Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Samsung S100 - nejlepší barevný displej současnosti

aktualizováno 
Displej Samsungu S100 opravdu stojí za pozornost. Velké rozlišení, uhlopříčka 2,1 palce a především podpora pětašedesáti milionů barev z něj dělá premianta mezi GSM telefony. Podívejte se, jak takový displej vypadá a co umí zobrazit.

Barevný displej se v současnosti stává téměř samozřejmostí u telefonů vyšší třídy a začíná pronikat i mezi low-endy (Panasonic GD67). Většina takto vybavených mobilů dokáže v současnosti zobrazit jen 256 barev (Sony Ericsson T68(i), Sagem X5, nebo Philips Fisio 820), větší počet jich ze současných telefonů zvládá jen Samsung T100 (4096 barev), Nokia 7650 nebo právě Samsung S100. Ten dokáže vykreslit dokonce 65 tisíc barev.

Přestože Samsung T100 i Nokie 7650 shodně dokáží zobrazit 4096 barev, každý používá jinou technologii. Samsung jako první v případě GSM telefonů nasadil TFT displej, oproti tomu Nokia má displej pasivní. Rozdíl je patrný na první pohled. Stejně rychle pak odlišíte i 65 tisíc barev u displeje Samsungu S100.

Tento špičkový displej TOP modelu korejského výrobce si asi své prestižní postavení na trhu GSM telefonů ještě nějaký ten čas udrží, protože konkurenční telefony, které se chystají na trh, se přes 4096 barev na displeji hned tak nedostanou. U low-endů lze očekávat většinou jen 256 barev (Panasonic GD67, nebo Sony Ericsson T300), vyšší modely se budou chlubit podporou 4096 barev (Nokia 7210 a 6610, nebo například Motorola T720). Samsung si však může dovolit s barevnými displeji experimentovat, patří totiž mezi jejich největší výrobce na světě a příliš konkurentů zatím nemá. Proto je možné, že displeje Samsungu najdeme i u konkurenčních telefonů. 

Jak jste se mohli dočíst v první části článku, hlavní displej Samsungu S100 má rozlišení 128 x 160, což odpovídá modelu T100. Na rozdíl od něj je však displej S100 fyzicky větší, má 2,1 palce (přibližně 5,35 cm), a jak už bylo řečeno, dokáže zobrazit 65 tisíc barev. Velikost použitého fontu je opravdu velmi velká. Někdy se dokonce může zdát, že výrobce plýtvá místem a používá písmo zbytečně veliké. Některé nápisy pak musí rotovat, aby se zobrazily celé.

Díky barevnému displeji využívá Samsung v hojné míře nejrůznější animace. Ty je možné editovat v počítači a nahrávat je do telefonu pomocí infraportu nebo datového kabelu, který najdete ve standardním balení. Můžete měnit i barevná schémata, takže kdo chce, může si s novým Samsungem báječně vyhrát. Oproti modelu T100, který má aktivní displej, je čitelnost displeje S100 o poznání horší, a to vždy, když se na něj nedíváte v tom správném, bohužel dost malém úhlu. U T100 ho můžete sledovat v rozmezí minimálně 90 stupňů.

 

 

V první sadě obrázků displeje Samsungu S100 jsou zobrazeny dvě ze tří Java her, které najdete v telefonu přímo z výroby. První displej ukazuje animaci při nahrávání některé z her. Druhý obrázek ukazuje velmi povedenou simulaci kuželek. Na zbylých dvou je pak populární bludiště. Díky barevnému displeji mohou Java hry konkurovat již některým jednodušším herním konzolím.

 

Druhá sada obrázků nabízí pohled na tři normální hry, které najdete v telefonu. Jedná se o stejné hry jako u Samsungu T100. První dvě jsou reminiscencí na staré počítačové hry, v té třetí se staráte o virtuální zvířátko. Pro většinu potenciálních evropských uživatelů telefonu poněkud infantilní zábava.

 

Další čtyři fotografie displeje ukazují tapety displeje v pohotovostním režimu. U véčka je nevyužijete tolik jako u normálně koncipovaného telefonu, přesto si s nimi majitelé tohoto telefonu jistě rádi vyhrají. Tapety jsou animované, takže se vlastně jedná o jakési spořiče displeje, i když v tomto případě je to trochu zavádějící označení. Zajímavá je tapeta s kalendářem, která je velmi praktická. 

 

I na dalších čtyřech obrázcích jsou tapety displeje. Za pozornost stojí obrázky zvěrokruhu, kterých je v telefonu všech dvanáct. Jinak platí, že většina tapet na displej je u S100 stejná, nebo velmi podobná jako u modelu T100. Potěší velmi dobře provedená česká lokalizace, i když testovaný přístroj ještě neměl finální verzi firmwaru.

 

První obrázek ukazuje kapacitu paměti telefonu pro SMS zprávy. Na dalším je menu Java her a zbylé dva najdete v menu kancelářských aplikací. Nejdříve kalendář a pak světový čas.

 

V poslední sérii obrázků displeje Samsungu S100 jsou zobrazeny některé položky menu telefonu. Vlevo je menu osobního nastavení telefonu (pokud se položka nevejde na displej, rotuje), následuje obrazovka pro psaní SMS zpráv (včetně české T9), dále je menu skupin volajících (pokud je u položky více voleb, tak po najetí kurzorem na položku se ukáže aktuální volba). Na konec je zobrazeno hlavní menu přístroje, které rotuje vertikálně.

 

Na závěr pak detailní pohled na vnější displej telefonu. Ten je v porovnání s tím vnitřním poněkud nenápadný, přesto dokáže zobrazit slušnou porci informací. Nechybí ani stavový řádek pro ikony informující o síle signálu, nebo o stavu baterie. Rozlišení vnějšího displeje je velmi solidních 96 x 64 obrazových bodů.

 

Detailní fotografie Samsungu T100 najdete v tomto článku a zde je jeho podrobná recenze.

 

Autor:


Nejčtenější

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...

Huawei se směje Applu. Lidem ve frontě na iPhony rozdával občerstvení

Huawei rozdával čekajícím ve frontě na nové iPhony džus a nabíjel jejich...

Minulý pátek se zájemci o nové iPhony tradičně postavili do front, aby mohli mít nový smartphone mezi prvními. Toho...Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...

Toto je prapředek vašich smartphonů. První android slaví 10 let

T-Mobile G1

Prvnímu mobilnímu telefonu s operačním systémem Android je 10 let. Stroj známý jako T-Mobile G1 byl totiž představen...

Feministky kritizují nové iPhony. Jsou moc velké na ženskou ruku

iPhone XS/XS Max

Od doby, kdy Apple upustil od malých smartphonů, úhlopříčka nových modelů prudce narůstá. Nejnovější model ve verzi Max...

Další z rubriky

Nejlépe se prodával Note 3 z roku 2013 a jeden se pak neprodával vůbec

Samsung Galaxy Note 3

Nejprodávanějším modelem z řady Galaxy Note byl model 3. Už před fiaskem s modelem Note 7 však mají prodeje...

Samsung předělal prémiový tablet na notebook. Recenze Galaxy Tab S4

Samsung Galaxy Tab S4

Klasické tablety už dávno nejsou takovým hitem jako kdysi, ale stále mají prostor, kam se mohou posouvat. Na to přišel...

Meizu poráží Samsung brutálním výkonem, ale nemá praktické funkce

Meizu 16 a Samsung Galaxy Note 9

Dva nejnovější špičkové smartphony, které se teprve chystají k zákazníkům, už v redakci testujeme. Meizu 16 a Samsung...

Najdete na iDNES.cz