Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Sagem RC 725 (recenze)

Podrobná recenze mobilního telefonu francouzské firmy Sagem. Vzhled, velikost, funkce, technické parametry.

Mobilní telefony značky Sagem se na našem trhu zabydlují pomalu, ale jistě. Ještě před dvěmi lety je u nás nikdo neznal a od července jeden z modelů Sagemu najdeme v nabídce RadioMobilu za cenu, která připomíná cenu dotovanou - přitom jde o telefon nedotovaný. A vzhledem k tomu, že Sagem uvažuje o postavení továrny na mobilní telefony v České republice, může se stát, že značka nakonec zdomácní a my se dočkáme prvních mobilních telefonů Made in Czech republic.

Nedávno jsme se dívali na telefon Sagem RC715, nejlacinějšího ze Sagemů a jednoho z vítězů loňské ankety Mobil roku 1997. Také jsme se podívaly na dražší souputníky - dnes se podívejme na telefon, který je v síti Paegas prodáván za 6599 Kč bez DPH - tedy na Sagem RC 725 vybavený SIM Toolkitem zapůjčený Sagem CS Agency. Netřeba zdůrazňovat, že telefon i návody jsou kompletně v češtině.

Vzhled

/telefony/sagem RC725Vzhledem se telefon RC725 liší od svého předchůdce 715 jen nepatrně: v zásadě přibyla pouze dvě programovatelná tlačítka, jimž můžete přiřadit nějakou funkci a zvětšil se displej - ten nyní zobrazuje 4 řádky. Váha i rozměry zůstaly - 154 gramů s malou SIM kartou a 140 x 50 x 24 mm na rozměrech. Navíc je model 725 laděn spíše do černé barvy (ve světě je k vidění v dalších pěti barvách, ale to je jen test zájmu zákazníků), zatímco 715 je v barvě světle šedé. Telefon si na rovné plochy příliš nepotrpí, jak vidno, horní strana přístroje je skosená, taktéž baterie tvoří "kulatá záda" a anténa je rovněž vykloněna z hlavní osy přístroje. Provedení všech částí telefonu je bytelné - jak konektor dodávané cestovní nabíječky, tak anténa i upínání baterií působí značně robustně (na rozdíl třeba od flipu na modelech 730 a 750).

Displej Zelený displej může být podsvícen, můžete ale také vypnout zobrazování na displeji, pokud je telefon v klidovém stavu. Touto dosti ojedinělou funkcí se sice příliš neušetří (LCD nemá přílišný odběr), ale o něco to pomůže. Pozor, pokud se zobrazování na displeji vypne, napovídá o životě telefonu jen mrkající diodka a displej se rozsvítí po stisknutí zeleného sluchátka. Tato funkce také funguje jako autozámek klávesnice, který nefunguje jen na zmíněné zelené sluchátko. Displej vypadá podobně, jako u ostatních Sagemů - převažuje textový mód, veškeré ikonky jsou tvořeny matrixem 6x5 bodů, což není příliš jemné. Prostě klasická výhrada k Sagemu - displej příliš elegance a jemnosti nepobral. Displej v klidovém stavu zobrazuje datum a čas, sílu signálu v měti stupních a nabití baterie ve zhruba třech stupních ikonkou v matrixu 6x5 bodů. Zobrazováno je jméno sítě a také je indikováno, zda přišla nová SMS zpráva nebo zda jsou v paměti nějaké SMS zprávy. Také je indikováno, za je telefon v režimu tichého zvonění. Výhodou displeje je, že je čitelný i pro lidi se slabším zrakem.

Ovládání telefonu

Ovládání telefonu nepřekročilo stín ostatních Sagemů a má ještě kus cesty k propracovaným menu Nokia 3110 nebo 6110. Na druhou stranu, pokud je tento Sagem vaším prvním telefonem, rychle si zvyknete na způsob řazení i ovládání dvěma šipečkami pro pohyb v menu a kláves C a OK pro skok zpět a vnoření se do menu. Pro vyvolání menu slouží vyhrazená klávesa Menu, dále jsou zde dvě vyhrazené klávesy, na něž můžete předdefinovat určité funkce (aktivace tichého módu, vstup do telefonního seznamu, čtení nové SMS zprávy atd). O zvláštnostech v ovládání Sagemů bylo napsáno dříve již více, takže snad jedinou zvláštnost zde uvedu jmenovitě: pokud jste v menu a dáte C pro návrat o úroveň zpět, ocitnete se na první položce menu, nikoliv na té, z které jste vyskočili.

Je třeba říci, že ovládání v menu se po kratším zácviku a případném pročtení manuálu stane jednoduché, pouze je odlišné od jiných telefonů a tím trochu nezvyklé.

Telefonujeme

Telefonování je jednoduché - napíšete číslo a zeleným sluchátkem voláte, červeným ukončíte hovor. Pokud zmáčknete zelené sluchátko bez čísla, dostáváte se do seznamu hovorů, kde jsou najednou hovory příchozí i odchozí - celkem jich tu může být dvacet a jsou odlišeny ikonkou a hlavně u nich je čas realizace hovoru. Stisknutím klávesy číslo zavoláte nebo jej uložíte do paměti. Sagem 725 může uložit ve svojí paměti až 100 čísel a dalších 20 SMS zpráv, což je velmi příznivé.

Telefonní seznam lze vyvolávat programovatelnou klávesou (doporučuji), nebo jej lze vybrat v menu nebo lze napsat část hledaného jména podržení klávesy - první se objeví číslo, držte dále, objeví se písmeno, držte stále a ona ta písmena rolují - a odklepnutím zeleným sluchátkem. Poté se vám vypíšou pouze jména, které začínají na uvedenou sekvenci - do jiných se neprolistujete. Prohledávání trvá relativně dlouho - u delší sekvence i dvě-tři vteřiny. Telefonní seznam lze třídit dle jména i dle čísla. Telefon zvládá konferenční hovory.

Redial je buďto vždy, nebo jste dotázáni, nebo nikdy - záleží na vás! A novinka oproti 715 - volající se zobrazuje jménem, pokud je jeho číslo v paměti.

Co potěší je široké spektrum servisních zvuků: telefon pípne, když vjedete konečně do oblasti se signálem (funkci deaktivujte, když Paegas ladí síť - upípali byste se), pípne při vybité baterce, můžete nastavit různé zvuky a zvonění pro došlou SMS nebo příchozí data a fax.

Posíláme SMS zprávu

Co se vám určitě líbit nebude je, že SMS zprávu nelze odeslat na číslo adresáta uložené v telefonním seznamu - příjemce musíte nadatlovat z paměti vlastní hlavy. Telefon obsahuje LED, která umí identifikovat i přijetí nové zprávy. Velmi výhodnou funkcí je možnost, nastavit si zvonění pro příchozí SMS zprávu. Výběr je sice dost omezený, ale je a to včetně hlasitosti. Za značné zaspání považuji nemožnost listovat číslo příjemce SMS zprávy v telefonním seznamu. Oproti ostatním modelům také přibyla možnost psát speciální znaky (pod klávesou 0 a #) - ale výběr stále není tak velký, jako u jiných modelů. Také je škoda, že telefon nemá v menu možnost nastavit potvrzení o doručení SMS zprávy. Zato má telefon Cell broadcast ukrytí pod šifrou GSM info. Čtení zpráv je snadné a nečiní nejmenší problémy. Zpráva se vypisuje na dva řádky po 12 znacích, listujete ručně a je zalamována. Posílání je trošku odlišné od jiných telefonů díky způsobu psaní znaků - klávesu držíte stisknutou, dokud se neobjeví vámi kýžené písmeno. Po napsání zprávy ji můžete uložit či odeslat na číslo, které si pamatujete a pokud jste pevně nedefinovali SMS centrum, jste na něj dotázáni.

A co nám zbylo? Především zvláštnosti: datum a čas na displeji, čas u hovorů. Budík a časovač ve stylu countdown pro nejrůznější použití. Docela schopná kalkulačka. Není vibrační vyzvánění, to má až model 730, chybí data a faxy - na to si kupte Sagem 750, chcete-li zůstat v rodě.

Jak je na tom výkon? Především: telefon prokazuje vysokou citlivost nejenom v laboratoři, ale i v terénu. Tam, kde Nokia 6110 není schopna navázat hovor, volá Sagem 725 bez větších problémů a citlivostí se může poměřovat s takovou legendou, jakou byl Siemens S4. Provoz na baterie už není tak skvělý - provozní čas 40-60 hodin deklarovaných v manuálu se pohybuje spíše u spodní hranice, řekněme na 46 hodinách pohotovostního režimu a při hovoru je deklarována výdrž 1 h 45 minut až 3 hodiny 20 minut - počítejte o něco málo přes dvě hodinky hovoru je na českých sítích realitou. Znamená to, že každá minuta hovoru poměrně značně odčerpá z pohotovostního času a tak plánujte Sagem 725 jako telefon na dva dny bez dobíjení při menším množství hovorů.

Jaký tedy je Sagem 725?

Result je i přes jisté množství výhrad bezpochyby positivní - je totiž třeba si uvědomit, že Sagem RC 725 se prodává za 6599 Kč bez dotace, tedy v hladině, na níž se pohybují dotované telefony. Je třeba také připomenout, že jde mimo některých modelů Siemense S10 a určitých Alcatel One Touch Club (zatím není dodáván) o jediný telefon plně podporující specifikaci SIM Toolkit. A za cenu, za jakou je telefon prodáván, nabízí opravdu solidní množství funkcí a dobrý výkon: v obojím vede před Ericssonem GA628 (váha a funkce bezpochybně!) a před dalšími lacinými doťáky a vážnějším konkurentem mu je až Nokia 5110, ta už z titulu síly značky Nokia.

Testy ostatních Sagemů - Sagem 435 (to už je hodně dávno a ještě s daty!) Sagem 630 (už se taky neprodává), Sagem 715 (Mobil roku 97 - cena a výkon), Sagem 730 (dražší a vibruje) a Sagem 750 (ještě dražší a už může i datovat).

Pozor: tento test platí pouze pro telefon prodáváný v síti Paegas. Některé starší modely řady 725 neměly ještě SIM-Toolkit - může se stát, že na ně v bazaru narazíte a ač je to málo pravděpodobné, zbytečně byste soptili na moji nevinnou hlavu.

Patrick Zandl

Sagem RC 725
přehled funkcí a vlastností
rozměry 140 x 50 x 24 mm maximální vysílací výkon (watt) nezjištěno
hmotnost 154 g (se SIM) frekvenční odchylka (Hz) nezjištěno
baterie - typ NiMH 600mAh fázová chyba (deg) nezjištěno
pohotovostní čas (stand-by) 46:30 h citlivost (dBm) nezjištěno
hovorový čas (talk-time) 2:13 h potlačení sousedního kanálu (dBc) nezjištěno
velikost SIM karty malá (plug-in) potlačení vlastního kanálu (dBc) nezjištěno
  displej    paměti
počet řádků/počet znaků (režim psaní SMS) zobrazitelných najednou 3 / 36 paměť telefonu na čísla / SMS zprávy 100 / 20
počet řádků/počet znaků (řežim psaní tel. čísla) zobraz. najednou 2 /26 délka seznamu posledně volaných 20
velikosti písmen 1 velikost délka seznamu přijatých hovorů 20 (s posledně volanými čísly)
datum / čas Ano / Ano délka seznamu nerealizovaných hovorů 20 (s posledně volanými čísly)
informace o volání   nadstandardní funkce
zobrazení délky posledního hovoru Ano filtrování příchozích hovorů Ne
zobrazení délky všech hovorů Ano telekonferenční hovor Ano
zobrazení délky jen odchozích hovorů Ne zablokování před cizí SIM kartou Ano
hovorový čas během hovoru Ne blokování odchozích volání Ano
tarifikace dle GSM phase 2 (indikace provolané částky) Ano volání jen na přednastavená čísla (fixed dialing) Ano
pípnutí po určité době hovoru Ne SIM toolkit Ano
automatický redial (opakované vytáčení čísla) Ano - upozorní akusticky na dovolání se fullrate / halfrate kodování hovoru Ne
  SMS a data vyzvánění
předdefinované SMS zprávy v paměti Ano jako odeslané zprávy počet druhů zvonění 16
potvrzení doručení SMS jako položka v menu Ne vibrační vyzvánění Ne
adresát SMS z telefonního seznamu Ne zesilované vyzvánění (crescendo) Ano
cell broadcast Ano tiché vyzvánění Ano
datové a faxové přenosy Ne možnost vlastního zvonění Ne
  ostatní
příslušenství v ceně: cestovní nabíječka, dokoupit lze stejný sortiment, jako u jiných modelů Sagem - jenže pouze značkové příslušenství, zatím se nevyrábí mnoho příslušenství u třetích firem, takže to může být dražší.

zvláštnosti: budík, kalkulačka, hodiny, countdown. V menu jsou data - zbytečně, nelze je aktivovat.

Autor:
  • Nejčtenější

Neomezená data dává O2 ještě levněji než dříve. S odměnou jsou za hubičku

15. dubna 2024  7:02

Základní datově neomezený tarif za cenu nižší, než standardně stojí tarif s 12 GB dat? U O2 na...

Doma si natáhnete neviditelné kabely k internetu. Huawei ukázal inovace

17. dubna 2024

Huawei na každoroční roadshow ukázal v Praze své inovace pro letošní rok. Vedle průmyslových...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K mobilu teď dostanete televizi zdarma a levnější jsou také iPhony

16. dubna 2024,  aktualizováno  10:12

Výrobci mobilních telefonů se už zase začínají předhánět ve výhodných nabídkách. Přímé slevy jsou...

Čínský smartphonový standard dorazil do Česka. Není co vytknout, ani cenu

17. dubna 2024  7:02

Motorola představila hned tři modely z top řady Edge. První se začne prodávat model Edge 50 Pro,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pošlete sportovní fotku a vyhrajte smartphone nebo dres Patrika Schicka

8. dubna 2024,  aktualizováno  18.4 13:04

Zachyťte na fotografii sportovní moment a vyhrajte úplnou novinku, smartphone vivo V40 SE s bohatou...

Mobily začínají vadit. Obec u Paříže je zakázala, v Nizozemsku nesmějí do škol

19. dubna 2024

Premium Ačkoliv žijeme v době, kdy mnoho lidí téměř nedá mobil z ruky, někde už úřadům a dalším institucím...

I velké značky mají laciné smartphony. Ale počítejte s kompromisy

19. dubna 2024

Výrobci telefonů mají zpravidla řešení i pro ty zákazníky, kteří potřebují co možná nejlevnější...

Pošlete sportovní fotku a vyhrajte smartphone nebo dres Patrika Schicka

8. dubna 2024,  aktualizováno  18.4 13:04

Zachyťte na fotografii sportovní moment a vyhrajte úplnou novinku, smartphone vivo V40 SE s bohatou...

Tento podnik budou milovníci vína zbožňovat. Musí se ovšem vzdát mobilu

18. dubna 2024  12:33

Se zajímavým způsobem, jak strávníky přimět ke vzájemné komunikaci, přišel majitel restaurace v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...