Sagem RD750 (preview)

Zevrubný popis nového telefonu Sagem RD 750. Jeho vlastnosti, vybavení a technické parametry jsou velmi zajímavé.

Značku Sagem jsem si kdysi oblíbil právě pro způsob, kterým vyřešila datové přenosy - jednoduše a prostě implementovala standardní modem 9600 bps do svých mobilních telefonů (jen ty dražší samozřejmě) a tak k datovému propojení není třeba ovladače, vystačíte si s kabelem. To zatím nikdo jiný s takovou elegancí nedokázal - Nokia 6110 potřebuje speciální software, o řešení Ericsson SH888 bude ještě tento týden řeč a Bosch 908 chlubící se integrovaným modemem, jsem zatím s kabelem neviděl, takže nesoudím.

Sagem RD 750 - obrázek z letáčkuSagem RD750 je v zásadě podobný modelu RC750, ale jsou v něm některé - a podle mne zásadní - změny. Tak především, kromě integrovaného modemu umožňujícího přenos dat je také poprvé integrována faxová karta. Prostě tento telefon připojte k notebooku, instalujte libovolný standardní fax program a faxujte přes GSM. Jednoduché a prosté. Obdobně data - zatímco všude jinde konfigurujete a instalujete software, u Sagemu RD750 zvolíte standardní modem 9600 bps, patřičný COM port a již datujete. Nádhera.

Fax není posledním vylepšením hodným pozornosti. RD750 je vybaven funkcí hlasitého hands-free, naposledy spatřenou u modelů AEG/Matra/Nortel (vše vyráběl Nortel a u nás se to snad nikdy neprodávalo). Hlasité hands-free funguje také jednoduše - během hovoru chvilku přidržíte zelené tlačítko, na displeji se objeví znak reproduktoru a v tom okamžiku místo potichého hovoru vychází ze sluchátka solidně zesílený hlas. Také citlivost mikrofonu se zvětší - s RD750 lze nádherně komunikovat například, když něco děláte, máte plné ruce a potřebujete telefonovat, ale pokud máte trabanta nebo jiný hlasitý povoz, doporučím koupit pořádně nadupanou hands-free, aby bylo slyšet i přes motor. Hlasité hands-free mi přijde jako velmi hezký nápad, jenž byl dobře zpracován.

Další funkce známe z předchozích modelů - standardní vibrátor, integrovaný digitální záznamník na 160 vteřin - umožní zaznamenat příchozí hovory, když je nechcete přijmout a dokonce má i příposlech, abyste slyšel, co vám kdo vzkazuje. Hovor si ale nahrát nemůžete - škoda...

Příjemná je paměť na 20 SMS zpráv, 100 míst pro telefonní seznam v telefonu, datum, budík a čas - datum a čas se zaznamenávají k logům hovorů, abyste viděli, kdy jste koho volali a kdo volal vás. Kalkulačka.

Výkonem je telefon na průměru - 2 hodiny stand-by a 69 hodin hovoru při váze 155 gramů nejsou špatné, ale na špičku to nestačí. Zato příjem signálu je kromobyčejně dobrý.

Dovolím si malé doporučení pro vývojáře Sagemu - smažte zdrojové kódy pro menu a naprogramujte ovládání telefonu znovu. Ani poslední s rodu Sagemů totiž nedosahuje ani po paty pohodlnosti ovládání mistrovsky zvládnutých telefonů Nokia 6110/5110 - a to je škoda. Mnoho maličkostí v ovládání kazí dojem z jinak funkcemi nadupaného telefonu. Už hrubý grafický rastr, nepříjemné překreslování s přebliknutím, pohyb v menu - u Sagemu se o ergonomii ovládání ještě nic nedozvěděli.

Sagem RD750 v současné době představuje to, co bych si v oblasti funkční výbavy představoval jako ideál výborně zajištěného mobilu pro práci. Bohužel - vzhledem k ne právě přehlednému menu tento telefon nemohu šmahem doporučit všem. Pro ženy asi příliš nebude a také techničtí antitalenti si jej neoblíbí. Zato pokud jste technicky založen a zejména pokud oceníte data i fax na cestách, sáhněte po něm.

Poznámka na okraj - Sagem RD750 má více modifikací, které se liší výbavou a samozřejmě cenou. Až model RD750 D má vestavěný modem, dejte si tedy pozor při výběru...