Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sagem myC-3b - vypadl z kapsy sv. Valentýna (recenze)

aktualizováno 
Pokud si některý telefon skutečně zaslouží označení "pro ženy", je to právě Sagem myC-3b. O tom, že se zaměřuje na něžnou polovinu mobilních uživatelů, vás přesvědčí nejen design, ale i přítomnost menstruačního kalendáře.

Sagem myC-3b je plodem vzájemné spolupráce mezi Sagemem a čínskou společností Bird. O tomto modelu jsme vás poprvé informovali v článku Sagem C3b - véčko k zulíbání. Již tehdy bylo jasné, že pokud si některý mobilní telefon zaslouží označení "pro ženy", bude to právě tento.

Nové véčko od Sagemu patří k nejoriginálnějším telefonům a zaručeně na sebe dokáže upoutat pozornost. Svým oválným tvarem telefon připomíná tu otvírací věc se zrcátkem a práškem, co jí nosí ženy v kabelkách - pudřenku.

Vzhled - upoutá na sebe pozornost

Na první pohled myC-3b zaujme kombinací základních barev - tmavě červená a matně stříbrná. V místech, kde se na sebe obě barevné části napojují si můžete všimnout zajímavé chromované křivky. Malý ovál napravo od loga výrobce připomíná tlačítko, ale jedná se také pouze o designový doplněk.

Sagem myC-3b Sagem myC-3b

Vzhledem k rozměrům a faktu, že se jedná o véčko, je telefon poměrně úzký, což mu dodává na eleganci. Na levém boku si můžete všimnout tlačítek pro regulaci hlasitosti. Ve spodní části vede po obvodu asi dva milimetry široké poloprůhledné sklíčko. Trochu připomíná to, pod kterým se obvykle ukrývá infraport nebo Bluetooth, ani jednu z těchto funkcí ovšem nový Sagem nemá.

Na pravém boku naleznete netradičně umístěný nabíjecí konektor. Kloub telefonu je masivní a má minimální vůli. V kloubu je lehká pružina, při otvírání tedy stačí vyklopit horní část o několik centimetrů a zbytek pohybu již obstará mechanismus samotný. Na horní hraně se nachází nezbytné poutko pro zavěšení telefonu na krk. Bohužel se Sagem myC-3b neobešel bez externí antény, která je poměrně velká.

Sagem myC-3b

Po otevření se v horní části tradičně nachází displej, který mohl být vzhledem k ploše přístroje ještě o něco větší. Displej obklopuje vysoce lesklá plocha, která skvěle odráží obraz, což zvýrazňuje dojem, že se jedná o luxusní pudřenku předělanou na mobilní telefon.

Sagem myC-3b Sagem myC-3b

Nad displejem je umístěný reproduktor, pod displejem naleznete označení přístroje – myC-3b. Kódové označení obvykle na telefonu nenajdete. V případě některých modelů od společnosti Sagem se zdá jeho umístění vhodné, protože názvy jsou velmi složité a těžko zapamatovatelné.

Sagem myC-3b

Celkově drží kryty pevně, nijak nevržou a telefon působí velmi precizním dojmem. Sagem myC-3b se nesnaží zaujmout uživatele miniaturními rozměry, ale hlavně stylovým designem. Rozměry telefonu jsou 81x51x22,5 mm a včetně baterie přístroj váží 85 gramů. Baterie je typu Li-ion a její kapacita je 550 mAh. Po plném nabití by měla vystačit na osm dnů v pohotovostním režimu nebo 4 hodiny hovoru. V průměru nám telefon vydržel na jedno nabití den a půl až dva dny.

Klávesnice - dobrá odezva, ale špatný popis

Klávesnice je plochá, což je charakteristické pro všechny telefony véčkové konstrukce. V noci pomáhá s čitelností klávesnice výrazné modré podsvícení. Popis číselných tlačítek bohužel najdete vždy pod příslušnou klávesou, což někdy vytváří při psaní zmatky. I po týdnu testování občas docházelo k překlepům.

Funkční tlačítka jsou uspořádána do soustředných oválů. Střed vyplňuje navigační klávesa, která je bohužel pouze čtyřsměrná a ačkoliv tomu její design napovídá, nelze jejím stiskem volba potvrdit. Zbylé čtyři funkčí klávesy jsou vytvarované do dalšího oblouku, který obklopuje středové tlačítko.

Sagem myC-3b Sagem myC-3b

Jejich funkce jsou známé – zelené a červené sluchátko pro ovládání hovorů a dvě tlačítka, která vykonávají různé funkce v závislosti na tom, kde v menu se nacházíte. Rozložení těchto kláves je ovšem velmi netradiční, protože je přesně obrácené, než jak je tomu u většiny mobilních telefonů.

Při prvních pokusech o ovládání telefonu tak dochází k menším nehodám. Často se například stávalo, že místo přijmutí hovoru jsme jej červeným sluchátkem odmítli. V menu telefonu vás zase zaskočí prohození kláves zvolit a zpět.

Klávesnice nového Sagemu je trochu tužší a má minimální zdvih. Při stisku mají tlačítka dobrou odezvu. Ovládnutí přístroje ovšem, vzhledem k rozložení a popisu tlačítek, vyžaduje dostatek trpělivosti.

Barevný displej má rozlišení 128x160 pixelů při rozměrech 23x35 milimetrů. Jedná se o CSTN displej, který dokáže zobrazit až 65 tisíc barev.

Sagem myC-3b Sagem myC-3b Sagem myC-3b

Displej je velmi podobný tomu, který má například Sony Ericsson T630. Zobrazení je velmi detailní, pouze velmi zblízka je viditelná drobná mřížka. Vnější displej u Sagemu myC-3b chybí. Pro optimalizaci spotřeby telefon umožňuje vypnout podsvícení klávesnice i časovat, za jakou dobu má zhasnout. Výdrž baterie může prodloužit i nastavení kontrastu.

Menu a ovládání - několik grafických úrovní

Do menu telefonu vstoupíte stiskem navigačního tlačítka směrem nahoru nebo dolů. Menu hraje pastelovými barvami a rozhodně se nepodobá žádnému známému standardu. Po levé straně jsou vyskládané malé ikonky, které se při stisku navigační klávesy posouvají (nahoru nebo dolů).

 Sagem myC-3b Sagem myC-3b Sagem myC-3b

Menu reaguje velmi rychle. Druhá ikonka shora je vždy zvýrazněna malým rámečkem, který označuje aktuální volbu. Hlavním motivem menu je kruhový útvar ve středu obrazovky. S každou volbou se změní jeho barva a shora do něj „přijede“ zvětšená ikona vybrané položky. Ve spodní části se zobrazuje její popis.

Displej Sagemu myC-3b  Displej Sagemu myC-3b Displej Sagemu myC-3b

Menu Sagemu myC-3b se někomu může zdát kýčovité, přesto lze na něm ocenit jeho originalitu a navíc má několik úrovní grafických. U všech ostatních telefonů je graficky zpracovaná pouze první úroveň a další jsou již textové.

Sagem myC-3b Sagem myC-3b 

V základní obrazovce lze horním výběrovým tlačítkům přiřadit různé funkce pro jejich rychlou aktivaci. Nastavení rychlých voleb u navigačního tlačítka měnit nelze. Stiskem doprava lze v základní obrazovce otevřít menu zpráv. Stiskem doleva se aktivuje unikátní aplikace, kterou ocení spíše příslušnice něžného pohlaví (víz níže).

Telefonování - 300 záznamů a skupiny volajících

Reproduktor Sagemu je dostatečně hlasitý, při vysoké hlasitosti zní trochu nakřáple. Telefon má vlastní paměť na 300 kontaktů a ke každému záznamu lze uložit až devět různých položek (fotografie mezi nimi nechybí). S pamětí SIM a telefonu pracuje Sagem myC-3b tím nejjednodušším způsobem – zobrazuje je zároveň. Jednotlivě lze kontakty mezi oběma pamětmi kopírovat, naráz to telefon neumožňuje.

Sagem myC-3b Sagem myC-3b Sagem myC-3b

Na příchozí hovor upozorní 32hlasé polyfonní melodie, které mají perfektní kvalitu reprodukce. Vlastní vyzvánění si můžete i nahrát. Hovor lze přijmout pouhým otevřením telefonu. Sagem myC-3b ovšem nemá vnější displej. Jestli vám občas volá někdo, komu telefon neberete, nemůžete tuto funkci využívat, protože hovor dřív přijmete, než zjistíte, kdo volá.

Kontakty v telefonu lze roztřídit do skupin volajících. Šest skupin je v telefonu nadefinováno a dalších devět si můžete sami vytvořit. Snadno tak odlišíte volající různým vyzváněním, filtrování hovorů telefon nenabízí. Podobně jako například telefony Samsung, ani Sagem my C-3b nepodporuje klasické vyzváněcí profily. Dlouhým stiskem "*" se telefon pouze přepne do tichého režimu.

Sagem myC-3b

Zprávy - e-mail nehledejte

Sagem myC-3b si rozumí se zprávami ve formátu SMS, EMS a MMS. Telefon bohužel nemá integrovaný fotoaparát, takže materiál pro MMS lze pouze přeposílat nebo stahovat z Wapu. Do telefonu můžete uložit až 100 textových zpráv. Multimediální zprávy jsou limitovány sdílenou pamětí 1,5MB.

Displej Sagemu myC-3b Displej Sagemu myC-3b Displej Sagemu myC-3b

Při psaní se odpočítávají znaky a zobrazuje se, na kolik zpráv bude text rozdělen. Je možné využít také funkci zoom, která změní počet řádků ze standardních sedmi na šest. S rychlejším psaním pomáhá T9. Testovaná verze telefonu bohužel nebyla v češtině, a tak nevíme, jestli odesílá diakritiku a zkracuje tím zprávy.

Sagem myC-3b Sagem myC-3b Sagem myC-3b

Editor zpráv má malé zpoždění a při psaní se někdy stává, že se prst zastaví a telefon ještě dopisuje zadané znaky. Vzhledem k nestandardnímu popisu kláves tak nelze Sagem myC-3b pro vášnivé pisatele textových zpráv doporučit.

Organizační funkce - vše potřebné a něco navíc

Základní organizační funkce – budík má tu nejjednodušší podobu. Můžete si nastavit čas a zvolit, jestli má být budík aktivní. Diář telefonu má známé provedení a nabízí měsíční, týdenní i denní pohled. Pokud chcete záznam přidat, nestačí bohužel najet v tabulce na vybraný datum. Nový záznam lze přidat pouze přes Calendar menu\ Add event. Zde ovšem například nevidíte, kolikátého je příští úterý.

Displej Sagemu myC-3b Displej Sagemu myC-3b Displej Sagemu myC-3b

Názor ženy

Vínový Sagem je prezentován jako ženský telefon, ale připadne mi, že je o malinko buclatější, než by se do drobné ženské ručky hodilo. Nepříjemným designovým prvkem je i výrazná špičatá anténa. Vínovofialová barva je zajímavá, je jen otázkou osobního vkusu, jak se bude líbit. Já osobně bych dala přednost buď temnější červené, nebo naopak nebesky modré. Jinak se telefonu nedá z estetického hlediska vytknout nic. Problém nastává v okamžiku, kdy jej otevřete a chcete se dostat do kondiciogramů, které k typicky ženskému telefonu neodmyslitelně patří. Pomalé klopýtání v menu bohužel příjemný dojem z designu zkazí. Stejně tak mě nenadchnul kondiciogram/menstruační kalendář (půvabně nazvaný Pink Schedule), zejména proto, že jsem s jeho nastavením bezúspěšně zápasila přes pět minut. Poté, co se mi konečně podařilo aplikaci otevřít, jsem zjistila, že stejně jako ostatní ženské programy i tento nesplňuje základní požadavky. To jest: připomínka na antikoncepci (opakovaná po tři týdny v měsíci), vkládání skutečných hodnot do kalendáře a uživatelská přívětivost. Tímto bych chtěla apelovat na výrobce: zeptejte se žen, jak má vypadat ženský telefon! Tvar pudřenky a vínová barva nejsou to zásadní.

Další organizační funkcí je přehledný úkolovník. Jednotlivé úkoly jsou vidět pod sebou a lze u nich nastavit název, popisek, trvání a kategorii. Jednoduchá kalkulačka, která zvládá pouze operace sčítání, odečítání, násobení a dělení, je spojena s konvertorem měn. Výsledek matematické operace tak můžete rovnou převést v patřičném kurzu.

Displej Sagemu myC-3b  

Kromě časovače naleznete v menu Organizer také položku Bio Features. Zde se nachází tři velmi zajímavé, ale již méně užitečné, aplikace. První z nich jsou biorytmy, které vám stanoví vaše šťastné dny ve stylu filmu Jáchyme, hoď ho do stroje. Další je modrý plánovač (Blue Scheduler). Do této aplikace zadáte, kdy jste přestali kouřit a jakou jste měli denní spotřebu cigaret. Tento plánovač pak počítá, jak dlouho si již cigarety odpíráte a kolik dnů života jste si tím našetřili.

Poslední aplikace nese název růžový plánovač (Pink Scheduler) a jedná se o menstruační kalendář. Majitelky Sagemu myC-3b tak mohou sledovat úhledně zpracovaný měsíční cyklus nejen svůj, ale i své nejlepší kamarádky.

Sagem myC-3b Sagem myC-3b 

Datové a další funkce

Sagem myC-3b má integrovaný modem a podporuje GPRS třídy 8 (4+1). K počítači lze Sagem připojit pouze datovým kabelem, protože infraport ani Bluetooth nemá. Zatím nevíme, jestli u nás budou kabely v prodeji. Přímo z telefonu můžete prohlížet stránky ve formátu Wap 2.0. V menu byly u testované verze pouze dvě hry, a tak je trochu zarážející, že tento telefon nepodporuje Javu.

Sagem myC-3b je velmi stylové low-endové véčko. Na ženskou ruku je možná moc velké, ale tento telefon se nesnaží být příliš praktický. Na první pohled dokáže upoutat pozornost, ovládání ovšem vyžaduje dostatek trpělivosti a i výbava telefonu je na dnešní poměry chudá. Zdá se, jako by se tento model se svým příchodem na trh trochu opozdil. 

Sagem myC-3b může konkurovat například LG C1200 nebo Samsung X450. Cena telefonu by se měla pohybovat okolo 7000 korun. 

Autor:
Nejčtenější

Fidget spinner mobil pořídíte za asi 350 korun.
Hit letošního roku už můžete mít i jako mobil. Stojí několik stovek

Hračka původně určená k relaxaci, fidget spinner, je hitem letošního roku. Její slávy využil výrobce z Hongkongu, který do ní vtěsnal celý funkční mobil....  celý článek

Portfolio smartphonů Samsung
Který letošní Samsung se vám líbí nejvíc?

Samsung letos na našem trhu uvedl celkem 9 různých modelů napříč řadami J, A, S a Xcover. Měli jsme v redakci unikátní příležitost nafotit je všechny pohromadě...  celý článek

Nokia 9
Skvělý start, hodnotí analytici návrat Nokie na trh

Návrat značky Nokia na trh byl doprovázen řadou analýz, které předpovídaly úspěch, nebo naopak krach. Nakonec to vypadá, že se návrat legendární značky může...  celý článek

Fotografické čipy Samsung ISOCELL
Už nebudou vykukovat. Samsung představil mobilní foťáky Isocell

Špičkové chytré telefony mnohým nahradí digitální kompakt. Z fotografických čipů pro smartphony se tak stává zajímavý segment a Samsung patří i v tomto směru...  celý článek

Za nový iPhone 8 si nechal na ruku vytetovat logo T-Mobilu
Chtěl iPhone zdarma a tak si nechal vytetoval logo T-Mobilu

Neobvyklý způsob, jak si pořídit nový mobil, zvolil muž z USA. Domluvil se s ředitelem T-Mobilu, že si nechá vytetovat logo tohoto operátora na ruku výměnou za...  celý článek

Další z rubriky

IBM Simon
Takový smartphone jsme ještě netestovali. Rarita, která nedává smysl

V roce 1994 se začala psát komerční budoucnost chytrých telefonů. IBM Simon se stal prvním chytrým telefonem na trhu. Z dnešního pohledu je to především...  celý článek

BlackBerry Motion
Velká baterie, zvýšená odolnost a nedobytné fotky. To je nové BlackBerry

Po modelu KEYone tu máme další novodobé BlackBerry z dílen čínského TCL. Nový Motion nemá úplně špičkovou výbavu, předností by ale měla být velká výdrž...  celý článek

Údajný snímek nástupce OnePlus 5
OnePlus 5 hlásí vyprodáno. Nástupce přijde nečekaně brzo

OnePlus 5 patří k nejpovedenějším přístrojům sezony. Má výbornou výbavu a příznivou cenu. Podle serveru GizmoChina by již brzy měl přijít jeho nástupce, který...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.