Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sagem my X-5: konečně povedený telefon? (preview)

aktualizováno 
Sagem na jaře představil svůj nový TOP model my X-5, který již na první pohled vybočuje z řady dalších výrobků tohoto francouzského koncernu. Má atraktivní tvary, barevný displej a množství zajímavých funkcí. Podaří se mu napravit pokaženou reputaci výrobce?

Sagem se snaží navrátit na výsluní mobilních telefonů, a proto letos představil několik nových přístrojů. Některé telefony, jako například MY3062, MY3052, nebo MY3036, si drží vzhled starších modelů, pouze přidávají nové funkce, v jejichž výčtu najdete také GPRS. S těmito zbraněmi však výrobce díru do světa neudělá, nepomůže mu v tom ani vcelku nízká cena (model 3052 stojí nedotovaný ve Francii 250 Euro). Daleko zajímavější jsou druhé dvě novinky, které zatím nemají v dosavadním výrobním programu Sagemu ekvivalent. Jedná se o model MY3078 - první véčko výrobce a atraktivní X-5 s barevným displejem. Oba tyto telefony vystavoval Sagem i na veletrhu CommunicAsia, když s ostatními modely už asi v Asii nepočítá. Véčko zatím Sagem vystavoval jen jako nefunkční maketu, ale daleko zajímavější model X-5 již byl k dispozici ve funkčních vzorcích. Dnes se tento telefon již dokonce prodává, takže je nejvyšší čas ho důkladně prohlédnout.

 

Sagem X-5 není vůbec podobný jakémukoliv staršímu modely značky. To je určitě dobře, protože předchozí řada telefonů Sagem (3000) příliš úspěšná nebyla, částečně k tomu přispěl i její design. Novinka má výrazně hranatější tvary a konečně také integrovanou anténu. Se svými rozměry 105 x 46 x 20 mm patří k lepšímu průměru, což platí i o hmotnosti 92 gramů.

Vzdáleně se nový Sagem podobá Nokii 6610, čímž přejímá současný trend výrobců přecházet od zaoblených přístrojů k střízlivějšímu designu. Jeho klávesnici dominuje čtyřsměrný ovládací kříž a dvě kontextové klávesy. Všechna tlačítka mají solidní velikost, přičemž oproti starším modelům se zlepšily také jejich mechanické vlastnosti. Na novém Sagemu bezpochyby ale nejvíce zaujme 256 barevný displej s fyzickým rozlišením 101 x 80 obrazových bodů. Subjektivně působí lepším dojmem než u Sony Ericssonu T68i, nebo Philipsu 820. Na displej se vejde až osm řádek textu, alespoň podle oficiálních materiálů výrobce. Nám se však ve francouzském menu telefonu vystavovaného na veletrhu CommunicAsia nepodařilo najít režim, kdy přístroj nabídnul pro práci více než šest řádek.

 

Výbava Sagemu X5 je vcelku bohatá, ale záleží na konkrétní verzi telefonu. Vystavovaný model byla standardní X-5, takže nabízela především zábavné funkce, jako například pět her stáhnutelných přes systém InFusio. Ten ale u nás zatím nefunguje, ač jej podporují i některé Philipsy, Siemensy, nebo Triumy. Hry se stahují pomocí WAPového prohlížeče, který je v případě X-5 ve verzi 1.2.1 a nabízí tedy i funkci Push.

Zajímavou funkcí nového Sagemu jsou vyzváněcí melodie, o kterých výrobce tvrdí, že jsou v kvalitě Hi-Fi. Nevíme, kolik nástrojů umí Sagem zahrát najednou, zřejmě se jedná o šestnáctihlasé melodie, ale alespoň ty, které byly v telefonu, nedosahovaly kvalit například Samsungu T100. Na druhou stranu musíme vyzdvihnout možnost dohrávání nových vyzváněcích tónů. Tím však možnosti personalizace nekončí. Do telefonu můžete nahrát rovněž nové spořiče, ikony či obrázky pozadí, tedy další běžné hračičky, které získávají na významu právě v souvislosti s barevným displejem.

Sagem X-5 podporuje docela slušnou řádku formátů pro „obraz“ a „zvuk“, jako jsou: BMP, JPEG, PNG, GIF, Midi, iMelody, Wave. Telefon umí i posílat a přijímat EMS zprávy a v případě SMS zpráv samozřejmě zvládá také prediktivní vkládání textu T9. Vzhled přístroje si může každý přizpůsobit k obrazu svému pomocí výměnných předních a zadních krytů. V základní nabídce by jich mělo být k dispozici pět, my jsme zatím tento Sagem viděli jen ve světle a tmavě šedém provedení.

  

Pokud vás zajímají i datové přenosy, základní provedení X-5 vás zklame. Podporu dat nabízí až verze X-5d, který má integrovaná data/fax modem včetně podpory GPRS. Bohužel ale nevíme, jakou konfiguraci GPRS verze X-5d nabízí. Asijská obsluha na veletrhu tvrdila, že se jedná o konfiguraci 3+1 timeslot, některé informace na internetu ale tvrdí, že konfigurace GPRS bude u modelu X-5d 4+1 timeslot. V každém případě ale obě verze tohoto telefonu nabízejí infraport, což se stále o množství telefonů střední kategorie nedá říci. Ve výbavě obou verzí nového Sagemu najdete vnitřní telefonní seznam s kapacitou 300 položek a taktéž vnitřní paměť na SMS zprávy, která pojme až 100 textovek.

Nový Sagem se nám při krátkém seznámení velmi líbil, jedná se o povedený telefon s atraktivním designem a vcelku slušnou výbavou, což však platí především o modelu X-5d s podporou GPRS. Neměli jsme však dostatek času prozkoumat celé menu novinky, které navíc bylo jen ve francouzštině. Taktéž nemůžeme posoudit stabilitu telefonu, známý neduh posledních výtvorů z dílen Sagemu. Snad se již výrobci podařilo odstranit nedostatky a může se tak směle pustit do boje s konkurencí. Sagem X-5 lze zakoupit ve Francii již dnes a to za cenu 369 Euro, tedy v přepočtu za zhruba 11 000 Kč. Verze X-5d s podporou GPRS pak stojí o 30 Euro více, tedy zhruba v přepočtu 12 000 Kč. Obě ceny platí pro nedotovaný telefon bez dalších závazků k některému z operátorů.

Zajímavá informace na závěr, podle některých informací se chystá Sagem opět vstoupit na náš trh, takže se možná již zanedlouho budeme s jeho telefony setkávat pravidelně i na pultech našich prodejen.

Autor:Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Zakázali reklamu s mobilem ve vodě. Spadl tam šikovně, hájí se výrobce

Zakázaná reklama na HTC U11

Ve Velké Británii zakázali reklamu na špičkové HTC U11 na základě pochybného zacházení s mobilem, se kterým...Huawei P20 Pro má funkci, kterou výrobce tají. Je to záhada

Huawei P20 Pro premiéra

Jak ukázala rozborka nejnovějšího top modelu Huaweie P20 Pro, telefon má optickou stabilizaci u všech tří fotoaparátů....

Konkurenci poprvé ukazuje záda, Huawei P20 Pro je nejlepší smartphone

Huawei P20 Pro

Čínský Huawei si dal letos na nových modelech řady P20 opravdu záležet. Model P20 Pro chce být tím nejlepším...

Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Další z rubriky

Test Huawei P20 lite. Je to nejstylovější smartphone střední třídy

Huawei P20 lite

Modelová ofenziva čínského koncernu Huawei je v poslední době mohutná. Hvězdou v portfoliu je nová řada P20. Její...

Legenda Palm vstane z mrtvých, nový smartphone přijde v druhé půlce roku

Palm Pre 2

Legendární značka Palm se vrátí. Po letech čekání ji na trh přinese čínská firma TCL, která vyrábí smartphony Alcatel...

Konečně trocha originality. Vtipně zrušili výřez v displeji

Doogee MIX 4 (prototyp)

Čínský výrobce Doogee ukázal světu prototyp smartphonu, který by elegantně obešel potřebu dělat kvůli senzorům výřezy v...Najdete na iDNES.cz