Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sagem myX6-2 – francouzský manažer v plné zbroji

  19:01aktualizováno  19:01
Sagem My X6-2 je velmi dobrý telefon schopný konkurovat i topmodelům světových výrobců, přičemž je v mnohém i předčí. V jeho výbavě naleznete podporu paměťových karet, BlueTooth, megapixelový fotoaparát či možnost přehrávání skladeb MP3.

Sagem se u nás před pár lety zavedl spíše jako výrobce poruchových a nepříliš povedených přístrojů, proto se na pár let i z českého trhu nadobro ztratil. Jelikož se ale produkce tohoto francouzského výrobce nezastavila a vývoj nových telefonů šel stále kupředu, rozhodli se v Sagemu opět vstoupit do České Republiky a ukázat, že jejich produkty prošly neopomenutelným evolučním procesem. Řady „My X“ nemají se starými známými Sagemy (tedy kromě značky) pranic společného, což směle dokazuje i právě dnes recenzovaný vrcholný model My X6-2.

Vzhled – vrzaní? Neznám!

Sagem se rozhodl trošku zmírnit své designové výstřelky a oproti svému předchůdci, modelu My X6, zvolil skutečně líbivý a střídmý vzhled. Použitá kombinace modré a stříbrné barvy doplněná chromovými prvky dodává telefonu na jeho eleganci. Po obvodu pak nalezneme bílou linii, která je tvořena samotnou kostrou přístroje. Telefon má rozměry 110 x 47 x 19 mm a váhu 104 gramů.

Sagem My X6-2 Sagem My X6-2 Sagem My X6-2

Přístroj nabízí i výměnné kryty, které s sebou ve většině případů nesou i horší konstrukční vlastnosti přístroje. To ale neplatí pro My X6-2, jeho konstrukce je natolik dobře vymyšlena, že nedovolí krytům sebemenší vůli. Pokud si zaslouží Sagem chválu, pak je to právě díky naprosto výbornému dílenskému zpracování telefonu.

Sagem My X6-2 Sagem My X6-2 Sagem My X6-2

Na čelní straně se nachází rozměrný displej, pod ním pak klávesnice s velmi hezky řešenou kurzorovou klávesou. Vpravo se skrývá jen okénko infraportu, vlevo pak naleznete titěrné tlačítko pro spuštění aplikace fotoaparátu a dvě šipky sloužící k zoomování, případně při přehrávání a hovoru k nastavení hlasitosti.

Sagem My X6-2 Sagem My X6-2 Sagem My X6-2

Spodní strana si vzala na starost umístění systémového konektoru – ten není řešen nejšťastněji, jelikož každá periferie si ho zabere sama pro sebe. Není tak možné telefon zároveň nabíjet a poslouchat hudbu z dodávaných sluchátek. Poslední zajímavý prvek je na zadní části přístroje, je jím čočka vestavěného fotoaparátu doplněná designovým prvkem velice podobným hlavní kurzorové klávese, jehož střed ukrývá i jednoduché zrcátko pro pořizování autoportrétů.

Klávesnice – najděte chybu

Klávesnici nového Sagemu tvoří jednolitý výlisek s velmi dobře profilovanými klávesami. Jejich zdvih i odpor je téměř ideální a s psaním zpráv nebudete mít sebemenší problém. Model My X6-2 je ukázkou telefonu, s jehož klávesnicí se sžijete během malé chvíle. Malou výtku bych směřoval pouze k bočním tlačítkům, která jsou možná až moc titěrná. Jejich ovládání je ale stále příjemné.

Hlavní kruhová kurzorová klávesa se nám od představení nepatrně změnila – přidala vroubky, které jsou společně s klávesami bíle a rovnoměrně podsvíceny. Vypadá to skutečně efektně, telefonu dodává tento prvek luxusní nádech. Ač klávesa svádí k otáčení, má napevno přiřazeny pouhé čtyři směry. Uprostřed se pak nachází potvrzovací tlačítko, kolem ní jsou umístěny klávesy pro ovládání hovoru a dvě kontextové tlačítka.

Sagem My X6-2 Sagem My X6-2 Sagem My X6-2

V pohotovostním stavu lze klávesnici zamknout dlouhým podržením hvězdičky, případně se automaticky zamyká s pohasnutím displeje (lze změnit). Zde Sagem zapomněl na malou drobnost – pokud při zamykaní dlouhým stiskem hvězdičky stačíte během hlášky „Uzamčeno“ omylem tuto klávesu stisknout znovu, zámek se automaticky zruší. Dlouhý stisk křížku pak zapíná tichý režim, při psaní zpráv slouží k rychlé aktivaci nástroje „lupa“, která má za úkol zvětšit použité písmo.

Displej a menu – postrádá hrdost

Sagem ve svých nových modelech téměř zákonitě používá špičkové displeje, v tomto případě se jedná o aktivní TFT pracující s rozlišením 176 x 220 obrazových bodů a podporující až 262 144 barevných odstínů. Jednotlivé pixely jsou od sebe téměř k nerozeznání, prohlížení fotografií je na tomto displeji radost. Bohužel se ale zdá, že se vývojáři v Sagemu tolika barev bojí, jelikož nabídka telefonu absolutně nevyužívá možností takového displeje – použité barvy jsou vybledlé, ikony nevýrazné a nabízená témata doslova nudná. Oživit displej lze pouze v pohotovostním stavu díky připraveným pestrobarevným obrázkům.

  

Hlavní nabídka je tvořena maticí dvanácti ikon, vstoupit do ni lze pomocí všech směrů kurzorové klávesy. Aktuálně vybraná ikona se zvýrazní pomocí vykreslených zaoblených rohů a jednoduché animace. Hlouběji zanořené položky jsou již pouze textové, k rozbalení některých z nich slouží směr vpravo kurzorové klávesy – zde je hlavní nedokonalost hlavní nabídky, jelikož naopak (použitím směru vlevo) se již výše nedostanete. Je to velká škoda, jelikož jinak by bylo ovládání Sagemu velmi pohodlné. Pro návrat tak musíte použít pravou kontextovou klávesu. V pohotovostním stavu lze pomocí stisku kontextových kláves vyvolat rychlé menu s vybranými funkcemi přístroje.

Telefonování – synchronizujte bez omezeni

Telefonní seznam pojme až 1500 vícepoložkových záznamů, ke každému jménu můžete mít uložena až tři čísla, dvě emailové adresy, URL adresu, poštovní adresu, textovou poznámku, společnost a můžete mu přiřadit fotografii i vyzváněcí melodii. Kontakty lze třídit do skupin, které pak slouží pouze pro hromadné posílání SMS či MMS zpráv. Vyzváněcí profily a s nimi spojené filtrování pomocí skupin Sagem nenabízí.

  

Přístroj umožňuje rychlý přístup do telefonního seznamu pomocí dlouhého stisku numerických kláves. V seznamu lze mít zobrazeny obě paměti naráz (telefon i SIM), případně pouze jednu z nich. K dispozici máte i jednoduchý výpis uskutečněných hovorů, ve kterém naleznete až dvacet posledně použitých čísel pro odchozí hovory a po desítce pro hovory přijaté a zmeškané. Telefon je třípásmový (900/1800/1900 MHz), takže si s ním zavoláte i v USA a odlehlejších částech Ameriky.

K upozornění na příchozí hovor či SMS lze použít polyfonii (64 hlasů) či soubory ve formátu iMelody, WAVE, MIDI, AAC nebo přímo skladby MP3. Kvalita reproduktoru je velmi dobrá, telefon nabízí i hlasitý odposlech. Přístroj se dokáže pomocí dodávaného software WellPhone i jednoduše synchronizovat s Outlookem či Lotus Notes.

Zprávy – procvičte si oči

Sagem si poradí se zprávami SMS, EMS a MMS. Emailový klient zůstal bohužel v zapomnění, je ale možné ho dohrát pomocí Javy. Editory pro tvorbu zpráv jsou velmi jednoduché, použitý font je ale více než maličký. I při použití funkce „lupa“, která má za úkol text zvětšit, zůstávají znaky na displeji opravdu malé. Přístroj se tak zcela vůbec nehodí pro lidi s horším zrakem. Při větším fontu se na displej vejde celá jedna SMS na osmi řádcích, deaktivace lupy vám nabídne řádků jedenáct, avšak titěrnost písmenek je v tomto případě do nebe volající.

  

Při tvorbě zpráv se viditelně odečítají znaky, případně velikost v kb. Při překročení 160ti znaků se zobrazuje i počet posléze odeslaných zpráv, ještě před odesláním SMS jste na tuto skutečnost upozorněni výstražným dialogem. K psaní je nabídnut i český slovník T9, který lze nadobro vypnout. Píše sice s diakritikou, zprávy ale nezkracuje. Nesympatické je, že pro napsání velkého písmene musíte klávesu s hvězdičkou dlouze podržet. Do telefonu uložíte až 500 textových zpráv.

Organizace a data – vyspělý manažer

Sagem je dodáván s již zmiňovaným synchronizačním softwarem WellPhone, který vám zajistí správu kontaktů a především kalendáře. Ten v telefonu nabízí všechny dostupné pohledy a ukládané události lze roztřídit do šesti skupin. Každé události nastavíte čas a datum upozornění, předmět a předstih, s jakým vás má telefon upozornit. Při zpětné kontrole uložených událostí roztříděných do jednotlivých skupin začne telefon nepochopitelně přehrávat zvuk cvrčků – proč tomu tak je, je i pro nás záhadou. Do kalendáře lze uložit i hlasovou poznámku, pro kterou platí bezezbytku totéž, co pro událost textovou.

  

V nabídce Sagemu naleznete i úkoly, které jsou jednodušší formou kalendáře, časovač, kalkulačku, neopakovaný budík a v Javě pak aplikaci zastupující stopky s možností ukládání mezičasů. Hodí se sem i informace o paměti telefonu. Ta je celých 10 MB, doplnit ji lze ale i paměťovými kartami microSD neboli Trans Flash. Jedná se o skutečně miniaturní paměťové médium, umísťuje se pod přední kryt a bez jeho sejmutí s ní není možné nakládat. Ve standardním balení se s žádnou paměťovou kartou bohužel nepotkáte.

  

Pro připojení k internetu je Sagem vybaven pouze paketovou technologií GPRS třídy 10, s počítačem ho propojíte pomocí kabelu, IrDa portu a dokonce i technologií Bluetooth. Na wapové a jednoduché (x)HTML stránky se dostanete pomocí vestavěného prohlížeče, tento Francouz si porozumí s protokolem Wap 2.0. Veškerou správu multimediálního obsahu má na starost opět program WellPhone. Přístroj se dokáže synchronizovat i vzdáleně pomocí SyncML.

   

Multimedia – foto, video, hudba…

Multimediální funkce Sagemu My X6-2 jsou na vysoké úrovni. V první řadě nabízí megapixelový fotoaparát s širokými možnostmi nastavení. V dnešní době se v této třídě telefonů sice jedná již o průměr, i tak se nemá novinka za co stydět. Nastavit můžete kvalitu pořizované fotografie, upravit světelné podmínky a využít až osminásobného digitálního zoomu. Přístroj si poradí i s videem, možnosti jeho nastavení jsou ale omezeny pouze na velikost záznamu (MMS, neomezeně) a vypnutí/zapnutí zvukové stopy.

  

Proč ho koupit?
  • povedený design
  • 1,3Mpix fotoaparát
  • MP3/AAC přehrávač
  • paměťové karty
  • kvalitní konstrukce
  • cena
Proč ho nekoupit?
  • chybí EDGE
  • velmi malý font
  • až příliš jednoduchá grafika menu
  • umístění paměťové karty
Kdy?
listopad 2005
Za kolik?
6990 Kč včetně DPH

Velkou výhodu si ale schovává Sagem pod položkou „Přehrávač zvuku“, který ve spojení s podporou paměťových karet napovídá o možnosti použití telefonu jako MP3/AAC přehrávače. Nabízená aplikace sice funkcemi neohromí, můžete ale vytvářet seznamy skladeb dle libosti a pro triviální poslech hudby naprosto dostačuje. V balení dostanete i kvalitní stereo sluchátka sloužící zároveň i jako lehká handsfree sada. Pro plné využití telefonu jako hudebního přehrávače si ale budete muset zakoupit paměťovou kartu, jelikož interní paměť 10 MB je skutečně málo. Pro chvíle nudy je připravena i jedna zábavná hra, další lze dohrát díky podpoře Javy 2.0.

Závěr – zdatný konkurent

Sagem My X6-2 svou velmi dobrou výbavou i kvalitní konstrukcí dokazuje, že francouzský výrobce má velké ambice a v budoucnu bude schopný konkurovat i mnohem úspěšnějším modelům světových značek. Bez ohledu na zmiňované nedostatky si beze studu může stoupnout vedle odcházejícího manažerského Siemense S65. Pokud se Sagem bude více snažit a odstraní v podstatě drobné chyby vyžadující nevelký zásah do softwaru přístroje, stane se z něj neopomenutelný hráč na našem trhu. Cena nového Sagemu byla stanovena na 6990 Kč.

Autor:
Nejčtenější

Xiaomi Mi A1
Raketové Xiaomi. Superlevné mobily útočí i na Česko

Čínské Xiaomi po loňském oslabení letos očekává rekordní prodeje. Podle odhadů vedení by celkový objem vyexpedovaných smartphonů měl dosáhnout 90 milionů kusů....  celý článek

Vedoucímu hotelové služby explodoval v kapse košile Samsung Galaxy Grand Duos.
V kapse košile ucítil teplo, krátce poté jeho samsung explodoval

Nepříjemné chvilky zažil o poslední zářijové sobotě 47letý hotelový provozní Yulianto, v náprsní kapse jeho košile mu totiž explodoval telefon Samsung Galaxy...  celý článek

Microsoft Lumia 950 XL
Microsoft připravil dárek pro nejvěrnější fanoušky mobilních Windows

Mobilní Windows už nejsou pro Microsoft prioritou, jejich vývoj ukončil. Přesto americký gigant vydal stejně jako pro počítače aktualizaci Fall Creators Update.  celý článek

Nové ovládací centrum umožňuje přidávat další funkce.
Nový Android má extrémně málo smartphonů. U Applu je to úplně jinak

Díky tomu, že Apple si sám vyvíjí software i hardware, je aktualizace iPhonů a iPadů velmi snadná. Naopak Android má roztříštěnou základnu přístrojů od tisíců...  celý článek

Honor 6A
Nenápadný premiant nižší třídy. Vyzkoušeli jsme Honor 6A

Nejlevnější model v nabídce značky Honor je dobrým příkladem toho, jak se mají dělat levné smartphony. Soustředí se na baterii, kvalitu displeje a na systém,...  celý článek

Další z rubriky

Portfolio smartphonů Samsung
Devět letošních Samsungů, který je nejzajímavější?

Samsung letos na našem trhu uvedl celkem 9 různých modelů napříč řadami J, A, S a Xcover. Měli jsme v redakci unikátní příležitost nafotit je všechny pohromadě...  celý článek

Údajný snímek nástupce OnePlus 5
OnePlus 5 hlásí vyprodáno. Nástupce přijde nečekaně brzo

OnePlus 5 patří k nejpovedenějším přístrojům sezony. Má výbornou výbavu a příznivou cenu. Podle serveru GizmoChina by již brzy měl přijít jeho nástupce, který...  celý článek

ZTE Axon M
Výjimečný rozevírací smartphone je tu, ale konstrukce je zvláštní

Na rozkládací smartphony s ohebnými displeji se čeká už nějaký ten pátek. Nové ZTE Axon M sice přináší rozevírací koncepci, ovšem ohebný displej nemá. To...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.