Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Samsung S100 – mobil v hodinkách už je na světě (první detailní fotografie)

aktualizováno 
Vadí vám hledat telefon po kapsách? Teď už si vedle klasicky stavěných telefonů můžete pořídit i telefon v hodinkách. Jakkoliv to zní neuvěřitelně, Samsung ještě na jaře letošního roku totiž začne prodávat v USA mobilní telefon v hodinkách, model SCH-S100.

Věčné hádky o tom, jaký telefon je nejlehčí a nejmenší, budou mít na dlouho jasného vítěze. Tím se v nejbližších týdnech stane Samsung SPH-S100, první mobil v hodinkách. Bohužel přístroj je určený pouze pro PCS CDMA (pásmo 1900 MHz), takže jako telefon bude použitelný jen v USA. Nadšenci z Evropy si pak nový Samsung budou moci přivést jako luxusní suvenýr, nebo poněkud přerostlé hodinky. Podle zatím neověřených informací by se ale podobný přístroj mohl koncem roku objevit i pro standard GSM. Telefon v hodinkách Samsung představil jako projekt budoucnosti již před několika lety a psali jsme o něm i na Mobil.cz. Komerční varianta se ale od prototypu značně liší. A především, nyní je již jasné, že se telefon opravdu začne prodávat.

Samsung SPH-S100   Samsung SPH-S100

Samsung S100 (zkratka SPH patří telefonům v pásmu PCS CDMA a dále ji nebudeme uvádět) je velmi lehký, váží pouhých 48 gramů a to včetně baterie. Bez ní je ještě o 10 gramů lehčí, ale zato nepoužitelný. Rozměry přístroje jsou 68 x 58 x 20 mm, tedy výrazně méně než u jiných mobilů, ale na druhou stranu o něco více než u běžných náramkových hodinek. Výčet standardních funkcí se nijak nevymyká běžnému standardu mobilních telefonů pro síť CDMA a ani běžným digitálním hodinkám. A jak se s tímto “zázrakem” techniky pracuje? Popravdě řečeno trochu komplikovaně. Alfanumerická klávesnice chybí, tu ale výrobce nahradil jednoduchým ovládáním pomocí pouhých pěti tlačítek. Nepřátelé překomplikovaných telefonů se mohou radovat, ovšem běžný uživatel si před použitím musí prostudovat 116 stránek manuálu.

Samsung SPH-S100 

Na obrázku vidíte rozmístění všech ovládacích prvků telefonu. Začněme u konektoru. Ten je univerzální a obsluhuje jak HF sadu, tak nabíječku. Pokud byste chtěli zároveň nabíjet a telefonovat s HF sadou, tak nejdříve musíte zapojit nabíječku a do konektoru na přívodní šňůře pak zapojíte HF sadu. Předpokládá se, že při nabíjení nebudete mít telefon na ruce. Nabíjení trvá jen hodinu, ale z dostupných informací není zřejmé, jakou má Li-Ion baterie kapacitu. Samotné hodinky dokáže pohánět více než tři roky, hovořit s ní můžete až 80 minut, nebo poskytne telefonu energii na necelé dva dny v pohotovostním režimu. Pokud je baterie nabitá, můžeme přístroj zapnout. K tomuto účelu slouží boční tlačítko pro ukončení hovoru, které je nutné podržet tři sekundy. Displej zabliká, telefon zapípá a na displeji se objeví informace o stavu baterie, síle signálu a informace o čase a datu. V tomto okamžiku můžeme začít telefonovat.

Samsung SPH-S100   Samsung SPH-S100

Ale jak vytočit číslo, když chybí alfanumerická klávesnice? Jednoduše, stačí zmačknout čtyřsměrný joystick a na displeji se objeví tabulka s čísly 0 až 9, hvězdička, mřížka a virtuální tlačítka OK a C. Pomocí kurzoru postupně najedete na požadovaná čísla a požadované vyberete zmačknutím joysticku. Jednoduché a prosté, ovšem rozhodně ne rychlé a ergonomické. Vytočení čísla pak provedete stisknutím bočního zeleného tlačítka. Telefon má samozřejmě i seznam posledně volaných a přijatých hovorů, použít můžete i telefonní seznam nebo rychlou volbu pro tři čísla. Na příchozí hovor vás hodinky Samsung upozorní jednou ze čtyřech melodií či sedmi klasických vyzváněcích tónů, anebo dokonce i vibracemi. Menu telefonu se skrývá pod tlačítkem “List” na přední straně telefonu. Menu má sedm základních položek, které se dále větví. První položka patří hlasovému ovládání telefonu, druhá přehledu hovorů, dále následuje telefonní seznam, zprávy, kalendář, nastavení a jako poslední je v menu položka pro zablokování klávesnice. V menu se jednoduše pohybujete joystickem.

Samsung SPH-S100   Samsung SPH-S100

Největší nevýhodou náramkového telefonu je vkládání textu. To budete potřebovat při novém záznamu v telefonním seznamu či při zadávání úkolů do kalendáře. Postup je stejný jako při zadávání čísel. Na displeji se objeví tabulka se znaky a stejně jako u prehistorických her zadáváte postupně jednotlivá písmena postupným pohybem joysticku. Bohužel se na displej nevejde celá tabulka od A do Z, takže ke všemu budete ještě zdlouhavě rolovat. Miniaturizace si vybírá svou daň. Další funkce přístroje by však v takovém prckovi čekal jen málokdo. Displej podporuje šest barev podsvícení, nechybí minutové pípání, které je po vzoru Motoroly inteligentní, takže se ozve deset sekund před stanovenou dobou, kdy je ještě čas hovor ukončit. K jednotlivým číslům lze přiřadit různé vyzváněcí tóny a telefon zvládá i různé kombinace vibrací a vyzváněcích melodií. A co teprve telefonní seznam. Jeho kapacita je 229 záznamů celkem, když vícepoložkový seznam dokáže uložit ke každému jménu až šest různých čísel. Hledat v seznamu pak lze klasicky jak podle jména, tak podle pozice. To druhé bude asi rychlejší. Část telefonního seznamu lze zaheslovat a ochránit tak před nepovolaným domácím detektivem.

Jako u všech Samsungů je velmi propracovaný kalendář, který nabízí denní a měsíční náhled, poznámkový blok, budík, kalkulačku, stopky a světový čas. Náramkový telefon umí i přijímat textové zprávy, což v americkém standardu CDMA znamená jak přímo textové zprávy, tak jen numerický paging. Zpráv se do telefonu vejde až 99. Jak sami vidíte, Samsungu se do tohoto drobečka podařilo vměstnat velké množství funkcí, které si s běžným mobilem v ničem nezadají. U testovacích vzorků však podle dostupných informací zatím nefunguje hlasové ovládání a vytáčení, které by obsluhu přístroje značně usnadnilo. Telefon by se měl začít prodávat již na jaře, když informace z některých zdrojů hovoří spíš až o polovině roku, což se zdá i pravděpodobnější. Cena přístroje zatím nebyla stanovena, ale předběžně se hovoří o částce 700 až 1000 USD, což je v přepočtu “lidových” 25 až 36 tisíc korun. Cena i na USA velmi vysoká však jistě přiláká mnoho nadšenců, kteří se budou chlubit nejmodernějším výdobytkem techniky. Konkurence zatím Samsungu nehrozí, protože podobný projekt byl ohlášen jen v Japonsku (pro síť NTT DoCoMo) a zatím se na trh také nedostal. Nám zatím nezbývá než zůstat u klasických mobilů a zatím lze jen spekulovat, jestli budoucnost ukáže, zda kráčíme špatným, nebo dobrým směrem.

Autor:Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Konkurenci poprvé ukazuje záda, Huawei P20 Pro je nejlepší smartphone

Huawei P20 Pro

Čínský Huawei si dal letos na nových modelech řady P20 opravdu záležet. Model P20 Pro chce být tím nejlepším...Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Bezplatná služba Spotify u O2 končí. Zatrhl ji ČTÚ

Operátor O2 nabízí zákazníkům prémiový účet Spotify na tři měsíce zdarma

Od června 2016 umožňovalo O2 zákazníkům využívat službu Spotify zcela bezplatně. Podle Českého telekomunikační úřadu...

Další z rubriky

Galaxy S9 může být elegánem i částečně obrněným tankem. Podívejte se

Ochranná pouzdra pro Samsung Galaxy S9

Vadí vám nevzhledné otisky prstů na lesklých tělech top modelů samsungů Galaxy S9 a S9+? Nebo jen chcete předcházet...

Vadí vám zaoblený displej u S9? Samsung chystá novinku s lepší výbavou

Samsung SM-G8850 - Galaxy S9 s plochým displejem a dvěma fotoaparáty

Připadá vám běžný Samsung Galaxy S9 ochuzený o dvojitý fotoaparát? Preferujete plochý displej? Samsung chystá řešení,...

Nepříliš levná ochutnávka toho nejlepšího. Test Samsungu A8

Samsung Galaxy A8

Kdo se těšil na nová „áčka“ od Samsungu, tomu letos odpadají starosti s výběrem. Model A8 je nově jediným zástupcem...Najdete na iDNES.cz