Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sada mobilního telefonu je jeden výrobek, rozhodla ČOI

aktualizováno 
Měli jste, nebo máte problémy s reklamací mobilního telefonu zakoupeného v sadě spolu se SIM kartou, nabíječkou, případně dalším příslušenstvím? Chtěl vám prodávající vrátit při odstoupení od smlouvy jen sníženou cenu telefonu? Přečtěte si, co na to soud a Česká obchodní inspekce.
Ve snaze získat co nejvíce zákazníků nasadili již dávno operátoři na trh nejrůznější nabídky na tzv. sady s akční cenou mobilu - reklamními slogany propagované jako: „telefon jen za 1 Kč, za 99 Kč, za 500 Kč“ atd. Také další, operátory dotované telefonní přístroje jsou k mání za sníženou cenu v „sadě“, což představovalo nákup přístroje s příslušenstvím (např. s nabíječkou, aktivační kartou předem určeného operátora a kartou hovorného nebo uzavření smlouvy o poskytování služeb na stanovenou dobu). Lákavé nabídce odolalo jen málo lidí.

Rozčarování je čekalo ve chvíli, kdy mobilní telefon přestal fungovat a oni v dobré víře tuto vadnou součást sady reklamovali. Očekávali, že prodávající v souladu s občanským zákoníkem buď vadu odstraní, nebo vymění přístroj za bezvadný a v případě vady neodstranitelné spotřebiteli odstupujícímu od smlouvy vrátí peníze za celou sadu.

Prodávající však často postupovali jinak: ve snaze zbavit se odpovědnosti za vadu prodané věci prohlásili sadu mobilního telefonu za „několik samostatných výrobků“ a za nefunkční telefon vraceli pouze kupní cenu, nebo nabízeli koupi nového telefonu, ovšem až několikanásobně dražšího, než byla původní cena mobilu zakoupeného v sadě. O tom však nebyli spotřebitelé při nákupu žádným způsobem informováni. Nespokojeni se stavem věci požadovali, aby se tímto nekorektním přístupem prodávajících zabývala Česká obchodní inspekce, neboť zákon o ochraně spotřebitele ukládá prodávajícímu povinnost pravdivě informovat spotřebitele o nákupních podmínkách i o způsobu reklamace. Na základě podnětů spotřebitelů, z nichž vyplývalo, že prodávající porušili při prodeji sady mobilního telefonu a následné reklamaci vadného telefonního přístroje povinnosti, které jim ukládá zákon o ochraně spotřebitele, prováděla Česká obchodní inspekce kontroly těchto podnětů a za zjištěná porušení uložila kontrolovaným osobám sankce. Jeden z prodávajících, který s rozhodnutím správního orgánu a uloženou pokutou nesouhlasil, se domáhal přezkoumání rozhodnutí ústředního ředitele ČOI soudní cestou. Soud dal po přezkoumání ve věci za pravdu České obchodní inspekci a žalobu kontrolované osoby zamítl jako nedůvodnou.

Jde sice o první rozsudek tohoto typu, pro dozorový orgán a spotřebitele však velmi významný. Z rozsudku soudu vyplývá následující:
"Sady mobilních telefonů, které obsahují telefonní přístroj, nabíječku, aktivační kartu a kartu hovorného, jsou prodávány jako jeden obchodní produkt (výrobek), neboť spotřebitel si kupuje celou sadu současně, v jednom balení a za jednu prodejní cenu. S jednou cenou za celou sadu je spotřebitel rovněž seznámen prostřednictvím ceníků. Důvodem toho, že je cena na dokladu o zakoupení sady rozepsána, zvlášť za přístroj a zvlášť za hovorné, jsou odlišné sazby DPH, nikoliv to, že se jedná o dvě kupní smlouvy. Pro spotřebitele není podstatné ani to, že na telefonní přístroj a aktivační karty jsou prodávajícím poskytovány rozdílné záruční lhůty.

Seznamuje-li prodávající při koupi sady spotřebitele prostřednictvím reklamačního řádu s tím, že lze reklamovat jednotlivé výrobky obsažené v sadě mobilního telefonu jen samostatně, porušuje zřejmě ustanovení zákona o ochraně spotřebitele (§ 13 zák. č. 634/1992 Sb.), neboť jej neinformuje řádně o rozsahu, podmínkách a způsobu uplatnění odpovědnosti za vady.

Informuje-li prodávající spotřebitele až při reklamaci, že lze reklamovat jen jednotlivé komponenty samostatně, nikoliv sadu jako celek, klame spotřebitele o úrovni nákupních podmínek. Konkrétně, požadoval-li spotřebitel při neodstranitelné vadě mobilního telefonu - součásti sady vrácení peněz (chtěl odstoupit od smlouvy), prodávající mu byl ochoten vrátit pouze cenu odpovídající ceně vadného telefonního přístroje, nikoliv cenu celé sady. S tímto postupem však spotřebitel nebyl při nákupu seznámen (§ 8 odst. 1 zák. č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele). Česká obchodní inspekce považuje za důležité seznámit spotřebitele s tímto stanoviskem, vypracovaným na základě rozsudku Městského soudu v Praze (č. j. 28 Ca 283/2000-28 ze dne 11. 1. 2002). Lze předpokládat, že podobným způsobem postupovali prodávající při reklamacích vadného přístroje zakoupeného v sadě mobilního telefonu po celou dobu prodeje těchto sad. Každý spotřebitel, který se cítí tímto jednáním poškozen, má možnost se domáhat svých práv vůči prodávajícímu soudní cestou."

Autor:Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Konkurenci poprvé ukazuje záda, Huawei P20 Pro je nejlepší smartphone

Huawei P20 Pro

Čínský Huawei si dal letos na nových modelech řady P20 opravdu záležet. Model P20 Pro chce být tím nejlepším...Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Bezplatná služba Spotify u O2 končí. Zatrhl ji ČTÚ

Operátor O2 nabízí zákazníkům prémiový účet Spotify na tři měsíce zdarma

Od června 2016 umožňovalo O2 zákazníkům využívat službu Spotify zcela bezplatně. Podle Českého telekomunikační úřadu...

Další z rubriky

Nebude to snadné. Huawei chystá smartphone na 5G, ale řeší problémy

První 5G smartphone od Huawei přijde v roce 2019

Už během druhé půlky příštího roku uvede čínská společnost Huawei na trh svůj první telefon pro 5G sítě. Na konferenci...

Xiaomi má levné chytré hodinky s obrovskou výdrží

Xiaomi Amazfit Bip

V době, kdy jsou chytré hodinky na ústupu a dominantní postavení má Apple se svými Watch, je těžké se prosadit. Výrobce...

USA se zbavuje čínských výrobců smartphonů. Číňané si za to mohou sami

ZTE Axon M

Potíže čínských výrobců mobilů v USA eskalují. Po vyštvání Huawei se do problémů dostalo ZTE, které je na americkém...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz