S palmem do videopůjčovny (2)

Dnes dokončíme naše téma aplikací pro filmové fanoušky pro palmy. Představíme vám programy, v nichž najdete desítky tisíc položek - filmů, herců, režisérů a dalších a mnoho dalších užitečných informací!

 

VideoHound

Výrobce launcheru SilverScreen firma PocketSensei představila před pár dny svůj nový produkt - databázi filmů VideoHound určenou pro handheldy s PalmOS. Zdrojem informací je VideoHounds Golden Movie Retriever o 1500 stranách. Produkt obsahuje informace o více než 26.000 filmech a u nejlépe hodnocených filmů (čtyři "kostičky") jsou ještě navíc podrobnější informace. 

Aplikace VideoHound stojí 14,95 USD. Z dalších 12,95 USD si ale můžete koupit rozšířenou databázi filmů REX (review expansion library), která obsahuje rozšířené informace o všech 26.000 filmových titulech. Databáze REX bude údajně každé dva měsíce aktualizována, a tak bude stále aktuální!

 

Jak funguje?

Titulní obrazovka má 

  • horní lištu, která skrývá přístup do menu, navigační tlačítka, funkci "Home", tip na film a kategorie
  • výběrovou lištu - zde můžete nejdříve vložit, co vás zajímá. Jsou zde pod tlačítkem AZ na výběr informace o filmech, hercích, režisérech, scénáristech, kameramanech i skladatelích. V hledacím okénku můžete hledat kýžený titul, či jméno. Posledním tlačítko s lupou skrývá hledání v katalogu vašich filmů podle kategorie (půjčené, koupené, vlastněné apod.).
  • hlavní okno - obsahuje přehled titulů (jmen) s písmennou lištou pro rychlé hledání. Po kliknutí na jméno (titul) se objeví okno s dalšími informacemi - detail filmu, přehledy děl režiséra, kameramana apod. s možností dalšího skoku do detailu.

V detailu filmů je u základní verze bez REX databáze u hodnocení 1-3 jen název filmu, u hodnocení 4 (či s databází REX) obsahuje detail ale popis dějem délku formáty, jména režiséra, herců, kameramana apod. - přičemž jména se chovají jako odkazy.

U každého titulu ale můžete odskočit do editačních obrazovek, kde si můžete u každého z nich poznačit:

  • status (vlastním, půjčil jsem, chci si půjčit apod.)
  • technické údaje (titulky, zvuk, nosič, formát)
  • přihrát si obrázek
  • dopsat poznámky

U aplikace takovéhoto rozsahu je třeba samozřejmě počítat s vysokými nároky na paměť. VideoHound se základní databází (detail jen u nejvýše hodnocených filmů) vyžaduje celkem 4 MB, v případě rozsáhlejší databáze REX si připravte dalších 9,1 MB, ušetříte ale 2,3 MB za původní databázi, která by byla zbytečná.

 

 

Leonard Maltin´s Movie Guide

Dalším profi produktem tohoto typu je tento program firmy Landware. Za 15,95 USD obdrží registrovaný uživatel aplikaci s údaji o 19.600 filmech, 30.000 hercích a 5.000 režisérech. Aplikace má velikost asi 3,5 MB. Obsahuje

Jak funguje?

Program má tři základní moduly dostupné z lišty na spodní části:

  • Guide 2004 - to je přehled filmů (podrobněji viz dále)
  • My Movies - evidence filmů, které vlastníte, půjčujete, máte rádi apod.). Protože hlavním smyslem článku je informace o filmových titulech, zde si jen uvedeme, že si o každém filmu můžete vést skutečně velmi podrobný přehled. K dispozici jsou
    - detaily o filmu (název, režisér, rok, země, žánr, herci apod.)
    - informace o půjčení, vlastníkovi apod.
    - technická data (délka, nosič, zvuky, rychlost a další)
    - ratings - tedy hodnocení, ceny, poznámky
  • Events - to je přehled významných událostí (festivalů, nových filmů na DVD, premiér), který si můžete obnovit z webu

Modul Guide 2004

Nejcennější modul jsou samozřejmě v úvodu zmíněné databáze. V hlavním okně najdete postupně (shora dolů)

  • titulku s menu
  • dva filtry - levý je s mnoha kategoriemi, pravý určuje typ dat zobrazených ve druhém sloupci (rok, hodnocení, či oboje).
  • seznam titulů - p kliknutí do něj se ocitnete v detailu
  • přepínače Guide2004 / MyMovies / Events (viz úvod)
  • vyhledávací políčko (LookUp) a zvláštní obrazovka FilmFinder, kde můžete najít film podle mnoha kategorií a jejich kombinací. Zde najdeme i odkoky do databází režisérů, herců, cen a dalších atributů.

Detail filmu

V záhlaví je modré okno s názvem firmu, režisérem, rokem natočení, zemí a délkou filmu. Pod ní je proužek s ikonami popisujícími hodnocení, nosiče, barvu, formát a mnoho dalších - po kliknutí na ikonu se vám zobrazí vysvětlivky. Na spodu je přepínací okno s popisem filmu, či herci (jména fungují jako odkazy do databáze herců a jejich filmografie).

 

Závěr

Který program vám doporučit? Těžko říct - každý má jiné požadavky a preference. Oba dnes představené programy navíc navíc k dispozici demoverze, ve kterých si můžete jejich možnosti odzkoušet. Samostatnou kapitolou je navíc česká kinematografie, v obou programech sice zastoupená, ale velmi neúplně.

 


Témata: aplikace, DVD, rex