Čipy Apple A9 vyráběl paralelně Samsung i TSMC

Čipy Apple A9 vyráběl paralelně Samsung i TSMC | foto: www.sammobile.com

Samsung možná bude vyrábět čipy pro Apple. Modernizoval totiž výrobu

  • 11
Vyrábět čipové sady pro Apple je zakázka snů, jen odbyt iPhonů jde ročně do stovek milionů kusů. Roky byl dvorním dodavatelem čipů Samsung, od roku 2013 jeho roli převzalo tchajwanské TSMC. Příští rok by se však na dodávce čipů mohl opět podílet Samsung, investoval totiž do nových technologií.

U smartphonů platí stejně jako v dalších průmyslových odvětvích, že výrobci si ani zdaleka nevyrábějí všechny nezbytné komponenty a mnohé odebírají od třetích stran. Často tak dochází k paradoxním situacím, kdy jsou firmy na jedné straně v obchodním vztahu jako dodavatel a odběratel a zároveň jsou to hlavní konkurenti a jejich právní zástupci se často potkávají u vleklých soudních tahanic.

A právě takto lze ve stručnosti popsat vztah Samsungu a Applu. Korejský gigant tomu americkému spoustu let vyráběl čipové sady Ax, které navrhují přímo inženýři Applu. Dodával totiž už procesory pro první generaci iPhonu v roce 2007 a těsná spolupráce vydržela až do roku 2013, kdy byl uveden iPhone 5s s vůbec první 64bitovou mobilní sadou Apple A7. Příští generaci A8 už vyráběla pouze společnost TSMC (podrobněji zde).

U příští generace sice Apple rozdělil produkci čipů A9 mezi oba rivaly, ovšem hardware z produkce TSMC vykazoval v některých ohledech lepší charakteristiky, proto u verze A10 Fusion připadla TSMC úplná exkluzivita. Tchajwanská společnost navíc získala i důležitý kontrakt pro čipy A11, kterým Apple osadí letošní trojici chystaných iPhonů i iPady.

Samsung sice Applu bude dodávat OLED panely pro iPhone 8, ovšem podle nejnovějších zpráv korejského deníku The Investor by měl příští rok získat zpět i roli dodavatele čipových sad. Samsung totiž využil svých velkých finančních rezerv a investoval do nové techniky k produkci polovodičových součástí.

Samsung tak nyní disponuje nejmodernější linkou, pracující na bázi EUV (Extreme UltraViolet) litografie, která bude schopna produkovat čipy 7nm procesem.

Dohodu o budoucí spolupráci podle deníku vyjednal při své červnové návštěvě centrály Applu ředitel divize výroby čipů Kwon Oh-hyun. Klíčovou roli pochopitelně sehrála skutečnost, že Samsung bude k produkci 7nm čipů připraven dříve než konkurence v čele s TSMC.

Apple by tak měl produkci čipů A12 podobně jako v minulých letech rozdělit mezi Samsung a TSMC, ale zatím není jasné, v jakém poměru. To bude záležet nejen na výrobních kapacitách Samsungu, ale také na dostupné technice společnosti TSMC. Ta by však příští rok měla mít také připravenou 7nm linku.

Samsung prý v dohledné době dokončí vlastní testy produkce čipů v požadované kvalitě a následovat by mělo uzavření dohody k závazné výrobě čipových sad.

Zakázky Applu vyhnaly nahoru akcie TSMC

TSMC je aktuálně největším producentem mobilních čipů a předpokládané zakázky od Applu vyhnaly její cenu na tchajwanské burze cenných papírů během jediného roku o 27 procent, čímž se hodnota akcií zakladatele Morrise Change vyšplhala k rovné miliardě dolarů.

Tržby za druhý kvartál letošního roku sice dosáhly jen 66,3 miliardy tchajwanských dolarů, a zůstaly tak mírně za očekáváním analytiků, kteří předpovídali příjmy průměrně 69,9 miliard, přesto je TSMC v současnosti nejcennější firmou tamní burzy.

Chang společnost TSMC založil v roce 1987 za finanční podpory tchajwanské vlády, jež je dodneška jejím největším akcionářem s 6,4procentním podílem. Je absolvent Massachusettského technologického institutu a vystudoval i Stanfordovu univerzitu.