Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Test: Update Samsungu Galaxy S II na Android ICS vás o data nepřipraví

  9:00aktualizováno  9:00
Samsung začal v České republice uvolňovat aktualizaci modelu Galaxy S II na nejnovější Android 4.0.3 Ice Cream Sandwich. Příjemnou zprávou je, že při aktualizaci uživatel nepřijde o svá data a nastavení telefonu.

Samsung Galaxy S II s Androidem 4.0 Ice Cream Sandwich | foto: Mobil

Aktualizace na nejnovější verzi Androidu je, zdá se, v Česku uvolňována pro telefony postupně. V našem okolí je Samsungů Galaxy S II několik, jako první se aktualizace ozvala u toho redakčního. U ostatních se update neobjevil ani při manuálním spuštění kontroly. Podotýkáme, že většinou jde o neblokovaná a operátory neposkvrněná zařízení.

Naopak někteří uživatelé nám hlásí, že oficiální update už mají k dispozici několik dní. Pokud na svém Galaxy S II možnost polepšit si na Android Ice Cream Sandwich nevidíte, nezoufejte, dostane se na vás v průběhu několika dní.

Data v telefonu zůstanou

Aktualizace je tak jednoduchá, jak jen může být. Procesem, který trvá zhruba deset až patnáct minut, jsme byli příjemně překvapeni. Na rozdíl od různých pokoutných způsobů nahrávání nového firmwaru, totiž například při oficiální aktualizaci uživatel nepřijde vůbec o žádná data. Po aktualizaci tak lze telefon začít zcela normálně používat, jako by žádná výraznější změna v telefonu neproběhla.

Aktualizace Samsungu Galaxy S II na Android 4.0 Ice Cream Sandwich

Zachovány zůstanou kontakty, SMS zprávy, výpisy hovorů, veškeré aplikace
i s jejich daty, multimédia, prostě vše, co v telefonu bylo před updatem. Zcela správně se obnoví i drtivá většina nastavení v telefonu, včetně všech uživatelských účtů, e-mailových schránek nebo detailních nastavení některých funkcí. Jediné, co telefon po updatu rozhází, jsou widgety na úvodní obrazovce a uspořádání programů v menu.

Pokud jste například měli aplikace v menu roztříděné podle nějakého klíče, budete tak muset učinit znovu. I widgety bude nutné ve většině případů po titulní stránce rozmístit nově. Update by takto bezproblémově měl fungovat pro všechny uživatele, v testovacím telefonu jsme ale měli pro jistotu zapnuto zálohování telefonu na účet Google (položka Zálohovat moje data v menu Nastavení – Soukromí). Tuto volbu doporučujeme nějakou dobu před updatem zapnout.

Známé prostředí s drobnými změnami

Po aktualizaci rozhodně nebudete v telefonu jakkoli tápat. Uživatelské prostředí se změní jen v detailech. Vše je opět v režii pro Samsung typického prostředí TouchWiz, které i po aktualizaci vypadá v podstatě stejně jako před ní. Změní se jen struktura menu nastavení a v detailech některé funkce.

Samsung upravil prostředí Androidu 4.0 tak, aby si rozumělo s filozofií původního ovládání. Tlačítka pod displejem si tak zachovala svou funkci: levé senzorové tlačítko vyvolává menu, pravé má tradiční funkci zpět. Prostřední hardwarové tlačítko si ponechalo funkci home tlačítka, po delším stisku se objeví nový, pro Android 4.0 typický, správce spuštěných aplikací.

Aktualizace Samsungu Galaxy S II na Android 4.0 Ice Cream Sandwich

Nových funkcí je celá řada a většinou jsou poplatné systému. Pokud jde o rychlost systému, po aktualizaci se zdá být telefon svižnější než před ní, což je příjemné zjištění. Systém se nezpomaluje ani při větším množství spuštěných aplikací. Prozatím jsme při krátkém testování nezaznamenali ani žádné potíže se stabilitou nejčastěji používaných aplikací. Někteří uživatelé také hlásí lepší výdrž na jedno nabití baterie, to jsme ale zatím nemohli ověřit.

Lepší rychlost systému potvrzují i výsledky benchmarků. Letmo jsme na telefonu zkusili obligátní Quadrant a Linpack. Skóre v Quadrantu nás velmi příjemně překvapilo. Zatímco před aktualizací telefon dosahoval hodnot přes 3 000 bodů, po updatu bez problémů překonal hranici čtyř tisíc.

Naopak v Linpacku bylo skóre oproti tomu před updatem nižší, namísto zhruba 85 MFLOPS vykazoval telefon po aktualizaci hodnoty okolo 77. Pokles výkonu v Linpacku ale zahraniční média připisují spíš tomu, že se program nepřizpůsobil novému systému než reálnému poklesu výkonu. Na druhou stranu je to důkaz, že ne všechny aplikace jsou pro nový Android optimalizovány, a tak běh některých může být mírně zpomalen.

Zdokonalené funkce

Nejnovější Android přináší i nové funkce. Rozšířeny jsou vývojářské možnosti pro hračičky, kteří rádi telefony přizpůsobují obrazu svému. Novinkou je možnost odemykání telefonu obličejem, tu ale například náš firemní Exchange server nepřipouští a nadále musíme telefon odemykat pomocí číselného hesla. Aplikace pro správu kontaktů nyní u jednotlivých položek ukazuje aktuální dění na příslušných sociálních sítích. Jen pro pořádek, ani s touto aktualizací se telefon nenaučil z telefonní aplikace vyhledávat.

Aktualizace Samsungu Galaxy S II na Android 4.0 Ice Cream Sandwich

V telefonu se s aktualizací objevila nová aplikace Wooky. Je určena pro nakupování a čtení elektronických knih a má i dostatek českého obsahu. Vylepšeny byly možnosti práce s bezdrátovými sítěmi, v systému je nově zabudováno i počítadlo přenesených dat. Na odemykací obrazovce se nově může krom hodin objevit i informace o aktuálním počasí. Nová je i aplikace Gmail. Také e-mailová aplikace pro ostatní schránky se dočkala faceliftu v duchu Androidu 4.0.

Aktualizace se dočkala i upozornění. Po stažení vrchní lišty vypadají v podstatě velmi podobně jako původně. Tahem mimo obrazovku lze ale upozornění "zahodit". Ikonky notifikací navíc odpovídají ikonkám aplikací, ze kterých pochází. Drobně se změnil design některých widgetů.

Nový prohlížeč

Zcela nový je internetový prohlížeč, který také subjektivně zrychlil vykreslování stránek a má nové funkce. Mezi ně patří například možnost uložit stránku off-line pro pozdější přečtení. To se může hodit třeba při cestování, kde si potřebné stránky otevřete přes wi-fi a informace pak budete mít v telefonu vždy dostupné.

Další novinkou je možnost anonymního prohlížení stránek. Menu v prohlížeči bylo zjednodušeno tak, že jsou nyní často používané funkce snáze dostupné. Jednoduše se například přepíná mezi volbou mobilního nebo plnohodnotného zobrazení stránek. Android ICS také přináší možnost nainstalovat betaverzi prohlížeče Chrome for Android.

Novinky ve funkcích objevujeme postupně. Naposledy jsme například objevili volbu vestavěného přehrávače, kdy se automaticky po určité době sám vypne. To se hodí například při usínání. Samsung slibuje i mírně vylepšený fotoaparát (lepší barevnost snímků), novinkou je možnost nahrávání stereo zvuku u videa.

Velký krok kupředu

Update na nový Android 4.0 hodnotíme po prvních krátkých zkušenostech velmi pozitivně. Aktualizace probíhá velmi snadno a rychle, uživatel nepřijde o žádná data a nastavení, čímž odpadá otravné přizpůsobování telefonu jeho potřebám. Uživatelské prostředí nezažilo takový skok, jaký vykazuje tovární Android ICS vůči holému Gingerbreadu, což je v podstatě pro majitele Galaxy S II dobře. Se svým telefonem se totiž nebudou muset znovu sžívat. Update přitom přináší velké množství drobných vylepšení, které zpříjemní každodenní používání telefonu.
Nejčtenější

Toto bude pecka mezi smartphony do 10 tisíc. Konkurence se zapotí

Huawei P20 Lite

Huawei představil nový model P20 lite, který nejenom předznamenává příchod nových top modelů, ale také ukazuje, že...

Právo opravit si mobil řeší Applu a Googlu pod okny. Firmám se to nelíbí

(Ilustrační snímek)

Opravit si doma rozbitý telefon není nic snadného. Potřebujete k tomu speciální nástroje, součástky se montují natolik...Test Samsungu Galaxy S9+. Drobné změny přinesly téměř dokonalý smartphone

Samsung Galaxy S9+

Už poněkolikáté v řadě sáhl Samsung u špičkových modelů řady Galaxy S k postupné evoluci. Letošní modely S9 a S9+ se od...

KOMENTÁŘ: Nokia 8110 je výborný krok, obyčejným telefonům dává naději

Nokia 8110 4G na premiéře v Barceloně

Retro Nokia 3310 se stala prodejním hitem, a i proto se nejspíš značka rozhodla to s reinkarnací zkusit znovu....

Nokia připravuje svůj nejlepší mobil, bude to přímý soupeř iPhonů

Nokia 8 Sirocco

Novodobá Nokia sice už má špičkový model 8 Sirocco, ale chystá se ještě lepší smartphone. Ten ponese označení číslovkou...

Další z rubriky

Samsung spuštěním 7nm procesu míří na vrchol. Vyrobí i nejlepší snapdragon

Samsung chystá spuštění nejmodernějšího 7nm procesu. Bude jím vyrábět i příští...

Dosud jsou výrobci polovodičových součástí limitováni 10nm technologií, avšak už příští generace čipů bude vznikat na...

Co kdyby i Samsung napodoboval Apple? Designér ukazuje „vykousnutou“ S9

Samsung Galaxy S9 s výřezem displeje

Trendem roku 2018 jsou mobily, které mají po vzoru iPhonu X v horní části displeje výřez. Ale nový Galaxy S9 od...

Samsung vytvořil mobilní monstrum. Nové S9 mají skvělou výbavu

Samsung Galaxy S9 (SM-G960)

Paměť může mít jako slušný notebook, fotí jako výborný kompakt. Můžete si z něj udělat stolní počítač a ještě vám bude...Najdete na iDNES.cz