Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Samsung Galaxy S III zřejmě navrhli právníci. Vyhýbají se žalobám Applu

  0:09aktualizováno  0:09
Nový Samsung Galaxy S III zklamal celou řadu fanoušků kvůli designu, který se mnohým zdá příliš obyčejný a moc oblý. Důvodem může být i to, že design přístroje je dílem kompromisů, které konstruktéři udělali, aby se vyhnuli případné žalobě od Applu.

Apple má ve svém držení řadu patentů a také průmyslových vzorů. Právě kvůli průmyslovým vzorům, které chrání design přístroje, přitom Apple v minulosti několikrát žaloval Samsung.

Samsung se tak zřejmě rozhodl udělat vše pro to, aby se vyhnul žalobě kvůli designu přístroje od Apple. Možná i proto je design Galaxy S III takový, jaký je. S trochou nadsázky se dá říci, že tvary telefon určovali ve velké míře právníci.

Patent Apple na design iPhonu 4

Patent Apple na design iPhonu 4

S rozborem designu a popisem prvků a řešení, která mají pomoci se žalobě vyhnout, přišel jako první server Androidpolice.com. Ten možná k designu Galaxy S III přistupuje až příliš radikálně, nicméně v popisu prvků jsme se od něj inspirovali.

Nejprve je zapotřebí vědět, jaký průmyslový vzor se může týkat designu telefonů. Apple má v podstatě "patentovaný" obdélník se shodně zaoblenými rohy, u kterého na čelní straně převažuje displej s černým rámečkem. Rámeček má vedle displeje, nad ním a pod ním zhruba stejnou tloušťku (v případě tabletů konstantní tloušťku) a přístroj obepíná kovový rámeček. Apple zároveň v průmyslovém vzoru popisuje, že na displeji je sestava čtvercových ikon se stejnoměrně zaoblenými rohy a ve spodní straně obrazovky vždy zůstává shodná sada ikon.

Tvary Samsungu Galaxy S III

Celkový tvar Galaxy S III má do obdélníku daleko.

Právě této definici se u Samsungu zřejmě snažili vyhnout při navrhování Galaxy S III. Už jenom celkový tvar telefonu do ní nesedí. Obdélník to není. Na okolních obrázcích si můžete všimnout, že zaoblení stran telefonu začíná na každé straně už velmi brzy.

Tvary Samsungu Galaxy S III

Rohy telefonu nemají stejné zaoblení.

Rohy telefonu také nemají stejné zakřivení. Oblouk u vrchních rohů je trochu jiný než u rohů spodních. To lze vidět například na obrázku, kde jsme přes sebe překryli černou a bílou variantu telefonu. Rozdíl v zaoblení je malý, ale přesto viditelný. Ani okraje nad a pod displejem nejsou stejně velké, zatímco nad displejem je 13 mm místa, pod ním je to 16,3 mm.

Tvary Samsungu Galaxy S III

Okraje nad a pod displejem nejsou stejně velké

Samsung se vyhnul i tomu, aby měl displej černé okraje. Galaxy S III nabídne v bílé a tmavě modré barvě. Co si ale jihokorejský výrobce nedopustil, je stříbrný rámeček okolo telefonu. Ikony podobné iPhonu pak už Samsung nepoužívá od dob modelu Galaxy S II. S ním tehdy přišly ikony bez pozadí, takže jejich tvar určuje tvar samotné grafiky ikony, nikoli pevně daný prostor.

Premiéra Samsung Galaxy S III v Londýně

Tvar ikon neurčuje pozadí.

Samsung Galaxy S i9000

Původní Galaxy S měl ikony po vzoru iPhonu.

iPhone 4S recenze poutací

Na čtvercové ikony se zaoblenými rohy má Apple patent.

Co je ale u Galaxy S III novinkou, je absence čtveřice ikon zkratek ve spodní části obrazovky v menu telefonu. Zkratky jsou přítomny pouze na domovské obrazovce, v menu zmizí a dají tak prostor jedné řadě ikon navíc.

Premiéra Samsung Galaxy S III v Londýně

Čtveřice zkratkových ikon zmizí po vstupu do menu u Galaxy S III.

Galaxy S III se vyhýbá definici průmyslového vzoru od Apple jako čert kříži. Je velmi pravděpodobné, že to není náhoda a že část vzhledu telefonu určovali právníci. Na názor, zda je takové řešení možné, jsme se zeptali patentového experta Floriana Müllera, který píše blog Fosspatents. Na něm se věnuje současným patentovým válkám mobilních výrobců.

Fotogalerie

"Apple může vždy zažalovat Samsung za Galaxy S III kvůli domnělému porušování technických patentů, ale zdá se, že Samsung se snažil znesnadnit Applu případnou žalobu kvůli designu," odpověděl Müller na dotaz Mobil.cz.

Samsung Galaxy S III by tak mohl být dalším krokem k alespoň částečnému zakopání válečné sekery mezi výrobci.

Otázkou zůstává, jestli se od této chvíle budou podobně jako Samsung řídit i ostatní výrobci a jakým směrem se případně bude ubírat design dotykových telefonů. Co se základních tvarů týče, není mnoho možností, které výrobci mohou použít.Nejčtenější

Na Instagram dáváte všichni to samé, ukazuje profil. Fotografové se vztekají

Všichni fotí to samé, poukazuje na Instagramu účet insta_repeat

Čím více se Instagram plní uživateli, tím více je patrný trend, na který upozornil účet „Insta Repeat“. Ukazuje, že...

Nevídané. Nejlevnější letošní iPhone bude dvousimkový, ale má to háček

iPhone 8 Plus dodnes patří k nejvýkonnějším smartphonům. Dvě SIM najednou ale...

O příchodu iPhonu se sekundárním slotem pro SIM se spekuluje několik měsíců. Nejnovější zprávy tchajwanského deníku...Apple slibuje, Samsung prodává. A má další bezdrátovou multinabíječku

Samsung Wireless Charger Duo

Samsung plánuje spolu s uvedením chystaného supersmartphonu Galaxy Note 9 prodávat novou bezdrátovou nabíjecí podložku....

Nejlepší samsung letošního roku má extrémní paměť a nahradí počítač

Samsung Note 9 na premiéře v New Yorku

Nástupce „zápisníkové“ řady Note od Samsungu je opět tím nejlepším, co si od korejského výrobce letos můžete pořídit....

Samsung naučil chytré hodinky tikat a ručičky mají jako ty opravdické

Samsung Galaxy Watch

Spolu se špičkovým smartphonem Note 9 představil Samsung v New Yorku i nové hodinky. Ty se jmenují jednoduše Galaxy...

Další z rubriky

Apple slibuje, Samsung prodává. A má další bezdrátovou multinabíječku

Samsung Wireless Charger Duo

Samsung plánuje spolu s uvedením chystaného supersmartphonu Galaxy Note 9 prodávat novou bezdrátovou nabíjecí podložku....

Samsung má tablet s integrovanou počítačovou krabičkou. Umí toho hodně

Samsung Galaxy S4

Nový tablet Galaxy Tab S4 je velmi univerzální zařízení. Můžete ho používat jako tablet i jako počítač, má dotykové...

Samsung naučil chytré hodinky tikat a ručičky mají jako ty opravdické

Samsung Galaxy Watch

Spolu se špičkovým smartphonem Note 9 představil Samsung v New Yorku i nové hodinky. Ty se jmenují jednoduše Galaxy...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz