Samsung Galaxy S6 Edge | foto: samsung.com

Samsung Galaxy S6 konkurenci utekl. Má obrovský výkon

  • 260
Samsung si dal na šesté generaci nejvyšší kolekce Galaxy S opravdu záležet. Mezigeneračně se skokově vylepšilo dílenské zpracování, systém není přesycen zbytečnostmi a nové informace ukazují, že výkonem nové samsungy konkurenci utekly.

Řeč je samozřejmě o povedeném tandemu Galaxy S6 a S6 Edge, jenž navíc boduje s po krajích zahnutým panelem. Ten v obou případech chrání nejnovější Gorilla Glass 4, které při nižší tloušťce slibuje spolehlivější ochranu displeje. Sklo doplňuje pevný rámeček z hliníkové slitiny, na který navazují opět skleněná záda. Daní za hodnotné šasi je hůře vyměnitelný akumulátor (v manuálu prý návod je a k sejmutí krytu stačí šroubovák) a absence paměťového slotu.

Hlavní eso přístrojů se schovává pod kapotou. Je jím nejnovější čipová sada Samsungu Exynos 7420. Ta je vyráběna pokročilou 14nm technologií a zahrnuje osmijádrový procesor a 3 GB operační paměti LPDDR4 s vysokou datovou propustností.

Redaktoři serveru Computer Base Galaxy S6 prohnali komplexním benchmarkem The Geekbench 3 a získané výsledky publikovali.

Nejnovější samsung dosáhl na téměř 4 550 bodů, zatímco konkurenční HTC One M9 vybavené Snapdragonem 810 zůstalo těsně pod hranicí čtyř tisíc. V tabulce se objevil i Nexus 6, jenž spoléhá na Snapdragon 805 a dosáhl přibližně 3 300 bodů. Překvapí výsledek iPhonu 6 Plus se skóre asi 2 900 bodů.

Výsledek Galaxy S6 v tomto testu je tedy o bezmála 15 procent lepší, než na kolik dosáhlo HTC One. Samozřejmě jde jen o výsledek jednoho z mnoha syntetických testů, ovšem vzhledem k pokročilému procesu výroby SoC Exynos 7420 lze očekávat, že Galaxy S6 bude mít oproti konkurenci navrch i v dalších výkonnostních testech.

Benchmark ukázal enormní výkon v Galaxy S6/S6 Edge použitého SoC Exynos 7420

Nutno ovšem podotknout, že výkonu mají všechny současné špičkové smartphony dostatek a z hlediska běžného užívání přestává záležet, zda je telefon vybaven aktuálně nejlepší čipovou sadou daného výrobce.

Připomeňme, že Samsung v případě topmodelů v závislosti na regionu a nutné podpoře telekomunikačních standardů používal jak své čipové sady, tak i hardware od Qualcommu. Stejnou taktiku plánoval také u šestého Galaxy S, ovšem interní testy Snapdragonu 810 odhalily jeho nadměrné přehřívání, a proto výrobce vsadil na vlastní řešení (více v dřívějším článku).

Šéf mobilní divize Samsungu JK Shin v minulých dnech v rozhovoru pro deník Korea Times uvedl, že tento krok snížil závislost firmy na Qualcommu, což je samozřejmě žádoucí.

Doplnil, že vztah mezi oběma společnostmi je nadále dobrý a Samsung se v budoucnu nebrání používání jejich čipsetů, pokud by splňovaly příslušné nároky. U svých telefonů totiž chtějí používat vždy jen ty nelepší komponenty.

Samsung S6 se ukázal na veletrhu v Barceloně začátkem března: