Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

S rytmem o závod - recenze Sony Ericssonu W710i

aktualizováno 
Nejenom, že se W710i řadí k nejvybavenějším véčkům výrobce, navrch přidává bohatou základní výbavu v čele s 512MB kartou, pokročilé hudební funkce a pomyslnou třešničkou je zabudovaný krokoměr. Dokáže s ním někdo udržet tempo?

Pohleh na perfektní klávesnici modelu W710i

Sony Ericsson W710i je téměř identickou kopií daleko decentnějšího modelu Z710i, který svému majiteli nabídl výhody Walkmanové řady bez zbytečných výstřelků, co se designu týče. W710i je z úplně jiného soudku a zamilují si ho především aktivněji žijící lidé. To samozřejmě neznamená, že si nebudou moci důkladně zorganizovat čas nebo stáhnout emaily.

K běžným činnostem se však přidají osobní statistiky výkonnosti, ať už půjde o pouhou chůzi nebo přespolní běh. Ačkoliv zabudovaný senzor pohybu není úplně bez chyb, dokáže zajímavým způsobem podněcovat k zlepšování kondice. Neustálý přehled o tom, jak jste na tom za dnešní den s ušlou vzdáleností, totiž nepřetržitě nahlodává svědomí. Pokud jste sportovec takříkajíc od přírody, brzy si na jeho funkce zvyknete. Každý, kdo hledal spojení hudebního přehrávače, jednoduchého fitness přístroje a vybaveného mobilu je na správné adrese.


Katalog mobilů

Nokia 5200 Sony Ericsson Z710i Sony Ericsson W710i

Hudbení Nokia 5200, elegantní dvojče model Z710i a dnes recenzovaný W710i.

Kapitoly recenze:

Stručná charakteristika:

Jedno z nejvybavenějších véček Sony Ericsson nabízí kromě bohaté základní výbavy i vcelku netradiční krokoměr.


Vzhled – oranžová na ústupu

Nikdo snad už neočekával od Walkmanové řady jinou než oranžovou barvu. Ta však v tomto případě rozhodně není dominantní a s přehledem ji přebíjí bílá a šedá, která si nalezla místo na bočních hranách, okolo vnitřního displeje a touto barvou je pokryta i klávesnice. Zbytek přístroje je až na drobné oranžové výjimky sněhově bílý.

Jakkoli může přístroj na první pohled působit bytelně a určení především pro sportovce tento dojem ještě podporuje, rozhodně se W710i neřadí do kategorie outdoorových telefonů. Je náchylný na všechny nepříznivé podmínky jako běžné mobily. Důvěru v tomto ohledu neposkytuje hlavně zadní kryt, který jakoby neustále hledal místo, kam přesně zapadnout, což při silnějším stisku způsobuje drobné skřípání.

Detail recenze SE W710i

Recenze SE W710i Recenze SE W710i Recenze SE W710i


Recenze SE W710i Recenze SE W710i Recenze SE W710iNepatrně ztišit by potřebovala i rozvírací část přístroje, která v krajních polohách poněkud hlasitěji cvakne. Otevíraní jednou rukou zabere o trochu více času než u jiných véček, protože mezera mezi jednotlivými díly je malá a palec tak snadno nevytvoří potřebnou skulinu.

Rozměry 88 x 48 x 24,5 mm se stejně jako kolega Z710i řadí mezi malá véčka. Shodná je i hmotnost, která činí v obou případech 101g. Bohužel spíše na obtíž je pro véčka této značky tolik charakteristické ucho na zadní straně přístroje skrývající integrovanou anténu.

Klávesnice a ovládání – guma se už nenosí

Vnitřní klávesnice má oranžové podsvícení a tvoří ji malé polštářky, které byly k vidění již u mnoha přístrojů výrobce. Podle všeho totiž jde o povedený koncept a ani rozměrnější prsty by neměly za žádných okolností sužovat nepříjemné překlepy. Dostatečně velké mezery jsou i mezi jednotlivými sloupci alfanumerické části.

K hlavním ovládacím prvkům samozřejmě patří čtyřsměrný navigační kříž s dvojicí kontextových kláves. Ani tentokrát nechybí návratové a korekční tlačítko doplněné ještě o čtveřici kláves, které poslouží k rychlému přístupu k internetovému prohlížeči, vlastnímu menu, profilům a MP3 přehrávači. Stejně jako u modelu Z710i platí, že jsou tato tlačítka až příliš zapuštěna do těla přístroje a na jejich stisknutí je přeci jenom potřeba vynaložit více energie.

Detail recenze SE W710i

Recenze SE W710i Recenze SE W710i Recenze SE W710i

Recenze SE W710i Recenze SE W710i Recenze SE W710iZa nepříliš dobrý nápad považujeme sloučení šedivého gumového lemu okolo vnějšího displeje a čtyř tlačítek, která slouží k ovládání hudebního přehrávače a rádia. Jejich stisknutí není zrovna dvakrát jisté a nejdříve je nutné se naučit, kam přesně přenést váhu prstu. Klasická tlačítka, která naleznete u Z710i, jsou podle nás daleko praktičtější.

Kdokoliv měl co do činění s telefonem Sony Ericsson, nebude mít s ovládáním žádné problémy. Hlavní menu tvoří dvanáct ikon, další nabídky jsou pouze textové a není žádný problém pozměnit tento řád některým ze stažených témat. Pro ty, kteří stále ještě tápou, nabízíme podrobnější popis v recenzi W850i.

Displeje – jeden větší než druhý

Vnitřní TFT displej s rozlišením 176x220 pixelů s podporou 262 tisíc barev trošku zklamal. Není to však způsobeno nižším rozlišením, které by v této cenové kategorii mohlo už být QVGA, ale spíše horší čitelností displeje na přímém slunečním světle. Navíc displej už při malé změně zorného úhlu značně zkresluje barvy.

Detail recenze SE W710i

Displej vnejsi recenze SE W710i Displej vnejsi recenze SE W710i
Displej vnejsi recenze SE W710iVnější displej s rozlišením 128x128 je na tom v porovnání s konkurencí o poznání lépe. Sice si na něm užijete pouze 4 odstíny šedi doplněné o oranžové podsvícení, zato se svými rozměry patří ke špičce. Zobrazují se na něm kromě stavových informací údaje o přehrávané skladbě či rádiové stanici, počet kroků za den a aktuální poznámka v kalendáři. Přečíst si můžete i pár prvních slov z příchozí SMS zprávy.

Výdrž baterie – Walkman se nezapře

V redakci jsme s telefonem prováděli celkem dva testy výdrže. Jeden zaměřený na klasické používání se zhruba hodinou hovorů, několika odeslanými zprávami a třemi hodinami poslechu hudby, při kterém telefon definitivně zhasnul zhruba po necelých pěti dnech.

Detail recenze SE W710i

Recenze SE W710i Recenze SE W710i Recenze SE W710i

Recenze SE W710i Recenze SE W710i Recenze SE W710iDruhý zátěžový test zkoumal výdrž při neustálém přehrávání rádia nebo MP3 skladeb při 3/4 hlasitosti. V něm W710i dokonce o dvě hodiny překonal model W850i a při životě zůstal celých 17 hodin.

Telefonní seznam a zprávy

Ani v této kategorii se nebude W710i lišit od svých stájových kolegů. K uložení kontaktů je v  paměti vyhrazeno přesně 1000 míst s tím, že můžete uložit až 2500 telefonních čísel. Ke každé osobě navíc můžete přidat množství různých údajů od emailové adresy třeba až po narozeniny. Záznamy lze následovně rozdělit do dvou skupin a rozesílat mezi ně hromadné SMS zprávy nebo podle nich filtrovat volání.

Detail recenze SE W710i

Displej recenze SE W710i Displej recenze SE W710i Displej recenze SE W710i

Displej recenze SE W710i Displej recenze SE W710i Displej recenze SE W710iZvykat si naopak budete muset i na několik negativních vlastností telefonního seznamu. Připravte se tedy například na to, že záznamy s diakritikou se automaticky řadí na konec seznamu. Rovněž není možné zobrazit kontakty ze SIM karty a vnitřní paměti telefonu naráz.

Kromě již obligátních SMS, MMS a emailů s přílohami poslouží W710i i jako jednoduchá čtečka RSS kanálů, které se pomalu ale jistě stávají standardem. Jediným vážnějším nedostatkem editoru SMS zpráv je chybějící ukazatel již napsaných znaků, který se aktivuje teprve 20 znaků před koncem zprávy. Komu příliš nevoní slovník T9, může jej bez problémů v menu přístroje vypnout. Otázkou okamžiku je i zapnutí diakritiky.

Organizace času a data – EDGE musí stačit

Není to tak dlouho, co se přístroje Sony Ericsson naučily opakovat události v kalendáři a ani W710i nebude v tomto ohledu výjimkou. Náročnější uživatelé ocení tři různé náhledy (denní/týdenní/měsíční) a množství dodatečných údajů, jež je možné ke každé události uložit. Své místo na slunci si rozhodně vybojují i úkoly a jednoduché poznámky. Nejdůležitější práci však nejspíše opět zastanou budíky, které se umí opakovat ve vybraných dnech.

Detail recenze SE W710i

Displej recenze SE W710i Displej recenze SE W710i Displej recenze SE W710i

Displej recenze SE W710i Displej recenze SE W710i Displej recenze SE W710iMezi dalšími aplikacemi byste nalezli stopky, časovač, kalkulačku, paměť kódů a Music Mate, který je jednoduchou náhražkou kytary, metronomu a kláves. O dalších dvou programech – Walk Around a Pocket Train – bude řeč v samostatné kapitole.

W710i stál jako mnoho jiných přístrojů Sony Ericsson na rozcestí, jestli si raději vybrat EDGE nebo daleko rychlejší sítě třetí generace. Nakonec se rozhodl pro sázku na jistotu a nabízí EDGE v nejvyšší desáté třídě. Brouzdání internetem bude ještě příjemnější s vestavěných prohlížečem NetFront, který je dostatečně rychlý v zobrazování stránek a rovněž si poradí s českými znaky. Pokud by přeci jenom někdo toužil po 3G, vhodnou alternativou by mohl být model K610i nebo o něco extravagantnější Z610i.

Více než slušná základní výbava

Už jenom 512MB Memory Stick Micro paměťová karta by byla jedním z hlavním důvodů, proč o W710i přemýšlet. Pokud se nad tím člověk trochu zamyslí a vezme v potaz model Z710i, zas taková výhra to není, protože cena karty se náležitě projevuje v ceně celého balení.

Detail recenze SE W710i

Displej recenze SE W710i Displej recenze SE W710i Displej recenze SE W710i

Displej recenze SE W710i Displej recenze SE W710i Displej recenze SE W710iTěchto jednoduchých počtů si je Sony Ericsson samozřejmě vědom a dalším lákadlem jsou sluchátka, která vám jen tak snadno za běhu nevypadnou. Na každém z malých reproduktorů jsou dva obloučky, jenž se nasazují v podstatě na celý obvod ucha. Kdo někdy měl co do činění s Bluetooth sluchátky, bude jako doma. Kvalita zvuku je více než slušná a hlasitost dostatečná.

Dalším lákadlem určeným především sportovcům je spona na uchycení telefonu, která se dá jednoduše připevnit k opasku kalhot. Využít můžete služeb dodávaného popruhu, za pomocí něhož lze mít telefon připnutý na paži. Bohatou základní výbavu doplňuje USB kabel a cestovní nabíječka.

Fitness – krok za krokem

V hlavní nabídce menu se kromě tradičních položek objevila nenápadná ikona stopek, která zastřešuje všechny funkce související se sportem. Na výběr máte mezi měřením ušlé vzdálenosti a režimem běhu. V něm si nejen zjistíte zaběhnutý čas, uběhnuté kilometry, ale především průměrnou rychlost. Pohrát si lze nastavením počtu kol a limitu pro nejvyšší a nejnižší rychlost.

Detail recenze SE W710i

Displej recenze SE W710i Displej recenze SE W710i Displej recenze SE W710i

Displej recenze SE W710i Displej recenze SE W710i Displej recenze SE W710i


Javová aplikace Pocket Train všechny vaše výsledky ukládá a následovně vyhodnocuje do přehledných grafů. Nechybí ani měření spálených kalorií. Naopak program Walk Around podle vašich dosavadních výsledků spočítá, za jak dlouho byste došli třeba z Bratislavy do Káhiry. Praha ve výčtu měst bohužel chybí.

Jistě si pokládáte otázku, jestli jde krokoměr nějakým způsobem ošálit. Možné to skutečně je a zkreslení výsledků nastává třeba při chůzi ze strmějších schodů, při nošení telefonu na krku nebo ušlé kilometry vesele naskakují během návštěvy podniku s hlasitou hudbou.

Multimédia a fotoaparát

W710i je vybaven 2MPix fotoaparátem s možností upravit jas, vyvážení bílé nebo přidat nejrůznější efekty. Do vínku mu však nebylo dáno automatické zaostřování a fotky postrádají na ostrosti. Stále se opakuje nízké rozlišení pořizovaných videozáznamů (176x144) a nezbývá než doufat, že příště bude situace o něco lepší.

Detail recenze SE W710i

   


Hudební přehrávač patří ve srovnání s konkurencí k tomu nejlepšímu na trhu a nijak se neodlišuje od těch, které jsou obsaženy ve walkmanových telefonech poslední doby. Jednotlivé skladby můžete řadit podle názvu písně, jména interpreta nebo po jednotlivých albech. Rádio podporuje RDS a pamatuje si až dvacet různých stanic. Potěší i funkce TrackID na zjištění jména právě přehrávané skladby.

Do sekce zábavy ještě patří tři předinstalované Java hry (Aplha Wing, Tennis Multiplay, Treasure Tow) a videopřehrávač, který jsme však nedonutili roztáhnout video na celou plochu displeje. Neschází ani trojka aplikací na úpravu multimediálních souborů – MusicDJ, VideoDJ a PhotoDJ.

Závěr – sportovec se vším všudy

Sony Ericsson W710i je svým způsobem jedinečné véčko, kdy se do tak malého přístroje podařila naládovat ohromná výbava. Nenajdete tudíž žádnou oblast, kde by W710i výrazně pokulhával a ztrácel na konkurenci. A to platí, ať už hledáte hudebního společníka, pracovního kolegu nebo osobního trenéra.

Případné výhrady můžou maximálně směřovat k provedení konstrukce nebo drobnostem okolo vnitřního displeje. Na druhou stranu vah však dejte 2MPix fotoaparát, EDGE, bohatou základní výbavu, více než slušnou výdrž, krokoměr a spoustu dalších věcí.

Úhlavním konkurentem pro W710i by měl být v recenzi několikrát zmiňovaný model Z710i. Váhání mezi nimi je však pouze chvilková záležitost. Z710i je potřeba brát jako Walkman v elegantním balení a kdo to myslí se sportem vážně, nemá důvod odsouvat W710i na druhou kolej. Spíše se naopak hodí kouknout k Nokii na její poslední dva hudební přírůstky do rodiny – modely 5200 a 5300. S kým se nakonec vydáte na cestu s rytmem o závod, je už na vás.

 

Proč koupit?

  • solidní výdrž
  • rozměrný vnější displej
  • krokoměr
  • FM rádio
  • bohatá základní výbava

Proč nekoupit?

  • gumová vnější tlačítka
  • řazení jmen s diakritikou na konec seznamu
  • nahrávání videa v rozlišení 176x144
  • chybí podpora 3G

Kdy?

V prodeji

Za kolik?

Doporučená cena: 8 500 Kč s DPH


Nejčtenější

Smartphony OnePlus sbírají a odesílají některá uživatelská data na servery v USA
Populární smartphony šmírují uživatele. Denně odešlou desítky MB dat

Matematik a softwarový inženýr Chris D. Moore si všiml podivného chování svého smartphonu OnePlus 2. Zjistil, že telefon sbírá až podezřele podrobné informace...  celý článek

Asus Zenfone 4 Selfie Pro
U volební urny neroztahujte selfie tyčku. Fotit však zakázáno není

Mobily budou hrát u právě probíhajících parlamentních voleb specifickou roli - spousta lidí si jimi bude dokumentovat svoji aktivitu při volbách. Co je ve...  celý článek

iPhone 8 Plus
iPhone 8 je tak výkonný, že tomu nevěřil ani tvůrce testu Geekbench

Výkon nového procesoru A11 Bionic od Applu vyrazil dech i tvůrci benchmarku Geekbench. Nedokáže pochopit, že smartphony s Androidem tak zaostávají.   celý článek

Nokia 7
Nokia má novou sedmičku. Výbavou zaujme, cenou spíše ne

Další přírůstek do rodiny obnovené značky Nokia nese pořadovou číslovku sedm a vyplňuje prostor mezi střední třídou v podobě Nokie 6 a špičkovou Nokií 8. Její...  celý článek

iPhone X
iPhonů X bude zoufale málo. Vyprodáno může být za pár minut

Uvedení iPhonu X se blíží, předobjednávky Apple spustí za několik dnů a první kusy zamíří ke koncovým zákazníkům už 3. listopadu. Telefonů však bude ve...  celý článek

Další z rubriky

Visačky u modelů Sony Xperia XA1 a XA1 Ultra
Sony dává smartphonům visačky jako u oblečení

Výrobce Sony se u svých modelů rozhodl pro neobvyklé designové řešení, jak ukrýt povinnou značku CE na těle telefonu. Umístil ji na plastovou visačku, která se...  celý článek

Sony Xperia L1
Levný smartphone má značkovou kvalitu. Test Sony Xperia L1

Vyloženě levné chytré telefony už snad značkoví výrobci u nás nenabízejí. Sony se teď rozhodlo vstoupit do nižší střední třídy se smartphonem Xperia L1, který...  celý článek

Sony Xperia XZ1
Klasika bez výstředností a se skvělou výbavou. Nové top Sony se blíží

Sony si drží svůj styl a zavádění nových designových prvků nechává jiným. Proto i chystaná Xperia XZ1 bude konzervativně vypadající smartphone, ovšem se...  celý článek

Advantage Consulting, s.r.o.
JUNIOR KONSTRUKTÉR

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.