekuluje několik měsíců. Nejnovější zprávy tchajwanského deníku...

Španěl prodává sbírku nerozbalených iPhonů. Za cenu ojetého ferrari

Španěl prodává unikátní sbírku iPhonů za téměř 100 tisíc eur.

Aukční portál eBay je nepřebernou studnicí zajímavých, ale mnohdy i šokujících inzerátů. Nabídku prodejce ze španělské...

Recept Applu: když se mu někde nedaří, začne tam vyrábět iPhony

iPhone 6s je stále slušně vybavený smartphone. Apple jej spolu s modelem SE...

Zatímco v Číně se Applu daří a podle analytiků jde o jedno z hlavních odbytišť dosud nejdražšího iPhonu, v sousední...

Najdete na iDNES.cz