Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sada mobilního telefonu je jeden výrobek, rozhodla ČOI

aktualizováno 
Měli jste, nebo máte problémy s reklamací mobilního telefonu zakoupeného v sadě spolu se SIM kartou, nabíječkou, případně dalším příslušenstvím? Chtěl vám prodávající vrátit při odstoupení od smlouvy jen sníženou cenu telefonu? Přečtěte si, co na to soud a Česká obchodní inspekce.
Ve snaze získat co nejvíce zákazníků nasadili již dávno operátoři na trh nejrůznější nabídky na tzv. sady s akční cenou mobilu - reklamními slogany propagované jako: „telefon jen za 1 Kč, za 99 Kč, za 500 Kč“ atd. Také další, operátory dotované telefonní přístroje jsou k mání za sníženou cenu v „sadě“, což představovalo nákup přístroje s příslušenstvím (např. s nabíječkou, aktivační kartou předem určeného operátora a kartou hovorného nebo uzavření smlouvy o poskytování služeb na stanovenou dobu). Lákavé nabídce odolalo jen málo lidí.

Rozčarování je čekalo ve chvíli, kdy mobilní telefon přestal fungovat a oni v dobré víře tuto vadnou součást sady reklamovali. Očekávali, že prodávající v souladu s občanským zákoníkem buď vadu odstraní, nebo vymění přístroj za bezvadný a v případě vady neodstranitelné spotřebiteli odstupujícímu od smlouvy vrátí peníze za celou sadu.

Prodávající však často postupovali jinak: ve snaze zbavit se odpovědnosti za vadu prodané věci prohlásili sadu mobilního telefonu za „několik samostatných výrobků“ a za nefunkční telefon vraceli pouze kupní cenu, nebo nabízeli koupi nového telefonu, ovšem až několikanásobně dražšího, než byla původní cena mobilu zakoupeného v sadě. O tom však nebyli spotřebitelé při nákupu žádným způsobem informováni. Nespokojeni se stavem věci požadovali, aby se tímto nekorektním přístupem prodávajících zabývala Česká obchodní inspekce, neboť zákon o ochraně spotřebitele ukládá prodávajícímu povinnost pravdivě informovat spotřebitele o nákupních podmínkách i o způsobu reklamace. Na základě podnětů spotřebitelů, z nichž vyplývalo, že prodávající porušili při prodeji sady mobilního telefonu a následné reklamaci vadného telefonního přístroje povinnosti, které jim ukládá zákon o ochraně spotřebitele, prováděla Česká obchodní inspekce kontroly těchto podnětů a za zjištěná porušení uložila kontrolovaným osobám sankce. Jeden z prodávajících, který s rozhodnutím správního orgánu a uloženou pokutou nesouhlasil, se domáhal přezkoumání rozhodnutí ústředního ředitele ČOI soudní cestou. Soud dal po přezkoumání ve věci za pravdu České obchodní inspekci a žalobu kontrolované osoby zamítl jako nedůvodnou.

Jde sice o první rozsudek tohoto typu, pro dozorový orgán a spotřebitele však velmi významný. Z rozsudku soudu vyplývá následující:
"Sady mobilních telefonů, které obsahují telefonní přístroj, nabíječku, aktivační kartu a kartu hovorného, jsou prodávány jako jeden obchodní produkt (výrobek), neboť spotřebitel si kupuje celou sadu současně, v jednom balení a za jednu prodejní cenu. S jednou cenou za celou sadu je spotřebitel rovněž seznámen prostřednictvím ceníků. Důvodem toho, že je cena na dokladu o zakoupení sady rozepsána, zvlášť za přístroj a zvlášť za hovorné, jsou odlišné sazby DPH, nikoliv to, že se jedná o dvě kupní smlouvy. Pro spotřebitele není podstatné ani to, že na telefonní přístroj a aktivační karty jsou prodávajícím poskytovány rozdílné záruční lhůty.

Seznamuje-li prodávající při koupi sady spotřebitele prostřednictvím reklamačního řádu s tím, že lze reklamovat jednotlivé výrobky obsažené v sadě mobilního telefonu jen samostatně, porušuje zřejmě ustanovení zákona o ochraně spotřebitele (§ 13 zák. č. 634/1992 Sb.), neboť jej neinformuje řádně o rozsahu, podmínkách a způsobu uplatnění odpovědnosti za vady.

Informuje-li prodávající spotřebitele až při reklamaci, že lze reklamovat jen jednotlivé komponenty samostatně, nikoliv sadu jako celek, klame spotřebitele o úrovni nákupních podmínek. Konkrétně, požadoval-li spotřebitel při neodstranitelné vadě mobilního telefonu - součásti sady vrácení peněz (chtěl odstoupit od smlouvy), prodávající mu byl ochoten vrátit pouze cenu odpovídající ceně vadného telefonního přístroje, nikoliv cenu celé sady. S tímto postupem však spotřebitel nebyl při nákupu seznámen (§ 8 odst. 1 zák. č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele). Česká obchodní inspekce považuje za důležité seznámit spotřebitele s tímto stanoviskem, vypracovaným na základě rozsudku Městského soudu v Praze (č. j. 28 Ca 283/2000-28 ze dne 11. 1. 2002). Lze předpokládat, že podobným způsobem postupovali prodávající při reklamacích vadného přístroje zakoupeného v sadě mobilního telefonu po celou dobu prodeje těchto sad. Každý spotřebitel, který se cítí tímto jednáním poškozen, má možnost se domáhat svých práv vůči prodávajícímu soudní cestou."

Autor:


Nejčtenější

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...

Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...Feministky kritizují nové iPhony. Jsou moc velké na ženskou ruku

iPhone XS/XS Max

Od doby, kdy Apple upustil od malých smartphonů, úhlopříčka nových modelů prudce narůstá. Nejnovější model ve verzi Max...

Toto je prapředek vašich smartphonů. První android slaví 10 let

T-Mobile G1

Prvnímu mobilnímu telefonu s operačním systémem Android je 10 let. Stroj známý jako T-Mobile G1 byl totiž představen...

Prohlédněte si nejlepší a nejdražší iPhone. Máme ho jako první

iPhone XS Max

Stejně jako v předchozích letech jsme se i letos vypravili do Německa, abychom mohli vyzkoušet nejnovější smartphone od...

Další z rubriky

Smartphonová válka přinese bláznivý říjen. Tyto novinky budou stát za to

Podoba Huawei Mate 20 Pro

Na rozdíl od předchozích let bude podzim bohatý na novinky. Na trhu panuje válka, a tak výrobci musí představovat nové...

Honor chrlí nové modely. Evropskou premiéru v Praze bude mít fotomobil 8X

Honor 8X

Čínský výrobce Honor vytrvale zásobuje střední střídu novými modely, a zatímco se letní novinky ještě ani nestihly v...

Huawei je i není vládcem největšího trhu, který se masivně propadá

Cenový rozdíl znamená i rozdíly ve zpracování: Nova 3 nemá záda z tak lesklého...

Čína je největším trhem se smartphony, v první polovině letošního roku ovšem zaznamenal v meziročním srovnání nemalý...

Najdete na iDNES.cz