Sagem my302X - Francouz s gumou

  • 16
Sagem připravil nový model určený pro volný čas, na jehož bocích najdeme nápis Outdoor. Ve výbavě nenajdeme fotoaparát, ale například Bluetooth nechybí. Rozměry telefonu ale překvapují tloušťkou 14 milimetrů.

Sagem připravil pro svou novou řadu my3, po modelech my300X respektive my301X, upravenou variantu určenou pro volný čas. Sagem přejmenoval všechny své modelové řady a právě řada my3 patří někam na pomezí low-endové kategorie a střední třídy. Modely z této řady si jsou docela podobné, liší se výbavou a také vzhledem. 

Stylově odolný

Novinka my302X se honosí na bocích nápisem Outdoor, odolnost však na první pohled vzbuzují pouze pogumovaná záda a boky telefonu. Díky pogumované zadní části telefon neklouže a například leží jako přibitý v jedoucím autě položený na palubní desce. To je praktická vlastnost, ale nápis Outdoor je příliš pyšný a nadnesený.

O dalších odolných vlastnostech telefonu totiž pochybujeme. Na první pohled je jasné, že s vodou si telefon moc rozumět nebude a i zřetelné spáry mezi přední a zadní částí telefonu nezajistí dokonalou prachuvzdornost. Zvýšenou odolnost proti pádu jsme nezkoušeli, v tomto směru by asi telefon měl něco vydržet. Nápis Outdoor na bocích telefonu tak můžeme považovat spíš za stylový prvek, než za označení odolnosti přístroje.

  

Hranatý a tenký

Design nového Sagemu je povedený. Konstrukce telefonu je tenká a výrobce vsadil na ostré hrany. Rozměry telefonu jsou 105 x 46 x 14 milimetrů, což z něj dělá jeden z nejtenčích mobilů na trhu. Telefon také příliš nezatíží kapsu, jeho hmotnost je 90 gramů. Outdoorové poslání telefonu ještě připomínají pogumované funkční klávesy včetně čtyřsměrného navigačního tlačítka s potvrzováním uprostřed. Pogumování funkčních tlačítek je praktické. Mokré prsty po klávesnici nekloužou. Alfanumerická klávesnice má optimální zdvih, tlačítka jsou příjemně tvrdá. Trochu zarážející je absence očka pro připoutání poutka pro nošení telefonu na krku.

  

Bez fotoaparátu

Nový Sagem my302X není vybaven fotoaparátem, ten nabídne až model my400X. Přesto nechybí podpora multimediálních zpráv MMS. E-mailový klient však chybí. Displej má rozlišení 128 x 128 obrazových bodů a dokáže zobrazit 65 000 barev. Displej je pouze pasivní (CSTN), přesto nabízí poměrně kvalitní zobrazení. Displej je čitelný i na slunci, ale zobrazovací úhel není příliš velký. Ve své třídě patří displej nového Sagemu k průměru.

  

Inovované menu

Menu telefonu vychází ze starších modelů výrobce s typickou širokou kontextovou nabídkou v pohotovostním stavu. Hlavní menu však již není vertikální ale ikonové v matici 3 x 3 ikony. Ke grafickému provedení menu však máme výhrady. Nejenže jednotlivé ikony nejsou graficky povedené, hlavně je celé menu (ikony) přespříliš zubaté. Pohybu v menu pomáhají kávesové zkratky logicky přiřazené jednotlivým ikonám v matici.

 

Ovládací prvky doplňuje kulaté tlačítko na vrchu levého boku, která slouží pro vyvolání hlasového záznamníku. Tímto tlačítkem však není možné nahrávat samotné zvukové záznamy, to jde pouze následným potvrzením kontextovou klávesou. Hlasové záznamy mohou být až jednu minutu dlouhé. Hlasové záznamy je možné také přidávat k událostem v kalendáři.

Kalendář má měsíční, týdenní a denní náhled a události je možné zadávat v několika kategoriích. Nechybí také budík, odpočítávání, úkolovník (rovněž s možností hlasového záznamu), kalkulačka a převodník měn. Telefon také podporuje Javu MIDP 2.0 a ve výbavě jsou dvě hry: Siberian Strike a Lords of The Ring.

  

Velký telefonní seznam

Telefonní seznam nového Sagemu využívá volné sdílené paměti. K jednomu kontaktu je možné přidat poměrně vyčerpávající množství informací včetně adresy a poznámky. Ke kontaktu je možné přiřadit specifické vyzvánění a také obrázek. V telefonním seznamu se dá vyhledávat pouze podle prvního písmene, což je nepohodlné. Je možné zobrazovat pouze kontakty uložené na SIM kartě nebo v telefonu, případně obojí najednou. Telefon je třípásmový (900/1800/1900 MHz).

  

Bohužel námi testovaný vzorek nebyl vybaven českou lokalizací a tak nevíme, zda telefon zkracuje textové zprávy se zapnutým prediktivním slovníkem T9. Editor multimediálních zpráv umožňuje vkládat vedle zvuků a obrázků i vizitky a události z kalendáře. Přímo z editoru je možné pořizovat hlasové záznamy. Paměť na textové zprávy má hodnotu 100 zpráv, paměť na zprávy MMS využívá sdílenou paměť telefonu. K dispozici jsou skupiny pro hromadné rozesílání zpráv.

  

Nechybí Bluetooth

Sagem my302X podporuje datové přenosy GPRS třídy 10, které je možné využít pro wapový prohlížeč. EDGE nečekejme. Připojit telefon k počítači je možné pomocí datového kabelu, přes infračervený port nebo dokonce přes Bluetooth. S telefonem by měl být standardně dodáván synchronizační software WellPhone. Vestavěná paměť telefonu má hodnotu 3,4 MB a není ji možné rozšířit pomocí paměťových karet.

  

Docela povedený mobil

Sagem my302X je vzhledově povedený telefon, který zaujme na svoji kategorii poměrně bohatou výbavou. Nápis Outdoor může evokovat vlastnosti odolného telefonu, toto označení je ale nadnesené. Přesto gumové části přístroje mohou zabránit poškození při neopatrném zacházení, ale nelze od tohoto telefonu očekávat vlastnosti plnohodnotného odolného mobilu. 

K výbavě nemáme výhrady. Nelíbilo se nám vyhledávání v seznamu jen podle jednoho písmene a výrobce by také měl zapracovat na grafice menu. Sagem my302X se již na některých trzích prodává, kdy se objeví u nás prozatím není známo. České zastoupení také prozatím nezveřejnilo cenu, ta by se měla pohybovat pod hranicí 4 000 korun včetně daně.