Bada a Tizen splynou v jednu linuxovou distribuci.

Bada a Tizen splynou v jednu linuxovou distribuci. | foto: nokia.com

Samsung s Intelem spojí Badu a Tizen. Výsledkem bude jediná platforma

  • 21
Viceprezident jihokorejské společnosti Samsung uvedl v rozhovoru na veletrhu CES, že proběhla jednání o propojení operačního systému Bada s platformou Tizen, kterou vyvíjí Intel. Zatím není jisté, kdy bude integrace obou systémů hotova, proces je ale již v plném proudu.

Zástupci obou společností se na splynutí obou platforem v jeden operační systém dohodli především pro jejich velkou podobnost. Bada i Tizen jsou totiž linuxové systémy.

Zatím není známo, jak by se nová platforma mohla jmenovat. Jisté je, že výsledná platforma bude díky prakticky stejnému SDK (vývojářský softwarový balík) a API (programovací nástroje) plně podporovat aplikace napsané pro OS Bada. Samozřejmostí má být také zpětná kompatibilita již existujících titulů. To zároveň znamená, že vývojáři titulů pro Badu snadno pochopí, jak programovat aplikace pro Tizen.

Podle posledních informací by měla na trh přijít dvojice smartphonů s novým mobilním OS již během letošního roku. Nepůjde ale o špičkové přístroje, ale o zařízení střední třídy. Prim bude u Samsungu i nadále hrát android a stranou nezůstanou ani windows phone od Microsoftu.

Jihokorejská společnost je aktuálně největším výrobcem chytrých telefonů a druhým největším producentem mobilů vůbec. Systém Bada byl uveden spolu s přístrojem Wave předloni v Barceloně, nedávno přišel Wave 3 s omlazeným systémem verze 2.0.

Bada v konkurenci mobilních platforem v minulém roce ukrojila asi 2% podíl, tedy více, než se podařilo windows phone. To není vzhledem k tomu, že přístroje s badou nejsou dostupné na všech klíčových trzích, nijak špatný výsledek.

Samsung a Intel už spolupracují déle

Samsung a Intel nejsou dávány do spojitosti poprvé. Již v říjnu minulého roku se mluvilo o společném vývoji linuxové platformy Tizen, novinkou je ale snaha ji propojit s již zavedenou badou, kterou od počátku vyvíjí pouze Samsung.

Dříve se spekulovalo, že by jihokorejská společnost měla Intelu pomoci s oživením MeeGo, od kterého se Nokia distancovala po uzavření strategické spolupráce s Microsoftem. Na počátku linuxové distribuce, která pohání zajímavou Nokii N9, přitom byl výrobce čipů Intel a finský producent mobilních telefonů.

V portfoliu Intelu by tak systém, získaný integrací obou platforem v jednu, mohl nahradit nadějný MeeGo. Účast Samsungu mu pak nepochybně zaručí mnohem delší životnost.